Документарец за Игор Маџиров - детето со црвената коса

Г

Грејвдигер

Гостин

Денеска се одбележуваат 13 години од смртта на македонската актерска легенда, Игор Маџиров. 13 години без детето со црвената коса.

Маџиров беше еден од најдобрите и најтелетираните актери во Македонија кој сигурно ќе остане запаметен по многубројните улоги одиграни во Театарот за деца и млади, како и по своите улоги во „Во светот на бајките“, „Пред дождот“ и други.

Денес, на денот на 13-годишнината од неговата смрт, во негова чест е објавен документарниот филм „Интервју за Игор“, кој е инспириран од неговиот живот и дело, а е направен во соработка со неговите колеги, пријатели и семејството.

Вечна ти слава уметнику.


 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Наводно се самоубил рипајќи од кај него од стан, не е докажано.
Тоа дека падна од тераса е вистина, сомневањето беше за начинот т.е дали самиот рипнал или бил бутнат или имаше и трета теорија дека помешал алкохол со наркотици. Не би сакала да коментирам на ниедна од теориите, не е мое, башка мала бев кога се деси тоа.
Како и да е, препознатлив глумец, црвено-портокаловата коса беше нешто што беше апсолутно интересно за мене како дете во тој период, ми беше интересен баш заради косата и уживав кога го гледав во “Во светот на бајките“, емисија/серија која не ја пропуштав и која заедно со Македонски народни приказни и Бушава Азбука засекогаш ќе бидат дел од моето детство.
Сепак, за се останато не можам да коментирам, затоа што како што реков релативно малечка бев во тој период за да се сеќавам на повеќе.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Имаше гласини тогаш дека му должел одредена сума на погрешни луѓе заради наркомански долгови.
Мислам дека имаше некоја фама со изјавите од неговата девојка, даде некои спротиставени изјави.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Ами погледајте го документарецот, или не мора цел ако не ве интересира до толку, последните 15тина минути ќе ви бидат доволни само и во нив не се кажува точно но дека има нејаснотии и мистериозни моменти има а и дека има изјаво од пријателот негов дека му ја имаат скршено вратата дома пред тоа и бил нападнат од “загрижениот татко“ има само што и ова како она давање во кофа со вода, како прецедеталските атентати или уште којзнае колку други мистерии во македонија ќе си остнате само мистерија а на мртвите само вечна им слабо...
 
P

puppete dolly

Гостин
Многу добар документарец,но и многу ме натажи. Секакви варијанти има за смртта,некои викаат дека бил член на секта што мене лично не ми се верува...
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
дефинитивно лик што не се заборава... :( прв пат го ,,запознав" во бајката за могли, а потоа следуваа и ,,во светот на бајките" :)
 
Член од
12 септември 2012
Мислења
70
Поени од реакции
72
Навистина не знам што се случило... Во суштина сите претпоставуваме само...

Но нема да ме изненади доколку станувало збор за самоубисто :\
Многу често токму најоптимистичките и најрасположените ликови се тие кои извршуваат самоубиство (барем они кои ги знам кои си го имаат одземале животот, се токму такви секогаш расположени ликови :oops: )

Да, сепак според документарецот се покажува поинако... :cautious:
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Таков лик како Игор не е возможно да не се сака и да не биде омилен, тоа што тој го имаше или го имаш или го немаш, не може да се изглуми. Тоа е натпросечност, харизма и енергија во движење. Но едно е тоа што тој ја делеше таа енергија што ја поседуваше, а друго е тоа што му се случувало внатрешно, во неговата душа.

Од моја перспектива документарецот е обид на Довлев да се искупи за кавгата со Игор Маџиров, некако многу розево се прикажани работите. Сите во документарецот го кажуваа истото, одлична смисла за хумор, весел, харизматичен, позитивен лик, тоа и повеќе од доволно и е познато на јавноста. Никој не начна ништо околу мистеријата, а сигурно има луѓе што повеќе и вистински го познавале и знаеле за болката и маките што во себе ги преживувал, требаше нешто повеќе околу тоа. Зошто никаде ја нема девојката која била со него во тој период? Какви изјави дала таа?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.794
Жално за неговите родители..

Не можам повеќе да искоментирам.
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Се сеќавам, порано имаше една многу интересна епизода од бајкиве што ги даваа на Мтв, Игор пееше нешто као Жанет, Жанет и имаше нешто со зајачиња тој као свирнеше и тие дотрчеа кај него, ама многу ми беше убава. :LOL: 1000 пати ја гледав и сеа се ежам кога видам слики исечени од таа епизода. Навистина актер кој натпросечно знае да привлече погледи и симпатии, башка горд сум што ми бил сограѓанин.
Почивај во мир.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.480
Каде ли ќе стасаше со тој талент и харизма може да нагаѓаме само ... Сметам дека далеку од тоа дека е самоубиство имаше една емисија незнам како се викаше неможам да ја најдам сите докази во истрагата велат дека е убиство , но кој и зошто е тоа е мистерија.
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Колку голема болка тежи во металните подочњаци на Зоран Маџиров:place:

Дијагноза:најголемиот сонувач на македонското актерско небо или нашиот медиум меѓу јавето и сонот.

Серум за нашите гребаници во детството или момчето со неазуздана коса кој направи да имаме детство.

Импозантна актерска величина која немилосрдно ни штикаше сонце, насмевки, виножита и соништа.

После него, македонското актерство дише монохроматски - толку сиво или ако сакам да римувам ќе се послужам со "ко млако пиво"!

П.с Ако неможеме или незнаеме да му се поклониме, тогаш барем да го оставиме да почива во мир (без сценарија за демистификација на неговата смрт).
 

TDM

Член од
5 јули 2012
Мислења
67
Поени од реакции
11
Таков лик како Игор не е возможно да не се сака и да не биде омилен, тоа што тој го имаше или го имаш или го немаш, не може да се изглуми. Тоа е натпросечност, харизма и енергија во движење. Но едно е тоа што тој ја делеше таа енергија што ја поседуваше, а друго е тоа што му се случувало внатрешно, во неговата душа.

Од моја перспектива документарецот е обид на Довлев да се искупи за кавгата со Игор Маџиров, некако многу розево се прикажани работите. Сите во документарецот го кажуваа истото, одлична смисла за хумор, весел, харизматичен, позитивен лик, тоа и повеќе од доволно и е познато на јавноста. Никој не начна ништо околу мистеријата, а сигурно има луѓе што повеќе и вистински го познавале и знаеле за болката и маките што во себе ги преживувал, требаше нешто повеќе околу тоа. Зошто никаде ја нема девојката која била со него во тој период? Какви изјави дала таа?
Работите се прикажани такви какви што се - на искрен начин и од позитивната страна.
Целта на филмот не е да се зборува за мистеријата и на тој начин да создаде спектакуларност што ќе ја задоволи болната потреба на масите за слушање на негативни работи и црни хроники.
--- надополнето: 20 февруари 2013 во 21:51 ---
Доколку овој актер ви значеше нешто во вашето детство, приклучете се на страната посветена на него:
https://www.facebook.com/pages/Игор-Маџиров-Igor-Madzirov/235770049831624
Има и приказни...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom