Дискус-хернија(искуства и совети)

Член од
27 јуни 2018
Мислења
218
Поени од реакции
609
Користев: кетонал, па бруфен 600мг, аналгин, неуробион, дијазепам 2мг. Веќе ми е лошо од кетонал, преминав на бруфен, па и од тие ми е лошо и не смее нели долго да се користат. Во инфузија ми ставаа кетонал, дексаметазон и нешто за желудник, ама од третата ќе се онесвестев. Па ме ставија на апчиња Мовалис, ама докторката рече само 3 дена пиј и ќе се смири. Како не, малце се смири, скроз никако, ама завршија тие 3 дена и еве корне. Од суплементи заборавив, Аланерв, ми рекоа сега тој да го пијам, Неуробион не, зашто содржи б. Ноќите се посебен кошмар, нема вртење од една на друга страна. У кревет сум, дома... Задутре имам закажано неурохирург
Едно две недели сака мовалисот или мелоксикам кај нас, од искуство ти кажувам, можиш и со парацетамол да го појачаш заеднпо со дијасепамот како што ти препишале, за привремено ладење земи icepower крема за ладење и мачкај слој на место да те лади на пошироко, дома кога неможиш да трпиш пробај легни на грб со нозете свиткани на 90 степени како на Г на стол поптрено, така природно ќе ја дркомпресираш кичмата. За спиење со перница меѓу нозе акп спиеш настрана или под колења за на грб. Гледај магнетна шо побрзо да направиш и со помин.
 
Член од
31 јули 2021
Мислења
15
Поени од реакции
15
Едно две недели сака мовалисот или мелоксикам кај нас, од искуство ти кажувам, можиш и со парацетамол да го појачаш заеднпо со дијасепамот како што ти препишале, за привремено ладење земи icepower крема за ладење и мачкај слој на место да те лади на пошироко, дома кога неможиш да трпиш пробај легни на грб со нозете свиткани на 90 степени како на Г на стол поптрено, така природно ќе ја дркомпресираш кичмата. За спиење со перница меѓу нозе акп спиеш настрана или под колења за на грб. Гледај магнетна шо побрзо да направиш и со помин.
Многу благодарам. Имам магнетна, тоа е дијагнозата, ама мноогу болки, еве во моментов рикам, ни да легнеш, ни да стоиш... Сега ја барам докторкава да видам дали ќе ми одлбри уште Мелоксикам да пијам
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Користев: кетонал, па бруфен 600мг, аналгин, неуробион, дијазепам 2мг. Веќе ми е лошо од кетонал, преминав на бруфен, па и од тие ми е лошо и не смее нели долго да се користат. Во инфузија ми ставаа кетонал, дексаметазон и нешто за желудник, ама од третата ќе се онесвестев. Па ме ставија на апчиња Мовалис, ама докторката рече само 3 дена пиј и ќе се смири. Како не, малце се смири, скроз никако, ама завршија тие 3 дена и еве корне. Од суплементи заборавив, Аланерв, ми рекоа сега тој да го пијам, Неуробион не, зашто содржи б. Ноќите се посебен кошмар, нема вртење од една на друга страна. У кревет сум, дома... Задутре имам закажано неурохирург
Аланерв исто така содржи б витамини. Долгорочна употреба на B6 знае неретко да прави проблем на спиење, и да создаде потенцијална невропатија.

Ибупрофен е драстично послаб од Кетонал, или Ефридол, не е доволно силен за твојата кондиција, најмалку Диклофенак, а може да се обидеш и со Трамадол. Земи од аптека Ефридол, ако имаш голема болка.
 
Член од
31 јули 2021
Мислења
15
Поени од реакции
15
Една работа не ми е јасна. Не се почнува со физикална додека трае болката, а болката упорно си трае, само под некој аналгетик малку се намалува. Како тоа ќе се намали, со тек на време?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.704
Поени од реакции
9.541
Една работа не ми е јасна. Не се почнува со физикална додека трае болката, а болката упорно си трае, само под некој аналгетик малку се намалува. Како тоа ќе се намали, со тек на време?
Fizikalna nikako....muruvanje I inekcii niflam so dijazepam, ketonal ili so deksa, urbazon...
Kompjuter napravi li?
..
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.678
...се применува само по препорака на лекар, опоиден аналгетик како препорака да се „ амортизира мозокот“ и да не реагира на болка не знам колку е паметно, па ќе трае додека трае, па болката пак ќе се појави, ништо не решава!
Една работа не ми е јасна. Не се почнува со физикална додека трае болката, а болката упорно си трае, само под некој аналгетик малку се намалува. Како тоа ќе се намали, со тек на време?
... дали имаш некоја хронична болест и дали си направила лабораториски анализи?
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
218
Поени од реакции
609
Една работа не ми е јасна. Не се почнува со физикална додека трае болката, а болката упорно си трае, само под некој аналгетик малку се намалува. Како тоа ќе се намали, со тек на време?
Верувај на истата мака сум бил, и уште сум не сум доопоравен една година скоро. Мене мелоксикамот ми помогнаја ама сака време, тие се едни од подобрите наменети за таков тип на болки и имаат траење од едно 20 сати за разлика од кетонал,диклофенак и остало, half life имаат по 4/5 сати, можиш и по некој парацетамол да пиеш со нив нема гајле, само правилно лежење како шо то пишав и спиење, мене и тој кремот ладното ми пријаше или пак земав фреон за во фрижидерче го ставав во крпа и така ладно држев по неколку пати денот. Исто може да пробаш на местото да го шокираш со вода кога се тушираш,прилично топла минута две , па наеднаш сврти на камен ладна, малџе заебано е дур да се навикниш ама мпжи да ти поможи, гледај на крајот со ладна , не со топла да завршиш. Вежбање во акутна болка не треба генерално, ама мене пример оваа вежба ми ја одмалуваше болката, на почетокот не можев да ја свиткам ногата воопшто, со тек на време пушти, само пак ке ти напоменам пробај ја ако те боли побеќе немој, акп осеќаш како пријатна болка/истегнување во бутот тогаш има ефект. И носи појас по 3/4 сати во денот и ако се движиш обавезно ставај го, со пластични или метално фишбајни.
Еве ти пример за вежбата со тегнењето, ако пиши пириформис, за истата намена е и за твојата дијагноза, можи да го подослободи нервот што е прицнат и ти ствара бол низ ногата. Поздрав
 
Член од
31 јули 2021
Мислења
15
Поени од реакции
15
Fizikalna nikako....muruvanje I inekcii niflam so dijazepam, ketonal ili so deksa, urbazon...
Kompjuter napravi li?
..
Компјутер не, магнет и ртг. Не ја поднесувам терапијата со нифлам, декса...

@bijons Немам хронична болест. Имам лабораториски анализи за крв, мокрача, вака се си е добро.

@batitit Многу фала за одговорот. Да те прашам, како воопшто поминува оваа такозвана акутна болка, значи да дојдам во состојба да почнам со физикална, да се движам, некако да функционирам. Сега бев на ургентен инекција да ми шибнат за болка зашто не се трпеше, се разбира одма ми предложија операција, за која не сум спремна. Прекултурен доктор, ама операција се уште не прифаќам
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
218
Поени од реакции
609
@Camelia05 јас не сум медицинско лице ти кажам, кајмене е поспецофична работата, ама според снимка сум далеку од операција, подозлезени се л4 и л5 со с1 ама имам и други мускулни маки, таа акутна фаза треба да намали ама сепак зависи во која состојба се дисковите дали се малце подизлезени/протрузирани или пак има некој истечен. Најдобро е со неурохирург да зборуваш и да ја види снимката, моја препорака е Др Владимир Рендевски неурохирург на клинички во Скопје, ќе да е најдобар на нашите терени,мислам е и нешто началник таму или пак некој од неурохирурзите во Свети Еразмо во Охрид сите се солидни и со искуство, ќе приметиш по гужвите таму. Ако е за операција види нека те прегледа некпј пд погоре споменатите и немој да се плашиш не е опасен зафат, иакп не сум правен познавам многу луѓе на кој им олеснило.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.678
Верувај на истата мака сум бил, и уште сум не сум доопоравен една година скоро. Мене мелоксикамот ми помогнаја ама сака време, тие се едни од подобрите наменети за таков тип на болки и имаат траење од едно 20 сати за разлика од кетонал,диклофенак и остало, half life имаат по 4/5 сати, можиш и по некој парацетамол да пиеш со нив нема гајле, само правилно лежење како шо то пишав и спиење, мене и тој кремот ладното ми пријаше или пак земав фреон за во фрижидерче го ставав во крпа и така ладно држев по неколку пати денот. Исто може да пробаш на местото да го шокираш со вода кога се тушираш,прилично топла минута две , па наеднаш сврти на камен ладна, малџе заебано е дур да се навикниш ама мпжи да ти поможи, гледај на крајот со ладна , не со топла да завршиш. Вежбање во акутна болка не треба генерално, ама мене пример оваа вежба ми ја одмалуваше болката, на почетокот не можев да ја свиткам ногата воопшто, со тек на време пушти, само пак ке ти напоменам пробај ја ако те боли побеќе немој, акп осеќаш како пријатна болка/истегнување во бутот тогаш има ефект. И носи појас по 3/4 сати во денот и ако се движиш обавезно ставај го, со пластични или метално фишбајни.
Еве ти пример за вежбата со тегнењето, ако пиши пириформис, за истата намена е и за твојата дијагноза, можи да го подослободи нервот што е прицнат и ти ствара бол низ ногата. Поздрав
...криотерапија ако не ја направиш правилно, со мраз, студена вода шок, може само беља да си направиш, за најдете решение треба да знаете точно што се случува со ,,дискус хернија,, што е тоа и како може да се подобри,
@Camelia05 подозлезени се л4 и л5 со с1 ама имам и други мускулни маки, таа акутна фаза треба да намали ама сепак зависи во која состојба се дисковите дали се малце подизлезени/протрузирани или пак има некој истечен.
...ете, одличен приод на проблемот!
@bijons Немам хронична болест. Имам лабораториски анализи за крв, мокрача, вака се си е добро.
...како стоиш со калциум, Вит Д, дали си направила некогаш туморски маркери анализа?
 
Последно уредено:
Член од
27 јуни 2018
Мислења
218
Поени од реакции
609
Која криотерапија, топло ладен туш на местото пишав, самите физијатри го препорачуваат.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.678
мене и тој кремот ладното ми пријаше или пак земав фреон за во фрижидерче го ставав во крпа и така ладно држев по неколку пати денот.
...ова е криотерапија и не се држи ладно на место, туку со кружни движење се врти мразот до сцрвенување на местото до некои 5 минути,
 
Член од
31 јули 2021
Мислења
15
Поени од реакции
15
@bijons Не сум направила туморски маркери, ни еден доктор не ми предложи, имам магнет од кичмата, протрузија л5 с1, сметаат дека тоа е проблемот.
Автоматски споено мислење:

Да си допрашам, @bijons зошто се посомневавте за некаков тумор?
 
Последно уредено:
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.403
Поени од реакции
3.292
received_10207641704920576.jpeg received_10207641704600568.jpeg

L4/L5 екструзија, L5/S1 протузија. После 4 години од повредата се вратив 90% во нормала. Се одржувам со секојдневно земање на магнезиум пред спиење, повремено на неколку месеци неуробион, еднаш годишно на фулл физикална терапија. Имам многу мислења пишано на форумов на темава, а ова го пишувам за да ти дадам надеж за подобро.
Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom