Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Let 3,
Е така бе Лет. Знаев дека можеш да правиш убав муабет.
Одговорот на првиот дел е НЕ.
Одговорот на вториот дел е ДА.

Е сега, дали апостолите требале да плаќаат струја, вода или други режиски трошоци?
Без да оправдувам негативно однесување на дел од свештенството ќе те прашам дали денешните свештеници можат да рачунаат на доброчинството на граѓаните за да обезбедат за своето семејство?
Требале да плаќаат храна облека пиење патувања, покрив над глава.
Не е животот само режиски трошоци. Нема да умриш ако немаш дома струја али ќе умриш ако не јадиш или не пиеш.
Колку богата беше црквата во времето на Исус а колку е сега? колку црквата во времето на Исус имала дуќани, куќи деловни простории хотели парцели ниви возила (коњи) а колку сега?
Ако земеш почетна состојба на Исус кој ете бил без сметка на банка без имот, па до денес кога богатството на христијанските цркви се мери со милијарди долари, испаѓа дека добар бизнис е направен врз основ на покојниот Исус
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Let 3,
Е така бе Лет. Знаев дека можеш да правиш убав муабет.
Одговорот на првиот дел е НЕ.
Одговорот на вториот дел е ДА.

Е сега, дали апостолите требале да плаќаат струја, вода или други режиски трошоци?
Без да оправдувам негативно однесување на дел од свештенството ќе те прашам дали денешните свештеници можат да рачунаат на доброчинството на граѓаните за да обезбедат за своето семејство?
Дали поракава има рок на траење, дали се однесува само до моментот кога ќе се појават сметки за струја, вода и слично:
Матеј 10:
8.Исцелувајте ги болните, воскреснувајте ги мртвите, очистете ги лепрозните, изгонувајте демони; бесплатно добивте, бесплатно давајте.
9.Не набавувајте ни злато, ни сребро, ниту бакар во вашите појаси;
10.ниту торба за пат, ни две облеки, ни обувки, ни стап, зашто работникот ја заслужува својата прехрана.
 

mister blue

Infinity, Eternity, Immortality, Everything...
Член од
4 февруари 2013
Мислења
249
Поени од реакции
96
mister blue,
Се ќе беше во ред и донекаде ќе ти држеше дискусијата ама зошто мораше и шегата да ја коментираш. Дали знаеш кој коментира и објаснува шега?
И ова, како ја заврши дискусијата. Не ја гледам причината зошто личноста зад никот МИКИ1 ја инволвираш во дискусија меѓу мене и тебе.

Се надевам дека твојата наредна реплика ќе биде позрела.
Таква жестокост која ја покажуваш кон религијата... Тоа што ни еден момент не се осврна на духовното, возвишеното, личното, ми укажува дека кај тебе постои силен револт кон неправедноста, измамништвото, алчноста, односно одвратноста во однесувањето на одредени свештеници.
Си седнал да размислиш зошто си толку огорчен кон нив?[DOUBLEPOST=1490105809][/DOUBLEPOST]
Па немој толку сериозно и ти да свакаш, и јас само се шегував. инаку нели знаеш дека секоја шега е 50 проценти вистина - тоа важи за мојата и за твојата шега.

вакво влегување “под кожа“ со “шеги“ каде ја величиш христијанската демонска религија а потсмеваш и омаловажуваш неистомислениците, се поставуваш во позиција дека ти знаеш, другите не знаат, ти си сериозен а другите не се, ти имаш духовност, возвишеност а другите немат, психоанализирање за огорченост, гнев и жестокост а од твоја страна покажуваш смиреност, сериозност, зрелост и со се тоа ти си тој што треба да ни го покажеш вистинскиот пат е едно од многуте тактики на заведување од страна на поповите и подведување по патот на еврејскиот бог-демон. јас лично мислам дека си поп, монах, исправи ме ако грешам и највероватно сте колеги со МИКИ1, па затоа те поврзав во постот со него.

Тоа што ни еден момент не се осврна на духовното, возвишеното, личното, ми укажува дека кај тебе постои силен револт кон неправедноста, измамништвото, алчноста, односно одвратноста во однесувањето на одредени свештеници.
Си седнал да размислиш зошто си толку огорчен кон нив?

во претходниот пост веке нагласив дека сите попови(не одредени како што ти тврдиш, сите до еден) се измамници, алчни за богатство и кога спомнуваш “одредени свештеници“ имаат одвратно однесување, дај по втор пат те прашувам кои се тие свештеници, попови, кои не ги искористуваат слепите верници за трупање на материјално богатсво.
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Дали поракава има рок на траење, дали се однесува само до моментот кога ќе се појават сметки за струја, вода и слично:
Ипси,

ајде сега, по кој знае кој пат, зафркни се самиот себе си и подобјасни го болдуваниот дел од стихот, на кој самиот се повикуваш, а за кој, сигурен сум, абер немаш од кој контекст од Писмото е изваден и што уопште значи тој дел од стихот.

Еве го, цитирам:

10.ниту торба за пат, ни две облеки, ни обувки, ни стап, зашто работникот ја заслужува својата прехрана.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ипси,

ајде сега, по кој знае кој пат, зафркни се самиот себе си и подобјасни го болдуваниот дел од стихот, на кој самиот се повикуваш, а за кој, сигурен сум, абер немаш од кој контекст од Писмото е изваден и што уопште значи тој дел од стихот.

Еве го, цитирам:

10.ниту торба за пат, ни две облеки, ни обувки, ни стап, зашто работникот ја заслужува својата прехрана.
Мики, човек и да сака да се зафркне со намера, од вас неможе да дојде на ред.
Стиховите си се јасни, колку сакале вие од белото да правите црно. Пораката не е никаква филозофија - Не наплаќајте, туку ако некој ви даде, значи сте заслужиле. Наспроти тоа, лоповите т.е поповите си направиле ценовници, мислиш пицерија држат:
160200-0a547f7ca8279c9e13a546551f3ba9fd.jpg
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Мики, човек и да сака да се зафркне со намера, од вас неможе да дојде на ред.
Стиховите си се јасни, колку сакале вие од белото да правите црно. Пораката не е никаква филозофија - Не наплаќајте, туку ако некој ви даде, значи сте заслужиле. Наспроти тоа, лоповите т.е поповите си направиле ценовници, мислиш пицерија држат:
Прегледај го приврзокот 167163

Ипси,

не те разбрав...Што рече, што означува болдуваниот стих?

Еве го пак, цитирам:

10.ниту торба за пат, ни две облеки, ни обувки, ни стап, зашто работникот ја заслужува својата прехрана.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ипси,

не те разбрав...Што рече, што означува болдуваниот стих?

Еве го пак, цитирам:

10.ниту торба за пат, ни две облеки, ни обувки, ни стап, зашто работникот ја заслужува својата прехрана.
Мики, можеш до бесконечност да тролаш, џабе ти е. Неможеш да го смениш тоа што го пишува. Јасно си е како ден - Бесплатно добивте, бесплатно давајте! Ако некој самоиницијативно ви фрли по некоја коска, значи сте заслужиле!
Ако смееше да се наплаќа, тогаш која е поентата да вели - бесплатно добивте, бесплатно давајте?! Заслужувањето сигурно не е преку наплаќање.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Мики, можеш до бесконечност да тролаш, џабе ти е. Неможеш да го смениш тоа што го пишува. Јасно си е како ден - Бесплатно добивте, бесплатно давајте! Ако некој самоиницијативно ви фрли по некоја коска, значи сте заслужиле!
Ако смееше да се наплаќа, тогаш која е поентата да вели - бесплатно добивте, бесплатно давајте?! Заслужувањето сигурно не е преку наплаќање.
Ипси,

јасно ми е дека абер немаш, а за да да увидиш самиот, дај подобјасни ми што значат зборовите „...бесплатно добивте, бесплатно давајте...„

Наброј 3 нешта кои Апостолите ги добиле бесплатно па морале бесплатно да ги раздаваат, поткрепи се со конкретен стих за тоа што е тоа што е добиено бесплатно, а без твое произволно „набадање„ во празно...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ипси,

јасно ми е дека абер немаш, а за да да увидиш самиот, дај подобјасни ми што значат зборовите „...бесплатно добивте, бесплатно давајте...„

Наброј 3 нешта кои Апостолите ги добиле бесплатно па морале бесплатно да ги раздаваат, поткрепи се со конкретен стих за тоа што е тоа што е добиено бесплатно, а без твое произволно „набадање„ во празно...
Сигурно без платно да бидат молитвите, нешто како кајчето од охрид на Климе од к15.
Неверојатно е до каде може да оди бламажава твоја.....
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.564
Мислам дека побрзо ќе дочекате Грујо да признае дека крадел, отколку Мики дека поповите крадат од народот криејќи се зад христијанството.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Сигурно без платно да бидат молитвите, нешто како кајчето од охрид на Климе од к15.
Неверојатно е до каде може да оди бламажава твоја.....
Еве, биди ти јунакот кој нејќе да се бламира па наведи 3 нешта кои Апостолите ги добија бесплатно од Христа Бога па бесплатно мораа да ги раздаваат.

Значи, тие 3 нешта се:

1.?
2.?
3.?[DOUBLEPOST=1490124433][/DOUBLEPOST]
Мислам дека побрзо ќе дочекате Грујо да признае дека крадел, отколку Мики дека поповите крадат од народот криејќи се зад христијанството.

Кеплер,

политичарите крадат, поповите крадат, ама сигурен сум дека саде ти не крадеш...Така?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Еве, биди ти јунакот кој нејќе да се бламира па наведи 3 нешта кои Апостолите ги добија бесплатно од Христа Бога па бесплатно мораа да ги раздаваат.

Значи, тие 3 нешта се:

1.?
2.?
3.?
Мики дали се три, три илјади или триста, не ја менува поентата! Јасно си е напишано - Бесплатно добивте, бесплатно давајте! Или имате добивано од различни богови, па овој ви дал бесплатна роба, а некој друг акцизна стока?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.564
Еве, биди ти јунакот кој нејќе да се бламира па наведи 3 нешта кои Апостолите ги добија бесплатно од Христа Бога па бесплатно мораа да ги раздаваат.

Значи, тие 3 нешта се:

1.?
2.?
3.?[DOUBLEPOST=1490124433][/DOUBLEPOST]


Кеплер,

политичарите крадат, поповите крадат, ама сигурен сум дека саде ти не крадеш...Така?
Мики ме фати жив, мора да ти признаам дека имам украдено, еднаш лубеница од едно нивче додека шетав низ полето, бев околу 5 години и жеден и пресеков лубеница која ја скинав од нива која припаѓа на некој и уште еднаш кога крадев зелени кајсии како мал од комшии.
Очекувам да бидам најстрого осуден и пратен во пеколот поради моите кражби.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Мики дали се три, три илјади или триста, не ја менува поентата! Јасно си е напишано - Бесплатно добивте, бесплатно давајте! Или имате добивано од различни богови, па овој ви дал бесплатна роба, а некој друг акцизна стока?
Ипси,

што разбираш од посочениве зборови „...Бесплатно добивте-бесплатно раздавајте!..„?

Очигледно е до очебијност дека сами по себе, не кажуваат ништо конкретно па како ти текна дека тоа некокретното треба да биде раздавано бадијала?[DOUBLEPOST=1490125321][/DOUBLEPOST]
Мики ме фати жив, мора да ти признаам дека имам украдено, еднаш лубеница од едно нивче додека шетав низ полето, бев околу 5 години и жеден и пресеков лубеница која ја скинав од нива која припаѓа на некој и уште еднаш кога крадев зелени кајсии како мал од комшии.
Очекувам да бидам најстрого осуден и пратен во пеколот поради моите кражби.
Простено ти е, чедо...:popce:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.564
Ипси,

што разбираш од посочениве зборови „...Бесплатно добивте-бесплатно раздавајте!..„?

Очигледно е до очебијност дека сами по себе, не кажуваат ништо конкретно па како ти текна дека тоа некокретното треба да биде раздавано бадијала?[DOUBLEPOST=1490125321][/DOUBLEPOST]

Простено ти е, чедо...:popce:
Еее сполајти, да не беше ти жар на мево ќе ми ставеа.
Туку, дај да се договориме за некое тендерче од 2-3 милиони, милион мене, милион тебе, плус ти ќе ми опростиш се, ем ќе живеам убав земски живот, ем во рајот со цвеќиња, билбили, поточиња, анѓели, харфи ќе уживам отпосле ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom