Дискус-хернија(искуства и совети)

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.325
Поени од реакции
81.558
Ja неколку пути спомнав овде за место кај што им е помогнато, буквално на сите кои ги знам и отишле. Без исклучок. И секому на кого сум го препорачал, отишол и му помогнале/ се излечил.
Тоа ви е оноа Квантна Медицина кај драгстор Бети.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.814
Поени од реакции
36.546
Zdravo, sakam da go spodelam moeto iskustvo.Imam 18 godini i veke 5 meseci se boram so diskus hernijata.Imam diskus hernija L5-S1. Kako sto znaete nepodnoslivi bolki vo levata noga kicmata listot itn.. Site koga se bolni se bi napravile za da ozdravat, pa jas sega ke vi raskazam za mene za da ne si ja napravite istata greska. :)
Slusnav za Angel Dzambazoski "doktorot" od Skopje, raboti vo Hotel Ambasador kaj ruska ambasada. Bev tamu mi garantirase za 6dena deka ke trcam i deka moevo bilo najlesna rabota i odma ke me izlecel.Posle 6 terapii so vulkanska kal nekoj si krojteri i neznam sto tamu mi zakaza kontrola za 10 dena a do togas nemav nikakvo podobruvanje. Zaminav na kontrola i sto drugo se cudese koga mu kazav deka ne sum dobro voopsto, i ocigledno 200 evra za terapiite so mu dadov ne mu bea dosta pa mi predlozi da pravime pak terapii i ekstenzii taka da si zaraboti pojke. Koga mu kazav deka ne sakam veke nisto zatoa so toj garantirase za 6 drna ke me izleci toj pocna da se dere i da laze deka ne go rekol toa deka ne garantiral i da sum zaminela odma ako ne sakam veke terapii. Bese tolku lut ocigledno zatoa sto site drugi pacienti slusnaa toa sto zborev. A koga mu rekov deka sram treba da mu bide i deka nekoj si odvoel cela plata 200 evra za da dojde da se izleci a toj zema pari samo niso drugo. Togas neznaese sto da kaze pa rece demek moze na sala go rekol toa deka garantira. Mislam dno dna takozvaniot doktor so prvenstveno nikakvo ponasanje a kamo li drugo.Duri koga mi zakazuvase kontrola mi rece bespari ke ti bide kontrolata, a denta mi barase 1000 denari. Sto da kazam poveke.. SPODELETE ZA DA NE IM ZEMA VEKE VREME I PARI NA LUGE STO NAVISTINA NEMAAT.
... многу се нервирам вака, да бев јас пациентка со вакво искуство од страна на доктор- физијатар, па макар бил познат и со сите негови титули, морееее како ќе ги повратев тие 200 евра, па и дополнително негово извинување, срамота и греота да д-р Џамбазовски како иноватор во неговата област според Кембриџ и како Доктор Хонорис Кауза, Академик со напишано преку 200 труда и 10 книги да има барем еден пациент/ка со вакво лошо искуство не толку како доктор, туку како маж во зрели годиини да нема никаков етички однос во тој бел мантил - СРАМОТА !
...НО, пак би рекла дека самите пациенти, се делимично криви, оти слепо веруваат во таа благородна професија и во совеста на докторот и го гледаат како светец што ќе направи ЧУДО, што во денешно време, веќе одамна не ја почитува Хипократовата заклетва, а не пак да ја примени (чест на малкуте исклучоци)! :mad:
 
Последно уредено:

LP1519

ЧастиОбраз
Член од
2 февруари 2012
Мислења
405
Поени од реакции
298
Искуства около магнетну резонансу, потачно на кичму, куде е најдобро да се направи?
 
Последно уредено:
Член од
3 февруари 2011
Мислења
8
Поени од реакции
0
Дијагноза: мала протрузија на L5-S1 пропратена со мала спондилолистеза и силни симптоми на ишијас. Болки кои се уште ги осеќам во помал интензитет.
Земав: Diclofenac, Duloxetine, Neurobion и Dexasonе повремено и дијазепам - битно е да си покриен со оваа терапија за да се прекини circulus vitiousus на мускулните спазми. Значи не заборавајте дека про големи болки, ако може да поднесете Duloxetine, многу помага.
Не можев од кревет да станам, пробав се од Таир, Туран, тракции Промедика, физикална Д-р Ангеловски не знам кој...секоја чест на сите, се обидоа да ми помогнат најдобро што знаат, ме подучуваа што е најдобро (за делот на вежбите за долна кичма им симнувам капа,. Д-р Ангеловски ми препорча пливање како метод за трајно решавање на овој одвратен проблем) ама ќе кажам дека најмногу ми помогна докторката од Тонг да Танг со акупунктура на топлини. Луѓето таму се совршени, смирени, насмени, со волја да помогнат. Им препорачувам на сите што имаат вакви грозни проблеми да одат во таа ординација што се наоѓа кај центарот за странски јазици, да го прочитаат писмото што докторот го има напишано и што се наоѓа на масата во чекалната и во тој дух да легнат на столот за акупунктура.
Кој не верува нека му пркоси на недовербата и нека го проба овој метод час поскоро откако ќе дознае за оваа дијагноза, најмногу што може да изгубите е болката.
Докторката мислам дека се вика Благица колку што успеав да видам од нивните трудови кои беа оставени на масичката во чекалната и жената има магија во себе. Им благодарам и топло ви ги препорачувам на сите!!!!!!!!!!!
Напоменувам дека ова не е реклма, тој што не верува во тоа, нека ми пиши приватна порака ќе му се откријаѓ кој сум и ќе го уверам во тоа дека немам врска со ординацијата и дека не правам реклама, Ви го кажувам моето лично искуство.
 
Последно уредено:
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.119
Поени од реакции
6.775
Дијагноза: мала протрузија на L5-S1 пропратена со мала спондилолистеза и силни симптоми на ишијас. Болки кои се уште ги осеќам во помал интензитет.
Земав: Diclofenac, Duloxetine, Neurobion и Dexasonе повремено и дијазепам - битно е да си покриен со оваа терапија за да се прекини circulus vitiousus на мускулните спазми. Значи не заборавајте дека про големи болки, ако може да поднесете Duloxetine, многу помага.
Не можев од кревет да станам, пробав се од Таир, Туран, тракции Промедика, физикална Д-р Ангеловски не знам кој...секоја чест на сите, се обидоа да ми помогнат најдобро што знаат, ме подучуваа што е најдобро (за делот на вежбите за долна кичма им симнувам капа,. Д-р Ангеловски ми препорча пливање како метод за трајно решавање на овој одвратен проблем) ама ќе кажам дека најмногу ми помогна докторката од Тонг да Танг со акупунктура на топлини. Луѓето таму се совршени, смирени, насмени, со волја да помогнат. Им препорачувам на сите што имаат вакви грозни проблеми да одат во таа ординација што се наоѓа кај центарот за странски јазици, да го прочитаат писмото што докторот го има напишано и што се наоѓа на масата во чекалната и во тој дух да легнат на столот за акупунктура.
Кој не верува нека му пркоси на недовербата и нека го проба овој метод час поскоро откако ќе дознае за оваа дијагноза, најмногу што може да изгубите е болката.
Докторката мислам дека се вика Благица колку што успеав да видам од нивните трудови кои беа оставени на масичката во чекалната и жената има магија во себе. Им благодарам и топло ви ги препорачувам на сите!!!!!!!!!!!
Напоменувам дека ова не е реклма, тој што не верува во тоа, нека ми пиши приватна порака ќе му се откријаѓ кој сум и ќе го уверам во тоа дека немам врска со ординацијата и дека не правам реклама, Ви го кажувам моето лично искуство.
кои се најдобри вежби за долниот дел од кичмата, ако имаш линк од веб или видео ако сакаш приложи
 
Член од
29 јули 2019
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво пријатели
Дали некој се консултирал со Д-р Миодраг Врчаковски од Неуромедика. Тој на оваа тема има напишано две книги а и чест гостин е по телевизиите. Емисиите ги има и на youtube. Според него времето во комбинација со блага физичка активност ја решава дискус хернијата освен тешки случаи со нарушени физиолошки процеси каде морало хирушка интервенција.
Ваше мислење за ова.
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.404
Поени од реакции
3.313
Здраво пријатели
Дали некој се консултирал со Д-р Миодраг Врчаковски од Неуромедика. Тој на оваа тема има напишано две книги а и чест гостин е по телевизиите. Емисиите ги има и на youtube. Според него времето во комбинација со блага физичка активност ја решава дискус хернијата освен тешки случаи со нарушени физиолошки процеси каде морало хирушка интервенција.
Ваше мислење за ова.
Така и јас се "излекував". Неможе никогаш скроз да се опоравиш, уште ми трнат некои прсти на ногата(после 2 години) но можеш да функционираш 90% исто како пред повредата. Јас имав дискус хернија со ехтрузија што сите неурохирурзи ми препорачаа операција. Пешачење на рамно, физикална терапија, пливање, витамински додатоци, вежби за кичма/истегање.
 
Член од
29 јули 2019
Мислења
4
Поени од реакции
0
Така и јас се "излекував". Неможе никогаш скроз да се опоравиш, уште ми трнат некои прсти на ногата(после 2 години) но можеш да функционираш 90% исто како пред повредата. Јас имав дискус хернија со ехтрузија што сите неурохирурзи ми препорачаа операција. Пешачење на рамно, физикална терапија, пливање, витамински додатоци, вежби за кичма/истегање.
2016 Август првпат се соочив со првиот удар на оваа повреда, магнетот покажа ектрузија на ниво L5S1.
Физикална, вежби, пливање за неколку месеци помина тоа. Арно ама кој да ја слуша докторката , пази се не кревај тешко , вежбите редовно и ќе биде се во ред. Со текот на времето не ни осетив дека имам проблем со кичмата и си продолжив со старата приказна без да се пазам и Јануари 2019-та ми се случи вториот удар баш како што рече докторката ќе биде многу полошо и така еве веќе осми месец се мачам со болки иако со намален интензите но сеуште присутни на одредени движења и задржување во една иста положба. Се надевам дека со истрајност и сега со поголема дисциплина да се вратам што повеќе во нормална функција.
Мој совет до сите кои ги имаат овие проблеми прво консултации со специјалист да се утврди и потврди дијагнозата. Тој ќе препише лекарства антиинфламатори и лекови за болка, потоа физикална , вежби препорачани од физиотерапевт, пливање, пешачење по рамно , добра исхрана богата со витамини , добра хидрација на организмот и истрајност. Никако местачи, надри лекари, се е тоа контраефект кој може само да ви ја влоши состојбата и бадијала да си трошите пари.
Со среќа на сите и брзо опоравување
 
Член од
3 август 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво на сите. Искуство и од мене.дијагноза истекување на диск l4/l5 со s1 и последици ослабната десна нога и паднато стапало десна нога. Болките беа со мала јачина ама десната нога само како бастун ја користев. Така бев од 29април.пред 1недела се оперисав. Морав по совети од 1ортопед и 2неврохирурзи.прво се мислев и надевав ќе помине. вежбање истеглување секој ден по 3пати по 15 минути плус работата ми е со многу движење. Ништо не помогна. Ногата ми остана бастун. Сега сум оперисан веќе 1недела и ногата и стапалото е сеуште блокирана. Ќе почнам и терапии со електростимулација. Помогнете ми со некои совети. Благодарам и поздрав до сите
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.404
Поени од реакции
3.313
Здраво на сите. Искуство и од мене.дијагноза истекување на диск l4/l5 со s1 и последици ослабната десна нога и паднато стапало десна нога. Болките беа со мала јачина ама десната нога само како бастун ја користев. Така бев од 29април.пред 1недела се оперисав. Морав по совети од 1ортопед и 2неврохирурзи.прво се мислев и надевав ќе помине. вежбање истеглување секој ден по 3пати по 15 минути плус работата ми е со многу движење. Ништо не помогна. Ногата ми остана бастун. Сега сум оперисан веќе 1недела и ногата и стапалото е сеуште блокирана. Ќе почнам и терапии со електростимулација. Помогнете ми со некои совети. Благодарам и поздрав до сите
Значи кај секој е различно, и јас имав ехтрузија на L4-L5 и протузија на L5- S1, неможев на прсти на лева нога да стојам а на десна нога на пета. Двете ги изгуби скоро 70% не ги осеќав. 3 ца неурохирури ми предложија операција како единствено решние. Имав страшни болки, такво нешто во животот нема искусено до тогаш, месец дена неможев од кревет да станам. Идев по разни доктори, и еден физеотерапефт ме предомисли од операција, почнав со третмани стандард, ласер, магнет, струја, масажа мала, ултразвук. Идев 15 дена и секој ден пешачев на рамно со кривење со болки, со инекции тромадоли. Незам колку апчиња за болка имав испиено. И така почнав прво 50 метри, па 100 метри, па 200 и итн инт. Кога завршив со физикална идев и до 1 км пополека со кривење. 2 недели после физикалната и секојдневно пешачење почнав да вежбам реганови вежби, плус ластик за прстите да можам да застанам и пета на десната нога. Почнав да идам на пливање 3 пати неделно. Конечно после 2 ипол месеци осетив подобрување, почнав да кривам се помалку, да ми се враќа осетот на нозете, да можам по малце да се кревам на прсти и на пета и така од ден во ден, денес после 2 ипол години можам да кажам дека 90% од активностите пред повредата можам и сега да ги правам. Пијам магнезиум секој ден, неуро бион повремено, пливање повремено, пешачење многу, планинарење, и трчање исто така повремено. Покрај напорите мислам дека трбеба среќа и верба. Се надевам сите ке бидете ок. Поздрав
 
Член од
3 август 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Благодарам на интегрален и многу успех и среќа во опоравувањето.секоја чест на одговорот твој, но мене ме интересира што јас да правам сега по операцијата. Еве веќе сум во 2 недела по операцијата. Сум со паднато стопало и ослабната десна нога. Што е препорачливо? Дали можам веќе со електротерапија, ултразвук и што се друго? Од кога со физикална, пливање? Пошто овие што ме оперираа ништо не рекоа. Сега чекам ред за електротерапија. Инаку сум опериран во италија. Поздрав до сите и би бил благодарен на секој одговор.
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.404
Поени од реакции
3.313
Благодарам на интегрален и многу успех и среќа во опоравувањето.секоја чест на одговорот твој, но мене ме интересира што јас да правам сега по операцијата. Еве веќе сум во 2 недела по операцијата. Сум со паднато стопало и ослабната десна нога. Што е препорачливо? Дали можам веќе со електротерапија, ултразвук и што се друго? Од кога со физикална, пливање? Пошто овие што ме оперираа ништо не рекоа. Сега чекам ред за електротерапија. Инаку сум опериран во италија. Поздрав до сите и би бил благодарен на секој одговор.
Зависи каков тип на операција си правел. Во Италија со озон операции прават. Најдобро е хирургот да го прашаш, зошто немам искуство посоперативно како треба да се рехабилитираш. Со среќа, па напиши како иде напредокот за некое време.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.707
Поени од реакции
27.670
Докторов делува малку самобендисано, арогантно, курчачки али ми делува и дека знае шо збори и знае шо прави.
 
Член од
29 јули 2019
Мислења
4
Поени од реакции
0
Има ли некој искуство со таблетите LYRICA
 

Kajgana Shop

На врв Bottom