Дискус-хернија(искуства и совети)

Член од
18 мај 2011
Мислења
184
Поени од реакции
74
L5,L4,S1-gradus 4
Размислувам за операција,но би сакала да слушнам и други мислења пред да одлучам што понатаму.
Сечие искуство и секој совет плус би ми бил од големо значење!
 
Член од
18 мај 2011
Мислења
184
Поени од реакции
74
Така некако.И не само болки туку оштетување на пршлените пропратено со болки и неможност за движење.
Ајде зарем никој нема некакво искуство да сподели тука?
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
15
Поени од реакции
22
Така некако.И не само болки туку оштетување на пршлените пропратено со болки и неможност за движење.
Ајде зарем никој нема некакво искуство да сподели тука?
Jas imav toa gadno iskustvo i veruvaj deka pominav niz pekoooool.ne sakam da se prisetuvam na tie bolni i teski denovi,koga ne mozev ni cevli da si oblecam samiot,jas imav ostetuvanje na L5-S1 i toa mnogu loso,probav se od bajaci,laserski terapii.akupunktura,fizikalna,vezbi,tegnenje,fizioterapija,kineziterapija..NISHTO
se slucuvase mnogu pati da ne se razbuduvam od son poradi strasni bolki,pa da primam inekcii za zaspivanje..HOROR
Ali fala mu na DR Mitre se napraviv operacija,sega sum kako nov,,,sho te interesira drugo slobodno prasaj me,stojam na raspolaganje,
--- надополнето: Jun 29, 2011 11:08 PM ---
Jas imav toa gadno iskustvo i veruvaj deka pominav niz pekoooool.ne sakam da se prisetuvam na tie bolni i teski denovi,koga ne mozev ni cevli da si oblecam samiot,jas imav ostetuvanje na L5-S1 i toa mnogu loso,probav se od bajaci,laserski terapii.akupunktura,fizikalna,vezbi,tegnenje,fizioterapija,kineziterapija..NISHTO
se slucuvase mnogu pati da ne se razbuduvam od son poradi strasni bolki,pa da primam inekcii za zaspivanje..HOROR
Ali fala mu na DR Mitre se napraviv operacija,sega sum kako nov,,,sho te interesira drugo slobodno prasaj me,stojam na raspolaganje,
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Така некако.И не само болки туку оштетување на пршлените пропратено со болки и неможност за движење.
Ајде зарем никој нема некакво искуство да сподели тука?
Ја имам истата дијагноза од 2003. Неколку пати веќе бев во искушение да одам на операција и се консултирав со еден од најдобрите неврохирурзи во САД и со одлични физиотерапевти. Ми советуваа операција само ако болките се неподносливи.

Дури и да се решиш за операција, пожелно е да се едуцираш како пациент.

1. ниеден хирург не може да ти гарантира успешна операција (има одлични информации на интернет, види ја статистиката на успешноста на дискектомија (отстранување на дел од хернираниот (испакнат) дискус) и можните ризици и последици. Еве два добри сајта
http://www.mayoclinic.com/health/herniated-disk/DS00893
http://www.spine-health.com/conditions/herniated-disc/lumbar-herniated-disc

2. колку и да се дегенерирани дискусите, сепак е подобро да имаш некаква амортизација меѓу прешлените отколку никаква.

3. има алтернативни (нехируршки) третмани: слабеење (ако имаш вишок килограми), физиотерапија (многу ми помогна кога имав болки), акупунктура (воопшто не ми помогна) користење инверзна маса, јога, вежби за правилно држење на `рбетниот столб, итн. На сајтов ќе најдеш и некои други совети
http://www.painreliefprofessionals.com/herniated disc.htm

Јас сум ги пробал сите третмани под 3 -- денес функционирам нормално -- одам на фитнес (кревам тегови на бенч, или со поткрепа на грбот, никако во исправена состојба), пливам, возам точак. Но, не се наведнувам да кревам тешки предмети, внимавам како се движам и како седам. Доколку одиш на операција ќе ги имаш истите рестрикции.

Најкорисни од се` (за мене) се јога и физиотерапевтски вежби -- редовно правам едноставни вежби за `рбетот и немам проблем.

Поздрав и со среќа,
 
Член од
18 мај 2011
Мислења
184
Поени од реакции
74
Ја имам истата дијагноза од 2003. Неколку пати веќе бев во искушение да одам на операција и се консултирав со еден од најдобрите неврохирурзи во САД и со одлични физиотерапевти. Ми советуваа операција само ако болките се неподносливи.

Дури и да се решиш за операција, пожелно е да се едуцираш како пациент.

1. ниеден хирург не може да ти гарантира успешна операција (има одлични информации на интернет, види ја статистиката на успешноста на дискектомија (отстранување на дел од хернираниот (испакнат) дискус) и можните ризици и последици. Еве два добри сајта
http://www.mayoclinic.com/health/herniated-disk/DS00893
http://www.spine-health.com/conditions/herniated-disc/lumbar-herniated-disc

2. колку и да се дегенерирани дискусите, сепак е подобро да имаш некаква амортизација меѓу прешлените отколку никаква.

3. има алтернативни (нехируршки) третмани: слабеење (ако имаш вишок килограми), физиотерапија (многу ми помогна кога имав болки), акупунктура (воопшто не ми помогна) користење инверзна маса, јога, вежби за правилно држење на `рбетниот столб, итн. На сајтов ќе најдеш и некои други совети
http://www.painreliefprofessionals.com/herniated disc.htm

Јас сум ги пробал сите третмани под 3 -- денес функционирам нормално -- одам на фитнес (кревам тегови на бенч, или со поткрепа на грбот, никако во исправена состојба), пливам, возам точак. Но, не се наведнувам да кревам тешки предмети, внимавам како се движам и како седам. Доколку одиш на операција ќе ги имаш истите рестрикции.

Најкорисни од се` (за мене) се јога и физиотерапевтски вежби -- редовно правам едноставни вежби за `рбетот и немам проблем.

Поздрав и со среќа,
Ти благодарам на информациите.Би тезамолила уште ако имаш некакви објаснувања за вежби да ми ги пратиш на ПП.Јас најдов нешто ама на српски и поделени се мислењата околу истите.
 
Член од
1 септември 2011
Мислења
177
Поени од реакции
113
Мајка ми го има овој проблем веќе со години, и има оштетување речиси на пола пршлени. неколку пати лежеше во мајчин дом во центарот за болка и примаше терапија од тродони, но тоа не е трајно решение.оди и на физикална терапија, но хирурзите и препорачуваат хируршки зафат иако таа не се решава на тој чекор па си живее во болка. на неколку месеци обавезно е 7-10 дена со инфузии за болките бидејќи се врзува за кревет, најверојатно прешлените притискаат на некој нерв.
Ако се работи за помали оштетувања физичките активности и соодветни вежби се од голема корист (зајакнување на мускулатурата). Но сепак мислам дека е најдобро да се консултирате со хирург или физиотерапевт.
 
Член од
11 септември 2011
Мислења
2
Поени од реакции
1
Jas isto taka bev soochena so diskus-hernija,dolgi 7 meseci lezev vo postela so jaki bolki...nema shto ne probavme,cela makedonija ja zavrtivme,bev vekje reshena da se operiram.Za konsultacija pobarav nevrolog koja me sovetuvahse deka e podobro da mi ostane rbetot zdrav odkolku da mi bide operiran.Inache jas sum so nezna konstrukcija,bez vishok na kilogrami,doktorite mi se chudea kako jas so ovaa figura imam takva dijagnoza...no sepak,neli...toa e pred se mehanichka povreda.Imav tri oshteteni diskusi,isto kako tvoite,L5,L4 i S1.pochnav so fizikalna terapija,nemashe napredok odma...posle 3 meseci terapija i fizikalni vezbi 3 pati na den,vekje bea vidlivi i rezultatite.Mojot fizijatar me sovetuvashe da vezbam joga i taka od togash pa do sega jas sum super.Vezbam redovno,a vitalnosta na teloto mi e odlichna.ako ne si se odluchila za operacija,moj sovet ti e da probash so yoga i so fizikalni vezbi.Ti posakuvam sekoe dobro!:)
 
S

Stef Bachatero

Гостин
L5,L4,S1-gradus 4
Размислувам за операција,но би сакала да слушнам и други мислења пред да одлучам што понатаму.
Сечие искуство и секој совет плус би ми бил од големо значење!
Татко ми почина како последица од хируршки зафат.Операцијата беше успешна отидоа големи пари 7000 евра.Се вградија титаниумски подлоги кои многу беа скапи и се оперираше во Софија.Плус имапе дијабетис тип 2 и не пиеше апчиња за засирување на крв и му се откачи тромб.Не советувам никој да го помине патот ако физички не е спремен и психички за операција.
 

Cheross

COOL BOY
Член од
27 август 2011
Мислења
548
Поени од реакции
381
Jas imav toa gadno iskustvo i veruvaj deka pominav niz pekoooool.ne sakam da se prisetuvam na tie bolni i teski denovi,koga ne mozev ni cevli da si oblecam samiot,jas imav ostetuvanje na L5-S1 i toa mnogu loso,probav se od bajaci,laserski terapii.akupunktura,fizikalna,vezbi,tegnenje,fizioterapija,kineziterapija..NISHTO
se slucuvase mnogu pati da ne se razbuduvam od son poradi strasni bolki,pa da primam inekcii za zaspivanje..HOROR
Ali fala mu na DR Mitre se napraviv operacija,sega sum kako nov,,,sho te interesira drugo slobodno prasaj me,stojam na raspolaganje,
--- надополнето: Jun 29, 2011 11:08 PM ---
Jas imav toa gadno iskustvo i veruvaj deka pominav niz pekoooool.ne sakam da se prisetuvam na tie bolni i teski denovi,koga ne mozev ni cevli da si oblecam samiot,jas imav ostetuvanje na L5-S1 i toa mnogu loso,probav se od bajaci,laserski terapii.akupunktura,fizikalna,vezbi,tegnenje,fizioterapija,kineziterapija..NISHTO
se slucuvase mnogu pati da ne se razbuduvam od son poradi strasni bolki,pa da primam inekcii za zaspivanje..HOROR
Ali fala mu na DR Mitre se napraviv operacija,sega sum kako nov,,,sho te interesira drugo slobodno prasaj me,stojam na raspolaganje,
Извинете за офф топик.само сакам многу да го пофалам на Др Митре Милошески.Сите го фалат како еден од најдобрите доктори во мк.И јас се уверив во тоа што тој ме врати во шивот.
 
Член од
18 мај 2011
Мислења
184
Поени од реакции
74
Jas isto taka bev soochena so diskus-hernija,dolgi 7 meseci lezev vo postela so jaki bolki...nema shto ne probavme,cela makedonija ja zavrtivme,bev vekje reshena da se operiram.Za konsultacija pobarav nevrolog koja me sovetuvahse deka e podobro da mi ostane rbetot zdrav odkolku da mi bide operiran.Inache jas sum so nezna konstrukcija,bez vishok na kilogrami,doktorite mi se chudea kako jas so ovaa figura imam takva dijagnoza...no sepak,neli...toa e pred se mehanichka povreda.Imav tri oshteteni diskusi,isto kako tvoite,L5,L4 i S1.pochnav so fizikalna terapija,nemashe napredok odma...posle 3 meseci terapija i fizikalni vezbi 3 pati na den,vekje bea vidlivi i rezultatite.Mojot fizijatar me sovetuvashe da vezbam joga i taka od togash pa do sega jas sum super.Vezbam redovno,a vitalnosta na teloto mi e odlichna.ako ne si se odluchila za operacija,moj sovet ti e da probash so yoga i so fizikalni vezbi.Ti posakuvam sekoe dobro!:)
Ти благодарам за споделеното искуство Магдалена.
Јас сеуште не сум се одлучила за операција,одам на некои електро терапии кога имам појаки болки,ми помагаат но само моментално.
Би те замолила ако не е проблем да ми пишеш на ПП кај кој физијатар одеше?

Поздрав
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
15
Поени од реакции
22
Ти благодарам за споделеното искуство Магдалена.
Јас сеуште не сум се одлучила за операција,одам на некои електро терапии кога имам појаки болки,ми помагаат но само моментално.
Би те замолила ако не е проблем да ми пишеш на ПП кај кој физијатар одеше?

Поздрав
Zdravo,po podolgo vreme,JustBlack
kako se spravuvash so bolkite.dali bese negde na neurohirurg,sho ti preporacaj tie?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
На мојата братучетка сопругот имаше ваква дијагноза...Он возеше камион за една фирма и цело време беше на пат...Болеста му почна со болки во кичмата, но тој го игнорираше тоа цело време...Како поминуваше времето неговите болки стануваа све посилни и неподносливи...Му дијагностицираа дискус на слабинските мислам пршлени (не сум сигурна...) Докторите му рекоа подитно да ја смени професијата, зашто тоа долго седење во камион и плус он крупен - правеа уште повеќе болеста да му напредува...Но тој не ги послуша и си работеше месеци и месеци така...Почна неподносливи и страшни болки да има и му даваа да пие ептен јаки антибиотици како Тродон и сл и не можеше по цели ноќи да спие...Седеше само на фотеља во една положба и така по цели ноќ...Инаку он има 37 год сега, а тоа беше пред 2 ипол години...
Мораше да се оперира и го направи тоа, кај д-р Шумковски на клиника...Му беше кажано дека операцијата е ризична и постои опасност да бидат повредени моторни нерви на кичмата и да остане неподвижен...Меѓутоа и покрај све он потпиша согласност и се оперираше...За среќа операцијата помина одлично и за кратко време се опорави и многу доктори дури се чуделе како повторно оди...Но на промена на време и ден денес има болки и во кичмата и во едната нога, но најлошото важно помина...
Јас лично сум против операции, но понекогаш тоа е неизбежно...
И ова морам да го напишам иако не е за во јавност...Докторот Шумковски што го оперираше отворено им кажа дека за таква операција си има тарифа од 2000 евра (и они му платија), нормално со изговор дека тој со тие пари ќе се надоградувал како професионален хирург (нема сигурно да рече дека е мито тоа нели?) А и многу по вискито бил, па летаа по едно Чивас виски и бајадери на секое идење на конторла...За возврат овој секогаш беше достапен за нив и секогаш им креваше на телефон дури и ноќе касно...
Ете за жал таква е реалноста кај нас...
Важно оздраве и сега си функционира нормално...
 
Член од
18 мај 2011
Мислења
184
Поени од реакции
74
На мојата братучетка сопругот имаше ваква дијагноза...Он возеше камион за една фирма и цело време беше на пат...Болеста му почна со болки во кичмата, но тој го игнорираше тоа цело време...Како поминуваше времето неговите болки стануваа све посилни и неподносливи...Му дијагностицираа дискус на слабинските мислам пршлени (не сум сигурна...) Докторите му рекоа подитно да ја смени професијата, зашто тоа долго седење во камион и плус он крупен - правеа уште повеќе болеста да му напредува...Но тој не ги послуша и си работеше месеци и месеци така...Почна неподносливи и страшни болки да има и му даваа да пие ептен јаки антибиотици како Тродон и сл и не можеше по цели ноќи да спие...Седеше само на фотеља во една положба и така по цели ноќ...Инаку он има 37 год сега, а тоа беше пред 2 ипол години...
Мораше да се оперира и го направи тоа, кај д-р Шумковски на клиника...Му беше кажано дека операцијата е ризична и постои опасност да бидат повредени моторни нерви на кичмата и да остане неподвижен...Меѓутоа и покрај све он потпиша согласност и се оперираше...За среќа операцијата помина одлично и за кратко време се опорави и многу доктори дури се чуделе како повторно оди...Но на промена на време и ден денес има болки и во кичмата и во едната нога, но најлошото важно помина...
Јас лично сум против операции, но понекогаш тоа е неизбежно...
И ова морам да го напишам иако не е за во јавност...Докторот Шумковски што го оперираше отворено им кажа дека за таква операција си има тарифа од 2000 евра (и они му платија), нормално со изговор дека тој со тие пари ќе се надоградувал како професионален хирург (нема сигурно да рече дека е мито тоа нели?) А и многу по вискито бил, па летаа по едно Чивас виски и бајадери на секое идење на конторла...За возврат овој секогаш беше достапен за нив и секогаш им креваше на телефон дури и ноќе касно...
Ете за жал таква е реалноста кај нас...
Важно оздраве и сега си функционира нормално...
Ти благодарам за споделеното искуство Блонди,а и за одвоеното време.
Јас сеуште трагам по вистинската одлука и се надевам дека наскоро ќе ја донесам:))
Драго ми е што твојот зет успеал да го надмине проблемот.
Сметам дека кога се работи за здравје парите не се битни,но морам да признаам дека малку ме изреволтира целата таа случка околу вискито,бајадерите и парите но за жал како што и самата кажа ТАКА ТОА ФУНКЦИОНИРА КАЈ НАС.
Ке посетам деновиве уште еден специјалист па ќе видиме чии мислења ке се совпаднат.После тоа ќе морам да преземам нешто.

Поздрав до тебе и уште еднаш БЛАГОДАРАМ
 
Член од
26 октомври 2011
Мислења
3
Поени од реакции
3
Jas imam diskus hernija na L5-S1,so extruzija na diskot po spinalniot kanal sto dojde do blokiranje na nervite na dvete noze i trpnenje na celite noze.Imav prolemi i so golema i mala nuzda .So snimkata od MR bev kaj nevrohirug vo Skopje i mi preporaca hitna operacija i denovi mi bile vo prasanje.Toa se sluci na 11 avgust 2011.Bev sokiran i vo momentot neznaev kade da odam i sto da pravam.Se vrativ doma i barav po kompjuter kako izgledaat operacii.No sluchajno najdov za eden doktor vo Strumica koj lecel vakva bolest .Se zainteresirav i go najdov.toj leci so metod na akupunktura i struja no i sto e najvazno direktno vo prslenot stava injekcija.Inaku toj ne e samouk bajac tuku e primarius doktor koj bil 10 godini vo Kina na specijalizacija za ovie bolesti.So dve terapii jas stanav da odam i trpkite mi isceznaa.Sega imam malku na levata na maliot prst.i se osekam mnogu podobro, Neznam dali sum izlecen skroz no toj mi rece koga ke napravis kontrolna magnetna rezonanca ke nema nisto od toa.Ako ima nekoj sto bil tamu ili e izlecen na bilo kakov nacin neka kaze ili neka kontaktira na mojot tel.071236842.jas sum dostapen vo sekoe vreme.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom