Дискус-хернија(искуства и совети)

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од JustBlack, 18 мај 2011.

 1. Sch

  Sch

  Член од:
  6 мај 2017
  Мислења:
  26
  Допаѓања:
  3
  Здраво луѓе. Имам силни болки кои водат од задникот на задниот дел на ногата до стапалото. Бев на ортопед ми го виде р'бетот докторот на ехо и ми кажа дископатија л4-л5 со лумбоишијалгија. 4 дена сум на инекции, малку сум подобра, но еве стапалото го чувствувам студено и малку губам сила во таа нога. Ми кажа докторот дека ќе ме прати и на физикална. Ве молам за сличи искуства и совети. Преплашена сум
   
 2. irendim

  irendim

  Член од:
  1 ноември 2016
  Мислења:
  17
  Допаѓања:
  1
  Procitaj gi site diskusii vo temava kje vidis iskustva i soveti. Ako ti se studeni stapalata gledaj da ja podobris cirkulacijata, zimaj magnezizum masaza so krema za zagrevanje pomaga i maslo od temjan.
  Jas imam prashanje dali nekoj ima iskustvo so skapite proizvodi so kolagen i hijalronska kiselina? Jas gi koristev mesec ipol i nemam nekoja promena pa neznam dali da gi prodolzam bidejki i ne se eftini. Isto dali nekoj ima iskustvo so ovoj gel ( Herbal Aurum) pisuva deka kje ja snema bolkata i deka celosno leci diskus hernija/ disko patija.
  http://mk.forhealth.me/azyivzcdxu/H...SDo_8XIBQ**&rid=-4AAAAAAAC6NUAAAAAAAAE4TH9zwA
   
 3. Интегрален

  Интегрален

  Член од:
  11 декември 2013
  Мислења:
  418
  Допаѓања:
  288
  Никаде не прочитав дека лечи од дискис хернија
  --- Споено дупло мислење, 9 мај 2017 ---
  Инаку јас сум на пола пат со повредава, можам слободно да кажам дека некои 50% сум подобар, почнав да се движам споро темпо, можам да изодам до 2 км. Почнав да се поткревам на прсти, левата нога ми е послаба на прсти а десната затега на пета кога се поткревам. Месец ипол пројде од повредата која е за операција, се надевам ке се излечам без неа. Инаку за тие што незнаат имам 23 години и при играње кошарка дојде до дискус хернија со ехтрузија која ми ги зафати 2 та нерви (лево и десно) на двете нозе.
   
 4. irendim

  irendim

  Член од:
  1 ноември 2016
  Мислења:
  17
  Допаѓања:
  1
 5. Интегрален

  Интегрален

  Член од:
  11 декември 2013
  Мислења:
  418
  Допаѓања:
  288
 6. Sch

  Sch

  Член од:
  6 мај 2017
  Мислења:
  26
  Допаѓања:
  3
  Сомнително ми е ова и мене. Сепак е крема и тоа скапа :/
  Ако има некој што ја користел нека пише.
   
 7. Bubache

  Bubache

  Член од:
  27 октомври 2015
  Мислења:
  140
  Допаѓања:
  32
  пешачете само на рамно со побрзо темпо (5-10 км/час) брзо одење, никако на угорнина, после тоа истегнување на рамен под или на справа, ништо повеќе, целта е да се зајакне тонусот на мускулите околу рбетот...
  едит: режим на исхрана, намалување на килажа...
   
  На bijons му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Sch

  Sch

  Член од:
  6 мај 2017
  Мислења:
  26
  Допаѓања:
  3
  Да споделам искуство. Веќе 8-9 дена како сум со ишијасот. Прво бев на инекции и трамадоли, потоа преминав на вентор. Еве сега пијам дикло џет плус неуробион. Цело време одам на третмани кај човек со биоенергија. Да не се заречам луѓе, подобро ми е од ден на ден. Докторот ми даде и кортикостероиди, но не ги зедов, знаејќи колку се штетни.
  Сакав да кажам доколку знаете такви луѓе, нормално докажани (овој човек има сертификати), одете без двоумење. Поздрав.
   
 9. nikuvce

  nikuvce

  Член од:
  15 април 2017
  Мислења:
  16
  Допаѓања:
  1
  Mi ja preporacaa pavel banja vo bugarija. Pravele podvodni ekstenzii. Razmisluvam za tamu. Ima nekoj iskustvo od tamu?
   
 10. Sch

  Sch

  Член од:
  6 мај 2017
  Мислења:
  26
  Допаѓања:
  3
  Јас сум со дијагноза дископатија и ишијалгија.
  Закажав кај еден физиотерапевт терапии. Бидејќи ме боли, ми рече прво ќе почнеме ао електротерапија, па после со физикална за да ја намалиме болката.
  Дали сте биле на електротерапија? Како е? Дали боли, дали може да наштети повеќе или не? Поздрав
   
 11. irendim

  irendim

  Член од:
  1 ноември 2016
  Мислења:
  17
  Допаѓања:
  1
  Jas pocnav fizikalna so elektro terapii TENS ultrazvuk magnet i hidrogalvan. Ne boli nisto samo mene pocetnite tretmani mi bese problem sedenje i lezenje na stomak iako e kratko. Sega posle sedum tretmani sum malce bolje ama vikaat podobruvanje ke imas posle zavrsuvanje na site terapii pa ke vidime.
   
 12. tdejan

  tdejan

  Член од:
  27 ноември 2014
  Мислења:
  9
  Допаѓања:
  0
  Здраво

  јас од пријател на пријателка на пријател имам слушнато за нив, дечково бил на терапија и повеќе немал мака. Се обратив до нив, еве ти маилот и одговорот:

  pavelbania@rehabilitation.bg

  Цената за 1 ден болничен престој е 120 лева. Вклјучва: ноштувка, храна (закуска, објад, вечерја), лекарски преглед и 3-4 броја процедури. Ако желаете посочете дата за резервација.

  Со лесно.
   
 13. nikuvce

  nikuvce

  Член од:
  15 април 2017
  Мислења:
  16
  Допаѓања:
  1
  Blagodaram za informacija. Resena sum da odam samo da si najdam cimerka. Nema ednokrevetni sobi. Samo dvokrevetni,pa da podelam trisoci.
   
 14. Sch

  Sch

  Член од:
  6 мај 2017
  Мислења:
  26
  Допаѓања:
  3
  По колку време ви трае болката? Јас сум скоро 3 недели вака. И веќе губам надеж. Приметувам дека кога ќе се напијам вентор болката при седење или кога возам (левата нога), ми ја нема. Но при одење мислам дека некој од позади ме сече хаха. Значи една точка ме боли на половината, а од таму ногата. Одам кривејќи. Еве сега испешачив околу 500 метри и мислам ќе се онесвестев. :pos:
   
 15. Интегрален

  Интегрален

  Член од:
  11 декември 2013
  Мислења:
  418
  Допаѓања:
  288
  Ако ти кажам 2 месеци ваљда ке ти се врати надежта :)
  Јас утре правам 2 месеци од кога се преебав. Болката во кичма ми е скоро 90% намалена, во колкот 70% , ми се враќа силата во нозете, пешачам, запишав пливање, вежбам вежби за грбни мускули, пијам колаген пептит и б комплекс. Вкупно статусот ми е 70% подобрен, почнав на работа денес пополека.
   

Сподели преку: