Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Брат...абе Исус цело време кажувал метафори...е сега....тумачењето е заебано...

Тие што од старт се ограничени во умот, тешко ќе ја сфатат правилно...

Многу е битно и со кој центар користат кога ја “читаат“ метафората во моментот...оттаму и неправилно разбирање...
Па со кој и да центар чита, он ги нема извежбано ниеден како треба.... пошто цел живот чита еднодимензионални книги... оние на Кроули..... па не ни знае да препознае шо е метафора шо симбол а дубоко верува дека знае... љушпи он бара а не гледа дека постојат бисери....

:love:
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.428
Поени од реакции
3.133
@ПрофаундлиСтупид ти као начитан момак ме интересира што мислиш на тема религија и Бог удри дефиниција нешто...сакам да "купам" од тебе,ми се трошат "пари"...од овие што фураат телема некако ми се издишани во мислењата,све е тоа празно као празен стан у Капиштец...Знам дека 99% играш ташаци али биди озбилен фор секн'д...
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
@ПрофаундлиСтупид ти као начитан момак ме интересира што мислиш на тема религија и Бог удри дефиниција нешто...сакам да "купам" од тебе,ми се трошат "пари"...од овие што фураат телема некако ми се издишани во мислењата,све е тоа празно као празен стан у Капиштец...Знам дека 99% играш ташаци али биди озбилен фор секн'д...
Да пробам да влезан во 1% сериозност фор а секнд....

Не знам што е бог, но мислам дека:

.... Бог е сила, интелигенција која има компулсивност да се манифестира, таа компулсивност бутка креација, бутка еволуција на живот преку кој се манифестираат аспектите на таа сила... емоции, интелигенција.... мислам дека "има цел" што поцеловито да се изманифестира оти не мислам дека развојот на мозокот завршува со нас, дека сме дел од процесот... дека како неокортексот бил апгрејд за интелигенција, би следел и следен за нов аспект од "бог"...
Но не мислам ако сме дел од процес дека тоа ни ја одзема посебноста , напротив се е посебно...и дрвјата и тревата, полжавот, пеперутката... се е некој аспект на " бог".

Но што е бог не е ни битно, во овој момент од процесот не можеме да го осознаеме во целост, пошто ги немаме сите аспекти.... она што е побитно е дека мислам оти секое битие има вграден начин како да живее, постои начин и за нас, постои архетип на човек кој треба секој од нас да се труди да го достигне....

Религиите се само системи, перцепции и мудрости за начинот ... различни дијалекти една формула која е заматена од различните искуства на културите....

Но знам дека е убаво да се живее со фокус на животот а во позадина да е присутно чувството дека бог постои, гледајќи го насекаде околу себе....

Несебичност, алтруизам,...

Љубофффф!

П.С. Хепта е многу по начитан од мене.
 
Последно уредено:

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.428
Поени од реакции
3.133
Да пробам да влезан во 1% сериозност фор а секнд....

Не знам што е бог, но мислам дека:

.... Бог е сила, интелигенција која има компулсивност да се манифестира, таа компулсивност бутка креација, бутка еволуција на живот преку кој се манифестираат аспектите на таа сила... емоции, интелигенција.... мислам дека "има цел" што поцеловито да се изманифестира оти не мислам дека развојот на мозокот завршува со нас, дека сме дел од процесот... дека како неокортексот бил апгрејд за интелигенција, би следел и следен за нов аспект од "бог"...
Но не мислам ако сме дел од процес дека тоа ни ја одзема посебноста , напротив се е посебно...и дрвјата и тревата, полжавот, пеперутката... се е некој аспект на " бог".

Но што е бог не е ни битно, во овој момент од процесот не можеме да го осознаеме во целост, пошто ги немаме сите аспекти.... она што е побитно е дека мислам оти секое битие има вграден начин како да живее, постои начин и за нас, постои архетип на човек кој треба секој од нас да се труди да го достигне....

Религиите се само системи, перцепции и мудрости за начинот ... различни дијалекти една формула која е заматена од различните искуства на културите....

Но знам дека е убаво да се живее со фокус на животот а во позадина да е присутно чувството дека бог постои, гледајќи го насекаде околу себе....

Несебичност, алтруизам,...

Љубофффф!

П.С. Хепта е многу по начитан од мене.
Го читав Ne-misli у пар постови манаах и ја неколку ж'ти за инстант-меџик и сум го заборавил а-то.:)Фала пуно на одговорот...(y)

Љубофф!:)
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Кој е овој детергент,што се дрзнува да коментира на нашите свети теми?
:notworthy:
Детергент шо м'ска жта и е поблиско до бог, нешто осеча и вика дај најглупио овде да го питам.

:pijanco:
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Готово...тхе енд...ништо од книгата на Ступид....па кој ќе му ја купи со вакви одговори?

Ништо не научи од телемитиве..... реклама , реклама и пак реклама....

Одговори од типот: таму и таму , на страница 125 глава 4 од мојата книга стои одговорот....

Со вакви одговори нема окултност, нема езотерија, нема причина да се купува книги....

Е сега...колку е тоа точно што го кажува???...тоа е друг проблем.
Али ако некој се пронашол во книгите на кроули, можеби и некој будала ќе се “пронајде“ во неговата...

со љубофф
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.428
Поени од реакции
3.133
Детергент шо м'ска жта и е поблиско до бог, нешто осеча и вика дај најглупио овде да го питам.

:pijanco:
Да барав најглупиот да го питам ќе идев кај шампионите кои се запалени по вакцинација...;):свиркам:
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Готово...тхе енд...ништо од книгата на Ступид....па кој ќе му ја купи со вакви одговори?

Ништо не научи од телемитиве..... реклама , реклама и пак реклама....

Одговори од типот: таму и таму , на страница 125 глава 4 од мојата книга стои одговорот....

Со вакви одговори нема окултност, нема езотерија, нема причина да се купува книги....

Е сега...колку е тоа точно што го кажува???...тоа е друг проблем.
Али ако некој се пронашол во книгите на кроули, можеби и некој будала ќе се “пронајде“ во неговата...

со љубофф
Ааа и ти брзо читаш... примети шо убаво му кажав.. " не е битно бог туку начинот..."

А начинот кој е? Епа треба да купиш книгата... колку жти маана?

:love:
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Ааа и ти брзо читаш... примети шо убаво му кажав.. " не е битно бог туку начинот..."

А начинот кој е? Епа треба да купиш книгата... колку жти маана?

:love:
Ќе те рендам сега... :P

1. Како се дрзнуваш да даваш одговор за тоа ...што е тоа Бог...
Па најголемите филозофи на светот не дале одговор, ти се дрзнуваш да даваш одговор...

Еве ти формула ако сакаш....е сега...кој разбира ...бујрум...

До Ре Ми Фа Сол Ла Си До
Бог = До

1 (Отец) +1 (Син) + 1 (Светиот Дух) = 1 (Бог)
Бог =1

Бог = Јас

Така се продава...маркетинг...на страна 125 глава 4 е објаснето подетално...
Ова никој не го разбира ..па ни јас...:pos:
Го нема и во книгите на Г....:P

2. Начинот на кој се качуваш на скалата е друг проблем...а да се качиш на врвот е трет...
 
Последно уредено:
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Ќе те рендам сега... :P

1. Како се дрзнуваш да даваш одговор за тоа ...што е тоа Бог...
Па најголемите филозофи на светот не дале одговор, ти се дрзнуваш да даваш одговор...

Еве ти формула ако сакаш....е сега...кој разбира ...бујрум...

До Ре Ми Фа Сол Ла Си До
Бог = До

1 (Отец) +1 (Син) + 1 (Светиот Дух) = 1 (Бог)
Бог =1

Бог = Јас

Така се продава...маркетинг...на страна 125 глава 4 е објаснето подетално...
Ова никој не го разбира ..па ни јас...:pos:
Го нема и во книгите на Г.:P

2. Начинот на кој се качуваш на скалата е друг проблем...а да се качиш на врвот е трет...
Човек кооолку ти немаш сенс за бизнис тва е чудо едно! :love:
Целта која е, да разберат шо е бог? Ами кој тоа знае, и фрлаш нешто склопено од неколко извора да покриеш поголема публика!

Сега е модерно ... бог е свест ... пансајкистички шмек ... а не бројките формулите и.... јас! Кој веќе купува равенки?

Човеко мене ме пита, значи тактиката и бизнис плано работи.... почнувам утисак да оставам а тоа ти е подлога за градење бренд, најбитно!

Ти да знаеше да работеш публика немаше оште сиромах да си, остај на мене и чекај процент! :pijanco:

И дај за начино да поработеме у книгата, заеби правење убафф.. ти сакаш паричка или не?

:love:
 
Последно уредено:

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Човек кооолку ти немаш сенс за бизнис тва е чудо едно! :love:
Целта која е, да разберат шо е бог? Ами кој тоа знае, и фрлаш нешто склопено од неколко извора да покриеш поголема публика!

Сега е модерно ... бог е свест ... пансајкистички шмек ... а не бројките формулите и.... јас! Кој веќе купува равенки?

Човеко мене ме пита, значи тактиката и бизнис плано работи.... почнувам утисак да оставам а тоа ти е подлога за градење бренд, најбитно!

Ти да знаеше да работеш публика немаше оште сиромах да си, остај на мене и чекај процент! :pijanco:

И дај за начино да поработеме у книгата, заеби правење убафф.. ти сакаш паричка или не?

:love:
Ок...најверојатно си во право..,,старо магаре сум јас..најверојатно не сум со времето...:P...слабо маркетинг..уште сум на молиф и хартија...сите броеви на телефони ми се во тефтер, ги немам на мобилен..:confused:

Него околу парите...јас не сум по парите..али сум многу љубоморен на Ошкото...не се плаши, не ти барам ролс ројс....али еден ланч ровер ако може...со малку се задоволувам , не сум материалист...
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Ок...најверојатно си во право..,,старо магаре сум јас..најверојатно не сум со времето...:P...слабо маркетинг..уште сум на молиф и хартија...сите броеви на телефони ми се во тефтер, ги немам на мобилен..:confused:

Него околу парите...јас не сум по парите..али сум многу љубоморен на Ошкото...не се плаши, не ти барам ролс ројс....али еден ланч ровер ако може...со малку се задоволувам , не сум материалист...
Ако, баш ми требаш оти си старо магаре, види да ти објаснам шо е идеата...

Значи книга ко книга не е доволно, она е уствари маркеринго за тоа шо следи... повеќедневни евенти! Ќе си платат карта скапичка у ресорт со голеееееема сала...

За отварање на евентот у стил на Тони Робинс со бенд музика им дига енергија @Hyperion VI , се пофали дека е моќен вокал....

Е после ќе седнат на земја и ти такофф стар со брада ќе излезеш како Ошо, седнуваш на столчето и почнуваш твојте да ги мелеш... равенки ово оно... спреми материјал бар саат ипол за начино скалата шо сакаш треси.

Ќе има и раборилница за вегетаријанска храна, @Bodhidharma ќе го води тој дел, за храна жените обично се позаинтересирани... житарки семки какви ово оно... и на Боди така ќе му најдеме женски чакри да отвара! Мож и тебе да ти се уарни ако си уште по спорто, а ќе има и за Хипер...

Чак може и Телемитите да ги викнеме да одржат вркшоп за секс меџик чим ќе има толку многу женски.

А се прашувате оти јас да не го одржам? Епа јас ќе си седам дома ќе си творам, ќе шетам кучињата, ќе помагам по комшилуко среќен дека и вас сум ве решил како Стојнето и Миле.... и ќе чекам паре на сметка.

:love:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom