Дилемата на затвореникот (Split or steal)

D

dystopian

Гостин
Многу добра тактика, само што не е секогаш така лесно. И со адвокат и без, ти не знаеш што се случува во другата соба и што другар ти го советуваат. И полицајците знаат да изблефираат, да не ги откријат сите кецови во ракавот, да подлажнат ситуација да фрлат јадица за да се фатиш. Ако си го гледал филмот за Џон Готи кога ги сместија во одделни ќелии и на крај им успеа намерата Семи Гравано да пропее, ќе ти текне на што мислам.
Семи Гравано ирл станал кодош зошто полицијата имала доволно докази да го стрпа во затвор доживотно, плус му пуштиле снимени разговори каде Готи го омаловажува, што дополнително го натерало да го издаде. Но тој тоа го направил со адвокат и обвинител во соба, спогодба црно на бело, затоа и одлежал само 5 години за 19 убиства. Полицијата може да блефира и да ти ветува не ослободување, туку ол инклузив одмор на Хаваите ако пропееш но штом напишеш писмено признание, се ти е џабе. Ниту еден seasoned criminal не пропеал во ваква ситуација (кога немаат докази и блефираат), но многу пропеале со адвокат покрај нив (под услов да имаат докази). Всушност, не мора да имам доверба во особа Б ниту тој во мене, доволно е тој да има два грама мозок и да го направи тоа што му е во најдобар интерес, да почека адвокат. Подоцна ако се испостави дека имаат доволно докази за судско обвинение, тогаш ќе му ја мислам дали ќе го исцинкарам и истовремено ќе се тресам тој да не го направи истото. А за болдот, што си во право, во право си. Лесно е да се филозофира, друго е кога те држат со саати затворен и си играат разно разни mind games со тебе. Затоа гледајте луѓе да не се најдете во ваква ситуација.

:icon_mrgr:
 
Член од
6 март 2013
Мислења
59
Поени од реакции
41
Еден совет за м'жинава никогаш со жена не прави договор на ветено а уште помалку да се коцкаш со жена ќе ти ебе метер :D :D:D Типот уште да и честита му требаше
 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
Еден совет за м'жинава никогаш со жена не прави договор на ветено а уште помалку да се коцкаш со жена ќе ти ебе метер :D :D:D Типот уште да и честита му требаше
како викат старите "Со ѓаол и со жена комар не се игра.Ѓаоло ќе ти ја земи душата,а жената душата и парите"
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Ајде еве 2 видеа кај што ќе ви се врати вербата во луѓето...:LOL:


Не само шо ќе ги делат парите може и креветот да го поделат по емисијата... :ROFLMAO:
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Ја да кажеме, никад не би идел на split. Нема да ризикувам, противникот да ги земе сите пари. Вака ако јас одберам steal, а противникот split, може да му дадам пола од парите, ако проценам дека е поштен човек.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Ја да кажеме, никад не би идел на split. Нема да ризикувам, противникот да ги земе сите пари. Вака ако јас одберам steal, а противникот split, може да му дадам пола од парите, ако проценам дека е поштен човек.
А што би му рекола на противникот дека ќе одбереш?
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Па зависи од противникот. Има некои кои испаѓаат доста наивни, нешто во стилот дека гарантираат сплит, се колнат, бла бла...на тие би им рекол ќе идам сплит :)
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
Не сум јас за ваков квиз, немам толку нерви.

Видете ја само старава. Со кој презир само ќе ја гледам ако ми помине на улица. Во лице ќе и плукнам, толку ниско да паднеш бе. Полошо и од Момент на вистината ова.


edit: Грев ли е бе да сакам старово да умре побрзо? :mad:

i so ako e za crkvata treba da padnam na toa??? mrsh be tamu ubavo so i gi ukrade te fajka na fora za crkvata bolje da kazese za brat mi so e bolen
 
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
i so ako e za crkvata treba da padnam na toa??? mrsh be tamu ubavo so i gi ukrade te fajka na fora za crkvata bolje da kazese za brat mi so e bolen
Ми е гајле за што и требаат парите на оваа другата. 100 пати повтори дека и се за црквата, така да не и многу верувам.
Друго ми е муабетот. Го виде ли жити се понашањето на старата? Одвратна е, толкава злоба и светка во очите и таа лажна насмевка... Можеше да ги подели парите, повеќе од сигурно е дека младава имаше одберено Сплит.
 

King B

Bears. Beets. Battlestar Galactica.
Член од
24 јануари 2011
Мислења
1.801
Поени од реакции
4.076
Ептен му беше добра играта на тој у првото видео.
И јас би играла така, само зависно од противникот можда и стварно ќе одберам steal :) Па ако испадне искрен, ќе ги поделиме парите по емисијата.
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
И после мемињата за жените биле неточни, дискриминирачки бла бла :icon_lol::icon_lol::icon_lol:




--- надополнето: 17 март 2013 во 18:07 ---
Инаку од сите што украдоа оваа старава вештерка од видеото подолу најмногу ме изнервира. Абе се гледа дека злобата од ушите и излегува.
Кажа кое топче е сплит и го зема другото па уште вели задоволна сум со мојот избор :facepalm:, црнката после тој мизерен чин требаше да го замени и нејзиното топче.

 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Кажа кое топче е сплит и го зема другото па уште вели задоволна сум со мојот избор :facepalm:, црнката после тој мизерен чин требаше да го замени и нејзиното топче.
Да, и јас мислам дека младата веднаш кога водителов ја праша дали е задоволна со изборот требаше да го смени топчето, бидејќи уште тогаш се виде дека старата ја излажа. Нели рече дека тоа топче е Сплит, а она го зеде другово. И да, младава ја претера со црквата.
--- надополнето: 17 март 2013 во 20:04 ---
Ептен му беше добра играта на тој у првото видео.
И јас би играла така, само зависно од противникот можда и стварно ќе одберам steal :) Па ако испадне искрен, ќе ги поделиме парите по емисијата.
А овој од првото видео од одма одбра Сплит. После не го смени топчето, иако црнецов велеше дека е луд.


Иначе, гледав и друго клипче кај што борбата беше меѓу маж и жена, за 2 долара. За 2 долара бе. И се договорија на Сплит, и женава го зезна. Замислете.
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Да, и јас мислам дека младата веднаш кога водителов ја праша дали е задоволна со изборот требаше да го смени топчето, бидејќи уште тогаш се виде дека старата ја излажа. Нели рече дека тоа топче е Сплит, а она го зеде другово. И да, младава ја претера со црквата.
Ја претера али си остана на зборот, а оваа старава гнаса покажа на дело дека некои луѓе не се луѓе, и дека она е ништо повеќе од ѓубре.

Иначе, гледав и друго клипче кај што борбата беше меѓу маж и жена, за 2 долара. За 2 долара бе. И се договорија на Сплит, и женава го зезна. Замислете.
Жена :icon_lol:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
вака така старката си ја надмудри црнкињата :D
црнката после тој мизерен чин требаше да го замени и нејзиното топче.
е ова баш ме интересираше, да ја сменеше црнкињата топката дали старкава ќе ја сменеше?
е тогаш ќе беше лоша жена за мене :D
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
вака така старката си ја надмудри црнкињата :D

е ова баш ме интересираше, да ја сменеше црнкињата топката дали старкава ќе ја сменеше?
е тогаш ќе беше лоша жена за мене :D
Не ја надмудри туку ја излажа на најмизерен начин. Не е надмудрување да кажуваш едно а да правиш друго.
Ако ја сменеше црнката старата вештерка немаше да ја смени 100%
 

Kajgana Shop

На врв Bottom