Дилемата на затвореникот (Split or steal)

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.270
Поени од реакции
3.486
Денеска видов две клипчиња на интернет кои ми оставија голем впечаток. Првото е must see за сите. Значи мора да го видите, ви ветувам дека ќе останете со отворена уста, воодушевени, и минимум уште еднаш ќе го изгледате. Плус, мислам дека ќе произлезе добра дискусија. Да се појавите вие во ваква ситуација, како би изреагирале?

Значи, еве ги клипчињата. Првото, кое е must see. Значи морате, морате да го изгледате. До крај, нормално.


И второто, кое ќе ве изнервира:


Да појаснам нешто во врска во шоуто, за оние кои не разбираат добро англиски. Двајца натпреварувачи имаат по две топчиња на кои пишува Split и Steel. Секој треба да одбере по едно. Ако двајцата одберат Split, заминуваат дома со пола сума пари. Ако двајцата одберат Steel, заминуваат дома со празни џебови. Ако едниот одбере Split, а другиот Steel, оној кој одбрал Steel ја зема цела сума, а другиот не зема ништо.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.728
Го гледав ова со девојкава пред некој ден. Треба Оскар да и дадат за глумава. Каква Мерил Стрип, оваа шие класа актерки.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.270
Поени од реакции
3.486
Го гледав ова со девојкава пред некој ден. Треба Оскар да и дадат за глумава. Каква Мерил Стрип, оваа шие класа актерки.
Да. И воопшто не го оправдувам тоа што го направи, ама еве што пишува во описот на видеото: Everyone's already seen this, but here's the information from their first games:

Sarah and an old bat called Jane had a jackpot of £20,220, which was all stolen by the latter, who disingenuously muttered "I'm so sorry Sarah" whilst smiling and half-laughing in her face.

Stephen and a young miserable-looking student called Roy were arguing over £1,815. Stephen wan't too bothered when he lost out on the jackpot and laughed it off.

So..... very different experiences first time around
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.728
Да. И воопшто не го оправдувам тоа што го направи, ама еве што пишува во описот на видеото: Everyone's already seen this, but here's the information from their first games:

Sarah and an old bat called Jane had a jackpot of £20,220, which was all stolen by the latter, who disingenuously muttered "I'm so sorry Sarah" whilst smiling and half-laughing in her face.

Stephen and a young miserable-looking student called Roy were arguing over £1,815. Stephen wan't too bothered when he lost out on the jackpot and laughed it off.

So..... very different experiences first time around
Ја знам позадината на приказната. Ама сепак, искина со глумава. Треба кај нас ваков квиз да направат, ќе биде мега популарен, гарантирано.
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.602
Поени од реакции
8.655
Со женската ми беше гледано, ама првото е врв. Иначе кој е затвореникот не разбрав...:icon_lol:
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.270
Поени од реакции
3.486
Со женската ми беше гледано, ама првото е врв. Иначе кој е затвореникот не разбрав...:icon_lol:
Оф леле сум заборавила да напишам. Ситуација слична на оваа постои како психолошка игра, ис вика Prisoner's dilemma.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
4.352
Поени од реакции
10.214
Сакав еднаш да отворам ваква тема. Не за шоуво туку за концептот на затвореничка дилема. Само мало интро да дадам.
Затвореничката дилема се состои од следнава хипотетичка ситуација. Полицијата приведува двајца криминалци и ги носи во одвоени соби за испрашување. Во недостаток на цврсти докази, полицијата се надева дека едниот од двајцата ќе пропее. Затоа и на двајцата им даваат понуда да го исцинкарошат другиот. Ако го направат тоа ќе бидат ослободени или ќе добијат минимална казна. Постојат 4 можни исходи:
1. Двајцата да молчат. Во тој случај и двајцата ќе бидат ослободени.
2. Особа А пее а особа Б молчи. Во тој случај особа А ќе си помине лесно а особа Б го јаде.
3. Особа А молчи а особа Б пее. Во тој случај А ќе го јаде а Б ќе биде пуштен.
4. И двајцата пеат. Во тој случај и двајцата го јадат.

И двајцата добро се запознаени со 4-те опции.

Е сега интересно е како ќе изреагирате вие да сте на место на особа А или Б. Не знаете што се случува во другата соба а треба да донесете одлука.

Подетално тука
http://en.wikipedia.org/wiki/Prisoner's_dilema
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.455
Поени од реакции
22.856
мене со женската ми е боље
иначе многу јасно дека steal е вистинскиот избор
зошто?
1. ја крадам он краде - нервоза 6/10
2. ја крадам он дели - нервоза 0/10

1. ја делам он дели - нервоза 2/10(дискутабилно, зависно од ситуација)
2. ја делам он краде - нервоза 15/10

се разбира ако се сметаш за добар покераш ова горе не важи...
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.270
Поени од реакции
3.486
мене со женската ми е боље
иначе многу јасно дека steal е вистинскиот избор
зошто?
1. ја крадам он краде - нервоза 6/10
2. ја крадам он дели - нервоза 0/10

1. ја делам он дели - нервоза 2/10(дискутабилно, зависно од ситуација)
2. ја делам он краде - нервоза 15/10

се разбира ако се сметаш за добар покераш ова горе не важи...
Вака на хартија да, ама ако ти дадат избор за некоја сума од да речеме 100.000 долари, нема баш по ова да се оградуваш.
 
M

Mussolini

Гостин
колку е курва типката од второто видео... Sussaro ај саа кажи оти тава е доказ плус да не им се верува на жените... :P мада јас у тај случај само ке потврдам... :D
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.730
Поени од реакции
15.249
Првото е навистина генијално, да се осигураш дека нема да те зезне и дека идеш дома со пари. А женската како само опиша некои личности во мојот живот, тоа е неверојатно.
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.602
Поени од реакции
8.655
Многу интересен квиз, изгледав над 10 клипчиња...Иначе ја да се најдам во играва би го убедил другиот играч да оди Split, и ако го убедам да оди Split, ја ќе одам Steal, и ако видам дека он има Split би ги поделил на крајот од емисијата, оти така испаѓа дека навистина сакал да ги дели и би му дал половина ама секакви луѓе има и не е до верба, а ако оди Steal баш ќе ми биде мило што нема да земе ништо, мислам дека ваа варијанта е најдобра. Но треба да го убедиш :) win win e ситуација. :)
 
Член од
16 март 2013
Мислења
78
Поени од реакции
95
женскава го завркна и овој само се држи за глава :facepalm: , да се десеше ова во македонија неговата реакција би можела да биде и поинаква - би полудел :mad: (а не е исклучена можноста и да ја затепа :tapp: ). е затоа нема вакви квизови кај нас
 

Kajgana Shop

На врв Bottom