Димитар Бузлевски Vs. Михајло Волкановски Vs. КИКО - ќе ја бијат битката за Ресен!

Кој ќе биде идниот градоначалник на Ресен?

  • Димитар Бузлевски (СДСМ)

    Гласови: 117 35,5%
  • Михајло Волкановски (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 171 51,8%
  • Сашко Василевски (НСДП)

    Гласови: 42 12,7%

  • Вкупно гласачи
    330
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 февруари 2009
Мислења
21
Поени од реакции
8
a koj se nadlezni, makedonski sumi se pod drzavna kapa, opstinata ne moze nisto tuka
ti mislis deka lugeto se prodavaat za dva kubika drva? ili maka ti e sto ne ste na vlast pa vie da nudevte drva za da dobiete na ovie izbori. a batka ne drva zlato da delite za vas nema nikoj da glasa. ke vidite na denot na izborite i vasite potrckovci nema da glasaat za vas. a i parite koi im gi davate nema da ve spasat zatoa sto obicniot graganin veli "na ovie i parite ke im gi zemam i nema da glasam za ovie lazgovci". nemoj da zaboraete deka koga si pozadi paravanot i glasas te gleda samo gospod nikoj drug. bili zivi pa videli.

selam alekum
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
170
Поени од реакции
11
ti mislis deka lugeto se prodavaat za dva kubika drva? ili maka ti e sto ne ste na vlast pa vie da nudevte drva za da dobiete na ovie izbori. a batka ne drva zlato da delite za vas nema nikoj da glasa. ke vidite na denot na izborite i vasite potrckovci nema da glasaat za vas. a i parite koi im gi davate nema da ve spasat zatoa sto obicniot graganin veli "na ovie i parite ke im gi zemam i nema da glasam za ovie lazgovci". nemoj da zaboraete deka koga si pozadi paravanot i glasas te gleda samo gospod nikoj drug. bili zivi pa videli.

selam alekum
I tie sto zemaat drva vikaat taka, ke im zemam drva i nema da glasam za niv

fuck off
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
36
Поени од реакции
0
Анализа на програмата на ВМРО-ДПМНЕ

како што напишав и дополнав во претходниот пост тука се наведени приоритетит е, нивната агенда на остварување е обработена во програмата која за среќа е :smir: пообилна .

http://volkanovski.blog.com.mk/

Ок еве нека биде така, еве ќе разговараме за приоритетите од блогот.
Викате дека најважни приоритети ќе ви бидат во земјоделитео во следните четири години следните:

  1. Агенција за обезбедување и чување на овошните насади во Преспа;
  2. Подобрување на патиштата до насадите.
Ве молам жалосно е да се каже дека главен приоритет ќе ви биде агенција за обезбедување на овошните насади? Од што од кого? Од каде излезе овој приоритет по кој анализи на целната група? или подобрување на патиштата до насадите? Во јаболковото производство имаме еден куп приоритети кој се далеку погоре и далеку поважни од овие. Жално е ако сметате дека треба да се зафатите во земјоделието со овие два а ги истакнувате како најважни???????
Каде се стандардите, каде е интегралната заштита, каде е брендирањето, итн? Да не ве учам се ќе треба да почнете да ми плаќате?
А оваа агенцијава ако ги чува насадите од болести тогаш извинете моја грешка :pos2:.

Одиме понатаму во Образованието ниеден проект не е Ваш и од локално значење тоа се проекти на Владата на Рм, немате ништо што вие и со помали средства и многу поконкретно ќе превземете како Локална Власт не сте државна не ставајте знак за еднаквост.

Слободна Економска Зона во Локален економски развој????? Пак проект од типот на оние на Бузлевски немојте ве молам дајте нешто остварливо???

Сообраќај: Локален превозник за што од каде за каде????

Асфалтирање на патишта и улици: повторно проекти на Владат не ваши?????

Уредување на паркови и нови зелени површини:

Формирање на градски парк- шеталиште. - Каде ќе го формирате овој парк икакво е тоа шетлиште кога Преспа веќе има солиден Градски плоштад со Парк????????

СОЦИЈАЛНА ЗАШТИТА - Овде се зборува за народни кујни, за проекти на влада, пак за влада и пак за влада. дајте бе луѓе вие се борите за локална власт, кажете што знаете сами со сопствени ресурси да направите? Старачки дом???? Кого ќе подржите во формирање н старачки дом?

ЗАШТИТА НА ЖИВОТНАТА СРЕДИНА:

Овдека сте најлоши, или кажувате некој работи кои функционираат веќе и кои треба да се развијат повеќе или измислувате смешни реченици:Проект Биосферен резерват Преспа Парк ќе ве молам ќе ми каже некој што е ова?????????

ТУРИЗАМ

Декларативно набројување што имаме. Кажете што ќе работите на ова поле ова се декларативни реченици ко Бузлевски да го слушам брррррр?

МЕЃУНАРОДНА СОРАБОТКА: Научете ние се граничиме со Општиа Лемос во Грција не со Лерин, понатаму Преспа Парк е веќе проект што функционира и тој нема врска со меѓународна соработка? Каде ви се ЕУ фондовите??????/

Доста беше од мене да не станам досаден на читателиве на форумов. Жално е колку сте залепени со Владава? Знаеме дека ја имате власта на државно ниво ама морате да се потприте на локални ресурси, луѓе и други средства, да можете сами да се изборите за средства од други разни фондови посебно во ваква криза кога владата не може да семоќна и ќе мора да крати голем број од проектите кои ги најавува не дека не сака да ги реализира или дека се лоши, барем повеќето од нив ама толку се средствата. Затоа Ве молам размислете со локални сили а не препишувајте програми од овде од онде со додаток на проекти на Владата.
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
21
Поени од реакции
8
I tie sto zemaat drva vikaat taka, ke im zemam drva i nema da glasam za niv

fuck off

ah vie kutri, za zalenje ste, ke vidite sto ke se sluci na 22 mart, nie malcinstvata vas komunjarite ke ve "nokautirame". uste vo 9 casot rezultatot ke bide 1000 prema 0 za misko.

selam alekum

PS ova e pozdrav na vernicite so koj ja iskazuvame nasata ljubov prema gospod i prema lugeto vo cija dusa ima gospodova ljubov, vie od ova ne razbirate komunjari na vas lici pozdravot sto ti samiot si go pusti
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
Ок еве нека биде така, еве ќе разговараме за приоритетите од блогот.
Викате дека најважни приоритети ќе ви бидат во земјоделитео во следните четири години следните:

  1. Агенција за обезбедување и чување на овошните насади во Преспа;
  2. Подобрување на патиштата до насадите.
Ве молам жалосно е да се каже дека главен приоритет ќе ви биде агенција за обезбедување на овошните насади? Од што од кого? Од каде излезе овој приоритет по кој анализи на целната група? или подобрување на патиштата до насадите? Во јаболковото производство имаме еден куп приоритети кој се далеку погоре и далеку поважни од овие. Жално е ако сметате дека треба да се зафатите во земјоделието со овие два а ги истакнувате како најважни???????
Каде се стандардите, каде е интегралната заштита, каде е брендирањето, итн? Да не ве учам се ќе треба да почнете да ми плаќате?
А оваа агенцијава ако ги чува насадите од болести тогаш извинете моја грешка :pos2:.

Одиме понатаму во Образованието ниеден проект не е Ваш и од локално значење тоа се проекти на Владата на Рм, немате ништо што вие и со помали средства и многу поконкретно ќе превземете како Локална Власт не сте државна не ставајте знак за еднаквост.

Слободна Економска Зона во Локален економски развој????? Пак проект од типот на оние на Бузлевски немојте ве молам дајте нешто остварливо???

Сообраќај: Локален превозник за што од каде за каде????

Асфалтирање на патишта и улици: повторно проекти на Владат не ваши?????

Уредување на паркови и нови зелени површини:

Формирање на градски парк- шеталиште. - Каде ќе го формирате овој парк икакво е тоа шетлиште кога Преспа веќе има солиден Градски плоштад со Парк????????

СОЦИЈАЛНА ЗАШТИТА - Овде се зборува за народни кујни, за проекти на влада, пак за влада и пак за влада. дајте бе луѓе вие се борите за локална власт, кажете што знаете сами со сопствени ресурси да направите? Старачки дом???? Кого ќе подржите во формирање н старачки дом?

ЗАШТИТА НА ЖИВОТНАТА СРЕДИНА:

Овдека сте најлоши, или кажувате некој работи кои функционираат веќе и кои треба да се развијат повеќе или измислувате смешни реченици:Проект Биосферен резерват Преспа Парк ќе ве молам ќе ми каже некој што е ова?????????

ТУРИЗАМ

Декларативно набројување што имаме. Кажете што ќе работите на ова поле ова се декларативни реченици ко Бузлевски да го слушам брррррр?

МЕЃУНАРОДНА СОРАБОТКА: Научете ние се граничиме со Општиа Лемос во Грција не со Лерин, понатаму Преспа Парк е веќе проект што функционира и тој нема врска со меѓународна соработка? Каде ви се ЕУ фондовите??????/

Доста беше од мене да не станам досаден на читателиве на форумов. Жално е колку сте залепени со Владава? Знаеме дека ја имате власта на државно ниво ама морате да се потприте на локални ресурси, луѓе и други средства, да можете сами да се изборите за средства од други разни фондови посебно во ваква криза кога владата не може да семоќна и ќе мора да крати голем број од проектите кои ги најавува не дека не сака да ги реализира или дека се лоши, барем повеќето од нив ама толку се средствата. Затоа Ве молам размислете со локални сили а не препишувајте програми од овде од онде со додаток на проекти на Владата.
pak ke spomnam i ako sakas poveli da se najdeme da ti ja dostavam pecatenata verzija na programata

1. primarna cel vo zemjodelieto e modernizacija na zemjodelieto so sto bi mu se pomognalo na individualniot zemjodelec za pokvalitetno proizvodstvo.

- glavno e izgradba na otkupen -distributiven centar

tie dvete sto gi napomena se del od drugite vo koi ima sozdavanje uslovi za razvoj i resavanje na problemite na stocen fond vo opstina, inicijativa za otvaranje veterinarna stanica

- ponatamu za site onie obidi na razvlekuvamnnje na korelacijata pomegju opstinata i drzavata koi gi imas nabroeno fakt e deka taka obilna programa koja se nudi mora da ima backup i od vlada posebno vo delot na obrazovanieto i navedenite proekti megjudrugo vo koi vleguvaat i ..stipendii na opstinata za najdobrite ucenici, srednoskolci i sportisti, plus i proekt profensionalna orientacija so formiranje na strucno sovetuvaliste za planirawe na kariera.

- ne znam kolku imas videno ama ima edna grupa na nasi sogragjani koi zirkaat i po kontanjeri za koi so socijalnata programa sto se nudi bi dobile topol obrok vo tekot na denot, golem broj na prespani se zgizeni vo ``sju rajder`` domot za stari vo bitola , dobivanjeto na takov dom samo bi doprinelo za kvalitetot na zivot na celnata grupa gragjani vo prespa.

vo vrska so plostadot kogo go identificiras kako park, standardite na park pred se se razlikuvaat od onie za plostad, povrsinite so zelenilo i mesto za relaksacija vo urbana forma veruvaj najveke falat vo resen

vo vrska so turizmot ke se izdvojat sredstva od opstinata za formiranje na turisticki info centri za prespa, kade prethodno obuceni turisticki vodaci ke gi zapoznavaat turistite so znamenitostite na opstinata, isto taka se predviduva i agresiven nastap za promocija na prespa kako turisticki region kako vo drzava i nadvor od nea.


imas i drugi prasanja, sto veruvaj jas probam da gi odgovoram ama sepak ne zaboravaj deka e ova moja licen obid za toa, na blogot i tuka na kajgana se del od zalozbite pak ke recam zemi vo raka programata tamo na golem del od prasanjava ke najdes odgovor.

se lociraat problemite i nedostatocite vo opstinava i se nudat kokretni resenija, najisreno ke te zamolam malku da se distanciras od originalnost koga vikas ``prepisuvanje programi`` ili so drugi zborovi likuvanjeto za svoi sposbnosti ne znaci deka pravota na idea e zadrzano za sebe. programata e rabotena i proektirana dolgo vreme i e plod na potrebite na opstinata.


nasite ambicii vo odnos na programata se realni, ucestvoto na centralnata vlast moze samo da e povolen impuls vo celokupnata sitacija.



eve jas veruvaj ja iscitav i programata na vasata koalicija , dali ke mozes da ne udovolis da ni objasnis kako planirate da ja realizirate programata, posebno vo delot kade se bara pokapitalno investiranje?
 
Член од
7 март 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
За греота! СДСМ у ствари покажа дека во блиска идиниа ќе биде тешко нив, ако се ослонат на сегашнава младина што ја имаат за нивни наследници :pos2: СДММ си ја покажаа својата незрелост и несериозност и кажаа дека не се младина - туку бебиња. Како не им е срам да паѓаат толку ниско бе?! Ц ц ц... резили. И остај тоа... најлошото е што воопшто немаат смисла за хумор! :uvo:
:pos2: Абе одете сработете нешто корисно, не туку си прајте "Бајрам со умот" што го немате. :tapp: Не можат на малиот прст да му се фатат на УМС :baeh:
 
Член од
16 февруари 2009
Мислења
102
Поени од реакции
5
ah vie kutri, za zalenje ste, ke vidite sto ke se sluci na 22 mart, nie malcinstvata vas komunjarite ke ve "nokautirame". uste vo 9 casot rezultatot ke bide 1000 prema 0 za misko.

selam alekum

PS ova e pozdrav na vernicite so koj ja iskazuvame nasata ljubov prema gospod i prema lugeto vo cija dusa ima gospodova ljubov, vie od ova ne razbirate komunjari na vas lici pozdravot sto ti samiot si go pusti
POZDRAV I DO TEBE I SITE KOI GO POCITUVAAT BOGA I KOI VERUVAAT VO NEGO ZA LUGE STO NE ZNAAT DA POCITUVAT NIEDNA BOZJA ZAPOVED NE MU E MESTOTO ZA GRADONACALNIK POZDRAV DO SITE KOI I MISLAT UBAVO NA PRESPA I RESEN
 
Член од
7 март 2009
Мислења
17
Поени од реакции
0
pozdrav do obedinetiot front protiv buzle (lazov, pijanica, seksualen manijak, ajdut, aramija, reketar itn).
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
21
Поени од реакции
8
POZDRAV I DO TEBE I SITE KOI GO POCITUVAAT BOGA I KOI VERUVAAT VO NEGO ZA LUGE STO NE ZNAAT DA POCITUVAT NIEDNA BOZJA ZAPOVED NE MU E MESTOTO ZA GRADONACALNIK POZDRAV DO SITE KOI I MISLAT UBAVO NA PRESPA I RESEN

neka gospod ne cuva i spasi od ovoj ZALIM (covek koj sto pravi zulum na svojot narod). AMIN

selam alekum
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
36
Поени од реакции
0
Програма ВМРО ДПМНЕ

pak ke spomnam i ako sakas poveli da se najdeme da ti ja dostavam pecatenata verzija na programata

1. primarna cel vo zemjodelieto e modernizacija na zemjodelieto so sto bi mu se pomognalo na individualniot zemjodelec za pokvalitetno proizvodstvo.

- glavno e izgradba na otkupen -distributiven centar

tie dvete sto gi napomena se del od drugite vo koi ima sozdavanje uslovi za razvoj i resavanje na problemite na stocen fond vo opstina, inicijativa za otvaranje veterinarna stanica

- ponatamu za site onie obidi na razvlekuvamnnje na korelacijata pomegju opstinata i drzavata koi gi imas nabroeno fakt e deka taka obilna programa koja se nudi mora da ima backup i od vlada posebno vo delot na obrazovanieto i navedenite proekti megjudrugo vo koi vleguvaat i ..stipendii na opstinata za najdobrite ucenici, srednoskolci i sportisti, plus i proekt profensionalna orientacija so formiranje na strucno sovetuvaliste za planirawe na kariera.

- ne znam kolku imas videno ama ima edna grupa na nasi sogragjani koi zirkaat i po kontanjeri za koi so socijalnata programa sto se nudi bi dobile topol obrok vo tekot na denot, golem broj na prespani se zgizeni vo ``sju rajder`` domot za stari vo bitola , dobivanjeto na takov dom samo bi doprinelo za kvalitetot na zivot na celnata grupa gragjani vo prespa.

vo vrska so plostadot kogo go identificiras kako park, standardite na park pred se se razlikuvaat od onie za plostad, povrsinite so zelenilo i mesto za relaksacija vo urbana forma veruvaj najveke falat vo resen

vo vrska so turizmot ke se izdvojat sredstva od opstinata za formiranje na turisticki info centri za prespa, kade prethodno obuceni turisticki vodaci ke gi zapoznavaat turistite so znamenitostite na opstinata, isto taka se predviduva i agresiven nastap za promocija na prespa kako turisticki region kako vo drzava i nadvor od nea.


imas i drugi prasanja, sto veruvaj jas probam da gi odgovoram ama sepak ne zaboravaj deka e ova moja licen obid za toa, na blogot i tuka na kajgana se del od zalozbite pak ke recam zemi vo raka programata tamo na golem del od prasanjava ke najdes odgovor.

se lociraat problemite i nedostatocite vo opstinava i se nudat kokretni resenija, najisreno ke te zamolam malku da se distanciras od originalnost koga vikas ``prepisuvanje programi`` ili so drugi zborovi likuvanjeto za svoi sposbnosti ne znaci deka pravota na idea e zadrzano za sebe. programata e rabotena i proektirana dolgo vreme i e plod na potrebite na opstinata.


nasite ambicii vo odnos na programata se realni, ucestvoto na centralnata vlast moze samo da e povolen impuls vo celokupnata sitacija.



eve jas veruvaj ja iscitav i programata na vasata koalicija , dali ke mozes da ne udovolis da ni objasnis kako planirate da ja realizirate programata, posebno vo delot kade se bara pokapitalno investiranje?
Очигледно не се разбираме. Се работи за тоа дека оваа програма не Ви е заснована на никакви реални показатели ниту на реални истражувања на целните групи. Ако веќе морам да ве учам, Свот, Пестле анализи, анализи на заинтересирани страни и други алатки кои се користат за реално да се проценат потребите на една заедница.
Инсистираш на откупно-дистрибутивен центар. Еве ти конкртен одговор - Влада не гради вакви објектти, пошто се потпирате на Владата. А за да приватник изгради Ваков објект, бара воведување на одредени стандарди во производството, поврзувања со земјоделците, ГАП стандарди, брендирање итн. Така да не ме убедувај, за земјоделието ви е до крај промашена програмата.

За делот со кој се фалите со Владата, извини ама мешате надлежности на Општина и Влада. Процес е децентрализацијата кој трае и кој треба да создаде силни Општини не да ја вратиме повторно назад децентрализацијата а со вакви програми сигурно тоа го правиме. Посебно проекти од типот на професионално советувалиште за избор на кариера итн. леле колку комунистички проект од ваша страна, бутај бате бирократи до врв. Треба седнување со бизнис заедницата која никаде не е спомната кај Вас и согледување и анализа на нејзините потреби за какви кадри им требаат и такви програми да се изучуваат во средното училиште.

Во делот на социјалата за народни кујни не се слагам да отвора држава или општина треба да им помага на здруженија на граѓани или религиозни институции тоа да го прават. А државата и општината да помогнат да нема такви случаи.
Прашањето за старечки дом не го разбра. Те прашав како и кому ќе му помогнеш во отворање на таков дом??????

За туризмот очигледно не знаете ништо и давате повторно декларативни реченици и нема да разговарам повеќе околу тоа.

Програмата во целина очигледно воопшто не е плод на долгорочна анализа на потребите од општината, затоа што се гледа какви проекти излегле, пола од нив ако поминиме по селата и градот Ресен никој нема да ти каже за потреба од нив и такви програми.
Програмата Ви е очигледно напишана од луѓе кои никогаш не излегле на терен и напишале листа на желби. Програмата треба да потекне од реалните потреби на населението и да соодвествува со реалните општински ресурси а кај вас фалат и двете овие работи.

А сега да ти кажам како ние ќе ги реализираме нашите капитални проекти:
- Дел од нив ќе се реализираат преку Јавно-приватно партнерство со бизнис заедницата
- Дел преку фондови од ЕУ преку изработка на проекти за кои тимот од експерти вклучен во изработка на нашата програма е способен после поминати сите потребни обуки за овие фондови
- Дел преку средствата од Законот за равномерен регионален развој: по закон на Пелагониски регион му следуваат 10 милиони евра на годишно ниво пак преку проекти изработени от квалитетен тим обучен за таа работа
- Дел од средствата од Буџетот на Лоланата самоуправа чија структура ако дојдиме на власт ќе биде драстично смената (од 78% за плати а другото за капитални инвестиции ќе се обидеме за брзо време да го донесеме барем на 50%)
- Дел од средствата која Владта треба законски да ги распредели на Општините (Освен ако не се залагате за безаконие и ако треба само ВМРО општини да ги добиваат)
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Jas ke vi kazam koj e >:smir:toa e idniot gradonacalnik na Resen i Prespa.
АХхаха е сега ми кажа се. :pos:

Добро океј, али незнам вие што се надевате толку, кога знаете дека тесно ќе биде помеѓу Бузлевски и Волкановски.

Зошто толку вреѓате кон овие двајца кандидати кога ќе мора да гласате за некој од нив во вториот круг (ако има), (не сите, али кога ќе ви наредат од горе или ќе ви обеќаат по нешто сакале неќеле ќе гласате) а сега толку кажувате, ваква програма имаме.

Не е битна само програмата туку истата треба да се реализира, лесно е да се изнапишат глупости се и сешто и да се ветува, дали е можно 1% процент да се реализира.
Туку ај во ред барем се трудуте.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
36
Поени од реакции
0
Некултура од СДСМ

АХхаха е сега ми кажа се. :pos:

Добро океј, али незнам вие што се надевате толку, кога знаете дека тесно ќе биде помеѓу Бузлевски и Волкановски.

Зошто толку вреѓате кон овие двајца кандидати кога ќе мора да гласате за некој од нив во вториот круг (ако има), (не сите, али кога ќе ви наредат од горе или ќе ви обеќаат по нешто сакале неќеле ќе гласате) а сега толку кажувате, ваква програма имаме.

Не е битна само програмата туку истата треба да се реализира, лесно е да се изнапишат глупости се и сешто и да се ветува, дали е можно 1% процент да се реализира.
Туку ај во ред барем се трудуте.
Прво каде виде дека некој од подржувачите на Сашо Василевски вреѓаше некого. Ние зборуваме за она што го излажал и не го направил Господин Бузлевски во изминативе 4 години со аргументи не со вреѓање и разговараме за слабостите на програмата на Господин Волкановски пак без вреѓање.
А нашата програма е издржана, одржлива и може да се реализираат огромен дел на проектите кои ги спомнуваме. Не 1% туку за 4 години 100% може да се реализира. Мегутоа каде сте вие од СДСМда покажете барем еден дел од Вашата програма ама Вашиот вокабулар е само вреѓање, плукање и ништо повеќе.
А за кој ќе победи не бидете толку сигурни дека ќе влезете во втор круг да не се изненадите да не ви се случи Вие да ги давате гласовите за Сашо Василевски.
 
Член од
16 февруари 2009
Мислења
102
Поени од реакции
5
pak ke spomnam i ako sakas poveli da se najdeme da ti ja dostavam pecatenata verzija na programata

1. primarna cel vo zemjodelieto e modernizacija na zemjodelieto so sto bi mu se pomognalo na individualniot zemjodelec za pokvalitetno proizvodstvo.

- glavno e izgradba na otkupen -distributiven centar

tie dvete sto gi napomena se del od drugite vo koi ima sozdavanje uslovi za razvoj i resavanje na problemite na stocen fond vo opstina, inicijativa za otvaranje veterinarna stanica

- ponatamu za site onie obidi na razvlekuvamnnje na korelacijata pomegju opstinata i drzavata koi gi imas nabroeno fakt e deka taka obilna programa koja se nudi mora da ima backup i od vlada posebno vo delot na obrazovanieto i navedenite proekti megjudrugo vo koi vleguvaat i ..stipendii na opstinata za najdobrite ucenici, srednoskolci i sportisti, plus i proekt profensionalna orientacija so formiranje na strucno sovetuvaliste za planirawe na kariera.

- ne znam kolku imas videno ama ima edna grupa na nasi sogragjani koi zirkaat i po kontanjeri za koi so socijalnata programa sto se nudi bi dobile topol obrok vo tekot na denot, golem broj na prespani se zgizeni vo ``sju rajder`` domot za stari vo bitola , dobivanjeto na takov dom samo bi doprinelo za kvalitetot na zivot na celnata grupa gragjani vo prespa.

vo vrska so plostadot kogo go identificiras kako park, standardite na park pred se se razlikuvaat od onie za plostad, povrsinite so zelenilo i mesto za relaksacija vo urbana forma veruvaj najveke falat vo resen

vo vrska so turizmot ke se izdvojat sredstva od opstinata za formiranje na turisticki info centri za prespa, kade prethodno obuceni turisticki vodaci ke gi zapoznavaat turistite so znamenitostite na opstinata, isto taka se predviduva i agresiven nastap za promocija na prespa kako turisticki region kako vo drzava i nadvor od nea.


imas i drugi prasanja, sto veruvaj jas probam da gi odgovoram ama sepak ne zaboravaj deka e ova moja licen obid za toa, na blogot i tuka na kajgana se del od zalozbite pak ke recam zemi vo raka programata tamo na golem del od prasanjava ke najdes odgovor.

se lociraat problemite i nedostatocite vo opstinava i se nudat kokretni resenija, najisreno ke te zamolam malku da se distanciras od originalnost koga vikas ``prepisuvanje programi`` ili so drugi zborovi likuvanjeto za svoi sposbnosti ne znaci deka pravota na idea e zadrzano za sebe. programata e rabotena i proektirana dolgo vreme i e plod na potrebite na opstinata.


nasite ambicii vo odnos na programata se realni, ucestvoto na centralnata vlast moze samo da e povolen impuls vo celokupnata sitacija.



eve jas veruvaj ja iscitav i programata na vasata koalicija , dali ke mozes da ne udovolis da ni objasnis kako planirate da ja realizirate programata, posebno vo delot kade se bara pokapitalno investiranje?
PA EVE DA RAZJASNIME NESTO GOLEMA ULOGA ZA LOKALNATA VLAST DA USPEE LEZI I VO CENTRALNATA BIDEJKI BEZ NIVNA POMOS NE MOZE DA USPEE NITU EDEN PROEKT PROGRAMATA E DOBRA BEZ RAZLIKA DALI IMA PREDVIDENO ODAMNA DA SE REALIZIRA NESTO OD STRANA NA VLADATA PAK E TOA ZA POUBAVA PRESPA ZA NAS GRAGANATI A COVEKO G-N VOLKANOVSKI MOZE DA E SAMO COVEK ZA PRIMER DOBAR ISKREN I VERUVAM KE USPEE I PRESPA KE SE GORDEE SO NEGO
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom