Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.709
Хепта (пак и пак...),

и пред Телема, и со Телема и после Телема, човеците пак ќе си тераат по свое, уживајќи во ваљањето во своите гревови, а озаконувањето/легализирањето на гревот, нема ништо суштински да промени под капава небеска...
Пак исти сказни...
И пред христијанството и со него и после него - луѓето се луѓе. :) Друго е сменето...
Гревот го измисливте за да има смисла спасувањето и целата философија околу идејата за христос, собрана од евреите кои вие и те како не ги разбирате ниту сакате да ги разберете.
Не знам зошто со христијнаство се обидуваш да ги убедиш сите дека се грешни и дека за тоа е потребно православието како лек против гревови.
Вие сте сејачи на злото наречено грев. Не ја подавај топката на други... биди си грешен и уживај во гревот штом така сметаш дека е подобро...
Телемата не ти го накалеми тоа во главата ниту насила науката ти го даде... биди грешен, но не убедувај друг дека и тој е грешен бидејќи така ти си веруваш! ;)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Пак исти сказни...

Се согласувам Хепта; иста ти е приказната па затоа „новиот еон„ е само преповторен „стар еон„.
- славољубие,
- сластољубие и
- среброљубие.

И што е најбитно: „...к‘снете...нема да умрете...„.

Така рече змијата.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854

Пак исти сказни...
И пред христијанството и со него и после него - луѓето се луѓе. :) Друго е сменето...
Гревот го измисливте за да има смисла спасувањето и целата философија околу идејата за христос, собрана од евреите кои вие и те како не ги разбирате ниту сакате да ги разберете.
Не знам зошто со христијнаство се обидуваш да ги убедиш сите дека се грешни и дека за тоа е потребно православието како лек против гревови.
Вие сте сејачи на злото наречено грев. Не ја подавај топката на други... биди си грешен и уживај во гревот штом така сметаш дека е подобро...
Телемата не ти го накалеми тоа во главата ниту насила науката ти го даде... биди грешен, но не убедувај друг дека и тој е грешен бидејќи така ти си веруваш! ;)
Никогаш нема да можам да ја сфатам вашата филозофија, но ајде те молам објасни ми...гревот сме го измислиле ние, така велиш нели, за да се спаси целата филозофија за Исус...ете така...Вие телемитите ја измисливте таа слободна воља за која многумина тврдат дека е невозможно, но не ми е тоа прашањето, ја измисливте слободата во која ми рече дека морал не постои, нема!
Прашањето ми е од каде извира моралот спрема вас телемитите, дали сме морални затоа што некое битие така ни одредило(некои прифатиле, некои не го прифатиле)или моралот сам се развива кај секој човек без некој да му препишува норми?
Каде е тогаш вашиот морал во таа ваша слобода, сте го имале па отфрлиле или........
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.681
Поени од реакции
35.012
Кеплер, разбираш,

упаѓаш на форумов потполно „бос„ на верски теми па уште бараш некој нешто да ти објаснува? Дај не си ласкај. Да ти набројам 100 а не 10 разлики меѓу Црквата и другите заедници, кои се самоименуваат како „цркви„, пак нема ништо да разбереш. Да те потсетам дека пред само пар минути призна дека не разликуваш „права„ од „крива„ Црква, така да 10-те барани разлики, за тебе ќе бидат претешки за разбирање.[DOUBLEPOST=1502297686][/DOUBLEPOST]

Трај си и уживај во заблудата...
Полека бе Мики, многу нервозни вие во Црквата, нели Исус ве учи да бидете спокојни, мирољубиви, да помагате на останатите да го пронајдат патот.
Како ти ќе му помогнеш на рандом човек да го најде патот до бога, ако не знаеш да наброиш 10 разлики помеѓу вистинската црква и тие преварантите?
Факти требаат, не прикаски и чукање по гради дека ти си правилниот и ти ја знаеш вистината, вака сте на ниво на политичари и тие сите тврдат дека се вистинските и дека ќе го однесат народот по вистинскиот пат, арно ама ела најди кои се тие што ја говорат вистината ;)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.709
Обични клевети кои ги користите православните кон сите... сега ги користиш евреите и нивните закони, па потоа други стихови за да ги нападнеш евреите...
ЛИЦЕМЕРИ насекаде... не се ни трудиш да бидеш оригинален и да дознаеш реално што критикуваш...
Штета...
Ова со тебе муабетов ми е премногу простачки и зловолен, ќе те оставам сам да „танцуваш“ со гревот и твоето зло...

@katinakatalina , кои сте тоа вие? Каде се пронајде во мојот говор упатен кон @MIKI1 ? :)

Ниту едно семоќно битие (ако навистина постои, за тоа нема да дебатирам) не би се заморувало со морал на еден човек, за моралот на едно човештво, на една ваква планета во универзумот... :)
Гревот во христијанството не е грев поврзан со морал и етика.... ако си православна христијанка како што се пронаоѓаш, научи си ги работите.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Полека бе Мики, многу нервозни вие во Црквата, нели Исус ве учи да бидете спокојни, мирољубиви, да помагате на останатите да го пронајдат патот.
Како ти ќе му помогнеш на рандом човек да го најде патот до бога, ако не знаеш да наброиш 10 разлики помеѓу вистинската црква и тие преварантите?
Факти требаат, не прикаски и чукање по гради дека ти си правилниот и ти ја знаеш вистината, вака сте на ниво на политичари и тие сите тврдат дека се вистинските и дека ќе го однесат народот по вистинскиот пат, арно ама ела најди кои се тие што ја говорат вистината ;)
Кеплер, разбираш,

ајде да му помогнам на твоето незнаење.

За почеток; Црквата е создадена во 30-тата година од н.е., а создадена е од Господ Исус Христос, во содејство со Духот Свет, во Ерусалим.

Историски, на протестантизмот од 16-от век (Германија/Лутер. Англија/Хенри 8-ми...), му претходи римската Црква од средината од 11-от век, по големата шизма.

Огромно мнозинство од заедниците, кои е самонарекуваат „цркви„, создадени се во средината од 19-от век, на американско тло, а се создадени од смртни луѓе, кои имаат точно име и презиме, а кои себе си се гледале како пророци.

Од болдуваниот текст, последично, можат да се изведат повеќе од 10 разлики меѓу Црквата и сите други, кои се нарекуваат „цркви„.[DOUBLEPOST=1502305406][/DOUBLEPOST]
Обични клевети кои ги користите православните кон сите... сега ги користиш евреите и нивните закони, па потоа други стихови за да ги нападнеш евреите...
ЛИЦЕМЕРИ насекаде... не се ни трудиш да бидеш оригинален и да дознаеш реално што критикуваш...
Штета...
Ова со тебе муабетов ми е премногу простачки и зловолен, ќе те оставам сам да „танцуваш“ со гревот и твоето зло...

@katinakatalina , кои сте тоа вие? Каде се пронајде во мојот говор упатен кон @MIKI1 ? :)

Ниту едно семоќно битие (ако навистина постои, за тоа нема да дебатирам) не би се заморувало со морал на еден човек, за моралот на едно човештво, на една ваква планета во универзумот... :)
Гревот во христијанството не е грев поврзан со морал и етика.... ако си православна христијанка како што се пронаоѓаш, научи си ги работите.
Хепта,

стануеш шампион у празнословие; многу зборуваш, ништо не кажуваш.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.709
Хепта,

стануеш шампион у празнословие; многу зборуваш, ништо не кажуваш.
Тоа што не сакаш да разбереш што ти зборува некој бидејќи не оди во прилог на твоето разбирање на светотот како и учењата на твојата ти црква која напна да ја браниш, заедно со едно учење кое што е далечно и туѓо за нас... не е наш проблем, твој е.
Постојано кај другите е проблемот, никако кај тебе... науче се на друг начин. Ајде можеш... промени се, не биди догматичар ;)

Ти реков во твоето зло нема да учествувам, гревовите со твоите ги расправај... ќе најдете заеднички речник...

„Црквата била создадена... од Господ Исус Христос, во содејство со Духот Свет, во Ерусалим.“

Најс, најс... :)

Црковна историја е интересна ствар.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Обични клевети кои ги користите православните кон сите... сега ги користиш евреите и нивните закони, па потоа други стихови за да ги нападнеш евреите...
ЛИЦЕМЕРИ насекаде... не се ни трудиш да бидеш оригинален и да дознаеш реално што критикуваш...
Штета...
Ова со тебе муабетов ми е премногу простачки и зловолен, ќе те оставам сам да „танцуваш“ со гревот и твоето зло...

@katinakatalina , кои сте тоа вие? Каде се пронајде во мојот говор упатен кон @MIKI1 ? :)

Ниту едно семоќно битие (ако навистина постои, за тоа нема да дебатирам) не би се заморувало со морал на еден човек, за моралот на едно човештво, на една ваква планета во универзумот... :)
Гревот во христијанството не е грев поврзан со морал и етика.... ако си православна христијанка како што се пронаоѓаш, научи си ги работите.
Во прашањево мое кон тебе, најнебитно е каде јас се пронаоѓам, сакам само да ми одговориш што е за тебе морал, дали го имаш во себе....и ШТО Е ГРЕВ тогаш, ако не е поврзан со моралот?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.772
Поени од реакции
8.038
Полека бе Мики, многу нервозни вие во Црквата, нели Исус ве учи да бидете спокојни, мирољубиви, да помагате на останатите да го пронајдат патот.
Како ти ќе му помогнеш на рандом човек да го најде патот до бога, ако не знаеш да наброиш 10 разлики помеѓу вистинската црква и тие преварантите?
Факти требаат, не прикаски и чукање по гради дека ти си правилниот и ти ја знаеш вистината, вака сте на ниво на политичари и тие сите тврдат дека се вистинските и дека ќе го однесат народот по вистинскиот пат, арно ама ела најди кои се тие што ја говорат вистината ;)
Види, многу е лесно доколку сакаш да дознаеш.

Еве зошто веднаш може да се дисквалификуваат сите протестантски учења и култови:

http://www.pravoslavlje.net/index.php?title=Апостолско_прејемство

Eве зошто Римокатолицизмот е ерес:

http://www.pravoslavlje.net/index.php?title=Римокатолицизам
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Тоа што не сакаш да разбереш што ти зборува некој бидејќи не оди во прилог на твоето разбирање на светотот како и учењата на твојата ти црква која напна да ја браниш, заедно со едно учење кое што е далечно и туѓо за нас... не е наш проблем, твој е.
Постојано кај другите е проблемот, никако кај тебе... науче се на друг начин. Ајде можеш... промени се, не биди догматичар ;)

Ти реков во твоето зло нема да учествувам, гревовите со твоите ги расправај... ќе најдете заеднички речник...

„Црквата била создадена... од Господ Исус Христос, во содејство со Духот Свет, во Ерусалим.“

Најс, најс... :)

Црковна историја е интересна ствар.
Хепта (пак...),

дај прејди на нешто конструктивно. Рецимо, пиши пар реченици за: слободата, чистата волја, љубовта, ово, оно...и све то‘ според Телемскиот светоглед, нели.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.709
Во прашањево мое кон тебе, најнебитно е каде јас се пронаоѓам, сакам само да ми одговориш што е за тебе морал, дали го имаш во себе....и ШТО Е ГРЕВ тогаш, ако не е поврзан со моралот?
Многу е битно каде ти се пронаоѓаш... за мене е битно, за да знам како да ти одговорам.
Имам морал и имам етика и тоа нема врска со христијанскиот концепт на божественост ниту идејата дека некој проклет бог ќе ме суди за тоа кој сум бил, сум и ќе бидам :)
А може пак и христијанинот во својата лудост и да мисли дека етиката и морал постои само преку нивната религија и верување и учење и црква итн итн...
Не знам тоа, христијаните ќе се изјаснат...

Не е етиката и моралот обичен договор како правилно и без проблеми човек да дејствува во човештвото (правилно разбирање на истото со сите импликации) ?
Не е динамички концепт?
Зошто мора да е поврзано со старо-еонските религии и идеите за гревови и судења и постоење на богови и цркви со сите тие догми?

Гревот е свесно ограничување на своја моќ за максимално проширување на својот универзум преку знаење и искуство, од страв дека богот на христијаните или муслиманите ќе те казни заради твојата суштина, која би требало да е дадена токму од тој бог... :)
Тоа не е ок...

[DOUBLEPOST=1502306903][/DOUBLEPOST]
Хепта (пак...),

дај прејди на нешто конструктивно. Рецимо, пиши пар реченици за: слободата, чистата волја, љубовта, ово, оно...и све то‘ според Телемскиот светоглед, нели.
Ќе ја почнеш целата тема за Телема и ќе најдеш по нешто пишувано...
7 години сум тука и пишувам, ти сега пак прашуваш? И тоа се мои размисли, не се како твоите размисли, поткрепени од „авторитетот“ црква, бидејќи ти секако немаш авторитет...

П.С. „Црквата била создадена... од Господ Исус Христос, во содејство со Духот Свет, во Ерусалим.“

Може едно есејче, собери нешто од Премин или од некој „дедо“ што ќе каже...
Живо ме занима и мене :)
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854

Многу е битно каде ти се пронаоѓаш... за мене е битно, за да знам како да ти одговорам.
Имам морал и имам етика и тоа нема врска со христијанскиот концепт на божественост ниту идејата дека некој проклет бог ќе ме суди за тоа кој сум бил, сум и ќе бидам :)
А може пак и христијанинот во својата лудост и да мисли дека етиката и морал постои само преку нивната религија и верување и учење и црква итн итн...
Не знам тоа, христијаните ќе се изјаснат...

Не е етиката и моралот обичен договор како правилно и без проблеми човек да дејствува во човештвото (правилно разбирање на истото со сите импликации) ?
Не е динамички концепт?
Зошто мора да е поврзано со старо-еонските религии и идеите за гревови и судења и постоење на богови и цркви со сите тие догми?

Гревот е свесно ограничување на своја моќ за максимално проширување на својот универзум преку знаење и искуство, од страв дека богот на христијаните или муслиманите ќе те казни заради твојата суштина, која би требало да е дадена токму од тој бог... :)
Тоа не е ок...

[DOUBLEPOST=1502306903][/DOUBLEPOST]
Ќе ја почнеш целата тема за Телема и ќе најдеш по нешто пишувано...
7 години сум тука и пишувам, ти сега пак прашуваш? И тоа се мои размисли, не се како твоите размисли, поткрепени од „авторитетот“ црква, бидејќи ти секако немаш авторитет...

П.С. „Црквата била создадена... од Господ Исус Христос, во содејство со Духот Свет, во Ерусалим.“

Може едно есејче, собери нешто од Премин или од некој „дедо“ што ќе каже...
Живо ме занима и мене :)
Неможеш да одговориш а да не го искаљаш христијанството...ајде ќе бидам кратка.
Велиш дека имаш морал и етика, па од каде ти е изворот да ни морализираш некои работи а при тоа да не убедуваш за слобода во која не постои морал??
можеби прашањето требаше во друга тема да оди, кај телема?
Грешен ти е и одговорот за грев, а и да се плашеа луѓето од божја казни овој свет ќе беше многу подобар.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.709
Христијанството самото се фрли во калта наречен грев за да бара оправдувања за спасенија и нови спасители, не сум јас тој .

Ок, грешен ми е одговорот за гревот... уште тоа некој не ми рекол... секако експертизата за гревот ја имате вие, луѓето од стариот еон. Вие самите се сметате за грешни, така да без проблем другите се уште погрешни и од вас.
Биди грешна за да има што да ти простува богот и тоа е тоа ... :)

Не постои морал даден од богови и во свети книги полни со догма, на тоа мислев...
Тоа што за тебе е морално, за друг може да не е и тука немаат улога никакви богови и едни на други да велите дека сте извор на грев и дека богот ќе те казни бидејќи... си грешен.
Сите геј луѓе ќе горат во пеколот, да бевме Венеција 1400 година :)

Изворот на моралот и етиката не е од боговите ниту од „светите“ лица! Но може и тука грешам, што велиш?

Не бидете како античките грци, тие им даваа на боговите човечки особини :)

 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.709
Каде е одговорот Хепта душо???
Погоре и не го почнувај овој пат на кој си тргнала со мене на ваков начин, подло... нема потреба нели... Или изворот за тоа доаѓа од друго место?
Учи да бидеш подобра... ;)
Или ти ќе се навредуваш бидејќи ти се критикува религијата?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom