Димитар Бузлевски Vs. Михајло Волкановски Vs. КИКО - ќе ја бијат битката за Ресен!

Кој ќе биде идниот градоначалник на Ресен?

  • Димитар Бузлевски (СДСМ)

    Гласови: 117 35,5%
  • Михајло Волкановски (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 171 51,8%
  • Сашко Василевски (НСДП)

    Гласови: 42 12,7%

  • Вкупно гласачи
    330
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
174
moze da zaklucam deka aktuelnava vlast vo opstinava na problemite koi se javuvaat ne gleda direkno da gi resi ili sanira nego da gi ``pikne pod tepih`` ili vo najdobar slucaj da gi maskira. so samoto toa se doveduva do situacija deka ako ne go resavas problemot togas i ti si del od nego.

meni mi e potpolno jasno deka resen kako opstina i nema nekoi golemi sredstva megjutoa uspesnosta na rakovodstvoto pred se treba da e nasoceno kon menadziranje na postoecki resursi i iznaogjanje na novi koi bi go podobrile kvalitetot na zivotot na site gragjani.

znaci doveeni sme vo situacija na edna strana da rasuduvame na sve sraboteno ili ne , a na druga strana da ocenime preku zalozbite na site faktori koi pretendiraat da dojdat na vlast koj od niv ima realna moznost da pridonese za razvoj na opstinava.

mene licno mi smetaat nekoi raboti i mislam deka e nedopustivo tie da se toleriraat, niz ``diskusijava`` gi navedov poveketo ali moze da rekapituliram;

-proekti zapocnati i nezavrseni i ostaven da propagjat...kapelata
- sostojabata so ulicite posebno vo vakvite denovi kako denesniot.
- mi smeta i sostojabata na rekreativniot ``centar`` gore na gimnazija koj iako otvoren mngu brzo celosno e propadnat i od mesto za rekrecija i uzivanje e pretvoren vo mesto od koe covek koga ke go vidi vo najmala raka bi mu bilo neprijatno.
- mi smeta sto otesevo i carina se zagradeni so zica i propagjaat..poveke mozete da vidite vo vrka so ova za slucajot ``akvapura``.
- mi smeta sto sovetot na opstina koga gi pravi urbanistickite planovi ne vodi smetka deka vo centralno gradsko podracje aktivno se obrabotuvaat bavci ( pozadi saraj i goce delev) i imame slucaj da koga se prska bilkite odat vo alistata koi se susat na komsijata.
- mi smeta nepravdata za raspredelba na socijalnite stanovi
- mi smeta i iminjata na ulici ( 29 noemvri, leninova, bori kidric, plostad m.tito) , barem tuka nema potreba od investicija tuku samo dobra volja na sovetnicite.
- mi smeta sto 5 cm sneg gi paraliziraat gradskite ulici.
- mi smeta sto deteto ne mozam da go odnesam na prosetka vo nekoj zabaven park za deca zasto takov nema.
- mi smeta sto na leto pola grad nema voda, i kaj sto ja ima e so slab pritisok.
- mi smeta sto ulicnoto osvetluvanje ne raboti dobar del od vremeto
- mi smeta sto opstinata dozvoluva ili nedovolno se angazira za sportot vo gradov ( sportskte klubovi ili zgasnaa ili se na pat ko toa.
- mi smeta sto nema organizirana linija do ostrovot na ezero..itn itn...ova e eden del sto mislam deka do sega trebase da e NAPRAVEN.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
36
Поени од реакции
0
Одлични прашања

moze da zaklcam deka aktuelnava vlast vo opstinava na problemite koi se javuvaat ne gleda direkno da gi resi ili sanira nego da gi ``pikne pod tepih`` ili vo najdobar slucaj da gi maskira. so samoto toa se doveduva do situacija deka ako ne go resavas problemot togas i ti si del od nego.

meni mi e potpolno jasno deka resen kako opstina i nema nekoi golemi sredstva megjutoa uspesnosta na rakovodstvoto pred se treba da e nasoceno kon menadziranje na postoecki resursi i iznaogjanje na novi koi bi go podobrile kvalitetot na zivotot na site gragjani.

znaci doveeni sme vo situacija na edna strana da rasuduvame na sve sraboteno ili ne , a na druga strana da ocenime preku zalozbite na site faktori koi pretendiraat da dojdat na vlast koj od niv ima realna moznost da pridonese za razvoj na opstinava.

mene licno mi smetaat nekoi raboti i mislam deka e nedopustivo tie da se toleriraat, niz ``diskusijava`` gi navedov poveketo ali moze da rekapituliram;

-proekti zapocnati i nezavrseni i ostaven da propagjat...kapelata
- sostojabata so ulicite posebno vo vakvite denovi kako denesniot.
- mi smeta i sostojabata na rekreativniot ``centar`` gore na gimnazija koj iako otvoren mngu brzo celosno e propadnat i od mesto za rekrecija i uzivanje e pretvoren vo mesto od koe covek koga ke go vidi vo najmala raka bi mu bilo neprijatno.
- mi smeta sto otesevo i carina se zagradeni so zica i propagjaat..poveke mozete da vidite vo vrka so ova za slucajot ``akvapura``.
- mi smeta sto sovetot na opstina koga gi pravi urbanistickite planovi ne vodi smetka deka vo centralno gradsko podracje aktivno se obrabotuvaat bavci ( pozadi saraj i goce delev) i imame slucaj da koga se prska bilkite odat vo alistata koi se susat na komsijata.
- mi smeta nepravdata za raspredelba na socijalnite stanovi
- mi smeta i iminjata na ulici ( 29 noemvri, leninova, bori kidric, plostad m.tito) , barem tuka nema potreba od investicija tuku samo dobra volja na sovetnicite.
- mi smeta sto 5 cm sneg gi paraliziraat gradskite ulici.
- mi smeta sto deteto ne mozam da go odnesam na prosetka vo nekoj zabaven park za deca zasto takov nema.
- mi smeta sto na leto pola grad nema voda, i kaj sto ja ima e so slab pritisok.
- mi smeta sto ulicnoto osvetluvanje ne raboti dobar del od vremeto
- mi smeta sto opstinata dozvoluva ili nedovolno se angazira za sportot vo gradov ( sportskte klubovi ili zgasnaa ili se na pat ko toa.
- mi smeta sto nema organizirana linija do ostrovot na ezero..itn itn...ova e eden del sto mislam deka do sega trebase da e NAPRAVEN.
За се ова да се направи треба најпрвин да се сака сопствената Општина. После тоа треба да се има Визија и програма за овие работи да се направат. Тимот предводен од Сашко Василевски го има сево ова.

http://poubavaprespa.blog.com.mk

Не видов програми од двете “големи“ партии. Само обични препукувања и кој повеќе ќе навреди, само отров и горчина од нивните усти. Дајте овде да разговараме за проекти со кои ќе се решат цитираните прашања за кој најголема заслуга има Господин Бузлевски.
 
Член од
24 февруари 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
Да ќе оди Мишко после 22 некаде... но тоа ќе биде во Идризово!
Ако не ми верувате ќе видите после 22ри. Станал или нестанал градоаначалник еве сите лајнари негови кои тука клукаат цело време кажете му дека го чека Обвинение за тешката кражба на дрва и уништување на шумите во Преспа. Казната очекувам да му биде 10-15 години ЗАТВОР со БУЧКО заедно ќе седат изгледа во иста соба. Сето ова да знаете дека ќе биде потегнато од врвот на ВМРО ДПМНЕ од Ресен кој моментално е отсечен со подршка нормално од врвот на ВМРО ДПМНЕ од Скопје. Опоменете ја таа багра горе во ВМРО која седи дека по 22-ри ќе лета од просториите на партијата. Се враќаат старите. Поздрав од подоброто ВМРО ДПМНЕ.
 
Член од
16 февруари 2009
Мислења
102
Поени од реакции
5
Да ќе оди Мишко после 22 некаде... но тоа ќе биде во Идризово!
Ако не ми верувате ќе видите после 22ри. Станал или нестанал градоаначалник еве сите лајнари негови кои тука клукаат цело време кажете му дека го чека Обвинение за тешката кражба на дрва и уништување на шумите во Преспа. Казната очекувам да му биде 10-15 години ЗАТВОР со БУЧКО заедно ќе седат изгледа во иста соба. Сето ова да знаете дека ќе биде потегнато од врвот на ВМРО ДПМНЕ од Ресен кој моментално е отсечен со подршка нормално од врвот на ВМРО ДПМНЕ од Скопје. Опоменете ја таа багра горе во ВМРО која седи дека по 22-ри ќе лета од просториите на партијата. Се враќаат старите. Поздрав од подоброто ВМРО ДПМНЕ.
kako prvo ne znaes sto zboruvas ima krivicna i za vasiot mile tanovski sovetnik na buzlevski toa ne go kazuvas neli a kolku ke odi volkanovski zatvor koga ke stanam pavaroti se e ova vasa laga nems nisto vistina od ova a sto ke ve zgazime ke vidite na 22 koj e pojak nie ili vie

vmro dpmne forever
 
Член од
16 февруари 2009
Мислења
59
Поени од реакции
8
Nemate so sto da se sluzite pa izmisluvate najgolemi lagi!!! Mnogu ubavo go znaat site Misko i znaat deka e vreden i pred se cesen covek koj ne si dozvoluva da mu se izvalka obrazot poradi nisto pa zatoa i go kandidiraa za gradonacalnik.
Misko ne moze so prst da mrdne za nesto vo sumskoto zosto site okolu nego se sdsm. Mu zaviduvaat za sekoja podelena plata iako treba da se raduvaat za toa. Za toa ke odi vo zatvor?!?! Misko od Makedonski sumi od Skopje e proglasen za najdobar i najuspesen direktor iako okolu nego timot mu e od sdsm i celo vreme mu pravi opstrukcii.
Site znaat koj ke odi vo zatvor. A toa e buzle i mile tanovski ako ne i pola opstina so mu pomaga na niv.
A ako go smetas ti dzoko strezo za vmro ni se e.a majkata.
Toj e najgolem mocko vo partijata koj go propadna vmro.
Najgolem neuspeh vmro vo resen imase vo negovo vreme zosto raboti za pari od buzle.

I plus nesakam da se rasprava so vmrovci. A ti ako bese vmrovec nemase tuka da pisis protiv vmro. Sega najmnogu treba da sme obedineti.
A Gruevski gleda sto lugje ste zatoa nikogas nema da se vratite na vrvot od partijata ili ke se vratite Vasko ko ke si dajt otkaz. A toa e NIKOGAS.
Namesto da se vklucite i vie, vie ko nekoj nenormalni plateni od buzle za da ja rasturivate partijata. Ama ne se sekiraj gledaat lugjeto.

Zatoa ke propadvite resencani. Zosto sme mnogu glupi!!!
Prv pat vo istorija na Resen ima clen bez niedna damka. CESEN, POSTEN, DOBAR, DOMAKIN i sega i toj ne vi cinel. Gospod da cuva od vakvi kako nas resnecanive.
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
174
ЗАЕДНО МОЖЕМЕ ПОВЕЌЕ

изборна програма Ресен

приоритети

- изградба на капацитет за откуп, преработка и складирање на јаболкото во современ ладилник-во соработка со Владата на Р.М.

- иницијатива за основање институт за ресенското јаболко

- изградба на брана со која би се решил проблемот со водата за пиење и наводнување во соработка со централна власт и странски донатори

- проект за заштита на Преспанското Езеро

- изградба на магистралниот пат Битола-Ресен-Охрид на потегот Макази-Избишта, проект на влада на Р.М.

- реконструкција на градскиот водовод, односно замена на азбестните цевки

-изградба на фудбалско и тениско игралиште, проект во соработка со агенцијата за млади и спорт

- изградба на социјални станови за млади брачни парови и социјално загрозени лица, проект во соработка со Владата на Р.М.

- Изработка на проект за изградба на меморијален центар посветен на историски личности и настани од Преспа

- ставање во функција на слободната економска зона.

ова се само приоритетите извадени од програмата која е на 30 страни и во која има анализа и предвидени чекори за реализација во повеке области:

-локален економски развој
-земјоделство
-образование
-урбанистичко планирање
-сообраќај
- комунални дејности
- социјална заштита
- информатички развој
- заштита на животна средина
- туризам
- култура
- млади
- спорт
- меѓународна соработка на општината
- општина -сервис на граѓаните.

за сите овие аспекти од функционирањето на општината има подготвено проекти кои во програмата се образлозени и повеќето се со временска рамка за остварување. програмата е во печатена форма и се дистрибуира нз градот и е достапна до сите граѓани.

да земам да ја пишам на форумов ќе ми треба еден цел ден ))).

повелете разгледајте дел од програмата

http://volkanovski.blog.com.mk/
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
36
Поени од реакции
0
ЗАЕДНО МОЖЕМЕ ПОВЕЌЕ

изборна програма Ресен

приоритети

- изградба на капацитет за откуп, преработка и складирање на јаболкото во современ ладилник-во соработка со Владата на Р.М.

- иницијатива за основање институт за ресенското јаболко

- изградба на брана со која би се решил проблемот со водата за пиење и наводнување во соработка со централна власт и странски донатори

- проект за заштита на Преспанското Езеро

- изградба на магистралниот пат Битола-Ресен-Охрид на потегот Макази-Избишта, проект на влада на Р.М.

- реконструкција на градскиот водовод, односно замена на азбестните цевки

-изградба на фудбалско и тениско игралиште, проект во соработка со агенцијата за млади и спорт

- изградба на социјални станови за млади брачни парови и социјално загрозени лица, проект во соработка со Владата на Р.М.

- Изработка на проект за изградба на меморијален центар посветен на историски личности и настани од Преспа

- ставање во функција на слободната економска зона.

ова се само приоритетите извадени од програмата која е на 30 страни и во која има анализа и предвидени чекори за реализација во повеке области:

-локален економски развој
-земјоделство
-образование
-урбанистичко планирање
-сообраќај
- комунални дејности
- социјална заштита
- информатички развој
- заштита на животна средина
- туризам
- култура
- млади
- спорт
- меѓународна соработка на општината
- општина -сервис на граѓаните.

за сите овие аспекти од функционирањето на општината има подготвено проекти кои во програмата се образлозени и повеќето се со временска рамка за остварување. програмата е во печатена форма и се дистрибуира нз градот и е достапна до сите граѓани.

да земам да ја пишам на форумов ќе ми треба еден цел ден ))).
Одлично конечно нешто реално за дискусија.
Ќе го дискутирам само првиот проект кој е сепак проект на Владата а не на Локалната власт но сепак нека биде и тој.
Најпрвин ова е проект исто и како на Бузлевски досега, неостварлив брзо, без стратешка определба позади него за се друго што треба да се направи за да се стигне до дистрибутивни центри. Треба да ги консултирате тие што знаат и ќе ви кажат дека пред тоа фалат неколку битни стратешки чекори кои мора да се завршат пред ова. Тие чекори нашата Коалиција НСДП-ЛДП многу добро по логичен редослед ги наведува:
- Стандардизирање и Брендирање на Преспанското Јаболко Вкусот на Преспа
- Создавање на база на податоци за јаболковото производство
- Создавање на систем на поврзување меѓу производителите, трговците и крајните купувачи - или поинаку кажано создавање на доверба и соработка меѓу сите вклучени во вредносниот синџир за производство на јаболко
Е после овие чекори дури после тоа следува логичниот чекор на изградба на Мини дистрибутивни центри за постбербени активности врз јаболката и нивно чување, но ова на нивоа на повеќе села а не гломазни дистрибутивни центри како е наведено во Вашат програма.

Во секој случај благодарам на ВМРО-ДПМНЕ за нивната прогрма која за жал е само програма зависна од сегашната власт која не се базир на сопствени сили и знаења, во кој сопствените ресурси не се земени воопшто во обзир. Во следните мои натписи ќе зборувам и за другите проекти.

За жал листата на ВМРО ДПМНЕ не ветува квалитен тим за остварување на оваа програма.

Поздрав и до СДСМ - ајде да ја видиме и Вашата програма.
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
174
Одлично конечно нешто реално за дискусија.
Ќе го дискутирам само првиот проект кој е сепак проект на Владата а не на Локалната власт но сепак нека биде и тој.
Најпрвин ова е проект исто и како на Бузлевски досега, неостварлив брзо, без стратешка определба позади него за се друго што треба да се направи за да се стигне до дистрибутивни центри. Треба да ги консултирате тие што знаат и ќе ви кажат дека пред тоа фалат неколку битни стратешки чекори кои мора да се завршат пред ова. Тие чекори нашата Коалиција НСДП-ЛДП многу добро по логичен редослед ги наведува:
- Стандардизирање и Брендирање на Преспанското Јаболко Вкусот на Преспа
- Создавање на база на податоци за јаболковото производство
- Создавање на систем на поврзување меѓу производителите, трговците и крајните купувачи - или поинаку кажано создавање на доверба и соработка меѓу сите вклучени во вредносниот синџир за производство на јаболко
Е после овие чекори дури после тоа следува логичниот чекор на изградба на Мини дистрибутивни центри за постбербени активности врз јаболката и нивно чување, но ова на нивоа на повеќе села а не гломазни дистрибутивни центри како е наведено во Вашат програма.

Во секој случај благодарам на ВМРО-ДПМНЕ за нивната прогрма која за жал е само програма зависна од сегашната власт која не се базир на сопствени сили и знаења, во кој сопствените ресурси не се земени воопшто во обзир. Во следните мои натписи ќе зборувам и за другите проекти.

За жал листата на ВМРО ДПМНЕ не ветува квалитен тим за остварување на оваа програма.

Поздрав и до СДСМ - ајде да ја видиме и Вашата програма.
како што напишав и дополнав во претходниот пост тука се наведени приоритетит е, нивната агенда на остварување е обработена во програмата која за среќа е :smir: пообилна .

http://volkanovski.blog.com.mk/
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
170
Поени од реакции
11
ЗАЕДНО МОЖЕМЕ ПОВЕЌЕ

изборна програма Ресен

приоритети

- изградба на капацитет за откуп, преработка и складирање на јаболкото во современ ладилник-во соработка со Владата на Р.М.

- иницијатива за основање институт за ресенското јаболко

- изградба на брана со која би се решил проблемот со водата за пиење и наводнување во соработка со централна власт и странски донатори

- проект за заштита на Преспанското Езеро

- изградба на магистралниот пат Битола-Ресен-Охрид на потегот Макази-Избишта, проект на влада на Р.М.

- реконструкција на градскиот водовод, односно замена на азбестните цевки

-изградба на фудбалско и тениско игралиште, проект во соработка со агенцијата за млади и спорт

- изградба на социјални станови за млади брачни парови и социјално загрозени лица, проект во соработка со Владата на Р.М.

- Изработка на проект за изградба на меморијален центар посветен на историски личности и настани од Преспа

- ставање во функција на слободната економска зона.

ова се само приоритетите извадени од програмата која е на 30 страни и во која има анализа и предвидени чекори за реализација во повеке области:

-локален економски развој
-земјоделство
-образование
-урбанистичко планирање
-сообраќај
- комунални дејности
- социјална заштита
- информатички развој
- заштита на животна средина
- туризам
- култура
- млади
- спорт
- меѓународна соработка на општината
- општина -сервис на граѓаните.

за сите овие аспекти од функционирањето на општината има подготвено проекти кои во програмата се образлозени и повеќето се со временска рамка за остварување. програмата е во печатена форма и се дистрибуира нз градот и е достапна до сите граѓани.

да земам да ја пишам на форумов ќе ми треба еден цел ден ))).

повелете разгледајте дел од програмата

http://volkanovski.blog.com.mk/
Sulc treba luge za ovaa programa, so kuburot, tanski i kire bred pit ne se resava ovaa rabota.
tuku daj kazi kaj da apliciram za 2 kubika drva da zemam, kazaa ke potraele zimava?
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
174
Sulc treba luge za ovaa programa, so kuburot, tanski i kire bred pit ne se resava ovaa rabota.
tuku daj kazi kaj da apliciram za 2 kubika drva da zemam, kazaa ke potraele zimava?
види за дрва мислам кубикот е негде околу 2200 1 класа )), можес да аплицираш на шалтер во шумско.
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
174
Ama bez pari zedoa komsiite moi, zatoa sakam i jas da zemam takvi, poubo gorele
ако најдеш такви кази ми и јас да зеам, тие гарант најубо ќе горат без пари ))..или прашај ги ете комшиите од кај им се да земеме и ние
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
170
Поени од реакции
11
ако најдеш такви кази ми и јас да зеам, тие гарант најубо ќе горат без пари ))..или прашај ги ете комшиите од кај им се да земеме и ние
pa znam od kaj gi zele, im gi dale od sumsko za da glasaat za nekoj kandidat
znaci zatoa vladava praznik napravi den na drvoto, za koga ke ima izbori da ima poveke za seca
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
174
pa znam od kaj gi zele, im gi dale od sumsko za da glasaat za nekoj kandidat
znaci zatoa vladava praznik napravi den na drvoto, za koga ke ima izbori da ima poveke za seca
е па еве ако мислиш дека знаеш шо ме прашуваш мене ))0 јас од тебе слушам за ова, ако ислиш дека има основ некој за злоупотреба процесуирај до надлежните шо да ти кажам друго.
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
170
Поени од реакции
11
е па еве ако мислиш дека знаеш шо ме прашуваш мене ))0 јас од тебе слушам за ова, ако ислиш дека има основ некој за злоупотреба процесуирај до надлежните шо да ти кажам друго.
a koj se nadlezni, makedonski sumi se pod drzavna kapa, opstinata ne moze nisto tuka
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom