Дневен весник Капитал?

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од Dobredojden, 20 март 2010.

 1. Dobredojden

  Dobredojden лаком газ трагедија...

  Член од:
  20 март 2010
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  0
  Неделева на медиумскиот пазар се појави уште еден дневен весник. Станува збор за бизнис магазинот Капитал, кој започна да излегува и дневно. Искрено го купив и ми се виде интересен, иако имаше многу печатни грешки, сепак е поразличен од она што до сега значеше дневен весник во Македонија. Како ви се допадна вас?:vozbud:
   
 2. Брокер

  Брокер Broker of the Year

  Член од:
  25 јули 2009
  Мислења:
  1.227
  Допаѓања:
  254  Овој е стар магазин само излегуваше неделно, беше неделник, а цената колку му е и каква содржина обработува ?
   
 3. Marjan-MiKi

  Marjan-MiKi

  Член од:
  25 септември 2008
  Мислења:
  8.781
  Допаѓања:
  1.549
  Одлично одлично им текна нешт:blabla:о асалано да напраат да сменат нешто.
   
 4. Dobredojden

  Dobredojden лаком газ трагедија...

  Член од:
  20 март 2010
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  0
  Цената му е 20 денари излегува секој работен ден. Од теми има најмногу односно 70% економија, а другиот дел е политика, лајф стајал, спорт, култура. Многу впечатливо изгледа, бидејќи за разлика од другиве дневни весници обрнато е големо внимание на графиката, а има и ексклузивни теми и интересни анализи. Од нона што го видов овие три дена би му дал 4-ка, поради големиот број на печатни грешки и поради тоа што се уште нема веб портал за да го читам гага :uvo:
   
 5. THE_CHOSEN_ONE

  THE_CHOSEN_ONE 1903-2012

  Член од:
  13 август 2007
  Мислења:
  3.698
  Допаѓања:
  1.302
  Ако сите го читаат онлајн кој ќе им го купува весникот?
   
 6. Брокер

  Брокер Broker of the Year

  Член од:
  25 јули 2009
  Мислења:
  1.227
  Допаѓања:
  254

  ок тоа само дали е истиот тим кој го подготвуваше неделникот капитал, дали има некаква поврзаност помеѓу овие два весници, или немаш информаиции
   
 7. Alex The_Great

  Alex The_Great

  Член од:
  1 ноември 2008
  Мислења:
  7.396
  Допаѓања:
  1.870
  Истиот е
   
 8. vancevtodor

  vancevtodor

  Член од:
  29 јуни 2005
  Мислења:
  1.284
  Допаѓања:
  14

  Pande Kolemishevski e zasiluvanjeto. A toj e poznat po svojata "NEPRISTRASNOST I OBJEKTIVNOST" .... :nesvest::nesvest::nesvest::vozbud::vozbud::pos2:
   
 9. Alex The_Great

  Alex The_Great

  Член од:
  1 ноември 2008
  Мислења:
  7.396
  Допаѓања:
  1.870
  Вчера беше Зиков(газдата) кај Миленко гостин, па кажуваше дека успехот на Капитал ќе бил во тоа што се сконцентрирани на одредена маса, луѓе кои ги интересира бизнис и политика.
   
 10. vancevtodor

  vancevtodor

  Член од:
  29 јуни 2005
  Мислења:
  1.284
  Допаѓања:
  14

  Zikov sigurno misli na Beloruskiot ili Severnokoreskiot model na biznis i politika. So Pande Kolemishevski nema drug pat.
   
 11. Alex The_Great

  Alex The_Great

  Член од:
  1 ноември 2008
  Мислења:
  7.396
  Допаѓања:
  1.870
  Ако ја тера политиката не весникот спрема вчерашниот муабет не ќе е така, башка како што разбрав и Минчо го има на своја страна.
   
 12. Dobredojden

  Dobredojden лаком газ трагедија...

  Член од:
  20 март 2010
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  0
  Нема никаква поврзаност со Колемишевски и Бизнис, дневниот весник. Капитал е самостоен проект на Зиков и со самото тоа што почна да излегува и дневни е конуренција на Бизнис и недај боже да биде сличен како Бизнис оти ич не го бива. И како неделник Капитал според мене беше најдобар во однос на Бизнис Новинарството и е далеку по професионален од Бизнис. Така да овие два проекти не ни можат да се споредат.

  Тука си во право, ама сепак во некоја форма мора да ги има и онлајн, сепак тоа е иднината.
   
 13. vancevtodor

  vancevtodor

  Член од:
  29 јуни 2005
  Мислења:
  1.284
  Допаѓања:
  14

  Раководител на проектот:
  Панде Колемишевски
  тел. 070 410 545
  biznisgl.urednik@on.net.mk
   
 14. Dobredojden

  Dobredojden лаком газ трагедија...

  Член од:
  20 март 2010
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  0
  да ама Бизнис е посебен дневен весник, се имаш збунето нешто. Ова е инпресумот на Капитал, Колемишевски го нема нигде тој си го тера неговиот весник бизнисМКД http://biznis24.com.mk/

  Претседател на
  Одборот на содружници:
  Љупчо Зиков


  Извршен директор:
  Гордана Михајловска

  Главен и Одговорен уредник:
  Биљана Здравковска

  Заменик Главен и
  Одговорен уредник:
  Спасијка Јованова

  Графички и IT директор:
  Николај Томашевски

  Главен уредник на www.total.com.mk и
  Специјални прилози:
  Верица Јорданова

  Редакција:

  Биљана Здравковска, Игор Петровски,
  Верица Јорданова, Маја Бајалска,
  Александар Писарев Александра Спасевска,
  Гојко Кешељ, Горан Лефков
   
 15. Македонцки

  Македонцки мадрфакр

  Член од:
  23 ноември 2007
  Мислења:
  4.285
  Допаѓања:
  624
  [​IMG]

  „Нова Македонија“ лани ја отвори темата и ја проблематизира кандидатурата на Адижес поради некои заслуги поврзани со некои ангажмани, за одредени ставови изнесени во две скандалозни изјави. Првата, неформална, и дадена во круг на свои познаници, а втората, раскошно распослана во три интервјуа за неделникот „Капитал“, за ТВ Алфа и за неделникот „Глобус“. Академикот Адижес имено тврдел дека неговиот избор за член на МАНУ е „завршена работа“, зашто „тоа му го ветил Бранко“, тогашниот шеф на македонската држава Бранко Црвенковски, со кого, освен за својот научнички статус, разговарал и за спорот со Грција во врска со името (!?).

  Проблемот со името е во тоа што Македонците не знаат што се“. „Кога Македонците би знаеле што се, нема воопшто да им е гајле како ќе ги викаат. Тогаш соседите можат да им ја нарекуваат државата и Монголија, а тие, сепак, ќе знаат дека се Македонци“.


  Капитал и Зиков се само продолжена рака на Влашкото лоби, еден од гласноговорниците и медиумски инструмент за промена на името.

  не 70 туку 50% од темите му се политички, а останатите 50 имаат политичка сенка
   

Сподели преку: