Добитници на лотарија за САД

Член од
17 април 2016
Мислења
125
Поени од реакции
8
Слики ќе мора да си направиш нови, рачунај ќе ви требаат по 11 слики од секого , 9 за во ремедика на лекарски и 2 за во амбасада, макар во амбасада мене една ми зедоа а другата ми ја вратија. Само тие сликите ме коштаа 3000+ денари за сите четворица и тоа со попуст овие фото студијава дебело наплаќаат за слики за документи. Мислам нема да имаш проблем и со обичен извод , но сепак извади си еден интернационален да не ти затреба во Америка не можеш да знаеш.

Sent from my Lenovo K50-t5 using Tapatalk
Битно си се спасил , веќе нема да ти напраќаат хаха. Пари од нас тешко веќе да земат
 
Член од
13 февруари 2014
Мислења
233
Поени од реакции
110
Абе копиљ, ти си едно класично македонче што знае само да пљука и да се треска од земја. Ми се одмили темата ид тебе бе простотијо една селска, прво бараш помош после си најпаметен, па пљукаш по сите и по државата. Абе мочле, прво скокни па кажи оп и дај боже да ти дадат виза за да се спаси оваа земја!
 
Член од
17 април 2016
Мислења
125
Поени од реакции
8
Абе копиљ, ти си едно класично македонче што знае само да пљука и да се треска од земја. Ми се одмили темата ид тебе бе простотијо една селска, прво бараш помош после си најпаметен, па пљукаш по сите и по државата. Абе мочле, прво скокни па кажи оп и дај боже да ти дадат виза за да се спаси оваа земја!
што ќе добијам ако се расправам со тебе? знам дека ќе изгубам 5 минути од животот, така да ќе се поштедам

@Pakovic исто незнам што грешки може да ловат од еден ДС ако е се скрос напишано како што треба. во колку саат сум го пополнувал ли ќе бараат да ловат грешка еве тоа не памтам хаха
 
Последно уредено:
Член од
12 јуни 2012
Мислења
130
Поени од реакции
83
што ќе добијам ако се расправам со тебе? знам дека ќе изгубам 5 минути од животот, така да ќе се поштедам

@Pakovic исто незнам што грешки може да ловат од еден ДС ако е се скрос напишано како што треба. во колку саат сум го пополнувал ли ќе бараат да ловат грешка еве тоа не памтам хаха
Абе не дека тие се таму за да ловат грешки и дс не ти дадат виза, ако вадиш туристичка,студентска или некој друг тип на виза тогаш се поригорозни, а за овој тип на виза преку лотаријава се доста љубезни и разбирливи но муабетот беше "дека ги ловат ЛАГИТЕ" мн брзо и точно,инаку ако секој го исполнува бараниот критериум тогаш добива виза со гаранција, но работата е тие што сме поминале низ ова и сме направиле грешки или сме стекнале било какво искуство да го споделиме со сите вас тука за вие сите да поминете полесно и да знаете што ве чека. Само прдржувај се до правилата на нашата амбасада и исполни ги барањата и гарант добиваш виза, а ако им се правиш таму некој адвокатски фраер и им глумиш лудило верувај дека ни БАН КИ МУН. не те спасува ехххехехеххе
 
Член од
17 април 2016
Мислења
125
Поени од реакции
8
Абе не дека тие се таму за да ловат грешки и дс не ти дадат виза, ако вадиш туристичка,студентска или некој друг тип на виза тогаш се поригорозни, а за овој тип на виза преку лотаријава се доста љубезни и разбирливи но муабетот беше "дека ги ловат ЛАГИТЕ" мн брзо и точно,инаку ако секој го исполнува бараниот критериум тогаш добива виза со гаранција, но работата е тие што сме поминале низ ова и сме направиле грешки или сме стекнале било какво искуство да го споделиме со сите вас тука за вие сите да поминете полесно и да знаете што ве чека. Само прдржувај се до правилата на нашата амбасада и исполни ги барањата и гарант добиваш виза, а ако им се правиш таму некој адвокатски фраер и им глумиш лудило верувај дека ни БАН КИ МУН. не те спасува ехххехехеххе
Со мајчината земја мора разбирливо , тука тие битки со овие институцииве за документи што кочат како желки со нив само ригорозно, работата не си ја вршат а пари знаат да земаат.
Иначе ова на македонски што ми е изводот за раѓање таму можам да го преведам? Дека тие од центар "партискиве македонци до смрт" им реков меѓународно на мк ми дале, и ај сеа ? само ми рече дада меѓународно кога го порачав, али никаков немав искрено у средно ми го заглавиле оргиналот па го земав мкво неможев да го враќам, дека немав никаков. Зборот ми беше МКво дали можам да го преведам таму ако ми затреба ? @dezdej ? А тоа меѓународно што земав за мајка ми како мк/албански да е само, едно зелено доле само у ќошот што пишува нешто на англиски.. катастрофа се, отпрвин мислев само албански пишува .. али доле затоа у ќошот имало англиски ..

Ова легализацијава со куќава од 2011 , 5 години влечат неможам адреса да си сменам, свечено ми вика имотен лист после месец одкако сте платиле таму нез што а месец ипол помина па чекам.. битно да се поминат институцииве овде, све некој си партиски вработени, нема ни кај да им ја пријавиш "свеченава" работа све вмро.
Ќе трчам колку можам па ваљда ќе се спасам, никат документи да не ми притребаат од нив веќе
 
Последно уредено:
Член од
17 април 2016
Мислења
125
Поени од реакции
8
Еве ви 1 табела од задок од CEAC до 1 јануари 2016 за амбасадата наша, интервјуа 101 човек , од кој 37 сеуште не интервјуирани или интервјуирани но статусот не е упдејтнат сеуште (status: ready) значи 64 интервјуа поминати до 1 јануари 2016
од 64 , 4 пратени на административ процесинг не биле доволно подготвени, што не остава на 60 луѓе од кој одбиени 3
значи од 60 луѓе одбиени 3 тоа е 1 одбиен од 20, значи нашава мила амбасада е супер, туку овие овде што ви садат памет се за нигде. Но сепак да не ги заборавиме овие што се оставени на реади и не се упдејтнати, ако се тие избркани значи процентот се намалува, но според амбасадата се ќе биде добро , само вие бидете си спремни , мада јас не се интересирам околу форумов туку гледам самиот да си поминам нели, но сепак вреди ова да се ѕирне пред да одлучите дали ќе го слушате овој сабзеро за спонзори , како мандатори или ќе слушате што ќе ви кажат од амбасада и CEAC анализата.
zadok1.PNG zadok2.PNG zadok3.PNG
 
Последно уредено:
Член од
12 јуни 2012
Мислења
130
Поени од реакции
83
Со мајчината земја мора разбирливо , тука тие битки со овие институцииве за документи што кочат како желки со нив само ригорозно, работата не си ја вршат а пари знаат да земаат.
Иначе ова на македонски што ми е изводот за раѓање таму можам да го преведам? Дека тие од центар "партискиве македонци до смрт" им реков меѓународно на мк ми дале, и ај сеа ? само ми рече дада меѓународно кога го порачав, али никаков немав искрено у средно ми го заглавиле оргиналот па го земав мкво неможев да го враќам, дека немав никаков. Зборот ми беше МКво дали можам да го преведам таму ако ми затреба ? @dezdej ? А тоа меѓународно што земав за мајка ми како мк/албански да е само, едно зелено доле само у ќошот што пишува нешто на англиски.. катастрофа се, отпрвин мислев само албански пишува .. али доле затоа у ќошот имало англиски ..

Ова легализацијава со куќава од 2011 , 5 години влечат неможам адреса да си сменам, свечено ми вика имотен лист после месец одкако сте платиле таму нез што а месец ипол помина па чекам.. битно да се поминат институцииве овде, све некој си партиски вработени, нема ни кај да им ја пријавиш "свеченава" работа све вмро.
Ќе трчам колку можам па ваљда ќе се спасам, никат документи да не ми притребаат од нив веќе
Такви се мегународните изводи по зеневски конгрес, и јас кога вадев ми беше цудно очекував на англиски да се нели е прв светски јазик де ама ништо, францускиот и шпанскиот подобри искочија ехехех. Ма тоа и не е толку битно колку што е битно да се заврши се како што треба[DOUBLEPOST=1463662008][/DOUBLEPOST]
Со мајчината земја мора разбирливо , тука тие битки со овие институцииве за документи што кочат како желки со нив само ригорозно, работата не си ја вршат а пари знаат да земаат.
Иначе ова на македонски што ми е изводот за раѓање таму можам да го преведам? Дека тие од центар "партискиве македонци до смрт" им реков меѓународно на мк ми дале, и ај сеа ? само ми рече дада меѓународно кога го порачав, али никаков немав искрено у средно ми го заглавиле оргиналот па го земав мкво неможев да го враќам, дека немав никаков. Зборот ми беше МКво дали можам да го преведам таму ако ми затреба ? @dezdej ? А тоа меѓународно што земав за мајка ми како мк/албански да е само, едно зелено доле само у ќошот што пишува нешто на англиски.. катастрофа се, отпрвин мислев само албански пишува .. али доле затоа у ќошот имало англиски ..

Ова легализацијава со куќава од 2011 , 5 години влечат неможам адреса да си сменам, свечено ми вика имотен лист после месец одкако сте платиле таму нез што а месец ипол помина па чекам.. битно да се поминат институцииве овде, све некој си партиски вработени, нема ни кај да им ја пријавиш "свеченава" работа све вмро.
Ќе трчам колку можам па ваљда ќе се спасам, никат документи да не ми притребаат од нив веќе
Такви се мегународните изводи по зеневски конгрес, и јас кога вадев ми беше цудно очекував на англиски да се нели е прв светски јазик де ама ништо, францускиот и шпанскиот подобри искочија ехехех. Ма тоа и не е толку битно колку што е битно да се заврши се како што треба
 
Последно уредено:
Член од
17 април 2016
Мислења
125
Поени од реакции
8
После ова не се консултирам со форумџииве, овој е тој апрувал рејт до
За до 1 јан 2016: 101 тотал луѓе во анализава, 37 реди , 3 рефјус , 57 поминале.
( Значи 1 во 20 паѓа, мада многу неупдејтувани има овде )
По месеци:
Окт 14 луѓе: 5 реди, 1 рефјус , 8 поминати (овдека 1 во 9 паднал)
Ное 23 луѓе: 0 реди , 0 рефјус , 23 поминати (овдека сите 23 поминале)
Дек 64 луѓе: 32 реди, 4 администратиф процесинг, 2 рефјус , 26 поминати (овде 1 во 14 паѓање, овие 4ца сигурен сум дека не се вратени за афидавит (бидејќи не е крушл , а ако немале пари ќе добиле рефјус мада ова е моја претпоставка) а ако се и тие одбиени значи 1 во 5 паѓање, овие 2ца да речеме се одбиени поради немање пари хмм, не би ни аплицирале без пари но кој знае можеби поради пари се одбиени, или незнаење јазик доволно и нема верба дека ќе успее да се снајде таму, и ТОГАШ кога би му затребал афидавит го немал бидејќи првите 2 работи не му иделе, јас знам баш таков случај што аплицира а англиски си нема никаква врска. Или па е можно некој млади да се да склучиле брак да се изшлепаат мада и тоа којзнае дали би ризикувал некој)

Значи 37 - реди , не влегуваат во рачунов бидејќи не се упдејтнати
4 - администратиф процесинг = не комплетни

Еве го јавниот CEAC за до 1 јан 2016 од секоја амбасада, кајшто ги има податоците токму и за кај нас:
- http://britsimonsays.com/2016-jan-1-ceac-file/
- http://britsimonsays.com/how-to-use-google-sheets/
- https://docs.google.com/spreadsheets/d/1iMlU4D_vQ25SEBVArWEqEGYbHrmx26nCYpn9aU0zA_4/edit#gid=456398362

Едит: За 2016 до март: тотал 181, 49 реди (неупдејтнати) , 6 административ , 7 рефјус.
значи 132 тотал без реди , 6 административ , 7 рефјус . Лупни 126 поминати ( значи 1 во 15 паѓа )
- https://docs.google.com/spreadsheets/d/103JZj3SsjuYMrL-toEYAaW6DrnthD7wPrHO6_RHtiyI/edit

За 2015 : 213 тотал , 16 реди , 3 административ , 14 рефјус , 180 ПОМИНАТИ ( Негде 1 во 13 паѓа )
- https://docs.google.com/spreadsheets/d/1DU_iXj4WorqPJo0eF8q2Pc78zuUdvzhHdR7WMbee9K8/edit#gid=577887957

За 2014 : 145 тотал , 11 реди , 10 административ , 5 рефјус , 119 ПОМИНАТИ ( Негде 1 во 20 паѓа )
- https://docs.google.com/spreadsheets/d/1hHSVKn3J-5pdMpGz6w2MzRkcWBFdYzvDoggQ-VN3q2U/edit#gid=554759189

Благодарение на БритСимон, али овие паднативе може некој се од косово, од кој за жал еден од нив е Пакович , но ова е цела вистина најбитна е анализата за до 2016 март,
1 во 15 паѓање , значи 15 поминуваат 1 паѓа. За жал на форумов повеќе преовладува незнаење одколку знаење како оноа на сабзеро или стеалт, меѓутоа според сабзеро најверојатно сите овие луѓе имале спонзори, и наоѓале луѓе како што рече "што си ја ставале главата во торба за нив" а многу биле ретки тие што поминале без, затоа сум немал намера да се информирам од тука, во слепилово на светов, со толку странски форуми, телефон послан од амбасада, али имаше некој со позитивно искуство па ајде викам да прашам за инсајт.
 
Последно уредено:
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Еве ви 1 табела од задок од CEAC до 1 јануари 2016 за амбасадата наша, интервјуа 101 човек , од кој 37 сеуште не интервјуирани или интервјуирани но статусот не е упдејтнат сеуште (status: ready) значи 64 интервјуа поминати до 1 јануари 2016
од 64 , 4 пратени на административ процесинг не биле доволно подготвени, што не остава на 60 луѓе од кој одбиени 3
значи од 60 луѓе одбиени 3 тоа е 1 одбиен од 20, значи нашава мила амбасада е супер, туку овие овде што ви садат памет се за нигде. Но сепак да не ги заборавиме овие што се оставени на реади и не се упдејтнати, ако се тие избркани значи процентот се намалува, но според амбасадата се ќе биде добро , само вие бидете си спремни , мада јас не се интересирам околу форумов туку гледам самиот да си поминам нели, но сепак вреди ова да се ѕирне пред да одлучите дали ќе го слушате овој сабзеро за спонзори , како мандатори или ќе слушате што ќе ви кажат од амбасада и CEAC анализата.
Прегледај го приврзокот 146627 Прегледај го приврзокот 146628 Прегледај го приврзокот 146629
Последниве недела дена читам тоа што ти си напишал на темава за зелена карта и останатите кои ти одговараат.
а. Ти посакувам да ја добиеш зелената карта и да отидеш во САД.
2. Си пишал дека не се замараш на форумов за зелена карта, а си изнапишал куп текст за потребни документи и за спонзорот. Тоа се вика контрадикторност. Ова ти го болдирав во твојот коментар.
3.Си пишал дека не се нафаќаат често нашинци кои веќе живеат во САД да прифатат да бидат спонзори на луѓе од Македонија кои мака мачат да најдат спонзор.
За тоа си во право. Затоа и се помалку го бива православниот народ, ретко има помагање. За разлика од муслиманите, па и католиците знам Хрватите си се помагаат во странство.
Затоа кога ќе успееш да стигнеш во САД, не заборавај кој си и како ти било на тебе со наоѓање на спонзор.
Па во случај ете мене следна година да ме извлечат или некој друг форумџија да бара спонзор, ако си во можност нафати се да помогнеш и да бидеш спонзор ради формалност.
4. Би можело да постои малку повеќе култура при комуникација на оваа тема и од твоја страна но и од страна на некои членови на форумот кои имаа неприкладни реплики кон твоите постирања на форумот, но и ти не мораше веднаш да се примиш на такви коментари.
И мене ми реплицирано на некоја тема на форумов дека сум лудак, безобразен, дека сум бил за во институција како Бардовци, па што нека трубат колку сакаат. Јас го носам крстот за себе а тие го носат својот крст и тие нека пробаат па нека го носат мојот крст и багажник па ќе ги видам тогаш.

Сериозно првпат аплицирав за оваа зелена карта лани во 2015 и ете не ме извлекоа во Мај оваа година, а и подобро е така затоа што сакам уште една година да пробам да најдам овде работа, а секако дека ќе аплицирам за зелената карта и во Октомври и ќе чекам Мај наредна година да видам дали сум извлечен.

Во меѓувреме учам Германски јазик и ќе гледам опции за Германија, па ако не најдам овде во Македонија работа од која може да се живее (а тоа е сосема извесно да не најдам работа), па ако јас или некој форумџија бидеме следна година извлечени на лотаријата, биди супер и прифати да бидеш спонзор ради формалност за да може да се добие зелената карта.
Јас кога би отишол во САД ако успеам таму успеам, а ако не оди работата таму во САД, нема да бидам на товар на спонзорот туку ќе си се вратам назад, кога е некој фер и коректен спрема мене и јас сум таков.
Ете ти искреност од мене, па ти размисли како треба така нека биде.

Уште еднаш со среќа и успех за зелената карта.
 
Член од
17 април 2016
Мислења
125
Поени од реакции
8
Последниве недела дена читам тоа што ти си напишал на темава за зелена карта и останатите кои ти одговараат.
а. Ти посакувам да ја добиеш зелената карта и да отидеш во САД.
2. Си пишал дека не се замараш на форумов за зелена карта, а си изнапишал куп текст за потребни документи и за спонзорот. Тоа се вика контрадикторност. Ова ти го болдирав во твојот коментар.
3.Си пишал дека не се нафаќаат често нашинци кои веќе живеат во САД да прифатат да бидат спонзори на луѓе од Македонија кои мака мачат да најдат спонзор.
За тоа си во право. Затоа и се помалку го бива православниот народ, ретко има помагање. За разлика од муслиманите, па и католиците знам Хрватите си се помагаат во странство.
Затоа кога ќе успееш да стигнеш во САД, не заборавај кој си и како ти било на тебе со наоѓање на спонзор.
Па во случај ете мене следна година да ме извлечат или некој друг форумџија да бара спонзор, ако си во можност нафати се да помогнеш и да бидеш спонзор ради формалност.
4. Би можело да постои малку повеќе култура при комуникација на оваа тема и од твоја страна но и од страна на некои членови на форумот кои имаа неприкладни реплики кон твоите постирања на форумот, но и ти не мораше веднаш да се примиш на такви коментари.
И мене ми реплицирано на некоја тема на форумов дека сум лудак, безобразен, дека сум бил за во институција како Бардовци, па што нека трубат колку сакаат. Јас го носам крстот за себе а тие го носат својот крст и тие нека пробаат па нека го носат мојот крст и багажник па ќе ги видам тогаш.

Сериозно првпат аплицирав за оваа зелена карта лани во 2015 и ете не ме извлекоа во Мај оваа година, а и подобро е така затоа што сакам уште една година да пробам да најдам овде работа, а секако дека ќе аплицирам за зелената карта и во Октомври и ќе чекам Мај наредна година да видам дали сум извлечен.

Во меѓувреме учам Германски јазик и ќе гледам опции за Германија, па ако не најдам овде во Македонија работа од која може да се живее (а тоа е сосема извесно да не најдам работа), па ако јас или некој форумџија бидеме следна година извлечени на лотаријата, биди супер и прифати да бидеш спонзор ради формалност за да може да се добие зелената карта.
Јас кога би отишол во САД ако успеам таму успеам, а ако не оди работата таму во САД, нема да бидам на товар на спонзорот туку ќе си се вратам назад, кога е некој фер и коректен спрема мене и јас сум таков.
Ете ти искреност од мене, па ти размисли како треба така нека биде.

Уште еднаш со среќа и успех за зелената карта.
2.Сум напишал дека не се интересирам околу мислењата од форумов, секако дека е подобро да си комплетен, но не е убаво кога некој ти набива стрес без тоа дека НЕМА да успееш, а амбасадата ме поврза на разговор со КОНЗУЛОТ кој рече дека афидавит нема да игра улога зависно од мојот план, знаење на јазик и моментални финансии. така да што да кажам освен грешно си прочитал, македонска работа.

3. А ова за спонзор освен ако некој сварно не познаваш нема никој да ти се нафати. Зашто ? Бидејќи ти во најмала рака бараш некој што не те познава да тврди дека тебе те познава. Затоа ако немаш некој што навистина познаваш не барај, оди без афидавит, зашто лажење нема да ти помине. Јас мислев на почеток кој било може дека така пишуваше на форумов, ама прочитав травел стејт гов и видов официјална информација, дека не иде тоа така и видов дека македонец неможе да ми помогне и да би се нафател бидејќи јас не познавам македонци од УСА. Едно е кај ќе ти стигне зелената друго е афидавит, а и за кај да ти стигне зелената кој би ти се нафатил во огин да влага? Чива е оваа зелена што ја чекаш? Мислиш нема никоја институција да го праша околу врската со човекот од којшто ја прима зелената? Така ќе помине тоа само формално ? Мора да го познаваш човекот, знаеше дека треба да докажеш од кај се познаваш со него, нема логика нели? Затоа треба да имаш некој што не само ќе сака да ти заврши раб туку и да те познава. Меѓутоа јас имам американец кој го познавам веќе 2 год ама мислев дека може да се помине без да бидам нечиј товар, зашто сепак таа услуга треба да ја вратам. а да можеше така кој било Тошо да заврши раб исто зашто би му досаѓал нему, ама ете неможе без него.

Глупаво е што очекувате помош , јас ако сум очекувал сум очекувал од некој Тошо што сам се понудил, бидејќи нели на форумов ги имаше тие сами што се нудеа со раширени раце ‘нема проблем за спонзор ќе се најде‘ а не јас сам да инсистирам.
Јас и претходно сум имал шанса имав 25000 следачи инстаграм, јутуб субс и понуда од спонзор 50.000$ , но се откажав од фитнес од лични причини но животот ете ме сака во америка, можеби зашто јас сум успешен човек и така и така.
Сите сакате во америка, но дали сте заслужиле? Зашто друг да ти помогне? Секој си има свој живот и гајлиња, што е должен со друг да се замара? никој не е должен ни помош ни здраво на улица да ти каже. Зашто да не си го испотиш гзот, ова е лотарија кај кој паднало паднало. Вие гледате некој добил на лотарија и мислите среќа, овој клошар хаха, едвај чекам да се отарасам од земјава. повеќето добитници на лотарија претходно биле доста успешни, тие го испотиле гзот веќе, штом има афидавит нели веќе бил успешен некако, имал некој таму? еве јас за мене и претходно сум бил доста способен и сум имал луѓе, штом имам амер афидавит не значи тоа дека сум бил поуспешен од македончето? америка чак пат ми била во дофат, со тој јутуб и рекогнишн..

да добијам ни земјава ни форумов нема да ме види, преку фитнес ете не сум сакал да отидам да бидам под договор, и вака и така ме чека салари 140.000$ годишно (но дур го завршам степенот ќе раб генерал лабор како и секој просечен студент на пример дур заврши), што просечното македонче би се изнапалило, али ете со таа пара само куќа и сигурност друго не ми треба. Штета како би ги трошел тие пари на некој коли, би си рекло македончето. све некој личери од старо до младо, аии америка? Иди шетај таму, никој неќе такви фаци. напален тип како класичното македонче таму се смета за ненормално, се пали една кола изфарбано железо или некоја зграда кога ќе види.. јас не се означувам како македонец, поимот македонец е срам. Срам ми е кога ќе видам некој окезени фаци, срам ми е од понашањето на некој фаци, едноставно не сум ја сакал земјава а и нема што секој со свое право, ете и тоа ме дели од земјава никат не сум се палел на америка , и верувајте многу луѓе не се палат што живеат таму туку гледаат нормално врз таа земја, можеби тоа што ги прави среќни е некоја личност преку материјални работи. Сепак ова е тема за излегување од дупкава балканска и иселување во америка , не очекувајте кога некој сака да излезе од дупката да ви каже колку ја љуби истата
 
Последно уредено:
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
2.Сум напишал дека не се интересирам околу мислењата од форумов, секако дека е подобро да си комплетен, но не е убаво кога некој ти набива стрес без тоа дека НЕМА да успееш, а амбасадата ме поврза на разговор со КОНЗУЛОТ кој рече дека афидавит нема да игра улога зависно од мојот план, знаење на јазик и моментални финансии. така да што да кажам освен грешно си прочитал, македонска работа.

3. А ова за спонзор освен ако некој сварно не познаваш нема никој да ти се нафати. Зашто ? Бидејќи ти во најмала рака бараш некој што не те познава да тврди дека тебе те познава. Затоа ако немаш некој што навистина познаваш не барај, оди без афидавит, зашто лажење нема да ти помине. Јас мислев на почеток кој било може дека така пишуваше на форумов, ама прочитав травел стејт гов и видов официјална информација, дека не иде тоа така и видов дека македонец неможе да ми помогне и да би се нафател бидејќи јас не познавам македонци од УСА. Едно е кај ќе ти стигне зелената друго е афидавит, а и за кај да ти стигне зелената кој би ти се нафатил во огин да влага? Чива е оваа зелена што ја чекаш? Мислиш нема никоја институција да го праша околу врската со човекот од којшто ја прима зелената? Така ќе помине тоа само формално ? Мора да го познаваш човекот, знаеше дека треба да докажеш од кај се познаваш со него, нема логика нели? Затоа треба да имаш некој што не само ќе сака да ти заврши раб туку и да те познава. Меѓутоа јас имам американец кој го познавам веќе 2 год ама мислев дека може да се помине без да бидам нечиј товар, зашто сепак таа услуга треба да ја вратам. а да можеше така кој било Тошо да заврши раб исто зашто би му досаѓал нему, ама ете неможе без него.

Глупаво е што очекувате помош , јас ако сум очекувал сум очекувал од некој Тошо што сам се понудил, бидејќи нели на форумов ги имаше тие сами што се нудеа со раширени раце ‘нема проблем за спонзор ќе се најде‘ а не јас сам да инсистирам.
јутуб субс и Јас и претходно сум имал шанса имав 25000 следачи инстаграм,понуда од спонзор 50.000$ , но се откажав од фитнес од лични причини но животот ете ме сака во америка, можеби зашто јас сум успешен човек и така и така.
Сите сакате во америка, но дали сте заслужиле? Зашто друг да ти помогне? Секој си има свој живот и гајлиња, што е должен со друг да се замара? никој не е должен ни помош ни здраво на улица да ти каже. Зашто да не си го испотиш гзот, ова е лотарија кај кој паднало паднало. Вие гледате некој добил на лотарија и мислите среќа, овој клошар хаха, едвај чекам да се отарасам од земјава. повеќето добитници на лотарија претходно биле доста успешни, тие го испотиле гзот веќе, штом има афидавит нели веќе бил успешен некако, имал некој таму? еве јас за мене и претходно сум бил доста способен и сум имал луѓе, штом имам амер афидавит не значи тоа дека сум бил поуспешен од македончето? америка чак пат ми била во дофат, со тој јутуб и рекогнишн..

да добијам ни земјава ни форумов нема да ме види, преку фитнес ете не сум сакал да отидам да бидам под договор, и вака и така ме чека салари 140.000$ годишно (но дур го завршам степенот ќе раб генерал лабор како и секој просечен студент на пример дур заврши), што просечното македонче би се изнапалило, али ете со таа пара само куќа и сигурност друго не ми треба. Штета како би ги трошел тие пари на некој коли, би си рекло македончето. све некој личери од старо до младо, аии америка? Иди шетај таму, никој неќе такви фаци. напален тип како класичното македонче таму се смета за ненормално, се пали една кола изфарбано железо или некоја зграда кога ќе види.. јас не се означувам како македонец, поимот македонец е срам. Срам ми е кога ќе видам некој окезени фаци, срам ми е од понашањето на некој фаци, едноставно не сум ја сакал земјава а и нема што секој со свое право, ете и тоа ме дели од земјава никат не сум се палел на америка , и верувајте многу луѓе не се палат што живеат таму туку гледаат нормално врз таа земја, можеби тоа што ги прави среќни е некоја личност преку материјални работи. Сепак ова е тема за излегување од дупкава балканска и иселување во америка , не очекувајте кога некој сака да излезе од дупката да ви каже колку ја љуби истата

Битно број 4 си го скокнал во делот за малку повеќе култура да покажеш при пишување на темава.
Ако продолжи си со таква култура при пишување на форумов.
Ова е мој последен коментар кон тебе, а ти продолжи да шириш "Култура" на темава, со еден куп нотификации и пишување на романи на темава.
Читам не знаеш ниту да напишеш голема буква на почеток на реченица, па очекувам од тебе култура. Не знаеш дека се пишува не може, а ти пишуваш "неможе". Мешаш секакви дијалекти при пишување, повеќе Англиски разбирам да читам, дури и Германски полесно разбирам да читам иако сум на почетен курс отколку ова твоево напишаното ми требаше повеќе време да преведам што си напишал. Имаш болдирано па учи си граматика додека не заминеш во САД. Таму среќно во САД.

Знаеш ќе се најдат повремено ликови како мене и некои членови од претходните страници ќе ти укажат на некои работи, а ти само си игнорирај, мислиш така одат работите.
Тоа можат да го прават зверки и звезди да игнорираат укажувања од околината. Па дури и звездите си имаат последици кога игнорираат, еден Чарли Шин беше звезда и зверка, игнорираше дека треба да промени некои работи, па сега нека глуми во серија од понизок ранг. Пол Гаскоњ беше коњ на времето кога игнорираше се околу себе па и тој помина како помина. Продолжи си така и ти. Пишуваш во минато време дека си имал 25000 следачи на Инстаграм, тоа е тоа, со твојата култура затоа и си ги имал тие 25.000 следачи некогаш, а сега твојата култура ти помага во животот.

Ако си добил зелена карта не значи дека треба точак да ти купам.

Пишуваш никој не е должен ни здраво на улица да ми каже. Ок биди во право. Но зошто тогаш овде ти прв почна да бараш совети за зелена карта?

Сериозно, не ја уништувај темава со твоите коментари со таа твоја култура на изразување, ова се однесува и на некои членови од претходните страници со коментирања.
За недела дена 10 страници на темава а не вреди вкупно на 1 страница да има корисни информации.
 
Член од
12 јуни 2012
Мислења
130
Поени од реакции
83
Битно број 4 си го скокнал во делот за малку повеќе култура да покажеш при пишување на темава.
Ако продолжи си со таква култура при пишување на форумов.
Ова е мој последен коментар кон тебе, а ти продолжи да шириш "Култура" на темава, со еден куп нотификации и пишување на романи на темава.
Читам не знаеш ниту да напишеш голема буква на почеток на реченица, па очекувам од тебе култура. Не знаеш дека се пишува не може, а ти пишуваш "неможе". Мешаш секакви дијалекти при пишување, повеќе Англиски разбирам да читам, дури и Германски полесно разбирам да читам иако сум на почетен курс отколку ова твоево напишаното ми требаше повеќе време да преведам што си напишал. Имаш болдирано па учи си граматика додека не заминеш во САД. Таму среќно во САД.

Знаеш ќе се најдат повремено ликови како мене и некои членови од претходните страници ќе ти укажат на некои работи, а ти само си игнорирај, мислиш така одат работите.
Тоа можат да го прават зверки и звезди да игнорираат укажувања од околината. Па дури и звездите си имаат последици кога игнорираат, еден Чарли Шин беше звезда и зверка, игнорираше дека треба да промени некои работи, па сега нека глуми во серија од понизок ранг. Пол Гаскоњ беше коњ на времето кога игнорираше се околу себе па и тој помина како помина. Продолжи си така и ти. Пишуваш во минато време дека си имал 25000 следачи на Инстаграм, тоа е тоа, со твојата култура затоа и си ги имал тие 25.000 следачи некогаш, а сега твојата култура ти помага во животот.

Ако си добил зелена карта не значи дека треба точак да ти купам.

Пишуваш никој не е должен ни здраво на улица да ми каже. Ок биди во право. Но зошто тогаш овде ти прв почна да бараш совети за зелена карта?

Сериозно, не ја уништувај темава со твоите коментари со таа твоја култура на изразување, ова се однесува и на некои членови од претходните страници со коментирања.
За недела дена 10 страници на темава а не вреди вкупно на 1 страница да има корисни информации.
Дечки полека Задок е сеуште многу далеку од ЗЕЛЕНАТА КАРТА, за да стигне до зелената карта има доста услови да исполни, тој е извлечен на ЛОТАРИЈА ЗА ЗЕЛЕНА КАРТА, но тоа не значи дека ја добил и дека готово од утре оди во САД. Мора прво да ги исполни бараните критериуми од проограмата на ДВ-Лотарија,после тоа треба да добие датум за интервју, пред да оди на интервју треба да закаже лекарски преглед ( тоа е првата сопка што може нема да помине), откако ке го помине лекарскиот преглед треба да оди во амбасада на интервју (тоа е втората сопка) ако помине на интервју во амбасада ке добие виза на 6 месеци само и откако ке слета во САД на аеродром ке помине преку царински офицери (третата сопка) кој исто така можат да кажат и се потполно овластени со првиот авион да те вратат назад и да ти ја поништат визата, а ако помине се во ред и целата оваа процедура ја исполни ке си почека НАЈМАЛЦЕ 3 НЕДЕЛИ ВО САД додека да му биде испратен коверт со потребната документација ( социјален број,работна дозвола, и на крај најочекуваната зелена карта), Сепак ова не БИНГО и да мислите дека сте извлечен и готово летате во УСА, има критериуми кој морате да ги исполните за да го остварите сонот.
Затоа и е направена оваа тема благодарение на постарите членови од форумов за сите да споделуваме искуства и воедно им ја олесниме работата и постапката на сите новоизбраници. Затоа сфатете си ја здраво работата, и внимавајте на секој детал за да ги исполните критериумите и да стигнете преку барата,бидејќи македонците за конзуларното оделение од 2014 год се ставени на поригорозен преглед бидејќи мн имало во САД што отишле на Ј1, H2B, и туристички и не се вратиле, ова најдобро ке ме сватат оние кој што аплицирале за Ј1 визи бидејќи знаат колку е многу намален бројот за разлика од порано на одобрени визи.
 
Член од
17 април 2016
Мислења
125
Поени од реакции
8
Битно број 4 си го скокнал во делот за малку повеќе култура да покажеш при пишување на темава.
1.Ако продолжи си со таква култура при пишување на форумов.
Ова е мој последен коментар кон тебе, а ти продолжи да шириш "Култура" на темава, со еден куп нотификации и пишување на романи на темава.
2.Читам не знаеш ниту да напишеш голема буква на почеток на реченица, па очекувам од тебе култура. Не знаеш дека се пишува не може, а ти пишуваш "неможе". Мешаш секакви дијалекти при пишување, повеќе Англиски разбирам да читам, дури и Германски полесно разбирам да читам иако сум на почетен курс отколку ова твоево напишаното ми требаше повеќе време да преведам што си напишал. 3.Имаш болдирано па учи си граматика додека не заминеш во САД. Таму среќно во САД.

4.Знаеш ќе се најдат повремено ликови како мене и некои членови од претходните страници ќе ти укажат на некои работи, а ти само си игнорирај, мислиш така одат работите.
5.Тоа можат да го прават зверки и звезди да игнорираат укажувања од околината. Па дури и звездите си имаат последици кога игнорираат, еден Чарли Шин беше звезда и зверка, игнорираше дека треба да промени некои работи, па сега нека глуми во серија од понизок ранг. Пол Гаскоњ беше коњ на времето кога игнорираше се околу себе па и тој помина како помина. Продолжи си така и ти. Пишуваш во минато време дека си имал 25000 следачи на Инстаграм, тоа е тоа, со твојата култура затоа и си ги имал тие 25.000 следачи некогаш, а сега твојата култура ти помага во животот.

6.Ако си добил зелена карта не значи дека треба точак да ти купам.

7.Пишуваш никој не е должен ни здраво на улица да ми каже. Ок биди во право. Но зошто тогаш овде ти прв почна да бараш совети за зелена карта?

Сериозно, не ја уништувај темава со твоите коментари со таа твоја култура на изразување, ова се однесува и на некои членови од претходните страници со коментирања.
За недела дена 10 страници на темава а не вреди вкупно на 1 страница да има корисни информации.
Мислев дали, но небитен си да ти обрнувам внимание.
Дечки полека Задок е сеуште многу далеку од ЗЕЛЕНАТА КАРТА, за да стигне до зелената карта има доста услови да исполни, тој е извлечен на ЛОТАРИЈА ЗА ЗЕЛЕНА КАРТА, но тоа не значи дека ја добил и дека готово од утре оди во САД. 1.Мора прво да ги исполни бараните критериуми од проограмата на ДВ-Лотарија,после тоа треба да добие датум за интервју, пред да оди на интервју 2.треба да закаже лекарски преглед ( тоа е првата сопка што може нема да помине), откако ке го помине лекарскиот преглед 3.треба да оди во амбасада на интервју (тоа е втората сопка) ако помине на интервју во амбасада ке добие виза на 6 месеци само и откако ке слета во САД на аеродром 4.ке помине преку царински офицери (третата сопка) кој исто така можат да кажат и се потполно овластени со првиот авион да те вратат назад и да ти ја поништат визата, а ако помине се во ред и целата оваа процедура ја исполни 5.ке си почека НАЈМАЛЦЕ 3 НЕДЕЛИ ВО САД додека да му биде испратен коверт со потребната документација ( социјален број,работна дозвола, и на крај најочекуваната зелена карта), Сепак ова не БИНГО и да мислите дека сте извлечен и готово летате во УСА, има критериуми кој морате да ги исполните за да го остварите сонот.
Затоа и е направена оваа тема благодарение на постарите членови од форумов за сите да споделуваме искуства и воедно им ја олесниме работата и постапката на сите новоизбраници. Затоа сфатете си ја здраво работата, и внимавајте на секој детал за да ги исполните критериумите и да стигнете преку барата,бидејќи македонците за конзуларното оделение од 2014 год се ставени на поригорозен преглед бидејќи мн имало во САД што отишле на Ј1, H2B, и туристички и не се вратиле, ова најдобро ке ме сватат оние кој што аплицирале за Ј1 визи бидејќи знаат колку е многу намален бројот за разлика од порано на одобрени визи.
1.ДС пратен брате , чекам понатамошни инструкции за интервјуто за уште 11 недели , но акк гледам да избришам дека што всушност јас добивам од пишување овде?
2.Лекарскиве прегледи сварно незнам, и јас на 20 години мислам некоја туберколоза ќе ми најдат според форумџииве, според нив високи се шансите пренослив вирус некој да ми најдат, редок тип на вирус. но сепак тоа е само миграциското одделение на форумов ! би можеле и да погледнеме накај реалноста за прегледиве нели ?
3. Тука мора да е сопка ! за на интервју единствен документ што според форумов е обавезен, афидавит. Но јави се во амбасадата ти викаат не е обавезен ! види ја анализата до март 2016 околу овие сопки: 132 луѓе тотал без реди , 6 административ , 7 рефјус . 126 поминати 7 рефјус , сега која е статистиката дека паѓаат според форумов ? слушале луѓево амбасада или форумскиве одделениа за миграција ?
(доколку имате финансии, познавате јазик и имате план афидавит не треба.)
4.Тука за Customs and Border Protection , си разговарав со нив, токму вчера многу љубезни луѓе, прашував за пасошот ако главата е малце на страна свртена на пасошот, вика не не какво враќање, и ме уверува човекот дека нема потреба за паника, бидејќи сепак експертиве од форумов велат дека тоа е страшна работа. тоа беше зборот од CBP , тоа ако си на туристичка може да те сопиња. но очигледно според форумов требало да прашам која е шансата да ме посматраат за терорист
5.Баш тие 3 недели до 2 месеци мислам дека ќе цркнам, според форумов некое торнадо ќе го обземе хотелот или куќата ако престојувам кај афидавитот ќе се сруши, тука највеќе ќе испаничам.

Секако има трчање , но најмалце околу прашањава наведени . има трчање околу пребирање документи. Лично за мојот случај вежбање на јазикот, и планирање убаво што како таму за почеток. Ај ако знае некој како се брише акк нека пише ПП да си ослободам време :)
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
2.Сум напишал дека не се интересирам околу мислењата од форумов.
Јас и претходно сум имал шанса имав 25000 следачи инстаграм, јутуб субс и понуда од спонзор 50.000$ , но се откажав од фитнес од лични причини но животот ете ме сака во америка, можеби зашто јас сум успешен човек и така и така.
еве јас за мене и претходно сум бил доста способен и сум имал луѓе, штом имам амер афидавит не значи тоа дека сум бил поуспешен од македончето? америка чак пат ми била во дофат, со тој јутуб и рекогнишн..
да добијам ни земјава ни форумов нема да ме види, преку фитнес ете не сум сакал да отидам да бидам под договор, и вака и така ме чека салари 140.000$ годишно
Иди шетај таму, никој неќе такви фаци. напален тип како класичното македонче таму се смета за ненормално, се пали една кола изфарбано железо или некоја зграда кога ќе види.. јас не се означувам како македонец, поимот македонец е срам. а никат не сум се палел на америка
:lolzz: ....Dream is a wish .... Kljik here![DOUBLEPOST=1463750569][/DOUBLEPOST]
 
Член од
17 април 2016
Мислења
125
Поени од реакции
8
:lolzz: ....Dream is a wish .... Kljik here![DOUBLEPOST=1463750569][/DOUBLEPOST]
Ах бе џелаир кој ти е крив контекст шо неможеш да сватиш, не се палам у смисол како македонски менталитет , што идеш да се палиш на патишта без дупки и ги сликаш , што идеш ради изфарбани железа коли што ги викаш, што се палиш и ќе праиш бруки да ти се смејат таму да се сликаш со истите, па ќе отвараш тема на муабет колку ти се свиѓа колата. па ќе праќаш кај некој во дупката македонија да те види, и да ти рече уи брат. у тој ваш македонски смисол не се палам. или влегол у некоја продавница се брука слика некој туби протеини и праќа. смисолот на македонско палење реков дека го немам. Туку ради лични причини идам македонченце кое што иде да ги види патиштата без дупки и да се слика на истите
Немаш мозок да мислиш не сум напуштил за 50.000 зашто не ми се свиѓала работата, ти одма би се продал ама нема кој да ти понуди. а преку моменталната работа неможе некој да ме повлече иако салари е доста поголем
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom