Договор за купопродажба на возило

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од bacive, 25 септември 2010.

 1. zojan

  zojan

  Член од:
  23 октомври 2008
  Мислења:
  19
  Допаѓања:
  0
  Доколку купуваш или продаваш од фирма???
   
 2. Forca

  Forca

  Член од:
  2 март 2016
  Мислења:
  139
  Допаѓања:
  58
  Треба договор со овластеното лице.
   
 3. zojan

  zojan

  Член од:
  23 октомври 2008
  Мислења:
  19
  Допаѓања:
  0
  Данок се плаќа тогаш или
   
 4. Mich0MKD

  Mich0MKD

  Член од:
  14 февруари 2013
  Мислења:
  1.233
  Допаѓања:
  1.037
  Mislam da.

  Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
   
 5. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.490
  Допаѓања:
  5.356
  испадна во краток рок закон за намалување на кеш плаќање од 2000 евра на 1000, а од летото ќе бил и 500 евра... т.е. за поголеми суми треба на банкарски сметки. Ќе биде ли ова проблем ако продава или купува физичко лице на друго физичко лице ??? Не мислам формално меѓу пријатели и роднини, туку на непозната странка ??
  Има ли постапка која ќе ја спроведе нотарот да го заштити продавачот а и купувачот од од другата странка ?
  Веројатно треба се да биде во еден ден, продавачот да чека кај нотарот да дојде купувачот со уплатницата ?? Но за да уплати купувачот на сметка на физичко лице во Банка ,треба да и покаже на Банката важечки договор ????( или ова зависи од Банка до Банка ???)
  По мене испаѓа дека единствен формално легален и безбеден начин е да се одвива прометот преку фирма, салон за половни автомобили ??
   
  На ahil му/ѝ се допаѓа ова.
 6. ahil

  ahil м-р

  Член од:
  11 јули 2005
  Мислења:
  275
  Допаѓања:
  161
  Искрено и мене не ми е јасно каде е сигурноста. Што доколку уплатиш пари на некој, кој во меѓувреме може тие пари да ги префрли каде сака, кај нотар се случат одредени проблеми и не може да ти го префрли возилото (може има невалидна лична карта, или гужва па неможе да се заврши кај нотар). Истото може и со фирми ама помала е веројатноста
   
 7. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  14.882
  Допаѓања:
  7.683
  Овде е посоодветно
  Не знам дали е веќе прашано. Колата е продадена од Скопје во друг град. За табличките не сфатив добро. Во нотарскиот договор пишува дека возилото треба да се префрли на новиот газда во рок од 15 дена. Каква е постапката, дали "стариот" газда треба да го бара новиот и со него да одат (не знам ни каде треба да одат) за да ги одјават скопските таблички? И што доколку новиот газда не може или одложува, дали стариот газда има некои правни последици?
   
 8. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.490
  Допаѓања:
  5.356
  јас 2002се заебавав да купам кола со НОН СК табли, завршивме кај него во Велес на нотар за 10 минути, ама требаше јас потоа од Скопје да дојдам во Велес во канцеларија на МВР да ја одјават од велешки таблици... поранешниот газда не дојде ама му се јави на службеникот на шалтер ( се погоди дека се знаеле) и свршив работа...
  Имаше порано и други ситуации, купецот не доважа да ја пренесе колата ( цајкан е и на технички нема проблем) а продавачот треба да мисли овој да не згази некој...
  А има проблеми и со недвижнини, некој плаќале пари ( обично за ниви) а не доваѓале да се префрлат на нив, па и понатаму се водат на предходниот сопственик... а парем има мислам 25000 парцели и без сопственик ( починал, никој не се прифаќа формално да биде наследник)..
  За се ова е пак виновна државата, која нема строги инструменти за сопственост и строга даночна политика ( не во смисол на ВИСИКИ даноци туку сеопфатно оданочување)..
  Како и да е ако купувам половна кола сигурно нема веќе од индивидуалци туку од салон на половни автомобили...
   
 9. Bonnie and Clyde

  Bonnie and Clyde

  Член од:
  12 декември 2010
  Мислења:
  5.295
  Допаѓања:
  4.096
  јас колку што знам стариот сопственик треба да си ги одјави таблиците, по карго ги праќаш и чао пријатно
  најчесто само се чека некад до истек ма регистрација за да не пропадне


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   

Сподели преку: