Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Да Мики, застапуем треќа могуќност која се вика ни на едните ни на другите не веруем. За таа опција не требаат докази. Тие што го имаат било едното, било другото тврдење треба да докажат.
Како што гледам досега, ниедните немаат доказ.
Не застапуеш никава трета могуќност, туку само ја преповторуеш втората, а тоа е простото неверување, засновано на...Ништо.

Докази за постоењето на Бог има мал миљон и тие се изнесени на форумов, а докази за непостоењето на Бог не се изнесени на форумов.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Не застапуеш никава трета могуќност, туку само ја преповторуеш втората, а тоа е простото неверување, засновано на...Ништо.

Докази за постоењето на Бог има мал миљон и тие се изнесени на форумов, а докази за непостоењето на Бог не се изнесени на форумов.
Што јас застапуем не твое да ми кажеш, не знаеш ни за себе си камо ли за друг. Ме праша, ти кажав.
Неверуењето е засновано на твоето немање ништо. Нит доказ нит бутур сме виделе ниту од тебе ниту од тебе слични такозвани верници. Не е мое да докажувам дека било што не постои. Тој што тврди дека нештото постои, треба и да го докаже. Ти изнесуеш тврдење дека имаш доказ, а доказ немаш. Зато и се вика веруење.
Факт од кој што не моеш да избегаш, Ниеднаш и никаде, никој жив на светов досега не успеал да го докаже постоењето на ниеден бог, вклучително и твојот.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Што јас застапуем не твое да ми кажеш, не знаеш ни за себе си камо ли за друг. Ме праша, ти кажав.
Неверуењето е засновано на твоето немање ништо. Нит доказ нит бутур сме виделе ниту од тебе ниту од тебе слични такозвани верници. Не е мое да докажувам дека било што не постои. Тој што тврди дека нештото постои, треба и да го докаже. Ти изнесуеш тврдење дека имаш доказ, а доказ немаш. Зато и се вика веруење.
Факт од кој што не моеш да избегаш, Ниеднаш и никаде, никој жив на светов досега не успеал да го докаже постоењето на ниеден бог, вклучително и твојот.
Докажано се све шти тебе не ти е јасно, уште пред да бидеш зачнат.

Освен, ако Вселената постои истовремено од твоето раѓање...
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Докажано се све шти тебе не ти е јасно, уште пред да бидеш зачнат.

Освен, ако Вселената постои истовремено од твоето раѓање...
Ништо не е докажано. Освен ако си современик со Адама.

П.С. Моете зачнување ама баш никаква врска нема со тоа што ти си најголемиот Неодговарач на поставени прашања на форумов па и шире.
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ништо не е докажано. Освен ако си современик со Адама.

П.С. Моете зачнување ама баш никаква врска нема со тоа што ти си најголемиот Неодговарач на поставени прашања на форумов па и шире.
„Не“...
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Просто е; моето „многу„ е неспоредливо со твоето „ништо„.

Така да...Не. Не-не.
Баш така. Кај тебе има само едно мноооогу големо ништо. Или ако ти е повеќе драго, една мноооооогу голема заблуда. Така да во право си, се е кај тебе Мнооооогу.
Ниту си докажал некогаш, ниту пак си одговорил на некое прашање.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Баш така. Кај тебе има само едно мноооогу големо ништо. Или ако ти е повеќе драго, една мноооооогу голема заблуда. Така да во право си, се е кај тебе Мнооооогу.
Ниту си докажал некогаш, ниту пак си одговорил на некое прашање.
Од кај знаеш дека е заблуда? Ако неможе да се докаже.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Од кај знаеш дека е заблуда? Ако неможе да се докаже.
Ај не тролај. Тролаш на секоја можна тема на форумов. Знаеш што прашуваш? Како да не е во заблуда кога е убеден во нешто а нема доказ. Исто како и ти. Немаш доказ а убеден си во нешто. Тоа е класична заблуда.
Ама јасно ми, е, истомислениците се бранат меѓу себе.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Ај не тролај. Тролаш на секоја можна тема на форумов. Знаеш што прашуваш? Како да не е во заблуда кога е убеден во нешто а нема доказ. Исто како и ти. Немаш доказ а убеден си во нешто. Тоа е класична заблуда.
Ама јасно ми, е, истомислениците се бранат меѓу себе.
Ај смирено, нема ни докази според тебе и за спротивното. Значи шансите се 50/50 или избор дали ќе навиваш за Барса или Реал.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom