Дигитален архив: Македонија и Maкедонците на мапи

Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Мапа отпечатена Лондонскиот географски институт во 1920 година:



 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Tabula Peutingeriana (Peutinger table) од ја покажува мрежата на патишта во Римската Империја

Ова е копија на оригиналната мапа од 4. век. Мапата е наречена по Конрад Петингер, германски хуманист од 15-16 век, кој ја пронашол.


 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109


A,ова колку да видите како гејците ги тргнале -20 March 2008
(hist) (diff) User talk:JulienMarque(Image deletion warning: Image:Volker_und_Sprachenkarte_der_Balkan.jpg)

20 March 2008 (hist) (diff) User talk:JulienMarque(Image deletion warning: Image:Carte_ethnographique_de_l_Europe_central.jpg)

од http://commons.wikimedia.org/wiki/Special:Contributions/77.85.30.17

  1. This map is called “Carte commerciale de la province de Macédonie” and made by F. Bianconi in 1885. Original size 48×37 cm, scale 1:1000000.
  2. This map is called “Karta Makedoniia po programa na Makedonskite narodnici” and made by D. Chupovski in 1913, St Petersburg. Original size 62×37 cm, scale 1:1000000.
  3. This map is called “Ethnographical Map of Central and South Eastern Europe” and made by the War Office in 1916, London. Original size 48×70 cm, scale 1:4000000.
  4. This map is called “Hellenism in the Near East” and made by G. Soteriadis in 1918, London. Original size 47×60 cm, scale 1:2155000.
  5. This map is called “Races of Eastern Europe” and made by A. Gross in 1918, London. Original size ???? cm, scale ????.
  6. This map is called “Carte ethnographique de la Péninsule des Balkans” and made by J. Cvijic in 1918, Paris. Original size 48×42 cm, scale 1:3000000.
  7. This map is called “Carte ethnographique de l’Europe centrale et des états Balkaniques” and made by La Science et la Vie in 1918, Paris. Original size 53×41 cm, scale 1:3500000.
  8. This map is called “Völker- und Sprachenkarte der Balkan-Halbinsel” and made by ???? in 1924, Leipzig. Original size 22×27,5 cm, scale 1:5000000.
http://www.republiquedemacedoine.com/cms/index.php
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
75
Дали тие мапи реално представуваат состојбата?

Примерно на сите (или на повеќе од нив) Скопје е населено со Срби.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Дали тие мапи реално представуваат состојбата?

Примерно на сите (или на повеќе од нив) Скопје е населено со Срби.
Бугар, нас не ни е важно, каде што и колку ги има точно Македонците. Нас ни е важно токму тоа што се поставени на една карта.

Ова го велам само затоа што секоја карта (па дури и таа со одредено Македонско население) е политичка игра на соседите.

Па така Србите си го сметаат Скопје за свое па затоа на секоја карта си го имаат поставено како нивен град.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109


Етничка граница Македонаца
 
E

emission

Гостин
Оваа мапа ја имаше постирано, ама еве ја во поголема резолуција.
 
E

emission

Гостин
Видете го целото. Ако исклучиме големобугарските заклучоци, таа мапа навистина е СРПСКА.
Абе Бугар, ти си на тешки трипови, самиот си измислуваш приказни уште сам да почнеш да си правиш муабет.

Не е важно дали мапата 100 проценти точно прикажува каде се Македонците, важно е дека прикажува Македонци како посебен народ.

Се гледа дека самиот си го правел клипот. Одговара на твојот стил на пишување -- иако повеќето сте на таа бранова должина. А и тој прави незначителни правописни грешки исто како и ти затоа што очигледно се образувал во Бугарија. Не ми е јасно само како не те банираа до сега.

Зошто во видеото не си објаснил од каде воопшто Срби во Егејска Македонија туку си се зафатил да докажуваш дека пишувало дека имало Бугари во некои Македонски градови?! Исто така, зошто премолче на твоето објаснување за Унгарската карта дека и Пиринска Македонија е означена со бојата којашто покажува дека има Срби според тебе, а не Македонци?!

И зошто се правиш слеп и не продискутира за ниедна друга мапа што е постирана на темата. Па свесен ли си дека целата ваша лажна историја паѓа во вода со само неколку од тие мапи кои апсолутно ви ги рушат лагите дури и да извадиш илјадници спротивни на тие.

И ако мислиш да ми реплицираш немој да ми прескокнуваш делови од постот.

Браво за трудот,значи доказ,,Вистината е таа што целиот свет го одржува во живот,,во случајов тоа е вистината за Македонија.
,,АКО СЕ ПОМОГНЕ НА МАКЕДОНИЈА ЌЕ ПОМОГНЕ НА ЦЕЛИОТ СВЕТ,,
Ова е исто куче како грчките мелези кучиња. Самиот направил клип па тука ни го пушта како доказ.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
„Ги означиле со цветот на бугарите“ - LOL класика... :pos:

Се извинувам за оф-топикот.
 
Член од
19 март 2009
Мислења
64
Поени од реакции
3
Tabula Peutingeriana (Peutinger table) од ја покажува мрежата на патишта во Римската Империја ...
овде треба да е оригиналот ~250 г.

Издание 1265 година:

section 6: Dacia, Epirus, Macedonia, Dalmatia, Achaia, Sicily, Cyrenaica

section 7: Dacia, Thrace, Macedonia, Achaia, Cyrene and Crete

издание 1887/88 г

Охи елада, њама блгариа, ска шкип.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom