Димитар Бузлевски Vs. Михајло Волкановски Vs. КИКО - ќе ја бијат битката за Ресен!

Кој ќе биде идниот градоначалник на Ресен?

  • Димитар Бузлевски (СДСМ)

    Гласови: 117 35,5%
  • Михајло Волкановски (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 171 51,8%
  • Сашко Василевски (НСДП)

    Гласови: 42 12,7%

  • Вкупно гласачи
    330
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 февруари 2009
Мислења
59
Поени од реакции
8
Abe nie kako poedinci tuka mozime da se raspravame i karame kolku so sakame ama bitno e toa sto lugjeto ima moznost vo ovie ne 4 tuku 20 godini dodeka e buzle na bilo kakva vlast, neli bese i minister i premier i direktor i gradonacalnik i imase uste mnogu drugi funkcii , lugeto vidoa deka covekot raboti samo za svoi licni interesi.Toa jasno go potvrduva i faktot sto buzle e proteran od partijata a i so pravo zatoa so radi nego i radi bucko i uste nekolku kostaplercinja im propadna rejtingot na cela partija. Se vide deka niv im bese i im e bitno da si gi zdebelat uste malku smetkite. Site znaeme deka tezat po 50 milioni (informacija od prva raka,usta na b) i deka ne moze da gi krevaat obicni smrtnici kako nas ako slucajno se pevrtat vo kafana od mnogu lokanje.
Ako mu bese ubavo na lugjeto neka si glasaat pak za buzle. Ova se izbori i izbraniot ke bide od narodot. Narodot izbira. Dali ke veruva i dali ke padne na kesot na buzle koj ke bide samo ovaj mesec a za ponataka... razmislete sami sto ke bide ako pobedi toj a na vlast e sosema sprotivna parija, zamislete kakva poddrska ke ima (nema) od ministerstvoto za finansii koe mora da mu gi odobri kreditite na buzle so se fali deka ke gi zemi za da napravi to so treba. Imase mnogu godini vlast i moznost da napravi barem nesto za gradot ili za gragjanite. IMase moznost da otvori nekoja fabrika, a ne da gi privatizira i da letaat lugje od rabota.
Ova so go pisuvam na poedinci koi rabotat licno za buzle i koi zemaat kes od negovite site znaeme kako specaleni pari(TAT) nema da im se svidi.
Pametni ste, sami znaete so treba. Kako ke si poseeme....
 
Член од
16 февруари 2009
Мислења
102
Поени од реакции
5
Бато сепак јас не го менувам мислењето за бузле,не ти сум јас крив што бузле те откачил и не ти помогнал пример јас јадам леб од бузле...
сепак тука сме да разговараме и да менуваме мислења секој си има различно мислење.позз до тебе и фала на кафето.
ZNACI SAMO TI TREBA DA JADIS LEB OD BUZLETO A DRUGITE NEKA UMIRAT TAKA VELIS TI NE E UBAVO TOA POZD DO TEBE

KAKO PRVO SE GLEDA DEKA STE BLISKI LUGE NA G-N BUZLEVSKI SEKOJA VASA POZITIVNA RABOTA SE VRAGA KAKO BUMERANG ZA NEGO BIDEJKI IMA FAKTI ZA LUGE KOI MU E POTREBNA POMOS NAVISTINA A TOJ NE SE GRIZI KAKO GRADONACALNIK A VIE PRODOLZETE DA JADETE LEB OD NEGO AKO NEKOJ ZABORAVIL NEKA SE VRATI NA STRANICA 17 PA KE JA VIDI RABOTATA NA LOKALNATA VLAST

Вака сеа, искрено ќе ти кажам, надлежен за тоа што си дојден(а) не разбрав шо си затоа, е НИКОЛА ГРУЕВСКИ и министерот за труд и социјала на Македонија, Бузле не е надлежен да ти поможит, освен ако сакат од џеб да ти дајт, ама така ако почнит на сите ќе требит. Можит да се јавиш кај Велија Рамковски пиши ми по пп веднаш ќе ти организират акција хуманитарна преку А1 и А2. поз
NE BARAM OD NIKOJ MILOST JAS I KOJ SI TI DA MI ORGANIZIRAS JAS KAZUVAM KAKO STO E A ZATOA E LOKALNATA A NE CENTRALNATA VLAST I
 
Член од
22 февруари 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ajde be buzle uste za gradonacalnik si...

Бато сепак јас не го менувам мислењето за бузле,не ти сум јас крив што бузле те откачил и не ти помогнал пример јас јадам леб од бузле...
сепак тука сме да разговараме и да менуваме мислења секој си има различно мислење.позз до тебе и фала на кафето.
prasanje e do koga ke e buzle... izgleda do 22....:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:
 
Член од
16 февруари 2009
Мислења
102
Поени од реакции
5
ti ne mozes nikogas i da skas da go smenis mislenjeto bidejki si vo golema zabluda zatoa
 

k@z@n

RS power
Член од
3 март 2008
Мислења
997
Поени од реакции
53
Најсетне ми е гајле кој ќе биде градоначалник.
 
Член од
16 февруари 2009
Мислења
32
Поени од реакции
4
Најсетне ми е гајле кој ќе биде градоначалник.

I treba da ti bide gajle ako si od Resen. Zasto ako i narednata godina cenata na jabolkata e ista kako godinasnava da znaes deka vo Resen znacitelno ke se zgolemi procentot na siromasni lugje. Sega za sega resencani ne ja osekjaat krizata bas.. ama ako e i naredna godina vakaa... tesko nas..
A ako ni ostane ovoj so ne go interesira nisto drugo osven dzebot negov, zenite okolu nego, kafanata... abe prav beg...
Mislam deka lugjeto se svesni i nema da dozvolat da ni se povtori istoto. NA buzle sega mu tekna na mnogu raboti. Sega duri trca po lugjevo da moli i da plakja i da obekjava. Trebase mnogu porano, ne trebase da dozvoli grad bogat kako Resen da padne na ova nivo.
DOLU BUZLE.... ODI SI I OSTAVI GO NARODOT DA ZIVEE
 
Член од
16 февруари 2009
Мислења
102
Поени од реакции
5
za siromasnite luge zgolemena i do sega bidejki tie nemaat jabolka i nemat od nikade prihod i ziveat so 1000 den socijalno a koj gi prasal niv kako go pomnuvaat denot so neceli 40 den ova go nema vo afrika ne znam sto mislat lugevo ne e samo da dava pari pred izbori ne treba da se jade ednas tuku 4 god i toj gradonacalnik trebase da se potrudi da ne se slucese ova sto go ima vo resen siromastija i glad pozdrav
 
Член од
9 март 2007
Мислења
323
Поени од реакции
21
Море ич не требит за вас... оди работај ако сакаш пари. Лепи плакати ви плаќат барем по 200-300 денари, Скопје илјадарче им дават... ама вие сте малку доле.
 
Член од
16 февруари 2009
Мислења
32
Поени од реакции
4
Море ич не требит за вас... оди работај ако сакаш пари. Лепи плакати ви плаќат барем по 200-300 денари, Скопје илјадарче им дават... ама вие сте малку доле.

Abe ti mnogu si pameten... Ti trebase da se kandidiras pa da ja oprais rabotava. Kamo da osetis nekogas barem del od toa so go ima snajdeno covekot. Pa da te vidam posle so ke kazuvas..
 
Член од
16 февруари 2009
Мислења
102
Поени од реакции
5
Море ич не требит за вас... оди работај ако сакаш пари. Лепи плакати ви плаќат барем по 200-300 денари, Скопје илјадарче им дават... ама вие сте малку доле.
KAKO PRVO SRAM DA TI E DA SE ZASRAMIS OVA STO MI GO KAZUVAS KAJ DA RABOTAM KADE OSTAVI TOJ COVEK MESTO ZA DA ZARABOTUVAME ZA ZIVOT I TE MOLAM PRESTANI SO GLUPOSTI SE CUSTVUVA NERVOZATA NEMOJ KE DOBIES NERVEN SLOM

Abe ti mnogu si pameten... Ti trebase da se kandidiras pa da ja oprais rabotava. Kamo da osetis nekogas barem del od toa so go ima snajdeno covekot. Pa da te vidam posle so ke kazuvas..
KAKO PRVO TAKA E NEMA OSETENO APATIJA I SIROMASTIJA NE ZNAE KAKO SE SEDI BEZ STRUJA KAKO SE JADI NA DEN SAMO EDNAS A PRITOA STO OSTAVI LOKALNATA VLAST DA RABOTAM JAS KADE DA ODAM DA OTEPAM NEKOJ I DA MU GI ZEMAM PARITE TOA PREOSTANUVA
 
Член од
9 март 2007
Мислења
323
Поени од реакции
21
Abe ti mnogu si pameten... Ti trebase da se kandidiras pa da ja oprais rabotava. Kamo da osetis nekogas barem del od toa so go ima snajdeno covekot. Pa da te vidam posle so ke kazuvas..
Не се кандидирам зошто не живеам во Ресен, само ве жалам вас неколку души забегани од ВМРО шо сте и го жалам тоа ВМРО кое ако сака да оди напред треба Ресен да направи една чистка и сите да летате од таму, само така ќе се оди напред. Вас за ништо не ве бива, пак уште вие да дојте на власт пупу скраја да е, земам државјанство од Африка, зошто поубо ќе се живее во некој афрички град отколку во Ресен со лидери од ВМРО - без интелект, без етика, без визија за да се направи нешто. Единствено шо ви се врти во умот вие дека ќе ги бркате сите од СДСМ.
 
Член од
16 февруари 2009
Мислења
102
Поени од реакции
5
Не се кандидирам зошто не живеам во Ресен, само ве жалам вас неколку души забегани од ВМРО шо сте и го жалам тоа ВМРО кое ако сака да оди напред треба Ресен да направи една чистка и сите да летате од таму, само така ќе се оди напред. Вас за ништо не ве бива, пак уште вие да дојте на власт пупу скраја да е, земам државјанство од Африка, зошто поубо ќе се живее во некој афрички град отколку во Ресен со лидери од ВМРО - без интелект, без етика, без визија за да се направи нешто. Единствено шо ви се врти во умот вие дека ќе ги бркате сите од СДСМ.
KAKO PRVO TI NEMAS KULTURA I DOSTOINSTVO I CISTO SE SOMNEVAM DEKA NE SI OD RESEN TI SI OD RESEN I NE SE KRIJAJ NE SE PLASI A VMRO SI RABOTA NA SVOJ NACIN I TAA RABOTA KE IZLEZE NA VIDELINA NA 22 MART A ZA CISTKA NE SI TI DA KAZUVAS SE SOMNEVAM DEKA IMAS NEKOJA SI DOMASNA KULTURA SEPAK SE GLEDA PANIKA VE FAKA ZNAETE STO VE CEKA
 
Член од
18 декември 2007
Мислења
448
Поени од реакции
51
би било убаво кога локалната власт би се грижела за населението кое го застапува...за жал ова е редок случај во Македонија...
во однос на Ресен би спомнал нешто што досега никој не го спомнал тука...минатата година во Преспа влегоа милони евра (никој не може да ја каже точната сума, прибидејкие се е исплатено ќеш- на рака)..ако од сите овие пари се даночеше барем 1%, и истите тие пари како данок да останат во општината, многу од проблемите што сега ги имаме немаше да постојат...се прашувам како Ресенчани, како јаболкопроизведители, би реагирале на оданочување на профитот????
за оние што се без работа и живеат со социјална помош од 1000 денари...навистина ми е жал што има такви случаи но, еден ден во бербата се плаќа 1 000 денари, еден ден паковање јаболка е 700 денари, еден ден резидба е 1500 денари, околу јаболката може да се соберат 70-80 (слободна проценка) вакви работни денови...па луѓе ве молам, половина од циганите во битола, прилеп и охрид се тука а ресенчани чекаат соцујална помош???
 
Член од
16 февруари 2009
Мислења
102
Поени од реакции
5
PA ZA TOA E KRIV NASIOT GRADONACALNIK STO MU DOZVOLUVA PRESTOJ TIE ODAT NA RABOTA A NIE SAMO JA CUVAME CAMIJATA I SI GI HUHAME RACETE AKO IMASE RABOTA NEMASE STO DA KAZAM KE POVTORAM NE POBARAV MILOSTINA TUKU DA SE IMA DA SE IZVADE PARI SO POT SO RABOTA
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Море ич не требит за вас... оди работај ако сакаш пари. Лепи плакати ви плаќат барем по 200-300 денари, Скопје илјадарче им дават... ама вие сте малку доле.
Љољ брате за кого збориш вака, да не си се збркал нешто, сами си се издавате, врати се малце наназад во темава.... нене чек еве шо викаат, Цццц
Код:
Бато сепак јас не го менувам мислењето за бузле,
не ти сум јас крив што бузле те откачил 
и не ти помогнал 
пример јас јадам леб од бузле...
би било убаво кога локалната власт би се грижела за населението кое го застапува...за жал ова е редок случај во Македонија...
во однос на Ресен би спомнал нешто што досега никој не го спомнал тука...минатата година во Преспа влегоа милони евра (никој не може да ја каже точната сума, прибидејкие се е исплатено ќеш- на рака)..ако од сите овие пари се даночеше барем 1%, и истите тие пари како данок да останат во општината, многу од проблемите што сега ги имаме немаше да постојат...се прашувам како Ресенчани, како јаболкопроизведители, би реагирале на оданочување на профитот????
за оние што се без работа и живеат со социјална помош од 1000 денари...навистина ми е жал што има такви случаи но, еден ден во бербата се плаќа 1 000 денари, еден ден паковање јаболка е 700 денари, еден ден резидба е 1500 денари, околу јаболката може да се соберат 70-80 (слободна проценка) вакви работни денови...па луѓе ве молам, половина од циганите во битола, прилеп и охрид се тука а ресенчани чекаат соцујална помош???
Како може така да викаш Цццц :tapp:(би било убаво кога локалната власт би се грижела за населението кое го застапува...за жал ова е редок случај во Македонија...), за што ги гласаме ние да седнат само на фотелјата и да си бркаат бизниси и приватни работи, па ако е така не ни треба Градоначалник. Ќе се снајдуваме кој како знае. Ние народов Главучи да го ибереме кој и да било градоначалник да си седне на фотелја и да си брка приватни бизниси.

И така викаш во Преспа влегоа милиони евра, луѓето се наполнаа пари, имаат кај да работаат по бавчите, да паковаат јаболка, да режат и др.
Вака бавчите се приватен бизнис, значи за некоЈ Не за сите, треба да бидат бонус пари, исто ти е тоа како на (пр: некој вработен во јака сигурна фирма зема редовно висока месечна плата, а во приватниот живот отворил колонијал продавница) значи колонијалот му бонус приход и не е зависен од неа, туку од платата што ја зема месечно, Сфаќаш сега јаболката не се сигурна работа една година одат, а 15 години ги даваме само колку да ги исчистиме магацините.

Код:
за бербата се плаќало 1 000 денари,
еден ден паковање јаболка било 700 денари, 
еден ден резидба било 1500 денари.
Првпат во Октомври 2008 се плаќало 1000 ден, и никогаш другпат, секогаш беше по 300 400 ден дневница,
Паковање Јаболка - каде има сега за паковање кажи ми кога во еден ден едвај се товари по 1 Камион. така да кој побрзо да оди да пакова.
Исто првпат Лани 2008 достигна режењето 1500 ден. каде сега има да Режат, кој става сега режачи, и од кај да ги платат кога Јаболката се по 1.5, односно едвај 10 ден.

И за работа ли ги сметаш овие горенаведените.

За данок да Воведат (за Јаболката), прво нека се обезбеди сигурен пласман за јаболката со некоја си Средна цена. Зошто сега на оваа цена 1.5 ден и 10 ден. нема многу да му се собере данок. :pos:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom