Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Какви прашања :)
Како мислиш од каде знаеш дека си се родил повторно? Не знам реално дали знаеш, ниту од каде знаеш, ниту што знаеш и какви искуства имаш...
Тоа сам треба да си одговориш „од каде знам“... за мене е небитно тоа твое раѓање и умирање.

Едноставен одговор е: „Преку делата!“.
Доколку душата повторно се отелотворува во оваа реалност, претпоставувам тоа е со цел да учи, да се усовршува, дете кое расте, кој ја создал душата во вашата теологија или како таа настанала и каде оди кога ќе се усоврши?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.642
Поени од реакции
11.678
Доколку душата повторно се отелотворува во оваа реалност, претпоставувам тоа е со цел да учи, да се усовршува, дете кое расте, кој ја создал душата во вашата теологија или како таа настанала и каде оди кога ќе се усоврши?
Не знам зошто не ме читаш или забораваш што сме зборувале....

Во која реалност? Ништо не е исто со секој миг. Ја знаеш онаа вистина за водата и промените? Истото го зборува и Кроули само со друг пример. Мислам дека ова ќе ти биде појасно за реалноста, посебно „иднината“.
Твојата реалност и искуство може да се илјада пати различни од моите или на некој друг. Човекот денес ако не го вежба умот не може да ја согледа реалноста надвор од својот универзум (посебно ако е мал и неистражен универзум).
ЛУѓето немаат време денес за себе си и се им е забава и барање брзи методи за постигнување. Тоа не постои. Забава да, но брз метод нема... не ни треба да има бидејќи искушенијата и иницијацијата ќе бидат залудни бидејќи нема да бараат храброст, знаење, искуство итн итн...

Боговите имаат почеток на постоење или отсекогаш постојат?
Зошто човекот го ставате само да е смртен и многу помалку од божественото и вечното? :)
Месото, крвта и коските ви се препрека? Тоа е минливо...


За боговите сешто зборувате (иако не знаете, туку зборувате бидјеќи така ви одговара да верувате дека се нештата поставени), а луѓето се неспособни за било што заради смртниот дел... сметате/верувате дека човекот е само смртен? Не е вечен? Неуништлив?
А за теологијата на Телема има на О.Т.О. веб страницата.

Кога ќе можеш да си дадеш одговор од кога постои внатрешниот пат и стремеж на човекот за да биде подобар (што и да значи тоа подобар) од тогаш постои и душата и Хадит и ѕвездите и волјата и самсара и маја во индиската философија и ритуалите во Египет и Месопотамија... и еврејската кабала како научен метод за бележење на нештата...

Пак ќе повторам: енергијата не се создава ниту уништува. Само преминува од вид во вид. Не постои надприродно ништо во универзумот. Се е природа, се е закон. Без закон не може ништо да опстои.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Не знам зошто не ме читаш или забораваш што сме зборувале....

Во која реалност? Ништо не е исто со секој миг. Ја знаеш онаа вистина за водата и промените? Истото го зборува и Кроули само со друг пример. Мислам дека ова ќе ти биде појасно за реалноста, посебно „иднината“.
Твојата реалност и искуство може да се илјада пати различни од моите или на некој друг. Човекот денес ако не го вежба умот не може да ја согледа реалноста надвор од својот универзум (посебно ако е мал и неистражен универзум).
ЛУѓето немаат време денес за себе си и се им е забава и барање брзи методи за постигнување. Тоа не постои. Забава да, но брз метод нема... не ни треба да има бидејќи искушенијата и иницијацијата ќе бидат залудни бидејќи нема да бараат храброст, знаење, искуство итн итн...


А за теологијата на Телема има на О.Т.О. веб страницата.

Кога ќе можеш да си дадеш одговор од кога постои внатрешниот пат и стремеж на човекот за да биде подобар (што и да значи тоа подобар) од тогаш постои и душата и Хадит и ѕвездите и волјата и самсара и маја во индиската философија и ритуалите во Египет и Месопотамија... и еврејската кабала како научен метод за бележење на нештата...

Пак ќе повторам: енергијата не се создава ниту уништува. Само преминува од вид во вид. Не постои надприродно ништо во универзумот. Се е природа, се е закон. Без закон не може ништо да опстои.
Значи требаше да ми одговориш ова во кратки црти пошто нели ова е форум на кој разговараме, инаку само линкови ќе си праќаме, нема потреба од микроагресии. Можеше и да ми ископираш еве вака.

Што е ѕвезда? Философите секогаш се согласувале околу една работа – дека за Универзумот да биде разбирлив воопшто, тој треба да се смета како еден и хомоген. Оттука можете да ја разберете положбата на мистикот кој вели дека сите ние сме делови од телото на Бог. Може да разберете што е напишано во Библијата, ‘Вашите тела се храмови на Светиот Дух’. Токму на овие постулати е заснована општата теорија на Магиката.

Зошто е тоа така? Сите се согласуваме, без сомнение, дека сé што се случува е, на некаков философски начин, неопходно да се случи. Ајде да ги разгледаме авантурите на еден атом од кислород. Тој атом од кислород воопшто не е различен од кој било друг атом на кислород по себе. Прво, тој е идентичен во иста смисла во која сите ние сме идентични. Прашањето е – зошто да се менува таа состојба? Зошто да се спушта од апсолутното во материјалното? И одговорот е дека ќе претпоставиме дека атомот на кислород е самосвесен и станува свесен за оваа можност само преку влегување во комбинација со сите други атоми.

Ништо од правењето на тие комбинации не може да го уништи кислородот. Тој ќе остане кислород и може да биде екстрахиран како кислород, но во тек на процесот комбинација тој се стекнал со искуство и магичката теорија на Универзумот гласи дека сите ние сме дојдени на одредена ѕвезда или планета на која живееме со цел за да стекнеме искуство. Сите ние минуваме низ стадиуми во текот на тоа искуство. Некои од тие стадиуми се пријатни и некои по малку непријатни, но тие сите се неопходни со цел за да стекнеме потполно разбирање за самите себе
Дали кај вас ѕвезда е душа? Реинкарнација, цел е искуство, карма, мене ми звучите скроз Хинду.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.642
Поени од реакции
11.678
Не ме читаш. Не може во кратки црти, скратено... Ние вака не се разбираме не пак да скратиме повеќе.
Мора линкови за да се запознаете со "нас", луѓето кои го прифатиле Законот на Телема за дејствување.

Да отвореше линкот ќе немаше потреба од прашањево.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
“Simply stated, spiritual narcissism is the unconscious use of spiritual practice, experience, and insight to increase rather than decrease self-importance,” May writes in Will and Spirit.

Spiritual narcissism infiltrates our egos when we start to identify with “trying to become holy,” said May, who treated addicts before he began supervising ecumenical spiritual directors at the Shalem Institute in Washington, D.C.

Spiritual narcissism, May said, “makes the spiritual quest a self-aggrandizing process rather than a journey of deepening humility.”

We can all succumb to narcissism when we have a spiritual growth spurt or philosophical insight. It happens when we begin thinking we are pretty great because we have achieved a level of development others have not.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.299
Поени од реакции
4.647
“Simply stated, spiritual narcissism is the unconscious use of spiritual practice, experience, and insight to increase rather than decrease self-importance,” May writes in Will and Spirit.

Spiritual narcissism infiltrates our egos when we start to identify with “trying to become holy,” said May, who treated addicts before he began supervising ecumenical spiritual directors at the Shalem Institute in Washington, D.C.

Spiritual narcissism, May said, “makes the spiritual quest a self-aggrandizing process rather than a journey of deepening humility.”

We can all succumb to narcissism when we have a spiritual growth spurt or philosophical insight. It happens when we begin thinking we are pretty great because we have achieved a level of development others have not.
...духовната (не)моќ често се покажува во облик на духовна агресија и негациски однос кон сите и се што не е во корелација со нашите убедувања
...духовното богатство во својот облик и содржина е концепт на едноставност во зборови и дела(со малку да покажеш или одговориш многу)
...тешка мисија за нашиот мозок кој секаде ги меша прстите :)
...затоа не е реткост да мешаме поими од типот мудрост и знаење
 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.099
Поени од реакции
3.469
Пак ќе повторам: енергијата не се создава ниту уништува. Само преминува од вид во вид. Не постои надприродно ништо во универзумот. Се е природа, се е закон. Без закон не може ништо да опстои.
Дали и душата е енергија или енергијата е нешто исклучиво во физичкиот свет а душата е некоја друга нефизичка/метафизичка "супстанца"?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.642
Поени од реакции
11.678
Дали и душата е енергија или енергијата е нешто исклучиво во физичкиот свет а душата е некоја друга нефизичка/метафизичка "супстанца"?
Што мислиш ти, има душа и ако има дали е метафизички концепт само? И зошто разлика помеѓу енергијата, ако ја има таа разлика?
Се во природата не е физика? Или има над природата? Надвор од универзумот?
 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.099
Поени од реакции
3.469
Што мислиш ти, има душа и ако има дали е метафизички концепт само? И зошто разлика помеѓу енергијата, ако ја има таа разлика?
Се во природата не е физика? Или има над природата? Надвор од универзумот?
Мацуш, едноставно прашање ти поставив. Те молам ако сакаш одговори (твое мислење со твои зборови), ако не сакаш не мораш, не те терам со сила.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.642
Поени од реакции
11.678
Мацуш, едноставно прашање ти поставив. Те молам ако сакаш одговори (твое мислење со твои зборови), ако не сакаш не мораш, не те терам со сила.
Воопшто не е едноставно прашање, бидејќи не знам како да ти одговорам најдобро што може, те прашав за да се објасниш да знам како и што да ти одговорам. Не може да ми одговориш што став ти имаш за душата? Метафизика ти е духот на човекот?

А ако поставуваш прашања колку да се поставуваат, без ти да имаш некој став или познавање на нештата, ништо не правиме. Ќе ти одговори некој четири па ти барај смисла.

А и наназад зборував за ова, за енергијата и природата... и се зависи од човекот што подразбира под душа, дали постои, дали не, од искуството и знаењето што го поседува... многумина веруваат дека има. Но од кога верувањето е валиден метод за било што?
Можеби ќе се нафати некој да му ја покажат душата за да се увери дека е реалност... секакви има

Ќе повторам пак за да опфатиме општо: енергијата не се уништува. Не постои ништо надприродно во универзумот. Некалибрираните инструменти само покажуваат погрешни вредности.
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.427
Поени од реакции
3.129
Одмори од темиве за Исус и христијанство. Одмори од старци, деца и се останато... ти треба одмор.
Ми дојде као шлаг на торта муабетов па ме потсети на мислава (на српски е се надевам ќе го разберете пишаното,ништо лично)

Многа наука поквари мозак, као многа тарана стомак. Иди и лечи се. Стежи проширени мозак и прошируј стешњено срце.
Тако ћеш истерати мрачну звер, која ти се шета по артеријама, и гребе сваки атом.
И румена зора живота усудиће се тада да се надвири и у мамурлук твоје душе и назове јој – добро јутро.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.642
Поени од реакции
11.678
Ми дојде као шлаг на торта муабетов па ме потсети на мислава (на српски е се надевам ќе го разберете пишаното,ништо лично)

Многа наука поквари мозак, као многа тарана стомак. Иди и лечи се. Стежи проширени мозак и прошируј стешњено срце.
Тако ћеш истерати мрачну звер, која ти се шета по артеријама, и гребе сваки атом.
И румена зора живота усудиће се тада да се надвири и у мамурлук твоје душе и назове јој – добро јутро.
"Многу мисли" е поточна формулација отколку "много наука". Вака дава христијански призвук дека науката, знаењето е зло, да се сврти човек кон верата асоцира... барем мене така ми звучи.

Со замена на наука со мисли, ете ти источни учења и пракси. Раџа јога веднаш долетува како крем во палачинка.
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.427
Поени од реакции
3.129
"Многу мисли" е поточна формулација отколку "много наука". Вака дава христијански призвук дека науката, знаењето е зло, да се сврти човек кон верата асоцира... барем мене така ми звучи.

Со замена на наука со мисли, ете ти источни учења и пракси. Раџа јога веднаш долетува како крем во палачинка.
Да се надоврзам на твојот пост :)

„Не постоји ни Бог ни богови, постоји само природа и природни закони. Ми проучавамо природу, и њени закони постају нам све јаснији и јаснији. Ми систематишемо законе природне у многобројне науке, и носимо те науке као буктиње пред собом, куда год ходимо. Оне осветљавају пут наш и ходећи за њима, ми ходимо сигурним путем без посртања и лутања...

Наука је, дакле, прогнала све богове из природе, и знање је заменило сва веровања. Наука је отуда наша светлост, вера је ваш мрак. Одбаците ваш мрак, и примите нашу светлост.“

Тако нам говоре наши противници. А ми им у чуђењу одговарамо:

„Па ми већ имамо ту светлост, коју ви имате. Наука је наша својина онако исто, као и ваша. Где год нам буктиња науке може осветлити пут у животу, ми се том буктињом служимо, као и ви. Наша вера у Бога јесте само један наш плус; то је једна буктиња више, којом се ми служимо, а коју ви одбацујете. Зар је у већем мраку онај, коме светли више буктиња?
Наука је бацила велику светлост на природу, – то је истина. Но наука је прогнала из природе само полубогове, а не Бога. Наука је само уравнала пут правој вери. Наука је очистила храм природни од идола, и у тај храм уселио се Онај, који је и достојан тога храма.
Наука је осветлила дубине морске и висине облачне, и растерала мрак подземни и надземни; од светлости науке ишчезли су сви псевдо-богови, сви духови, велики и мали, којима је машта људска населила овај свет, но од светлости науке није по тамнео, но још више се засијао истински дух природе, истинити, једини Бог. Ми не верујемо, дакле, у мрак, но у светлост. "
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.642
Поени од реакции
11.678
Гледаш каков бил стариот еон... „наши противници“. А ние денес ги нарекуваме Браќа!

Науката веруваат дека ги избркала боговите и негативно се насочени кон истата, како да се боговите надвор од природата, надвор од вечното. Па попот добро ги менува размислите во духот на новото време, иако ги витка премногу... :)

Науката навистина ги исчисти многуте привиденија и отвори врати за нови методи и разбирање на внатрешниот свет на човекот, една од многуте порти низ кои мора да помине секој... но Едниот никогаш не може да биде разрешен или определен бидејќи нема име, нема временско ограничување, неопфатен е со денешната наука иако сме доближени многу со новите методи и без страв може секој што може да го погледне во „лице“!
И тоа е така бидејќи се води кон Хаос кој што обичниот ум на просечниот човек кој што трча од утро до вечер брзајќи да постигне било што, било како тука и сега - не може да ја процесира таа Бесконечност!
Затоа и реков „многу наука“ е погрешно. Подобро е „многу мисли“ е проблемот и незаузданиот ум кој што не знае да застане.

Но дали е тоа Христос, недефинираниот пророк, месија, бог три во едно...?

Постојано е така со ова христијаните... тукрање на се во креветот на Прокруст и виткање и касапење за да задоволи догма. Тоа не е наука.
Затоа и гревови постојат, дека правиш нешто погрешно иако само постоиш на Земјата, една станица низ вечноста.

Ако науката е ваша своина отстапи подалеку од догмата и престани да проповедаш за почеток дека „блажен е било кој што не видел, а верува“. Тоа не е наука.

Целата беседа на попов е оправдување за верата како тие не се во мрак бидејќи веруваат во Бог(со голема буква) и како науката и „нивните противници“ им велат дека нема бесконечен живот и смрт како движењето на змијата... сешто изнакажано во негативна смисла за науката заради едно верување.

Науката никогаш не вели дека нема ова или она... но тврди дека до сега не открила и нема метод! Што не е исто.
Бидејќи за науката и треба доказ и метод за тоа... што ќе важи за сите, инаку е бесцелен методот. Дали ќе биде знаен методот и достапен за било кој, тоа зависи дали на човекот може да му се верува дека правилно ќе го користи методот! Бидејќи луѓе сме, чеканот е за ковење шајки, но не малку случаи кога се користи против нечија волја за живот, нели?

Кога го напишал ова попов? Дали знаеш? Која година?

И ако може твои размисли за нештата, не мислам со мртви попови да дебатирам за религиите :) Може цитати, но коментирај ги или да бидат надополнување на твојот став за нештата.
Со мртви - немам волја да дебатирам. Тврдоглави се и никогаш нема да научат ништо ново!
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom