Добар тапанар?

Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
btw ja vo momentot sum potraga na dobar tapanar imase rehearsal ali ne se odluciv uste, taka da ako ima izmegju vas nekoj lud tapanar javete se
 

Giso`Yo

The Real YoYo
Член од
29 јануари 2007
Мислења
119
Поени од реакции
0
Слушни ги Dave Weckl, Dennis Chambers во споредба со Lars Ulrich или незнам ти кој .. јасно ќе ти стане ..
 

pojma_nemam

Пиво
Член од
27 јуни 2007
Мислења
288
Поени од реакции
1
како не ве е срам да го забравете дејв ломбардо на слеер и ву ду култ:zver::cuc:
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Има тема топ 5 бубњари, а се врти истиот муабет и тука и таму. Мое мислење е да се спојат темите.
 

HardRock

Rock n roller
Член од
22 септември 2007
Мислења
71
Поени од реакции
24
Eric Carr(R.I.P.) bese mnogu zakon tapanar
[media]http://www.youtube.com/watch?v=uDWDhPD6iCE[/media]
 
R

reactive89

Гостин
Веќе 10 години на тапани црвоса тоа гзот мој на таа проклета слатка столица... Едноставно обожавам тапани... секој пат се повеќе и повеќе се усовршував... во четвртокот свирев со странци кои прв пат ги видов во едно америчко школски кафич, свиревме блуз и на крај на песната сите станаа на нозе и ни аплаудираа... песната ја направивме бонбонче... и на крај нормално show up ur self се изнапукав на крај на песната, Drums Solo анд енд...
Беше феноменално, едвај чекам следна тура која иде за 3 недели... МЈАМИИИИИИ :vozbud:
 
Член од
21 август 2007
Мислења
295
Поени од реакции
8
Има многу добри добри тапанари ама еве би го издвоил John Bonham од Лед Цепелин. Инаку од тие што гостувале во Македонија најмногу впечаток ми остави Mikko Siren од Апокалиптика. Човекот растури на концертот и таа вечер беше најголемо изненадување бидејќи претходно го немав гледани. Секако одличен беше и Ventor од Креатор
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Не може ни на гитара тек така да се каже кој е добар.Не значи ако знае да отсвири некое соло со брзина од 5 km/h дека е добар гитарист. Карлос Сантана и Ерик Клептон се едни од најдобрите светски гитаристи а сепак се спори и тоа многу во свирење.

За тапанар е малку потешко затоа што ако немаш некоја музичка подлога не можеш туку така да укапираш, затоа што многу работи се земаат во предвид.
Пример за лош тапанар е Ринго стар од Битлси. Ни техника има добра ни јачина на удар ни премин асален знаел да направи но за битлси бил ок во тоа време. Добар тапанар Dave Grolh слушнете го Bleach и после споредето со било кој друг албум на Нирвана разликата е далеку од очигледна.

За мене најважно е колку тапанарот е укомпониран со самиот бенд затоа што има многу примери каде што тапанарите си го форисираат својот нератикулиран стил кој воопшто не се сопваќа со бендот во глобала.

Најубаво е да се седне на тапани така се добива целокупната слика за комплексноста на инструментот.
 
Член од
1 октомври 2007
Мислења
7
Поени од реакции
0
spored mene najdobri se ;danny shuler od biohazard,igor cavalera od sepultura,virgil donatti od planet x
 

Kajgana Shop

На врв Bottom