Добитници на лотарија за САД

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.660
Поени од реакции
34.952
Повеќе среќа во наредна прилика, ајде сега кажувајте мунасип како на друг начин да се бега (само не work and travel).
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Ај за преоптовареноста на сајтот разбирам, ама јас имам проблем со внесувањето на податоциве. Како не го свртев името и пак ми дава ерор. Име па презиме или обратно? Па запирка меѓу нив (како што стои оригинално на confirmation page)...?
Исто и кај мене ме зеза веќе неколку минути. Дај кој проверил нека каже како оди, прво презиме со големи букви, па запирка па име со големи букви или обратно или со Прва голема буква на презиме и име? Family name е surname а тоа е презиме кој му е к**ац.
 
Член од
13 април 2013
Мислења
156
Поени од реакции
30
Исто и кај мене ме зеза веќе неколку минути. Дај кој проверил нека каже како оди, прво презиме со големи букви, па запирка па име со големи букви или обратно или со Прва голема буква на презиме и име? Family name е surname а тоа е презиме кој му е к**ац.
И кај мене истиот проблем
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Ај за преоптовареноста на сајтот разбирам, ама јас имам проблем со внесувањето на податоциве. Како не го свртев името и пак ми дава ерор. Име па презиме или обратно? Па запирка меѓу нив (како што стои оригинално на confirmation page)...?
Исто и кај мене ме зеза веќе неколку минути. Дај кој проверил нека каже како оди, прво презиме со големи букви, па запирка па име со големи букви или обратно или со Прва голема буква на презиме и име? Family name е surname а тоа е презиме кој му е к**ац.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.660
Поени од реакции
34.952
Исто и кај мене ме зеза веќе неколку минути. Дај кој проверил нека каже како оди, прво презиме со големи букви, па запирка па име со големи букви или обратно или со Прва голема буква на презиме и име? Family name е surname а тоа е презиме кој му е к**ац.
1. Confirmation Number
2. Surname/Family Name (само презиме)
3. Година на раѓање
4. код за потврда дека си човек

Никаде не пишува дека треба да внесеш име.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Да, фала ти, по навика си пишував Презиме па име, без да загледам дека пишува само презиме.
Based on the information provided, the Entry HAS NOT BEEN SELECTED for further processing for the Electronic Diversity Visa program at this time.

Please verify that you have entered all information correctly. You may re-check the Entry status by clicking on the ESC Home Page link below.
Ова значи не сум извлечен воопшто или во извлекувањето до сега се уште ме нема? Ако е второво, се надевам дека сум разбрал добро, сигурно ќе треба таму до септември да си проверувам?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.660
Поени од реакции
34.952
Истото го пишуваше и кај мене, јас го разбирам дека не сум извлечен и не верувам дека на било кој начин ќе има додатна промена. Повеќе среќа следна година.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Мислам дека сте грешка, треба да се проверува до крајот на септември, сигурно 50.000+ не се извлечени денеска и се да завршува денеска. Немојте да ги бришете податоците за проверка. Јас за секој случај уште тогаш ги ставив на google drive, ако цркне хдд да ги имам.
 
Член од
27 август 2015
Мислења
73
Поени од реакции
22
Јас не знам како можете да проверите кај мене уште е капут страната
UPDATE: NOT SELECTED :)
 
Член од
2 февруари 2014
Мислења
103
Поени од реакции
60
Мислам дека сте грешка, треба да се проверува до крајот на септември, сигурно 50.000+ не се извлечени денеска и се да завршува денеска. Немојте да ги бришете податоците за проверка. Јас за секој случај уште тогаш ги ставив на google drive, ако цркне хдд да ги имам.
Денес е единственото извлекување. Освен во случај да имале некој технички проблем при денешното извлекување, во тој случај ќе има официјално известување и ќе има повторно извлекување. Не се надевајте многу на тоа, жалам. И кај мене е 'has NOT BEEN SELECTED'. Повеќе среќа следната година! :)
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Ако не ти се отвори бргу страната, не ни чекај да врти до крај, гаси го тој таб, и кликај пак на линкот повторно да пробаш додека не ти се отвори одма страната и да ти го пишува ова:
Welcome
The U.S. Department of State Electronic Diversity Visa Entrant Status Check for Diversity Visa Program for DV-2017 is available until September 30, 2017. The Entrant Status Check for DV-2016 applicants will remain open until September 30, 2016.


Entrant Status Check Instructions
Please be sure to have the Entrant's Confirmation Number, Last/Family Name, and Year of Birth in order to check the entrant status online.


Continue
 
Член од
2 февруари 2016
Мислења
44
Поени од реакции
22
Само презиме, last/ family name. Јас кога пишав презиме па име како што е на пријавата, ми викаше error. Пробајте само со презиме, мене така ми даде, а што ми даде ич и да не кажувам (n)
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Based on the information provided, the Entry HAS NOT BEEN SELECTED for further processing for the Electronic Diversity Visa program at this time.

Please verify that you have entered all information correctly. You may re-check the Entry status by clicking on the ESC Home Page link below.

И кај мене истото како и кај вас членови на форумов пишува дека не сум избран.
Прв пат се обидов за оваа зелена карта, и тоа во 2015 година ја пополнив апликацијата на страната на последниот ден мислам беше 3 Ноември околу 10 претпладне а до пладне до 12 можеа да се праќаат апликации. Не верувам дека има врска тоа ако сум пратил апликацијата на последен ден дека затоа не сум извлечен, верувам дека се извлекуваат и луѓе кои ја пополниле апликацијата и во последен ден, и баш затоа и намерно чекав на последен ден да ја пополнам апликацијата.[DOUBLEPOST=1462348063][/DOUBLEPOST]
Повеќе среќа во наредна прилика, ајде сега кажувајте мунасип како на друг начин да се бега (само не work and travel).
Друг начин за САД не знам.
Јас планирам да почнам со поинтензивни и понапредни курсеви по Германски јазик со цел да стигнам до перфектно знаење на Германски јазик и да можам да ги положам тестовите од Гете институтот во Скопје. Од причина што слушнав биле мастер студиите во Германија бесплатни за странци кои знаеле перфектно Германски јазик и кои претходно ги положувале успешно бараните тестови по Германски јазик, а тоа се тестовите во Гете институтот во Скопје.

Ако во блиска иднина овде нема добра работа ( а веројатноста е голема) со јако познавање на Германски јазик и ако запишам мастер студии во Германија тогаш таму додека студирам мастер би нашол некоја работа бидејќи на мастер студии нема толку многу часови предавања како на додипломски студии, и би имал време и да работам додека сум на мастер. И кога би ми завршил мастерот може таму ќе се најде некоја опција за работа или барем ќе најдам работодавач кој ќе обезбеди работен договор и работна виза.
Но сето ова таму на пролет 2018 ќе полагам тие тестови по Германски во Гете институт и наесен 2018 најрано ќе пробам преку мастер студии да стигнам до Германија.Сега сум 25 години во 2018 28 години, и постари луѓе одат на мастер студии.
Ако не успеам барем ќе ми остане знаењето на Германски јазик, и ќе барам други опции.
Бидејќи на Бугарски пасош не можам да сметам, Србите во Македонија потешко доаѓаат до Бугарскиот пасош а колку и да негираме со тој пасош полесно се оди во Европа.

Секако наесен пак ќе аплицирам за зелена карта и ќе чекам следна 2017 година во ова време пак да видам може тогаш ќе бидам извлечен. Може ако тогаш ме извлечат тоа би било и подобро за мене, дотогаш ќе научам повеќе од Германскиот јазик кој може би ми отворил некоја опција за работа во САД со зелена карта ако бидам во 2017 извлечен.
Нека работи времето и универзумот.

Од тие 50.000 извлечени нема сите да се ниту обидат да вадат зелена карта, некои веднаш ќе се откажат, ќе им излезе нешто, така да можеби ќе има 10% од тие 50.000 што ќе се откажат, и до Септември може од нас што не сме извлечени да ни пишува дека сме избрани, не се знае.
Мала е веројатноста да бидеме во тие неколку илјади кога веќе не сме во 50.000.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom