Диети и слабеење

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
спорт , спорт. али без претеруванје, саат до саат и пол денот со точакот и нема да треба да се замарате со диети.
Ова. Земи рмбачи саат два на ден и што сакаш јади. И членот Годхејтасол си имаше пишано како без математики има ослабено и тоа е тоа.
 
Член од
6 јуни 2014
Мислења
60
Поени од реакции
52
90-дневна диета
Пред да ја започните диетата мора да си поставите за цел посакуваната од вас тежина, но секако бидете реалисти. На почетокот јас си кажав дека би сакала да ослабам 15кг, ослабев 18кг.
Второ - бидите постојани. Ако ја прекинете диетата нема да ги задржите ослабените килограми долго време.
Вежбањето, пешачењето, возењето велосипед, искачувањето скали и слични се препорачителни, но само ако сте спремни за тоа. Не мора да гледате на диетата како нешто тешко и мачно за вас, а како нов начин на живот, ново хоби, клучот кон вашиот посакуван изглед.

1-ви ден - Протеини


МЕСО, РИБА, ЈАЈЦА, МЛЕЧНИ ПРОЗВОДИ - сирење, кашкавал, млеко, павлака, соја.
Тие можат да се комбинират со печурки, краставици, домати, спанак, пиперки, тиквички.
Забрането е мешањето протеини, секои се конзумираат одделно. Например:
1. Само месо
2. Само јајца
3. Само млечни прозводи

Примерно мени:
Појадок: ОВОШЈЕ
(Секогаш на појадок се конзумира овошје од еден вид - само банана, само јагоди, само цреши и т.н.)
Оброк: Салата домат и краставици со сирење и парче кашкавал ИЛИ свинско месо со зеље
Вечера: Истото на пола.

2-ри ден - Мешунки



ОРИЗ, ГРАВ, ЛЕЌА, КОМПИРИ, ЦАРЕВИЦА

Примерно мени:
Појадок: ОВОШЈЕ
Оброк: Компири на рерна и салата (во салатата слободно ставетеци лажица царевица) ИЛИ грав со салата ИЛИ ориз со зеленчуци
Вечера: Истото на пола.

3-ти ден - Јаглехидрати



Производи кои спаѓаат кон јаглехидрати:
ШЕЌЕР, БРАШНО, ТЕСТЕНИНИ, ШПАГЕТИ, ПИЦА, СЛАДОЛЕД, КОЛАЧИ

Примерно мени:
Појадок: ОВОШЈЕ
Оброк: Шпагети со доматен сос ИЛИ пица со печурки и маслини (без месо!!!)
Вечера: КОЛАААААААААЧИИИИ!!!
Сладолед, палачинка со чоколадо и т.н. со ЗАДОЛЖИТЕЛНО една лентичка ЦРНО ЧОКОЛАДО.
(Јас јадев едно квадратче Lindt 85% какао)

4-ти ден - ОВОШЈЕ/ ЗЕЛЕНЧУК



Целиот ден се јади само овошје или зеленчуци.

Може да се јади на секој два саати, но во салатата не се става зејтин и сол, може сок од лимон.
Може да се конзумираат ореви и слични, но СУРОВИ.

29-ти ден - ВОДЕН ДЕН



Тоа е 29-тиот ден од диетата. Значи кога се исполнети седум вакви 4-ки, 29-тиот ден се пие САМО ВОДА. За време на целата диета има 3 такви денови. После последниот воден ден се прави уште една 4-ка и се завршува.

ДОПОЛНИТЕЛНИ ПРАВИЛА:
НАЈБИТНО - СЕКОГАШ деновите одаат во овој ред: Протеини, Мешунки, Јаглехидрати, Овошје.
1.Во диетата не се препорачува пиењето алкохол и газирани пијалоци, пржена храна и т.н.
2. Пиењето свеж џус од овошје е едно јадење.
3. Кафето и чајот се пијат БЕЗ шеќер.
4. Меѓу секое јадење мора да има минимум 3 саати одмор (не важи за 4-тиот ден со овошјето и зеленчуците).[DOUBLEPOST=1402140290][/DOUBLEPOST]P.S.: Се извинувам ако има јазични грешки. Ако нешто не е јасно слободно прашајте. (y)
 
Последно уредено од модератор:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.181
Обиколка на градите -10см
Талија: -13см
Ханш: -12см
Бедро:
*десно: -6см
*лево: -7см
Не сум опседната од броjката на вагата, туку токму бидејќи го гледам резултатот во огледало и промените во моjата здравствена состоjба си кажав дека можеби тука е местото да го споделам моето искуство.
не ги разбирам баш, какви се овие мерки у ствари чии.
Тоа е 29-тиот ден од диетата. Значи кога се исполнети седум вакви 4-ки, 29-тиот ден се пие САМО ВОДА. За време на целата диета има 3 такви денови. После последниот воден ден се прави уште една 4-ка и се завршува.
(y)
не може некако да се прескокне овој 29ти ден? не прашувам лично за мене, прашувам така, чисто информативно пошто имам некојси свој режим. Инаку фала што споделуваш искуства.
 
Последно уредено:
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.711
Ох леле си изгубила интрамускуларна вода и протеините што не си ги надокнадила од режимот кој нема никакви микронутриенти и протеини за зачувување мускулна маса.
Возбудена си од бројкаа на вагата а не од огледалото и телесната композиција..
Но ваш избор не се мешам
Стеф, еве лектира за тебе и не туку се чепкај со Неса.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.181
МЕСО, РИБА, ЈАЈЦА, МЛЕЧНИ ПРОЗВОДИ - сирење, кашкавал, млеко, павлака, соја.
Тие можат да се комбинират со печурки, краставици, домати, спанак, пиперки, тиквички.
Забрането е мешањето протеини, секои се конзумираат одделно. Например:
1. Само месо

2. Само јајца
3. Само млечни прозводи
уште нешто ме интересира. Количински не е нигде ограничено колку (дали 200 гр шпагети за оброк или 300 гр риба...). Дали количината е битна?

и друго што не е поврзано со диетава а можеби некој знае - наводно не било корисно или добро да се меша месо свинско или јунешко на пример со месо од риба во ист оброк. Колку е точно или е уште еден мит?
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Намерно го спомнав фитнесот, има луѓе кои во оглед на своjата тежина, состоjба на притисокот и т.н. не се во можност да вежбаат , за нив се препорачуваат долгите прошетки. :) 90-дневната диета е програм на одделна исхрана, не се jаде да речиме месо со ориз или пица со кашкавал. :)
Имам клиент што е предебел и вежба и сега е 15 кг минус ама има накачено и мускулна маса :)
Стеф, еве лектира за тебе и не туку се чепкај со Неса.
Сите книги од него сум ги читал. Во таа книга објаснува како со високо протеинска диета да ослабнете со минимални загуби на мускули.
Но тоа е деструкција со факти не овде рекла казала наука.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.711
90-дневна диета
Пред да ја започните диетата мора да си поставите за цел посакуваната од вас тежина, но секако бидете реалисти. На почетокот јас си кажав дека би сакала да ослабам 15кг, ослабев 18кг.
Второ - бидите постојани. Ако ја прекинете диетата нема да ги задржите ослабените килограми долго време.
Вежбањето, пешачењето, возењето велосипед, искачувањето скали и слични се препорачителни, но само ако сте спремни за тоа. Не мора да гледате на диетата како нешто тешко и мачно за вас, а како нов начин на живот, ново хоби, клучот кон вашиот посакуван изглед.

1-ви ден - Протеини


МЕСО, РИБА, ЈАЈЦА, МЛЕЧНИ ПРОЗВОДИ - сирење, кашкавал, млеко, павлака, соја.
Тие можат да се комбинират со печурки, краставици, домати, спанак, пиперки, тиквички.
Забрането е мешањето протеини, секои се конзумираат одделно. Например:
1. Само месо
2. Само јајца
3. Само млечни прозводи

Примерно мени:
Појадок: ОВОШЈЕ
(Секогаш на појадок се конзумира овошје од еден вид - само банана, само јагоди, само цреши и т.н.)
Оброк: Салата домат и краставици со сирење и парче кашкавал ИЛИ свинско месо со зеље
Вечера: Истото на пола.

2-ри ден - Мешунки



ОРИЗ, ГРАВ, ЛЕЌА, КОМПИРИ, ЦАРЕВИЦА

Примерно мени:
Појадок: ОВОШЈЕ
Оброк: Компири на рерна и салата (во салатата слободно ставетеци лажица царевица) ИЛИ грав со салата ИЛИ ориз со зеленчуци
Вечера: Истото на пола.

3-ти ден - Јаглехидрати



Производи кои спаѓаат кон јаглехидрати:
ШЕЌЕР, БРАШНО, ТЕСТЕНИНИ, ШПАГЕТИ, ПИЦА, СЛАДОЛЕД, КОЛАЧИ

Примерно мени:
Појадок: ОВОШЈЕ
Оброк: Шпагети со доматен сос ИЛИ пица со печурки и маслини (без месо!!!)
Вечера: КОЛАААААААААЧИИИИ!!!
Сладолед, палачинка со чоколадо и т.н. со ЗАДОЛЖИТЕЛНО една лентичка ЦРНО ЧОКОЛАДО.
(Јас јадев едно квадратче Lindt 85% какао)

4-ти ден - ОВОШЈЕ/ ЗЕЛЕНЧУК



Целиот ден се јади само овошје или зеленчуци.

Може да се јади на секој два саати, но во салатата не се става зејтин и сол, може сок од лимон.
Може да се конзумираат ореви и слични, но СУРОВИ.

29-ти ден - ВОДЕН ДЕН



Тоа е 29-тиот ден од диетата. Значи кога се исполнети седум вакви 4-ки, 29-тиот ден се пие САМО ВОДА. За време на целата диета има 3 такви денови. После последниот воден ден се прави уште една 4-ка и се завршува.

ДОПОЛНИТЕЛНИ ПРАВИЛА:
НАЈБИТНО - СЕКОГАШ деновите одаат во овој ред: Протеини, Мешунки, Јаглехидрати, Овошје.
1.Во диетата не се препорачува пиењето алкохол и газирани пијалоци, пржена храна и т.н.
2. Пиењето свеж џус од овошје е едно јадење.
3. Кафето и чајот се пијат БЕЗ шеќер.
4. Меѓу секое јадење мора да има минимум 3 саати одмор (не важи за 4-тиот ден со овошјето и зеленчуците).[DOUBLEPOST=1402140290][/DOUBLEPOST]P.S.: Се извинувам ако има јазични грешки. Ако нешто не е јасно слободно прашајте. (y)
Оваа е единствената диета што ја имам држано пред многу години. Не ја додржав до крај, ниту пак ригорозно се придржував на две јаболки, две круши етц, а воден ден немав...
Мене ми помогна да се ставам малку во ред, но колку што јас знам таа диета е многу нездрава и според мојот сопруг, бесмислена.
Целта на диетата не е само да се намалат килограмите, туку да се остане здрав, да се изгуби вишокот масти, а не мускулната маса.
На оваа диета, освен првиот ден (и тоа само ручекот и вечерата), останатото е полно со шеќери. Не знам. Читајте, информирајте се, за да не си направите од готово вересија.
 
Последно уредено:
R

Rigel Kent

Гостин
Оваа е единствената диета што ја имам држано пред многу години. Не ја додржав до крај, ниту пак ригорозно се придржував на две јаболки, две круши етц, а воден ден немав...
Мене ми помогна да се ставам малку во ред, но колку што јас знам таа диета е многу нездрава и според мојот сопруг, безмислена.
Целта на диетата не е само да се намалат килограмите, туку да се остане здрав, да се изгуби вишокот масти, а не мускулната маса.
На оваа диета, освен првиот ден (и тоа само ручекот и вечерата), останатото е полно со шеќери. Не знам. Читајте, информирајте се, за да не си направите од готово вересија.
Како може да биде нездрава диета што содржи овошје , зеленчук наспроти Дукан диета каде јадеш месо без контрола маснотии под изговор дека јадеш "здрави протеини". Не ми е јасно ова што го напиша. :)
Понездрава од Дукан и Аткинскова диета не постои . Оваа диета од 90 дена е најздравата од сите диети , ако може воопшто да се каже здраво за некоја диета.
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
^ Диетава е тоб! Ја со неа почнав да слабеам пред 3 години, ми послужи одлично за поаѓање од мртвата точка во која чмаев претходно. Ја држев едно пола година, нормално пауза напраив пред да ја почнам повторно, околу три недели, пошо препорачлива е иако членката/членот погоре не ја пишал/а :D. Се слабее можда споро, али се слабее ефективно доколку се придржуваш бар 90% на истата. Вежбање уз диетата пак, носи уште поубави резултати (y).
 
Член од
6 јуни 2014
Мислења
60
Поени од реакции
52
@Lurtz , мерките се мои, за жал пишев од мобилен и не излезе баш како што треба. Толку намалив од 08.03. до вчера.
Можеш да го прескокниш водниот ден и продолжуваш понатаму со протеини.
Пропуштив да напишам грамажа - до 240гр секоjа порциjа + салата колку сакаш.
@Stef Bachatero , можно е... Jас искрено сè уште не се чувствувам спремна да влезам во теретана, а сигурна сум дека би имала уште подобар резултат.
@langelina , го имам слушнато тоа дека е нездрава, но примерот со другарка ми мене премногу ме мотивира, а и таа толку години е во одлична здравствена состоjба, па и две деца си роди и на иста тежина си остана.[DOUBLEPOST=1402153227][/DOUBLEPOST]Како што кажа @bebush потребно е да се направи пауза од уште 90 дена и тогаш може пак. :)
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.711
Како може да биде нездрава диета што содржи овошје , зеленчук наспроти Дукан диета каде јадеш месо без контрола маснотии под изговор дека јадеш "здрави протеини". Не ми е јасно ова што го напиша. :)
Понездрава од Дукан и Аткинскова диета не постои . Оваа диета од 90 дена е најздравата од сите диети , ако може воопшто да се каже здраво за некоја диета.

Никаде не кажувам дека Дукан или Аткинс се здрави.

Кажувам декасо нив:
  • не се губи мускулна маса
  • се нема чувство на глад
  • дека може да ја води и жена што има деца, запослена, плус со домашни обврски (не знам дали е можно да бидеш цел ден ан овошје или на вода и да треба да разнесуваш деца по школо и слободни активности, да одиш ан работа, да гледаш Гејм оф тронс, или Тру детектив или Хаус оф кардс и да имаш брачни креветски активности :cool:
  • секој терба да си види што му одговара. Мене Дукан не ми одговара, но и таа 90-дневанта не ми одговараше.
Најдобро е да се пишува што се јаде за да се види што може да се намали. И да се биде физички активен, се разбира.
Така слабеат Французинките. :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.737
Поени од реакции
18.481
Французинките и не слабеат баш, затоа што голем дел од нив имаат стекнато култра на јадење, и ретко која има проблеми со прекумерна тежина. Французите генерално јадат доста мали колични на храна дневно :D
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.711
Французинките и не слабеат баш, затоа што голем дел од нив имаат стекнато култра на јадење, и ретко која има проблеми со прекумерна тежина. Французите генерално јадат доста мали колични на храна дневно :D
Така е. Тие не слабеат, туку така живеат. :)
Секој ден одат на пазар без разлика дали врне, грми, или е претопло. Секаде каде што може да одат пешки или со точак.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.715
Поени од реакции
27.688
Ах вие експертите за националости. Ај кажете ми Германките што прават?
Воедно ме интересира и за Србинките и Италијанките.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.737
Поени од реакции
18.481
Копаат па садат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom