Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Ако можат свештениците на старите религии да прават пари со нивните книги денес (иако сеуште нудат „бедност по дух“ и „грев“) - не гледам зошто не би ти направил некој денар и тоа од хоби со вакви, реално, позитивни ставови кои може добро да влијаат на некој што западнал во некоја блага форма на летаргичност или депресија.
Не дека е некоја голема зарабаотувачка, но 10 000+ ден од 100 книги може да се направи (нормално се бара малку трчање околу издавањето, но кога се прави со желба, може да се пројде низ тоа некако) :)
Повеќе би кажал... со се поголемиот замав на спиритуално радознали њуејџери се создава критична маса со куповна моќ и жед за вакви продукти.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Повеќе би кажал... со се поголемиот замав на спиритуално радознали њуејџери се создава критична маса со куповна моќ и жед за вакви продукти.
Чру :)
Штета што не е „критички настроена критична маса“ :(
Притисокот од секојдневието и купиштата информации си го зема данокот, за жал... но тоа е и добар филтер за некои работи.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Ако сите не чинат - како ти стаса да бидеш иницијант во мистериите на О.Т.О. како што велиш? :)
Стаорец си или нечиј друг вид на миленик?

Ах Кроули мислиш направил? Не може се тој да направил :)
Историски гледано, не ни имал можност...
 
H

Hyperion VI

Гостин
Ако сите не чинат - како ти стаса да бидеш иницијант во мистериите на О.Т.О. како што велиш? :)
Стаорец си или нечиј друг вид на миленик?

Ах Кроули мислиш направил? Не може се тој да направил :)
Историски гледано, не ни имал можност...
Стаорец бев,мала шала Хепта,не ставај при срце ;)
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Бре,бре Отец Кроули све направил "филтри",кај вас,
на крај ќе си ги иницирате стаорците
или некои други видови на миленичиња :)
Сите не чинат за вашата "светост"
@Хептаграм XI ,@ПрофаундлиСтупид
"Порано имаше неколку продавници за фармерки и внатре левис и дизел, ти знаеш кои од тие две ти стојат добро, кажуваш бројче, плаќаш и чао. Денес на секое ќоше бутик, влегуваш и гледаш цел зид 100 типа фармерки, пола саат се мислиш кои да ги пробаш, на крај викаш дај ми од овие плаќаш и си одиш оти немаш бре време се да пробаш... а ко ќе стигнеш дома си викаш - ех се заебаф, требаше тие потемно плавите со жолтиот конец да ги земам."

Божидар, 12.04.2016


А ја па викам зашто бре и јас да не произведам едни фармерки, можда некој ќе ги купи.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.715
труе ор факе ????
https://www.conservativebeaver.com/2021/01/10/vatican-blackout-pope-arrested-on-80-count-indictment-for-child-trafficking-fraud/?fbclid=IwAR28U5b6v5-u5K91oJngVbW2qXo3NRzgSPA4JiFtnYmcJ4RqCx_DRp-AHL4

VATICAN BLACKOUT: Pope arrested on 80 count indictment for Child Trafficking, Fraud
conservativebeaver_skphjv Posted onJanuary 10, 2021
UPDATE: It appears that Pope Francis tweeted out this morning, however Conservative Beaver has confirmed Pope Francis has a social media team that schedules his posts, and this one was pre-planned. If you click on the tweet, you can see TweetDeck was used to schedule the post.
Pope Francis is still in Federal Custody in Italy, hence, he has not been seen on video. The FBI are enroute for the interrogation, according to sources.
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
Масоните за прв пат видов дека постојат во реалноста ова лето. Дојде газдата на хотелот едно попладне и ми бара клучеви од најголемата сала за состаноци, едно 400 метра квадратни. Јас зачуден му викам зошто му требаат клучеви кога никој нема да влезе во салата ако има состанок внатре, плус ковид ситуација не е ко нормално време кога сите 5 сали се полни па да буне некој внатре...

И ајде бараме клучеви, уредуваме тоа салата, ама само тој и јас ко директор и никој друг да не знае ми вика. Искрено мислев дека е нешто поврзано со политика бидејќи градоначалникот и неговата партија доаѓаа ептен често на состаноци тој период а овој е поврзан со нив.

Но, некако чудно ми падна целиот тој сет ап кој го направивме, ги затворивме сите завеси океј, ги наместивме масите некако чудно, хм, ај пак нека е океј, после ми бара каде се далинската за сите лед светла во салата, кои не се употребуваат при состаноци никако плус побара еден сад од кујната кој се користи за готвење плус нож. После излеговме и заклучи.

Утре дента идам на работа и ми текна да ја проверам салата. Влегувам и малце морници ме фатија, имаше некој чуден мирис внатре, а на масата на сцената беа оставени ножот и садот кои беа чисти, но приметив дека на подот имаше црвени точки невидливи на лед светлина.

Излегувам вака зачуден и налетувам на шефицата на рецепција, оваа ме прашува шо овака замислен, и ја објаснувам ситуацијата и ми вика, а па не е ништо ново, ова се прави со години, газдата е масон...

После тоа ми светна зошто сакал дискреција, зошто сад, нож... ова од тоа што имав читано за масоните и нивните обреди. Инаку човекот не е ништо лош, нормален е, само бев прилично изненаден од тоа дека е масон и дека тоа што сум читал по книги, го видов до некаде во стварност.
Кој би рекол дека се способни да го надгледуваат цело човештво ама не се способни да си го соберат ѓубрето позади себе...;)
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Кој би рекол дека се способни да го надгледуваат цело човештво ама не се способни да си го соберат ѓубрето позади себе...;)
Класична мисконцепција, не надгледуваат тие.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Хепта се сложи, ти си против?

Зошто да биде леплива?

На последниот попис се пишав будист и не барам да е леплива.
Твој проблем е што си се пишал и што си барал или не. Ти ми фураш филмови за фер дали било нешто, ако си за фер ти реков, може да бараш тема што не е леплива да стане леплива, а не да поддржуваш некого што бара да се тргнела тема бидејќи му бодела очи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom