Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

H

Hyperion VI

Гостин
За отварање на евентот у стил на Тони Робинс со бенд музика им дига енергија @Hyperion VI , се пофали дека е моќен вокал....
Обавезно собирам деца од маало правиме бенд за промоцијата.
Само ти одбери си репертоар по можност electro-industrial или industrial-metal.

Мислам дека B-mashina od Laibach е добра за интро,па после да префрлиме на
„Alle gegen Alle"
,ама тоа е мој предлог.
Размисли си па види ;)
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Седам пијам кафе и се мислам....јас кој сум Не-мисли... :)

Дали @Beric Dondarrion -оф пак ќе ни каже дека ја напраивме плажа темава?
За ипси разбирам, тој си е заспан и не може да види подолго од носот, му затвориле очи телетабисите..чека Стојна да му дојде...:P..(ова ти е за Миле вчера)

Зарем е толку заспан Берикоф да не можит да видит дека во сета смеа и заебанција ,чек ин даус, му дадовме одговор на најтешките филозовски е религиозни езотерични прашања во последните 5 века. Најголемите мислители не го дале одговорите на ова прашање а се појавува еден Струпид и еден Не-мисли и се прскат овде со глупави одговори. :confused:

Сега ќе дојде хепцата и ќе ни каже дека ние немаме поима ,дека не сме иницирани никаде, дека се правиме просветлени, дека езотерија нема врска со тоа што ние зборуваме, дека не сме Христијани, и дека требе да учиме.

Ајде тој или Берикоф нека се осмелат да дадат одговор на прашањето за Бог да ги видам?

со љубофф
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Сега ќе дојде хепцата и ќе ни каже дека ние немаме поима ,дека не сме иницирани никаде, дека се правиме просветлени, дека езотерија нема врска со тоа што ние зборуваме, дека не сме Христијани, и дека требе да учиме.
и ќе биде у право.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.578
Поени од реакции
11.594
Ајде тој или Берикоф нека се осмелат да дадат одговор на прашањето за Бог да ги видам?
Дека не сте христијани, видовме по размислите и очајниот обид постојано да навредувате некој бидејќи вие во духот сте се почуствувале некогаш навредени од нас, другите.
Наместо да си најдеш прошка во срцето и да го молиш Христос да ти го смири срцето и да ти подари покајание - ти, бладаш со Ошо бидејќи мразиш цркви и хиерархијата на свештенството!
ТАКА?

„Исус е во моето срце“, „љубоффф“ и сарказам полн со омраза - не е христијанство. Треба книги да прочитате за тоа... има молитвеник, да се молите, да прочитате како и зошто се пости, да ги знаете житијата на многуте светци за да извлечете поука од нивните страданија (карма јога), како поминале со молитвата (мантра и бхакти јога) и од каде тоа - можеби раџа јога и хата?!
Дека немате поима од езотерија - има луѓе, ќе пресудат со читањето на вашите размисли и сега и во иднина :)

Само будала (во најниска форма на будала) го влечка неговото највисоко/најсвето божествено низ калта и зборува сешто за тоа пред туѓинци, за да покаже „колку е просветлен“, „над другите“...

Со празните зезања само го прикривате незнаењето и немањето искуство. Кога 23% ќе е зезање а другото сериозен разговор кој што ќе се темели на знаење и познавање на работите - тогаш ќе кажеме дека ете ти и уште 2-3ца тука имате некакво знаење за она што го зборувате.
За вас религиите се зафрканција. Ритуалите се глупост и непотребност. За вас религиите се ова сега и тука, без знаење од каде доаѓаат симболите и зошто!
Поминете на една литургија, видете го движењата, слушнете ги зборовите поврзан со сето тоа...
Христијани биле... жими фалусов!

Dog = God

Не значи ништо за вас. Со ова на пример неукиот ќе се навреди бидејќи ќе помисли дека му го навредуваш Богот дека е куче. А тоа не е тоа!

Кога ќе научите дека тука не се мерат фалуси во однос на божественото, ќе разберете 31% од работата по Патот, на кој не сте стапнале и мислите дека се поминува тој Пат туку така, бидејќи сте родени - бидејќи нечиј фалус некогаш во времето решил да биде креатор на вашето постоење сега :)

П.С. Извинете вие 2-3ца тука (што се обидувате со глупости да ги упропастувате темите) што ви ја расипав неделата - и муабетите за „ж'та“ и алкохолизација на телото и уништувањето на црниот дроб - со малку сериозен муабет. :)
 
Последно уредено:
H

Hyperion VI

Гостин
П.С. Извинете вие 2-3ца тука (што се обидувате со глупости да ги упропастувате темите) што ви ја расипав неделата и муабетите за „ж'та“ и алкохолизација на телото и уништувањето на црниот дроб со малку сериозен муабет.
Немаш гајле,јас барем не ти замерувам иначе да во право беше за некои работи изложени претходно.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.578
Поени од реакции
11.594
Немаш гајле,јас барем не ти замерувам иначе да во право беше за некои работи изложени претходно.
Не е работата јас дали имам гајле или не, ниту вие да ми замерувате или не - не ми е грижа за тоа... ваша е таа работа како ќе го прифатите ова што ви го зборуваат и други, не само јас...

И да ми замерувате, ништо страшно. Работата е што нема ништо да се промени... и постојано овој муабет ќе се врти, а најстрашното е што овој @Ne-misli верува во тоа дека тој е најмудрото нешто во однос на религиите - без читање книги, се тоа има поминато тој во умот, внатрешно искуство да кажеме :D
Големиот одгатнувач на Гурџиевата философија, Големиот Арахант на мистериите на Ошо и материјалното зафркавање со мноштвото, големиот Схима, Шима или како и да е на макдеонски schemamonk) од Света гора (каде што никогаш не стапнал освен астрално) клучарот на мистериите на Христос на Земјата!

@Ne-misli барај го како @Gurdjief - исти бладања исти муабети постојано со простачки говор и навредувања, со некоја чудна смисла за хумор - демек просветлен, знаеш боговите кај него се постојано на „ж'та“ дури и Христос на маса му има седено додека паѓал во трансови на полноќната светилка во доцните часови - кој што е противник на сектите, нели!

Вака е ок да се пишува нели? Ама сериозност во однос на религиите никако :D
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Обавезно собирам деца од маало правиме бенд за промоцијата.
Само ти одбери си репертоар по можност electro-industrial или industrial-metal.

Мислам дека B-mashina od Laibach е добра за интро,па после да префрлиме на
„Alle gegen Alle"
,ама тоа е мој предлог.
Размисли си па види ;)
Види... познат сум по тоа што на моите соработници им давам комплетна креативна слобода и со тоа ги иницирамм посуштински во проектите воедно пазејќи на бизнис аспектот, значи место да наметнам рамки во кои треба да се движиш ја сакам рамките ти сам да ги увидиш и поставиш имајќи ја целта на ум и со тоа не се веќе рамки туку нов левел на креативност....

Односно затоа сакам да отидеш до Виница, да го доживееш @Ne-misli во четири очи и сам ќе дојдеш до заклучок дека ни е потребно да иницираме транс кај публиката пошто со Лајбах може адреналин да подигнеш и они да се поприсутни и рационални, а тоа не ни треба... чак мислам дека ќе треба и цело време да свирите, бар можда некој шаман тапан... да се одржува трансот додека Гурџи збори за равенките.... ама врувам дека и сам ќе дојдеш до јаки идеи... дека ти ќе си ЕмСи на евентот.
Значи почнуваш со енергија па спушташ... ритуално....

Седам пијам кафе и се мислам....јас кој сум Не-мисли... :)

Дали @Beric Dondarrion -оф пак ќе ни каже дека ја напраивме плажа темава?
За ипси разбирам, тој си е заспан и не може да види подолго од носот, му затвориле очи телетабисите..чека Стојна да му дојде...:P..(ова ти е за Миле вчера)

Зарем е толку заспан Берикоф да не можит да видит дека во сета смеа и заебанција ,чек ин даус, му дадовме одговор на најтешките филозовски е религиозни езотерични прашања во последните 5 века. Најголемите мислители не го дале одговорите на ова прашање а се појавува еден Струпид и еден Не-мисли и се прскат овде со глупави одговори. :confused:

Сега ќе дојде хепцата и ќе ни каже дека ние немаме поима ,дека не сме иницирани никаде, дека се правиме просветлени, дека езотерија нема врска со тоа што ние зборуваме, дека не сме Христијани, и дека требе да учиме.

Ајде тој или Берикоф нека се осмелат да дадат одговор на прашањето за Бог да ги видам?

со љубофф
Размисли за мојта дефиниција на Бог и шо сме ние... прочитај убаво и за мозокот... пошто ми е вешто склопена за да го објасни Берик... Хепта... едноставно они не декодираат аспект од бога наречен ... Хумор... па затоа не разбираат метафора у плажата.

Показател за што они плус не декодираат е и фактот шо цел живот читаат и уште не сфффатиле.... ритуалот на палење на книгата они не го разбираат... а камоли да напишат своја.

Но нели христијански е да ги гушнеме и сакаме...... како Исус лихварите. :P

:coffee:
 
Последно уредено:
H

Hyperion VI

Гостин
Односно затоа сакам да отидеш до Виница, да го доживееш @Ne-misli во четири очи и сам ќе дојдеш до заклучок дека ни е потребно да иницираме транс кај публиката пошто со Лајбах може адреналин да подигнеш и они да се поприсутни и рационални, а тоа не ни треба... чак мислам дека ќе треба и цело време да свирите, бар можда некој шаман тапан...
Обавезно со Гурца ќе седнеме на маса со кариран чаршав,бокалче,мешана салата(сега нека извини Хепца)и ќе го склопиме концептот иначе ова е отприлика идејата,малку страв у публика да им внесеме демек
Only one day's left... со репетитивен ритам и риф,па ти доаѓаш и ги просветлуваш после.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
И еве го клучното прашање на темава вредно за дискусија.... Дали Берик може да биде свесен за аспектот што не го декодира? Еве он е уверен дека знае шо е хумор....

Дали состојбата негова е фиксна или може да се смени... развие...?

Односно дали чулото е закжлавено или го нема?

А и каква е состојбата на уверување дека знае нешто за што нема чуло?

:coffee:
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Дека не сте христијани, видовме по размислите и очајниот обид постојано да навредувате некој бидејќи вие во духот сте се почуствувале некогаш навредени од нас, другите.
Наместо да си најдеш прошка во срцето и да го молиш Христос да ти го смири срцето и да ти подари покајание - ти, бладаш со Ошо бидејќи мразиш цркви и хиерархијата на свештенството!
ТАКА?

„Исус е во моето срце“, „љубоффф“
Дека немате поима од езотерија - има луѓе, ќе пресудат со читањето на вашите размисли и сега и во иднина :)



Поминете на една литургија, видете го движењата, слушнете ги зборовите поврзан со сето тоа...
Христијани биле... жими фалусов!
Еве ќе си стаам Wиски ..да не се лутите само ж“та па ж“та

Извини хепца..али го слушаф Папата Францис на тв..раи 1 ако те интересира..секоја недела држи меса(литургија)...
Како бре не сум Христијанин...секоја недела одам на литургија на црква ..и тоа каква црква... Мадона се појавила пред 500г и рекла ..“на ова место црква да ми изградите“...

Се гледа дека не знаеш како функционира Бог во Христијанството...значи вака..

Тачно е дека ве рендам, и дека навредувам понекогаш, али сфе по заслуга....еве гледам дека Хиперов пак е стасал за рендање...ќе му дојде редот..
После тоа одам на црква во недела, се исповедам ...10 Аве Марија и 10 Оче Наш..и Бог ми простува...и така секоја недела....

со љубофф...
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.383
Поени од реакции
3.075
Ако си духовно надограден со висока свест поимот ж'та као течност само ќе ти влегува преку уста и ќе го напушти телото преку т.н мочање...Јадна им мајка на тие што мислат дека во здраво тело и духот е здрав,а треба обратно-Во здрав дух и телото е здраво.
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Што пак сега?
Фратер...па неможе све сатанистички песми во работилница...
Научи нешто од Бело Дугме...Топом чу те гаџат мала моја....
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
па ти доаѓаш и ги просветлуваш после.
Да те корегирам... не доаѓам јас туку @Ne-misli , јас дома ќе си седам до сопругата детето, двете кучиња, мачето и желчето, Стојна, Миле и остали... и ќе чекам пари на сметка, а тебе те иницирам да се грижиш парите да се заработат не само уметноста, пошто Гурџи нема сенс за бизнис... нели виде?

:coffee:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom