Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
10.ниту торба за пат, ни две облеки, ни обувки, ни стап, зашто работникот ја заслужува својата прехрана.

никаде нема напишано дека не ви е дозволено да собирате богатство, но само со еден стих тоа веке се подразбира,
во овој стих имате правец, патоказ по кој треба да се движат поповите и црквата. со прифакање на материјални богатства, уживање во земските убавини, вие не сте повеке на тој пат, а ако не сте повеке на тој пат вие не сте нивни следбеници, ниту ја продолжувате нивната мисија.

кога ке ве видат слепите послушници/верници во џипови од илијадници евра вие сте пример за нив, и тие слепи верници почнуваат светот и лугето да ги вреднуваат по материјалното богатство, а не по некоја си “духовност“ што ја рекламирате, зошто никој не верува на зборови, потсвесно сите ги гледаат делата, а овде делата се попови во скапи џипови, цркви накитени со злато, попови и владики на скапи ручоци и.т.н.

поповите и црквата постанавте пример за неморалност, алчност и збир на сите негативни човечки особини, негативни особини кои се истакнуваат кај човекот кога ке добие мок и власт..
mister blue,

кога те прашувам, верглаш празнословие, а кога не те прашувам, самиот изведуваш заклучоци-погрешни.

Е ми оти така?...:icon_lol:[DOUBLEPOST=1490203372][/DOUBLEPOST]
споредбата на денешните попови и владики со скапи џипови и богатство со апостолите без никакво материјално поседување(или народно кажано голтари, скитници), не е фантазија, туку реалност, а за поповите и владиките жална реалност што не сакаат да ја прифатат.

можеш ли да си замислиш господ да му каже на твојот господин стефан додека се вози низ град дека пратил еден од апостолите во скопје на центар да проповеда , и во тој момет стефан да оди до него, да излезе од неговиот мајбах од неколку стотина илијади евра и да оди да му бакне рака на апостолот (голтар, небањат неколку недели, целиот искинат и проповеда и моли за корка леба на улица). тешка работа мики, тоа би било големо понижување за него.
Веќе ти одговорив, а искоментирав и во мојот погоре напишан пост.[DOUBLEPOST=1490203957][/DOUBLEPOST]
Црквата твоја тврди дека е наследник на апостолите, така да ако веќе се повикуваат на нивниот авторитет и овластувања, ќе важат и истите пораки што им биле упатени и на апостолите.
На трепки да дубиш, неможеш да го смениш фактот дека јасно и недвосмислено им е порачано да не наплаќаат!
Се прашувам, дали со mister blue се допишувате на ПП и се кооридинирате у своите постови, оти ми звучите ептен „исто„...:icon_lol:

Не спорам, а и точно е дека денешната Црква има преемство од Апостолите, но она на кое редовно „паѓаш„, тоа е твојот смешен обид да изведеш заклучок од стихови, кои немаат ништо заедничко со твоите заклучоци.

Така, ако Христос им задал точна заповед на Апостолите, тогаш таа заповед е насочена кон конкретни ликови, со име и со презиме, во даден контекст и во даден монент па нема потреба од извлекуваш заклучоци дека истата таа заповед важи буквално и ден-денес, во иста смисла и со иста цел.

И пак не ми кажа, кои се 3-те нешта кои Христос им го дал бадијала на Апостоллите, а Апостолите требало бадијала да ги раздаваат...Кога ќе имаш нешто конкретно околу вредностите кои се добиени џабе, ќе имаш и основ за дискусија дали истите треба да се дадат џабе или за пари. Вака, според твојава телесна премудрост, Апостолите од Христос добиле заповед да делат „нешто„ кое џабе го добиле, ама Христос не им кажал што добиле за да го раздаваат џабе, но Апостолите морале да го раздаваат „нештото„ џабе...
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Се прашувам, дали со mister blue се допишувате на ПП и се кооридинирате у своите постови, оти ми звучите ептен „исто„...:icon_lol:

Не спорам, а и точно е дека денешната Црква има преемство од Апостолите, но она на кое редовно „паѓаш„, тоа е твојот смешен обид да изведеш заклучок од стихови, кои немаат ништо заедничко со твоите заклучоци.

Така, ако Христос им задал точна заповед на Апостолите, тогаш таа заповед е насочена кон конкретни ликови, со име и со презиме, во даден контекст и во даден монент па нема потреба од извлекуваш заклучоци дека истата таа заповед важи буквално и ден-денес, во иста смисла и со иста цел.

И пак не ми кажа, кои се 3-те нешта кои Христос им го дал бадијала на Апостоллите, а Апостолите требало бадијала да ги раздаваат...Кога ќе имаш нешто конкретно околу вредностите кои се добиени џабе, ќе имаш и основ за дискусија дали истите треба да се дадат џабе или за пари. Вака, според твојава телесна премудрост, Апостолите од Христос добиле заповед да делат „нешто„ кое џабе го добиле, ама Христос не им кажал што добиле за да го раздаваат џабе, но Апостолите морале да го раздаваат „нештото„ џабе...
Тешка глупост е дека стихот се однесувал само на конкретни личности со име и презиме! Низ евангелијата имаш куп примери каде Исус нагласува дека материјалноста е пречка за духовноста. Кога богаташот го прашува како да го заслужи царството божјо, Исус му вели раздавај се што имаш и следи ме! Кога овој одбива, Исус вели - Полесно камила ќе помине низ иглини уши, одколку богатиот во кралството небеско! (Матеј 19:23-24).
Уште еден очигледен пример е кога им ги растура тезгите во Храмот затоа што трговијата ја донеле кај што не и е место!
Јас искрено се надевам дека те читаат што поголем број луѓе, за да се уверат какви дволични и себични гадови сте!
 
Последно уредено:

mister blue

Infinity, Eternity, Immortality, Everything...
Член од
4 февруари 2013
Мислења
249
Поени од реакции
96
mister blue,

кога те прашувам, верглаш празнословие, а кога не те прашувам, самиот изведуваш заклучоци-погрешни.

Е ми оти така?...:icon_lol:[DOUBLEPOST=1490203372][/DOUBLEPOST]

Веќе ти одговорив, а искоментирав и во мојот погоре напишан пост.[DOUBLEPOST=1490203957][/DOUBLEPOST]

Се прашувам, дали со mister blue се допишувате на ПП и се кооридинирате у своите постови, оти ми звучите ептен „исто„...:icon_lol:

Не спорам, а и точно е дека денешната Црква има преемство од Апостолите, но она на кое редовно „паѓаш„, тоа е твојот смешен обид да изведеш заклучок од стихови, кои немаат ништо заедничко со твоите заклучоци.

Така, ако Христос им задал точна заповед на Апостолите, тогаш таа заповед е насочена кон конкретни ликови, со име и со презиме, во даден контекст и во даден монент па нема потреба од извлекуваш заклучоци дека истата таа заповед важи буквално и ден-денес, во иста смисла и со иста цел.

.
ех мики1, не го следиш патот на твоите свети апостоли, си тераш по својот гаолски пат, ти и твоите колеги владици, монаси ке одите дирекно во пеколот и ви нема спас.[DOUBLEPOST=1490210498][/DOUBLEPOST]
mister blue,




Јас не те омаловажувам иако заслужуваш многу повеќе од омаловажување. Зошто ти имаш право да навредуваш, а другите немаат право ни да се шегуваат со тебе? Што си ти толку посебен и од каде ја извлекуваш таа твоја посебност?
Од незнаење, напаѓаш, навредуваш, иритираш и при сето тоа се правиш дека си морален заштитник. Само од што заштитуваш ни самиот не знаеш. Си чул нешто ама не оддаваш впечаток дека си разбрал.
На христијанин должност му е секогаш да биде спремен да даде одговор од каде му е довербата која ја има. Тоа мора да го прави со скромност и трпеливост. Секој христијанин мора да знае и да укаже и толку. Исто така должност му е да ја каже радосната вест и толку. Не е негова задача да убедува, а камоли да присилува.
Јас сум христијанин! Крстен во Македонската православна црква ОА. Знам зошто сум христијанин и спремен сум да дадам одговор за тоа. Ниту те манипулирам, ниту би те присилил да направиш нешто што не сакаш. Господ не те присилува да веруваш во него, а не па јас. Кога ќе поставиш прашање, а одговорот не ти е по ќејф не значи дека е манипулација.
Мноооогу е поголем бројот на христијани отколку што си мислиш или некој те лаже и не мора секој со секого да биде поврзан на некаков начин освен вербата и довербата во Исус.
не те омаловажувам, само извлеков заклучок дека со твоите шеги ја величиш демонската хриситјанска религија а ги омаловажуваш неистомислениците, ако си го прочиташ постот со рационалност и ти ке го увидеш тоа. а тоа што ти си премногу осетлив и лесно се навредуваш е честа појава кај христијаните и муслиманите, бидејки еврејскиот бог демон преку своите институции има длабоко навлезено во вашата психа до степен се што е поврзано со него е светост, света работа, вие се поистоветувате со неговите демонски религии и тие се станати дел од вас, дел од вашата перцепција за животот, дел од вашите емоции, дел од вашата животна енергија и кога некој зборува против демонските религии вие имате внатрешно чуство дека зборува против вас лично. лично на тебе би ти препорачал да почнеш да медитираш и со тек на време ке се ослободиш, ке добиеш контрола на веке поробените перцепција, емоции, и енергија и ти самиот ке постанеш богот на твојата судбина.



mister blue,

Ти улав си, се правиш улав или...
Да не сакаш имиња да ти редам?
и да сакаш имиња да редиш не можеш, не постои поп, владика во црквата, да не се извалкал од алчноста за пари, мок.

mister blue,

Сега јас ќе ја извлечам старосната карта. Не е за да излезам поголем фраер туку, од мое искуство, да ти објаснам нешто што некој друг, твој поблизок, требал да ти објасни. Мене ми беше објаснето од човек кој немал никаква обврска да ми објасни.
Се најдов во слична ситуација јас со тебе. Го враќам условот кој ми го постави како благодарност кон него. Патем, не беше христијанин!!!
Имај на ум, не си единствениот човек кој е огорчен од нешто. Од големо искуство ти зборам. Јас бев прашан ама морав да одговорам. Ти сега си прашан, но не мораш да ми одговориш бидејки одговорот е лично за тебе.
Си седнал да размислиш зошто си толку огорчен?
Несомнено е дека ќе одговориш како и јас што му одговорив. Стара работа е оваа, од дамнина е, нема што да кажеш, а некој пред тебе да го немал кажано, верувај. И НЕ! НЕ Е религиозна работа.
Мене ми беше кажано сега тебе ти кажувам јас, а важи за сите со силна огорченост како твојата.
Горчината е отров!!!
Кога имаш горчина кон нешто или кон некого што всушност правиш, знаеш?
Ти пиеш отров, а очекуваш другиот да биде отруен!!!
Зошто пиеш отров?
Си седнал да размислиш зошто си толку огорчен?

Јас моето го направив. Сега е лично твоја работа. Не грижи се ако сега не ти влегува во главата ништо. Не е лесно. Можеби ќе ти треба време.

дали сум огорчен, да огорчен сум, огорчен сум од измамата, измамата дека со слепо верување во измислениот господ се ке се среди, огорчен сум од лагите дека измислениот господ сите не сака исто, дека сите сме исто пред него, и дека целата неправда тој ја гледа и дека ке ми врати со правда, и цело време да се покоруваш и да слушаш што ти е кажано без сомневање.
но за твоја информација тоа беше пред едно 20 и кусур години, едноставно се помируваш со реалноста, гледаш дека животот е борба, се помируваш со тоа што е пред тебе и почнуваш самиот да работиш без да се надеваш на некој си измислен господ. тогаш почнуваш да трагаш, да учиш, да искусуваш животно искуство, да го живееш животот.
да учиш да ги контролираш емоциите за да живееш без гнев, страв, лубомора, и да ги негуваш позитивните емоции.
да учиш да ја контролираш твојата перцепција, твоите желби, и ти да бидеш господар на твоите желби, а не тие да ти бидат господар тебе. да научиш како твојата перцепција да ја направиш флексибилна со случувањата околу тебе(твојата судбина)
да ја контролираш својата био енергија, и “чуда“ да правиш со неа.

mister blue,

Благодарноста ќе ја покажеш исто како и многумина пред тебе, како што и јас.
Имај на ум, и да не ти се верува, сепак нема бегање од ова: Се` се враќа, Се` се плаќа!!!

Се` што ти кажав е само повторување на тоа што мене ми беше кажано збор по збор.

Со здравје и со среќа!
ти твојата благодарност овде што ја покажуваш, е благодарност кон еврејскиот бог-демон и неговата демонска христијанска религија.


п.с. не беше многу јасен во дадениот одговор, па се уште мислам дека си монах, исправи ме ако грешам.
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
ех мики1, не го следиш патот на твоите свети апостоли, си тераш по својот гаолски пат, ти и твоите колеги владици, монаси ке одите дирекно во пеколот и ви нема спас..
mister blue,

оди порасни, поднаучи па дој на муабет...Немам намера да арчам време со твоиве мудрости извадени од дебелото црево.

Веќе ти е укажано дека „набадаш„ произволности, а не ставови од нечие учење.[DOUBLEPOST=1490290013][/DOUBLEPOST]
Тешка глупост е дека стихот се однесувал само на конкретни личности со име и презиме! Низ евангелијата имаш куп примери каде Исус нагласува дека материјалноста е пречка за духовноста. Кога богаташот го прашува како да го заслужи царството божјо, Исус му вели раздавај се што имаш и следи ме! Кога овој одбива, Исус вели - Полесно камила ќе помине низ иглини уши, одколку богатиот во кралството небеско! (Матеј 19:23-24).
Уште еден очигледен пример е кога им ги растура тезгите во Храмот затоа што трговијата ја донеле кај што не и е место!
Јас искрено се надевам дека те читаат што поголем број луѓе, за да се уверат какви дволични и себични гадови сте!
Твојава веќе претешка глупост, ќе ја побијам не со било чии, туку токму со Господовите зборови, каде Он вели:

„...Но барајте го најнапред Царството на Бога и Неговата правда и се‘ ова ќе ви се придодаде....„. (Матеј, 6.33).

Бог јасно поставува вредносен систем, во кој духовното има предност пред материјалното, но Бог не го исклучува материјалното, туку ветува дека ќе биде дури и придодадено, но како второстепено во однос на духовното. Јасно е до очебијност дека Христос не ја исклучува човековата потреба од материјални нешта.

Како и обично, живо ме занима твоето толкување на предментиов стих, иако однапред знам дека пак ќе утнеш...
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Твојава веќе претешка глупост, ќе ја побијам не со било чии, туку токму со Господовите зборови, каде Он вели:

„...Но барајте го најнапред Царството на Бога и Неговата правда и се‘ ова ќе ви се придодаде....„. (Матеј, 6.33).

Бог јасно поставува вредносен систем, во кој духовното има предност пред материјалното, но Бог не го исклучува материјалното, туку ветува дека ќе биде дури и придодадено, но како второстепено во однос на духовното. Јасно е до очебијност дека Христос не ја исклучува човековата потреба од материјални нешта.

Како и обично, живо ме занима твоето толкување на предментиов стих, иако однапред знам дека пак ќе утнеш...
Мики, ти со бандера да дискутираш, бандерата ќе те побие, не некој друг.
Залудно се обидувате црното да го направите бело, покрај јасната како ден порака да не се наплаќа, имаш бројни примери каде стремежот по материјално е пречка за духовното. Еве го уште еднаш примерот што го споменав погоре:

Матеј 19:
23.А Исус им рече на Своите ученици: „Вистина ви велам: богат мачно ќе влезе во небесното царство!”
24.И пак ви велам: „Полесно и е на камилата да помине низ иглени уши, отколку на богатиот да влезе во Божјото Царство.”
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Мики, ти со бандера да дискутираш, бандерата ќе те побие, не некој друг.
Залудно се обидувате црното да го направите бело, покрај јасната како ден порака да не се наплаќа, имаш бројни примери каде стремежот по материјално е пречка за духовното. Еве го уште еднаш примерот што го споменав погоре:

Матеј 19:
23.А Исус им рече на Своите ученици: „Вистина ви велам: богат мачно ќе влезе во небесното царство!”
24.И пак ви велам: „Полесно и е на камилата да помине низ иглени уши, отколку на богатиот да влезе во Божјото Царство.”
Ипси,

со вакво механичко и неуко повикување на стихови од Писмото, без да имаш грам абер на што се однесуваат, врло радо ќе те примат у било која протестантска секта, која непрекидно блебета дека „...така пишува во Библијата...„ а која (секта) ни самата не го познава запишаното во Писмото, ниту има нешто заедничко со Писмото.

Ти, секако, можеш да продолжиш да живееш во своите заблуди, сметајќи дека си го патосирал своите неистомисленици токму со стихови од Писмото, иако истото тоа Писмо веќе има други стихови кои се токму спротивни на овие на кои се повикуваш, а чија позадина ни оддалеку не ја познаваш и разликуваш.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ипси,

со вакво механичко и неуко повикување на стихови од Писмото, без да имаш грам абер на што се однесуваат, врло радо ќе те примат у било која протестантска секта, која непрекидно блебета дека „...така пишува во Библијата...„ а која (секта) ни самата не го познава запишаното во Писмото, ниту има нешто заедничко со Писмото.

Ти, секако, можеш да продолжиш да живееш во своите заблуди, сметајќи дека си го патосирал своите неистомисленици токму со стихови од Писмото, иако истото тоа Писмо веќе има други стихови кои се токму спротивни на овие на кои се повикуваш, а чија позадина ни оддалеку не ја познаваш и разликуваш.
Ајде да видиме колку се спротивни стиховите што ги има, еве од истата глава - Матеј 6, да видиме што пишува пред стихот што ти си го цитирал:

Матеј 6:
19.”Не собирајте си богатства на земјата, каде што молецот и рѓата ги уништуват, и каде што крадци поткопуваат и крадат;
20.туку собирајте си богатства во небото, каде што ни молец, ниту ‘рѓа ги уништува, и каде што крадци не поткопуваат и крадат;
21.зашто каде е твоето богатство, таму ќе биде и твоето срце.”
22.”Светилото на телото е окото. И така, ако твоето око е бистро, целото твое тело ќе биде осветлено;
23.но ако твоето око е лукаво, целото твое тело ќе биде темно. И така, ако светлината, што е во тебе, е темнина, колкава ќе биде темнината!”
24.”Никој не може да им служи на два господара; зашто или едниот ќе го мрази, а другиот ќе го љуби; или ќе му биде приврзан на едниот, а другиот ќе го презира. Не можете да им служите на Бога и на мамона.”

Само лицемер може на сето ова да тврди дека немало ништо погрешно во тарифирање и наплаќање на религиски обреди! Само дволичник може на сето ова да тврди дека нема ништо погрешно во поседување на луксуз и богатство!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ајде да видиме колку се спротивни стиховите што ги има, еве од истата глава - Матеј 6, да видиме што пишува пред стихот што ти си го цитирал:

Матеј 6:
19.”Не собирајте си богатства на земјата, каде што молецот и рѓата ги уништуват, и каде што крадци поткопуваат и крадат;
20.туку собирајте си богатства во небото, каде што ни молец, ниту ‘рѓа ги уништува, и каде што крадци не поткопуваат и крадат;
21.зашто каде е твоето богатство, таму ќе биде и твоето срце.”
22.”Светилото на телото е окото. И така, ако твоето око е бистро, целото твое тело ќе биде осветлено;
23.но ако твоето око е лукаво, целото твое тело ќе биде темно. И така, ако светлината, што е во тебе, е темнина, колкава ќе биде темнината!”
24.”Никој не може да им служи на два господара; зашто или едниот ќе го мрази, а другиот ќе го љуби; или ќе му биде приврзан на едниот, а другиот ќе го презира. Не можете да им служите на Бога и на мамона.”

Само лицемер може на сето ова да тврди дека немало ништо погрешно во тарифирање и наплаќање на религиски обреди! Само дволичник може на сето ова да тврди дека нема ништо погрешно во поседување на луксуз и богатство!
За да можеш колку-толку да зборуваш за туѓото лицемерие, најнапред, како што вели сам Бог, извади ги гредите од своето око па така подзачистен и подзамиен, ќе можеш да го критикуваш туѓото однесување.

Што се тиче препишаниве (и до тебе неразбраниве) стихови, не кажуваш ништо конкретно, исто како и до сега, освен прост препис на стихови, кои во моментов ти се чинат за „згодни„ и со кои „као„ со побил некого...

Туку, дај кажи ми, на што се однесува она „придодавање„ кое сам Бог им го ветува на оние кои примарно го бараат духовното?...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
За да можеш колку-толку да зборуваш за туѓото лицемерие, најнапред, како што вели сам Бог, извади ги гредите од своето око па така подзачистен и позамиен, ќе можеш да го критикуваш туѓото однесување.

Што се тиче препишаниве (и до тебе неразбраниве) стихови, не кажуваш ништо конкретно, исто како и до сега, освен прост препис на стихови, кои во моментов ти се чина за „згодни„ и со кои „као„ со побил некого...
Немам јас никакви греди ниту раски во очите! Јас не сум христијанин! Ова важи за оние што се декларираат за христијани, а уживаат во луксуз и не се откажуваат од материјалните богатства!

Ако ова за тебе не е конкретно, тогаш што е?! Да има твое име, презиме, адреса, матичен број и омилена чорапа, за да биде доволно конкретно?
Туку, дај кажи ми, на што се однесува она „придодавање„ кое сам Бог им го ветува на оние кои примарно го бараат духовното?...
Еве на што се однесува:
Матеј 6:
19.”Не собирајте си богатства на земјата, каде што молецот и рѓата ги уништуват, и каде што крадци поткопуваат и крадат;
20.туку собирајте си богатства во небото, каде што ни молец, ниту ‘рѓа ги уништува, и каде што крадци не поткопуваат и крадат;
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Немам јас никакви греди ниту раски во очите! Јас не сум христијанин! Ова важи за оние што се декларираат за христијани, а уживаат во луксуз и не се откажуваат од материјалните богатства!
Биди спокоен; не си единствениот кој пати од високоумие и смета дека Вселената се врти околу него.[DOUBLEPOST=1490297266][/DOUBLEPOST]
Еве на што се однесува:
Е на што се однесува де?...

Појќе пати ти укажувам дека правиш класична протестантска грешка, до мерка во која немаш одговор на едноставно прашање.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Биди спокоен; не си единствениот кој пати од високоумие и смета дека Вселената се врти околу него.[DOUBLEPOST=1490297266][/DOUBLEPOST]

Е на што се однесува де?...

Појќе пати ти укажувам дека правиш класична протестантска грешка, до мерка во која немаш одговор на едноставно прашање.
Ти слободно затворај ги очите и тврди дека нема одговор, којзнае, можеби магично ќе ги снема моите постови на тој начин.

П.С. Од каде ви е идејата дека стиховите во евангелијата треба да се толкуваат? И како ќе доажете дека баш вашето толкување е точно а сите други погрешни? Со жими мајка?
Еве, биди фраер и одговори на конкретно прашање.
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ти слободно затворај ги очите и тврди дека нема одговор, којзнае, можеби магично ќе ги снема моите постови на тој начин.
Одговор од твоја страна нема-редовно, а простиот препис на стихови од Писмото и произволната компилација од неспоиви стихови, не значи дека разбираш што препишуваш.[DOUBLEPOST=1490300015][/DOUBLEPOST]
П.С. Од каде ви е идејата дека стиховите во евангелијата треба да се толкуваат? И како ќе доажете дека баш вашето толкување е точно а сите други погрешни? Со жими мајка?
Еве, биди фраер и одговори на конкретно прашање.
Не се работи за никаква идеја, туку за потреба; ти си школски пример за таа потреба, оти никако да ти текне дека се повикуваш на стихови кои имаа привидна противречност, која се решава само на еден начин- со точно контекстуално толкување на стиховите.

Така, ако Христос ветува „додавање„ на оние кои трагаат по духовното, по твојава телесна премудрост испаѓа дека Христос го критикува „она„ кое самиот Он (!) го ветил како „додавање„.

Доста ти е за вечерва...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Одговор од твоја страна нема-редовно, а простиот препис на стихови од Писмото и произволната компилација од неспоиви стихови, не значи дека разбираш што препишуваш.
Треба да си глуп или слеп за да тврдиш вакво нешто! Ако одговорот не ти е по ќејф, незначи дека одговор нема! А дека стиховите биле ,,неспоиви" можеш баби у црква да лажеш, овде такво нешто не ти поминува! Од исто евангелие, од исто поглавје ти постирав стихови, ти го наведе Матеј 6:33, јас ти цитирав што пишува до стих 33! Контекстот е повеќе од јасен, дека неможе да служиш на два господари(Бог и парите), дека не треба да се собираат богатства што се од земјата, туку оние што се на небото!
На се ова да тврдиш дека немало одговор е врв на дволичноста!
Не се работи за никаква идеја, туку за потреба; ти си школски пример за таа потреба, оти никако да ти текне дека се повикуваш на стихови кои имаа привидна противречност, која се решава само на еден начин- со точно контекстуално толкување на стиховите.

Така, ако Христос ветува „додавање„ на оние кои трагаат по духовното, по твојава телесна премудрост испаѓа дека Христос го критикува „она„ кое самиот Он (!) го ветил како „додавање„.

Доста ти е за вечерва...
Контекстот веќе беше нагласен, болдиран и подвлечен! Придодаденото ти е објаснето предходно - во стих 20 од истото поглавје! Единствена контрадикторност е вашиот обид да го спинувате истиот тој контекст и да си најдете непостоечко оправдување за вашата себичност и дволичност.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Треба да си глуп или слеп за да тврдиш вакво нешто! Ако одговорот не ти е по ќејф, незначи дека одговор нема! А дека стиховите биле ,,неспоиви" можеш баби у црква да лажеш, овде такво нешто не ти поминува! Од исто евангелие, од исто поглавје ти постирав стихови, ти го наведе Матеј 6:33, јас ти цитирав што пишува до стих 33! Контекстот е повеќе од јасен, дека неможе да служиш на два господари(Бог и парите), дека не треба да се собираат богатства што се од земјата, туку оние што се на небото!
На се ова да тврдиш дека немало одговор е врв на дволичноста!
Ако одговорот го има(ш), не значи дека одговорот е точен.

Навистина, не може(ш) да им служиш на двајца господари, доколку навистина се двајца. Материјалното богатство не е само по себе господар, затоа што е проста материја која може да загосподари со умот, а вистински господар може да (ти) биде само реално разумно битие, со кое се стапува во личносна релација.[DOUBLEPOST=1490391233][/DOUBLEPOST]
Контекстот веќе беше нагласен, болдиран и подвлечен! Придодаденото ти е објаснето предходно - во стих 20 од истото поглавје! Единствена контрадикторност е вашиот обид да го спинувате истиот тој контекст и да си најдете непостоечко оправдување за вашата себичност и дволичност.
Контекстот воопшто не е нагласен, туку е само препишан од твоја страна. И ништо појќе...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ако одговорот го има(ш), не значи дека одговорот е точен.

Навистина, не може(ш) да им служиш на двајца господари, доколку навистина се двајца. Материјалното богатство не е само по себе господар, затоа што е проста материја која може да загосподари со умот, а вистински господар може да (ти) биде само реално разумно битие, со кое се стапува во личносна релација.[DOUBLEPOST=1490391233][/DOUBLEPOST]

Контекстот воопшто не е нагласен, туку е само препишан од твоја страна. И ништо појќе...
Значи точен одговор е само одговорот што му е по ќејф на Мики. Како не ми текнало порано.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom