Диети и слабеење

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Aeroben trening pesacenje,planinarenje,zumba,tocak itn.Precka ne ti e tiroidnata zlezda,ima mnofu slucaevi kade sto nepravilna ishrana,vezbanje i odmor doveduva do toa.Moj socet e da prestanes da zemas apcinja i da pocnes da se aktiviras.Bez potenje nema rez.
Како можеш да ја советуваш да престане да земе апчиња?! Со кое право го правиш тоа?! Тоа е нешто што само доктор смее да го препорача, не се работи за апчиња од типот на додатоци во исхраната, туку за лек! Wandering Star консултирај се со докторот кој те лекува за тироидната жлезда, има посебни режими на исхрана кои може да ти помогнат. Ни случајно не ги прекинувај апчињата по форумски совети.
 
Член од
7 февруари 2011
Мислења
211
Поени од реакции
105
Како можеш да ја советуваш да престане да земе апчиња?! Со кое право го правиш тоа?! Тоа е нешто што само доктор смее да го препорача, не се работи за апчиња од типот на додатоци во исхраната, туку за лек! Wandering Star консултирај се со докторот кој те лекува за тироидната жлезда, има посебни режими на исхрана кои може да ти помогнат. Ни случајно не ги прекинувај апчињата по форумски совети.
Поштујем.
Сите денес станаа доктори и лупаат совети !!!
Затоа денес пациентите кога идат на лекар викаат дека све се "информирале" на интернет - а некои идат до таму да се контраат со докторот па после тоа црвенеат од срам или нема да се појават кај истиот..
Шо ти пишал докторот и тоа што те советувал - тоа прави..
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Како можеш да ја советуваш да престане да земе апчиња?! Со кое право го правиш тоа?! Тоа е нешто што само доктор смее да го препорача, не се работи за апчиња од типот на додатоци во исхраната, туку за лек! Wandering Star консултирај се со докторот кој те лекува за тироидната жлезда, има посебни режими на исхрана кои може да ти помогнат. Ни случајно не ги прекинувај апчињата по форумски совети.
Lekot e momentalno resenie,znaes deka koga vnesuvas hormon od nadvoresen izvor go namaluva prirodnoto lacenje negovo.Nemam nisto protiv bilo koj doktor na planetava,no poprvo ti bi preporacal lek,otkolku da vezba,da promeni ishrana,da i dade minerali selen,cink,jod i posle ako se ne biva da ja stavi na lekovi.Plus od psiholoska gledna tocka ja demotivira da pravi nesto so svoeto telo,mislejki deka nejziniot problem e tolku golem sto na kraj ke se otkaze od site aktivnosti,zdrava hrana i ke se potpre na apcinja.Taka ke si najde uteha i nema nikogas da uspee da regulira,plus ako nekoj covek saka da ti prodade nesto ke ti najde mana i ti ke mora da kupis.
Moj sovet e da zemes da najdes personalen trener koj ke te nauci osnova na vezbanje,ishrana i da te motivira celovreme da go pravis toa.Posle 3 meseci pravilna aktivnost ke imas znacajni rezultari i ke mozes da gi frlis tie apcinja.Apceto e lek i pomaga momentalno,ne pomaga na dolg rok.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Поштујем.
Сите денес станаа доктори и лупаат совети !!!
Затоа денес пациентите кога идат на лекар викаат дека све се "информирале" на интернет - а некои идат до таму да се контраат со докторот па после тоа црвенеат од срам или нема да се појават кај истиот..
Шо ти пишал докторот и тоа што те советувал - тоа прави..
Знаеш кога отиде татко ми во болница со глукоза во крвта 18,што и рекоа на мајка ми?
Рекоа да не маж ви е алкохоличар?Наместо да ја гледаат објективно работата премногу стрес и зголемена тежина го направија татко ми алкохоличар.
Помина тоа отидов со него да видам што ќе му дадат,му дадоа тие апчињата да му го зголеми нивото на инсулин сензитивност,што прави да инсулинот реагира како што треба,а не секогаш кога ќе му дадеш храна да биде активиран.Ок реков а исхраната што ти дадоа?
Му дадоа една цела листа процесирани храни(бел леб,јогурт,ѓеврек) работи кој немаат ништо хранливо кај нив.Му реков дур сум летово тука немој да си се држел на исхраната ќе отидеме во Бугарија ќе ти земеме некој додатоци во исхраната(хром) многу важен за луѓето со дијабетис тип 2.Му реков исто да се држи на тоа што јас ќе му кажам да јаде и што да се храни и во рок од 3 месеци ослабна 15 кг нивото на глукоза од 15 му се намали на 6.Ако тоа не е доволна промена нашите докторки се зачудија како успеа тоа да го направи за толку кратко време.Промената беше само што му дадов сирова храна и храна богата со витамини и минерали.Јадеше леќа,грав,грашок +пилешко бело зеленчуци,салати,овошје и дур бев со него се беше супер.Ама а си отидов во Бугарија и дознав дека се врати на старата храна пак се вративме на истото.Така да не можеш да ми кажеш дека верувај на докторите.
Таму има добри и лоши доктори.Повеќето од нив се со врски влезени а повеќето абер немаат што прават таму...Извини но да беше здравството како што треба до сега ќе немаше вакви проблеми....
--- надополнето: 10 ноември 2012 во 14:00 ---
^ Stvarno ne mozam da zamislam zosto toa go preporacuvas , tiroidna zlezda e seriozna rabota
Седењето дома и легачење е полоша работа....А да не зборам жалењето.Повеќе е психа отколку еден лек или било што.Некогаш треба драстично да се промениш за да разбереш некои работи.
 
R

Rigel Kent

Гостин
Седењето дома и легачење е полоша работа....А да не зборам жалењето.Повеќе е психа отколку еден лек или било што.Некогаш треба драстично да се промениш за да разбереш некои работи.
Тироидна жлезда бара сериозен третман мора да биде се' препорачано од стручно лице -доктор.:)
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Тироидна жлезда бара сериозен третман мора да биде се' препорачано од стручно лице -доктор.:)
Значи можеби и јас имам некој проблем со некој хормон.Спијам 10 часа и сум активна личност и според некој стандарди на докторите јас сум мрза или спијам премногу.Мојот живот ќе го споредат со некој што не е активен и ќе ми речат ти имаш таков и таков проблем.Ќе ми препорача некое апче јас ќе си го земам и ќе мислам дека сум супер.Ок интернетот има многу неточни информации,но е делење искуства нели.Сега ќе ми речеш дека јас сум експерт по тоа што сум ослабнал и сум го направил телото во некоја фит форма,но чекај јас никаде не се декларирав како експерт за некоја тема,кажав работа што ми се има десено мене и на луѓе што сум им препорачал што да јадат и што да променат.
Ако не веруваш дека активноста и идење во теретана за рок од 3 месеци и давам бесплатен тренинг лично од мене 3 пати ја запознавам со вежбите,се што треба да направи е да си земе членство во таа теретана кај што јас сум зачленет,да вежба одредени вежби и за 3 месеци ќе отиде на доктор како нова личност.Се што треба е да се држи за планот,исхраната и ќе видиш за 3 месеци какви резултати ќе има.Нормално ако посвети време и биде дисциплинирана јас сум само алат што треба да го искористи.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.760
Поени од реакции
7.587
Lekot e momentalno resenie,znaes deka koga vnesuvas hormon od nadvoresen izvor go namaluva prirodnoto lacenje negovo.
Глуп си.
Шо мислиш шо претставува хипотироидизмот? Не се прави доктор, може некој на душа да го носиш.
Wandering Star Ќе ти треба повеќе време за да изгубиш килажа, исхраната среди ја, не се изгладнувај и вежбај си слободно.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Глуп си.
Шо мислиш шо претставува хипотироидизмот?
Намалено лачење на тироидната жлезда,и не си достоен извини да ми кажеш дека сум глуп.
Не сум тука да докажувам на никој што како правам ова е совет и може да се прифати или да си иде по свој план.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.760
Поени од реакции
7.587
Намалено лачење на тироидната жлезда,и не си достоен извини да ми кажеш дека сум глуп.
Тие апчињата шо и кажа да прекине да ги пие ја одржуваат во нормала.
Па види дали тоа глуп е дадено како навреда или опис на моментална состојба.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Тие апчињата шо и кажа да прекине да ги пие ја одржуваат во нормала.
Па види дали тоа глуп е дадено како навреда или опис на моментална состојба.
Тоа апче го намалува природниот стимулус на лачењето T3 хормон главен за метаболизирање на масти,јаглехидрати и протеини.
Девојката има високо ниво на проценти на телесни масти,нема активно тело како мускули кој имаат активни клетки митохондрии кој ако сакаш да знаеш играат голема улога во намалување на телесните масти и во тироиднате жлезда.
Ако не знаеш дека таа внесува вештачки хормон кој се метаболизира на друг начин и го намалува природното лачење на тироидната жлезда тогаш не треба да збориме на оваа тема.
Она си има сопствен живот јас си имам свој ова е совет и ако сака нека го превземе ако не нема ништо лошо да се случи.
 
R

Rigel Kent

Гостин
^ Стеф извини ама стварно не си возможен :), постот ти е неверојатно бесмислен и да не употребам друг збор.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Тоа апче го намалува природниот стимулус на лачењето T3 хормон главен за метаболизирање на масти,јаглехидрати и протеини.
Девојката има високо ниво на проценти на телесни масти,нема активно тело како мускули кој имаат активни клетки митохондрии кој ако сакаш да знаеш играат голема улога во намалување на телесните масти и во тироиднате жлезда.
Ако не знаеш дека таа внесува вештачки хормон кој се метаболизира на друг начин и го намалува природното лачење на тироидната жлезда тогаш не треба да збориме на оваа тема.
Она си има сопствен живот јас си имам свој ова е совет и ако сака нека го превземе ако не нема ништо лошо да се случи.
Стеф, последен пат кога проверив ниту имаше завршено медицински факултет, ниту специјализација за да препишуваш или прекинуваш лекови за тироидна жлезда.
Држи се до совети за салати, вистинската работа препушти ја на професионалци. Додека не завршиш медицински факултет воздржи се од давање совети кои некој понаивен би можел да ги примени и да му се уништи здравјето.
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
593
Поени од реакции
1.192
Читајки го првиот пост на Стеф, кога ме советуваше со прекин на апчињата, помислив дека можеби не го разбрал мојот пост, и мислел дека пијам апчиња кои водат за намалување на тежината. Но хормоните ни под разно не смеам и не можам да ги прекинам. Еднаш по препорака на докторот ги прекинав ама следните резултати беа катастрофални. Така да хормонот мора. Втора работа е што јас во последно време добив желба и мотив да направам нешто околу тежината. Порано бев пасивна и не ми беше важно. Затоа и никогаш не сум го правела тој муабет со докторот во врска со храна и активности. Прва контрола и доаѓа сериозен разговор околу тоа.
По свесна сум дека ќе биде долга битка, но не се давам. Ви благодарам за сите совети тука. Поздрав :love:
 
Член од
7 февруари 2011
Мислења
211
Поени од реакции
105
Знаеш кога отиде татко ми во болница со глукоза во крвта 18,што и рекоа на мајка ми?
Рекоа да не маж ви е алкохоличар?Наместо да ја гледаат објективно работата премногу стрес и зголемена тежина го направија татко ми алкохоличар.
Помина тоа отидов со него да видам што ќе му дадат,му дадоа тие апчињата да му го зголеми нивото на инсулин сензитивност,што прави да инсулинот реагира како што треба,а не секогаш кога ќе му дадеш храна да биде активиран.Ок реков а исхраната што ти дадоа?
Му дадоа една цела листа процесирани храни(бел леб,јогурт,ѓеврек) работи кој немаат ништо хранливо кај нив.Му реков дур сум летово тука немој да си се држел на исхраната ќе отидеме во Бугарија ќе ти земеме некој додатоци во исхраната(хром) многу важен за луѓето со дијабетис тип 2.Му реков исто да се држи на тоа што јас ќе му кажам да јаде и што да се храни и во рок од 3 месеци ослабна 15 кг нивото на глукоза од 15 му се намали на 6.Ако тоа не е доволна промена нашите докторки се зачудија како успеа тоа да го направи за толку кратко време.Промената беше само што му дадов сирова храна и храна богата со витамини и минерали.Јадеше леќа,грав,грашок +пилешко бело зеленчуци,салати,овошје и дур бев со него се беше супер.Ама а си отидов во Бугарија и дознав дека се врати на старата храна пак се вративме на истото.Така да не можеш да ми кажеш дека верувај на докторите.
Таму има добри и лоши доктори.Повеќето од нив се со врски влезени а повеќето абер немаат што прават таму...Извини но да беше здравството како што треба до сега ќе немаше вакви проблеми....
--- надополнето: 10 ноември 2012 во 14:00 ---

Седењето дома и легачење е полоша работа....А да не зборам жалењето.Повеќе е психа отколку еден лек или било што.Некогаш треба драстично да се промениш за да разбереш некои работи.
Значи тоа ако со баш тие зборови прашале дали Вашиот татко е алкохоличар - тогаш докторот заборавил како да зема анамнеза.. Инаку ако прашал дали пиеш алкохол, или колку често пиеш, или кој тип алкохол тоа не е навредливо..
Ама не верувам да сте отишле кај специјалист а тој да не знае или слично. Сигурно не би препорачал бел леб во секој случај :)

Интересно за алкохоличарите е тоа дека често патат и од хипогликемија отколку хипергликемија..
У секој случај 18 гликемија може да се регулира така да тука физичката активност и диета држи вода дека треба да се применува.

А за Хипотиреоидизам - не давај совети бидејќи има многу причини за појава на хипотиреоидизам а додека вистинската да се утврди првин се пие лекови за да се нормализира вредноста.Нема секогаш - резултати ВЕДНАШ во медицината. Може да е до хипофизата, може да е до надбубрежна жлезда, може да е до хормонален дисбаланс,може да е автоимуно, може да е намалена рецепција или ефект на хормонот, може да е до промена на биоритам, слабо спиење,или дење спиеш ноќе буден, може да е ..
Значи по 3 месеци после терапија се иде на контрола и се продолжува со лечењето или дозата, се иде по истиот курс или се иде на друг. Има доста специјалисти и субспецијалисти стручнаци кои одговорно и стручно си ја вршат работата на Ендокринологија па затоа остај на нив да си ја завршат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom