Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Ај да видиме...

1. Ако атеизмот е не нерување во бог(ови), зашто тогаш тоа не верување не си остане не верување, туку се именува како „атеизам„? За да звучи јако интелектуално?
2. Ако атеизмот е не верување вог(ови), тогаш како се нарекува не верувањето во постоењето од волкот и Црвенкапа?
Едни викаат неверување дека постои Бог, други веруваат дека непостои. Постигнаа ли консензус меѓувремено?
Те прашувам тебе зошто нешто во последно време прашањата до атеистите глижливо ми ги бришат.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Едни викаат неверување дека постои Бог, други веруваат дека непостои. Постигнаа ли консензус меѓувремено?
Те прашувам тебе зошто нешто во последно време прашањата до атеистите глижливо ми ги бришат.
A ti nikako da svatis deka Ateistie imaat razlicni mislenja i stavovi ..Deka nemaat dogmi i apsolutni vistini! Znam tesko ama moras da se potrudis! Nie sme tuka za sekakva pomos!
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
A ti nikako da svatis deka Ateistie imaat razlicni mislenja i stavovi ..Deka nemaat dogmi i apsolutni vistini! Znam tesko ama moras da se potrudis! Nie sme tuka za sekakva pomos!
Сето тоа во ред ама досега во дискусија со вас(атеистите не форумов)неколкумина рекоа дека единствено по прашањето ’’што е тоа атеизам’’ имате согласност,а излезе дека и по тоа прашање немате единствен став. Затоа. Ќе ти бидам благодарен и ќе го сметам како помош, ако ме известиш кога се разберете по прашањето.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Сето тоа во ред ама досега во дискусија со вас(атеистите не форумов)неколкумина рекоа дека единствено по прашањето ’’што е тоа атеизам’’ имате согласност,а излезе дека и по тоа прашање немате единствен став. Затоа. Ќе ти бидам благодарен и ќе го сметам како помош, ако ме известиш кога се разберете по прашањето.
Negiranje na bozestva! Neznam sto ne e jasno tuka? Sea ako igrame jazicna gimnastika ke nema kraj...Ima clenovi sto i samite neznaat sto e ateizam a se deklariraat kako takvi... isto kako i kaj vas vernicite ima takvi sto aber nemaat za religija a se deklariraat vernici.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Negiranje na bozestva! Neznam sto ne e jasno tuka? Sea ako igrame jazicna gimnastika ke nema kraj...Ima clenovi sto i samite neznaat sto e ateizam a se deklariraat kako takvi... isto kako i kaj vas vernicite ima takvi sto aber nemaat za religija a se deklariraat vernici.
[quote="Изгрев, post: 6892118, member: 70899"]Сето тоа во ред ама досега во дискусија со вас(атеистите не форумов)неколкумина рекоа дека единствено по прашањето ’’што е тоа атеизам’’ имате согласност,а излезе дека и по тоа прашање немате единствен став. Затоа. Ќе ти бидам благодарен и ќе го сметам како помош, ако ме известиш кога се разберете по прашањето.[/quote]
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Затоа. Ќе ти бидам благодарен и ќе го сметам како помош, ако ме известиш кога се разберете по прашањето.
Ne te razbiram...So kogo da se razbereme? Nema prisila tuka,nema dogmi,nema pravila,nema sirenje strav...free mind...! Koj kako saka...Ateizmot nema organizirani prestavnici ili hierarhii....Ateizmot raboti non profit!
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Ne te razbiram...So kogo da se razbereme? Nema prisila tuka,nema dogmi,nema pravila,nema sirenje strav...free mind...! Koj kako saka...Ateizmot nema organizirani prestavnici ili hierarhii....Ateizmot raboti non profit!
Nie sme tuka za sekakva pomos!
Е како ќе помогнете сега, кога имате различни ставови. Чија дефиниција е точна? а за потешки прашања да не те потсетувам подобро.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Vidi ako odime po taa linija togas na kogo treba da postavuvme prasanja za Hristijanstvoto ... Miki, Spiros ili Gjurgi?Site veruvaat vo edna rabota a site imaat tolku razlicni stavovi sto nepostoi dovolno logika da gi povrzes rabotite.

I sea ti najde jazicna gimnastika da igras pomegu dva slicni zbora negiranje i neveruvanje! Serizono vo taa nasoka sakas da diskutiras?
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Vidi ako odime po taa linija togas na kogo treba da postavuvme prasanja za Hristijanstvoto ... Miki, Spiros ili Gjurgi?Site veruvaat vo edna rabota a site imaat tolku razlicni stavovi sto nepostoi dovolno logika da gi povrzes rabotite.

I sea ti najde jazicna gimnastika da igras pomegu dva slicni zbora negiranje i neveruvanje! Serizono vo taa nasoka sakas da diskutiras?
Зависи за какви прашања станува збор. Православието има по многу прашања утврден одговор.
Она што сакам да го укажам е дека спротивно на она што многумина го тврдеа овде немате јасна/единствена дефиниција за атеизмот.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.946
Поени од реакции
8.448
Mногу ме интересира каде ја пронаоѓаат смислата на животот оние атеисти што не веруваат во самсара и нирвана? Во што ја наоѓаат причината за своето постоење? И дали нивниот живот има воопшто некаква сврха?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Текстуално или да ти нацртаме?
Одбери сам, ама понудениот одговор да биде точен...[DOUBLEPOST=1413307720][/DOUBLEPOST]
Како се викаат тие што веруваат во Црвенкапа?
Е ајде де, како се викаат?...[DOUBLEPOST=1413307764][/DOUBLEPOST]
Во нормалниот свет тоа се сосем два различни поими.
И, што велит „нормалниот„ свет за атеизмот?[DOUBLEPOST=1413307795][/DOUBLEPOST]
Ја заборави инката?
Што е тоа „инка„?[DOUBLEPOST=1413307856][/DOUBLEPOST]
И граматика ли да те учам?
Ај почни...
Се пишува „не верување„ или „неверување„?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Одбери сам, ама понудениот одговор да биде точен...
Нема точен и погрешен. Еден е. Инката ко ќе ја купам можеби ќе запамтиш.
Е ајде де, како се викаат?...
Теисти.... Пошто исто му доаѓа а верување во Црвенкапа а во богови.
И, што велит „нормалниот„ свет за атеизмот?
Велит најприродна вродена состојба.
Што е тоа „инка„?
Ова.
инка.jpg
Ај почни...
Се пишува „не верување„ или „неверување„?
Неверување се пишува.
http://www.makedonski.info/show/неверување/ср
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.405
Поени од реакции
4.879
Mногу ме интересира каде ја пронаоѓаат смислата на животот оние атеисти што не веруваат во самсара и нирвана? Во што ја наоѓаат причината за своето постоење? И дали нивниот живот има воопшто некаква сврха?
Поентата е што не мора да има смисла, не сме ние луѓето поважни од било кое друго животно, ниту земјата има поголема важност од било која друга планета.
Тоа што има интелигентен живот овде ништо не значи, тоа е само грешка, несреќа од секаква нечовечка перспектива.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom