Добитници на лотарија за САД

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Ах бе џелаир кој ти е крив контекст шо неможеш да сватиш, не се палам у смисол како македонски менталитет , што идеш да се палиш на патишта без дупки и ги сликаш , што идеш ради изфарбани железа коли што ги викаш, што се палиш и ќе праиш бруки да ти се смејат таму да се сликаш со истите, па ќе отвараш тема на муабет колку ти се свиѓа колата. па ќе праќаш кај некој во дупката македонија да те види, и да ти рече уи брат. у тој ваш македонски смисол не се палам. или влегол у некоја продавница се брука слика некој туби протеини и праќа. смисолот на македонско палење реков дека го немам. Туку ради лични причини идам македонченце кое што иде да ги види патиштата без дупки и да се слика на истите
E koj se tie licni pricini de ...?
 
Член од
13 февруари 2014
Мислења
233
Поени од реакции
110
Овој незнае да пишува а не па 25000 followers да имал на инстаграм.
 

Goxyto

#FinoAllaFine
Член од
31 јануари 2010
Мислења
2.589
Поени од реакции
2.534
„Тхреад, салари...“ :свиркам:

Жал ми е за луѓето кои со години чекат, а некој си го ладе тука. :(
 
Член од
17 април 2016
Мислења
125
Поени од реакции
8
E koj se tie licni pricini de ...?
Љубов сине, али рутата не ми се свиѓаше да ми обезбедат ЕБ-2 или како беше 50-75К но да се посветам на фитнес да правам како ќе ми кажат итн

„Тхреад, салари...“ :свиркам:

Жал ми е за луѓето кои со години чекат, а некој си го ладе тука. :(
и како после .. неможам да го читам, испоти си го гзот , никат да не добиеш !
 
Последно уредено:

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Љубов сине, али рутата не ми се свиѓаше да ми обезбедат ЕБ-2 или како беше 50-75К но да се посветам на фитнес да правам како ќе ми кажат итн
A i pravo si 50-75K za pocetok se malku...! Koja ljubav be sinko na 20 godini?
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Абе не живее секој за пари и коли, што е нормално да сакаш да си почнеш нешто, да се грижиш за некого да го израснеш тоа во фамилија. неможе да свати секој , американец пример ме сваќа тука освен пари и коли што знае друго човек?
Ooo....Znaci ti begas od MK posto nikoj ne te svaka....sea te svakam!
PS:Amer sum!

Nego so planevi za rabota imas koa ke ides USA!
 
Член од
17 април 2016
Мислења
125
Поени од реакции
8
Ooo....Znaci ti begas od MK posto nikoj ne te svaka....sea te svakam!
PS:Amer sum!

Nego so planevi za rabota imas koa ke ides USA!
пиши jewish rabbi salary, не е работа што македонец би ја сватил , зашто јас немам македонски памет. но мене ми годи да имам предавања неколку часа дневно и дома, без да правам нешто што не се сложува со мојте гледишта за заработка. За мојот избор би биднале штурци од тишина , но сепак со работата никат нема да имам грижа околу финансиски проблеми
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
пиши jewish rabbi salary, не е работа што македонец би ја сватил , зашто јас немам македонски памет. но мене ми годи да имам предавања неколку часа дневно и дома, без да правам нешто што не се сложува со мојте гледишта за заработка. За мојот избор би биднале штурци од тишина , но сепак со работата никат нема да имам грижа околу финансиски проблеми
Ooo evrejce so stanski pamet! Salary vika od 40 000 sredina zavisi od stejt...Emi tuka takvi ima da rinish so lopati bre....! Jas pak si mislev nekoj IT guru ,Arhitekt etc...on mlado popce da ti bil....Me razocara sea!
 
Член од
17 април 2016
Мислења
125
Поени од реакции
8
Ooo evrejce so stanski pamet! Salary vika od 40 000 sredina zavisi od stejt...Emi tuka takvi ima da rinish so lopati bre....! Jas pak si mislev nekoj IT guru ,Arhitekt etc...on mlado popce da ti bil....Me razocara sea!
Не бе дечко , the average pay for a Rabbi is $48.80/hr, сеа зависи колку фул тајм ќе си работам, раби заработува и 200к годишно, зависи како ти оди. Браќата ја водат америка , се има па се плаќа, а во земјава нема ни 200 луѓе незнам од каде ни што ринеш,
и ти кажав дека не идам за коли моли , и дека не сакам работа што би ја гледал како работа и дистракција од животот така да колку и да зараб тој ИТ не ме инт. ти раби незнаеш што е па прва раб е тоа што ќе видиш на гугл со таа титула поп, работата на раби е да држи лекции како професор, и да учи еврејска историја ништо повеќе и ништо помалце. така да сосема си му ја утнал, едно е професор и историчар = раби, а друго е кохен што би го нарекол субституција поп, мада немора да ти објаснувам нели?
wikipedia: In Judaism, a rabbi is a teacher of Torah. This title derives from the Hebrew word רַבִּי rabi, meaning "My Master" каде ти овде виде поп ?
Нема врска , доста е за денес и за утре и за 1 недела, нема време за реплај
 
Последно уредено:

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Abe ostaj ti so pisi na google....ako gleas taka kamiondziite u USA treba da se najbogatite....ama ne se! Parite so gi zboris ti se daleku od realnosta=fantazija ...Ima tuka profesori po matematika sto zemaat i 15 $ na cas...a google vika 50$Ne e sea kako so pisi na google...ko ke dois toa ke udri u glavata prvin....Koe skolo \ dimploma ja imas ti da predavas u USA i
so koe iskustvo i kvalifikacii ti se stremis da dobies rabota kako profesor\istoricar na 20 goisna vozrast za 50 $ na cas?
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Бројките ти ги пишува на www.jewishjobs.com , исто и за колку и какво искуство е потребно немој да мислиш дека се лоши евреите во поим заработка, се ништо освен најдобри и највлијателни.
Јас реков уште одамна дека за почеток ќе работам генерал лабор, за да бидеш раби ти прават тестирање врз основа колку го знаеш Торахот (што веќе го знам), нема математика и чуда, но студиите може да траат 4 години, што со текот на време ќе изминат. Тоа ти е минималната плата без разлика на возраста штом го имаш совладано материјалот. може млад раби да знае повеќе од стар, впрочем има млади што предаваат на место на стари ! не ја разбираш професијата, се зависи до кој колку лично го изучил Торахот (материјалот). пред да те вработат си исто тестиран и те проценуваат колку вредиш според лекциите, на www.jewishjobs.com се моли за кадри и пишува колку дали и каква диплома ти треба, така да не се секирај.
Сеа што ќе кажеш дека понудиве за работа се лажни ? ХАХАХА
Aaa aha znaci taka pisuva na google...ok. Znaci ti ke studiras prvin 4 godini....a koj ke go plati setoa toa godisno e okolu 30000$ pa nagore? General labor ke ti obezbedi hrana i smestaj i 100 $ mesecno zasteda. Tvoite 20 000 evra ne ti pomagaat tuka ni 3 smestra! Minimalnata plata ne ja odreduva google ili drugi sajtovi...Ti kako mlad,nesikusen i plus imigrant poveke od 20$ na saat tesko deka ke dobies i toa polse americka diploma! Matematikata doma i na pazar ne e ista.Nemoj da fantaziras deka stvarno se molat za luge od MK da im dojdat profesori da gi pravat ... #XAXAXA. Websajtot e za opsti oglasuvanja za rabota....i najmalku ima za rabbi...Zgora na toa e za cela amerika...a amerika e kontinent i to golem!
PS: Moj sovet e da zemes da naucsi sto poveke za cemento, lopatati meshalici ...etc... barem da imas nekoe iskustvo koa ke te zemat nasite tuka za argat u gradeznistvo i to na crno plateno!
 
Последно уредено:
Член од
17 април 2016
Мислења
125
Поени од реакции
8
Aaa aha znaci taka pisuva na google...ok. Znaci ti ke studiras prvin 4 godini....a koj ke go plati setoa toa godisno e okolu 30000$ pa nagore? General labor ke ti obezbedi hrana i smestaj i 100 $ mesecno zasteda. Tvoite 20 000 evra ne ti pomagaat tuka ni 3 smestra! Minimalnata plata ne ja odreduva google ili drugi sajtovi...Ti kako mlad,nesikusen i plus imigrant poveke od 20$ na saat tesko deka ke dobies! Matematikata doma i na pazar ne e ista.Nemoj da fantaziras deka stvarno se molat za luge od MK da im dojdat profesori da gi pravat ... #XAXAXA
PS: Moj sovet e da zemes da naucsi sto poveke za cemento, lopatati meshalici ...etc... barem da imas nekoe iskustvo koa ke te zemat nasite tuka za argat u gradeznistvo i to na crno plateno!
Добро бе македонче не ми давај совет за традиционална македонска ТВОЈА работа.
А за ова кој ти е крив бе шекспир што неможеш да сватиш дека професијава моја од разонода НЕ БАРА диплома во одредени институции туку знаење?
Не само што не бара диплома туку:
If you’re Orthodox, you can breathe a little easier. Yeshivat Chovevei Torah (graduating two rabbis this spring) has no tuition and offers students a “generous stipend” for living expenses. Yeshiva University’s Rabbi Isaac Elchanan Theological Seminary, which ordains about 50 rabbis per year, also is free.
“We’ve had a 100-year tradition of not charging for rabbinical school,” said Rabbi Menachem Penner, the acting dean of RIETS. “It’s Y.U.’s gift to the community.”
кој ти е крив што не разбираш ? И бараат кадри и ќе работам Хуехуехуе ,
за мојата професија и без диплома и да треба, ќе се снајдеме, и 50$ per hour !
а ти ќе ми свиткаш 1 витлер како на шекспир доле
 
Последно уредено:

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Добро бе македонче не ми давај совет за традиционална македонска ТВОЈА работа.
А за ова кој ти е крив бе шекспир што неможеш да сватиш дека професијава моја од разонода НЕ БАРА диплома во одредени институции туку знаење?
Не само што не бара диплома туку:
If you’re Orthodox, you can breathe a little easier. Yeshivat Chovevei Torah (graduating two rabbis this spring) has no tuition and offers students a “generous stipend” for living expenses. Yeshiva University’s Rabbi Isaac Elchanan Theological Seminary, which ordains about 50 rabbis per year, also is free.
“We’ve had a 100-year tradition of not charging for rabbinical school,” said Rabbi Menachem Penner, the acting dean of RIETS. “It’s Y.U.’s gift to the community.”
кој ти е крив што не разбираш ? И бараат кадри и ќе работам Хуехуехуе ,
за мојата професија и без диплома и да треба, ќе се снајдеме, и 50$ per hour !
а ти ќе ми свиткаш 1 витлер како на шекспир доле
Jok greska si Amer sum! Druze balkanski nema tuka free fakulteti, plati astronomski i placki\molbi za neiskusni imigranti...oti za ja znaele torata! Koa ke dojdis (ako dojdes) takov surov shamar ima da popies od realnosta ...so cela godina ke prasuvas koj ja izgasi lambata. Taka da ....na pocetokot ke se gleame u Donkin Donuts ....ama ti ke bides od drugata strana na shankot....Хуехуехуе ....Poz pope!

PS: Aj... so lesno po viza.

 
Последно уредено:
Член од
17 април 2016
Мислења
125
Поени од реакции
8
Jok greska si Amer sum! Druze balkanski nema tuka free fakulteti, plati astronomski i placki\molbi za neiskusni imigranti...oti za ja znaele torata! Koa ke dojdis (ako dojdes) takov surov shamar ima da popies od realnosta ...so cela godina ke prasuvas koj ja izgasi lambata. Taka da ....na pocetokot ke se gleame u Donkin Donuts ....ama ti ke bides od drugata strana na shankot....Хуехуехуе ....Poz pope!

PS: Aj... so lesno po viza.

Знаеш да читаш ?
- http://www.yctorah.org/content/view/42/47/
- http://www.payscale.com/research/US/Job=Rabbi/Salary
Чудно бе спонзор од индиана вика супер е ! Чудно друг другар од тексас исто вика дека е добро, само ти и други колеги од форумов не ви чини.
Сепак тие биле со години со мене, едниот ми е спонзор што ме сака како фамилија, тебе ќе ти верувам или него?
Друго коа ќе свиткаш 1 витлер тогаш јас ќе бидам поп за тебе :D .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom