Детска улица (Ново Лисиче) преименувана во Тоше Проески

Член од
1 февруари 2008
Мислења
12
Поени од реакции
1
Poznatata t.n. "Detska Ulica" vo naselbata Novo Lisice e preimenuvana vo "Toshe Proevski" vo cest na nasata legenda! Mislam deka e pravedno i dobro na toj sto mu teknalo vakvo nesto. Napravi mnogu za nas,trebase nesto i nie za nego... Bravo za inicijatorite!!!:pipi:
 
S

SSS-Stolica

Гостин
Браво за иницијаторите што ја преименуваа детската улица,ама од друга страна и не сум многу ЗА,од Ново Лисиче сум таа улица уште кога е изградено Ново Лисиче се викала Детска Улица и сега туку-така наеднаш и е сменето името,мене не ми пречи што се вика Тоше Проески,браво за иницијаторите
 
Член од
1 февруари 2008
Мислења
12
Поени од реакции
1
pa,jas mislam deka kako i da ja preimenuvaat taa zasekogas ke si ostane "Detska Ulica" za onie sto porasnaa na nea...ama sega za onie generacii vo Novo Lisice i od strana sto ke doagjaat ke bide "Toshe Proevski"...Zatoa mislam deka e dobro. Cekam vasi mislenja.
pozz
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
со секоја чест кон Тоше Проески, и именувањето на објекто по него, но сепак неможе цела македонија да ја крстат Тоше Проески...во Битола веќе именуваа неколку објекти, сали, училишта...се е тоа океј, не сум ништо против чоекот, али неможе се да се смени....

иначе детска улица си била детска улица и така сум ја научил...значи тинејџерско место, каде што се собираат и млади и стари, наутро е полна со деца кои одат накај училиште, попладне е полна со деца кои се враќаат а навечер е полна со заљубени тинејџери...со тоа што ке ја преименат улцитата, ке го сменат начинот на гледање кон неа, ќе биде полна со спомени на Тоше, викаат ќе се стави фонтана, споменик, канделабри (поубави) уште клупи и мн мн друго...со тоа што ќе го направат, ќе привлечат внимание и на други луѓе надвор од округот на ново лисиче, со што ке го уништат животот на улицата...ќе биде полно со странци, на земјата ќе има ѓубре кое никој нема да сака да го чисти и воздухот ќе биде опкружен со поинакви чуства...секоја чест кон Тоше Проески, и кон владата што ја сватила неговата важност кон граѓаните, но за оваа постапка сум против...

Тоше живее во нашите срца...
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Се надевам дека таа улица за која зборите е посетена и популарна. Ако е Детска улица, како што ја велите, заслужува да се вика Тоше Проески.

Не сум од Лисиче и не знам колку Детска улица им е прираснато како име на жителите таму. Ама сепак, сметам дека Тоше апсолутно заслужува да има барем улица (ако не и повеќе) именувана по него.

Во секој случај потег за поздрав.
 

АуРоРа

Засекогаш
Член од
15 мај 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
15
Браво за иницијаторите што ја преименуваа детската улица,ама од друга страна и не сум многу ЗА,од Ново Лисиче сум таа улица уште кога е изградено Ново Лисиче се викала Детска Улица и сега туку-така наеднаш и е сменето името,мене не ми пречи што се вика Тоше Проески,браво за иницијаторите
со секоја чест кон Тоше Проески, и именувањето на објекто по него, но сепак неможе цела македонија да ја крстат Тоше Проески...во Битола веќе именуваа неколку објекти, сали, училишта...се е тоа океј, не сум ништо против чоекот, али неможе се да се смени....
Само ова ќе кажам - ОД ВАКВИ ДВОЛИЧНИ ПОСТОВИ СЕ ЕЖАМ!
П.с. и цела Македонија да ја прекрстат по ТОШЕ ќе биде малце. Но сето тоа за оние што знаеа да го ценат. Затоа мн. се иритирам од вакви постови, на неодобрувања или "навидум" oдобрувања...

иначе детска улица си била детска улица и така сум ја научил...значи тинејџерско место, каде што се собираат и млади и стари, наутро е полна со деца кои одат накај училиште, попладне е полна со деца кои се враќаат а навечер е полна со заљубени тинејџери...со тоа што ке ја преименат улцитата, ке го сменат начинот на гледање кон неа, ќе биде полна со спомени на Тоше, викаат ќе се стави фонтана, споменик, канделабри (поубави) уште клупи и мн мн друго...со тоа што ќе го направат, ќе привлечат внимание и на други луѓе надвор од округот на ново лисиче, со што ке го уништат животот на улицата...ќе биде полно со странци, на земјата ќе има ѓубре кое никој нема да сака да го чисти и воздухот ќе биде опкружен со поинакви чуства...секоја чест кон Тоше Проески, и кон владата што ја сватила неговата важност кон граѓаните, но за оваа постапка сум против...

Тоше живее во нашите срца...
Леле леле. Заљубени тинејџери.Деца кои одат на училиште.Too pathetic... Нема ништо да изгуби улицата, само ќе добие! Како тоа ќе изчезнат децата и духот на улицата.... Баш напротив! Мислам дека ќе се крене атмосферата во улицата. И децата го сакаа ТОше римембр?
И бтв не гледам која е штетата ако се стави фонтана,или клупи...
П.С. Ѓубре???? Мислам дека целото ѓубре на светот е од нас, а не од странците....
 
H

HCL

Гостин
Леле леле. Заљубени тинејџери.Деца кои одат на училиште.Too pathetic... Нема ништо да изгуби улицата, само ќе добие
Леле леле, колку многу ќе добие таа улица. Илјадници тинејџерки ќе почнат да го бацуваат асвалтот.
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Само ова ќе кажам - ОД ВАКВИ ДВОЛИЧНИ ПОСТОВИ СЕ ЕЖАМ!
П.с. и цела Македонија да ја прекрстат по ТОШЕ ќе биде малце. Но сето тоа за оние што знаеа да го ценат. Затоа мн. се иритирам од вакви постови, на неодобрувања или "навидум" oдобрувања...
Прекрстување на улици, именување на спортски сали, дигање споменици нема да направат некоја голема разлика. Не сфаќам што ти е поентата секој сокак да е ТОШЕ? и што со ова?


Леле леле, колку многу ќе добие таа улица. Илјадници тинејџерки ќе почнат да го бацуваат асвалтот.
И зголемена работа на амбулантите. Кого го прегазила кола додека бацувал, а некој добил херпес на уста. :)
 

АуРоРа

Засекогаш
Член од
15 мај 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
15
Прекрстување на улици, именување на спортски сали, дигање споменици нема да направат некоја голема разлика. Не сфаќам што ти е поентата секој сокак да е ТОШЕ? и што со ова?


И зголемена работа на амбулантите. Кого го прегазила кола додека бацувал, а некој добил херпес на уста. :)

Абе вие само терајте си сеир нема проблем... Македонска работа! НЕ рече никој секој сокак да е Тоше, ама и тие малце што се не мора да се плукаат... Ама пак ќе кажам МАКЕДОНСКИ СИНДРОМ се нешо на некој не му чини и мора да се бара маана... ЈАСНО МИ Е!

А зашо не ги коментирате вашите патетики од типот леле улицата ќе ги загуби заљубените тинејџери и децата што одат на школо?

Леле леле, колку многу ќе добие таа улица. Илјадници тинејџерки ќе почнат да го бацуваат асвалтот.
Добро викаш нема да добие/ Ај кажи ми тогаш ШТО ќе изгуби?

НЕмој само и ти да си pathetic :pos2: и да речеш заљубените тинејџери хахах


[Едитирано од модератор]: Користи ја опцијата измени.
 
С

Сатори

Гостин
Само ова ќе кажам - ОД ВАКВИ ДВОЛИЧНИ ПОСТОВИ СЕ ЕЖАМ!
П.с. и цела Македонија да ја прекрстат по ТОШЕ ќе биде малце. Но сето тоа за оние што знаеа да го ценат. Затоа мн. се иритирам од вакви постови, на неодобрувања или "навидум" oдобрувања...
Полека малку со расфрлањето лицемерие по страниците.Тоа што дечките го кажале, е далеку од лицемерно, не им смета, но едноставно не може да се очекува дека сите ние кога ќе се случи нешто такво ќе почнеме да се клањаме во негово име.

Ти се распознава љубовта која што си ја имала кон човекот и тоа е сосема океј, ама немој да напаѓаш таму каде што за тоа нема потреба или пред се затоа што некој не го сака Тоше толку силно колку што го сакаш ти.

Фала, пријатно.

Јас за темата мислам дека е убаво што децата ќе бидат горди на својата улица со новото име.Легендата помеѓу нив, најживо живее и пред се додека нив им е драго што улицата им ја преименувале во новиот херој, се друго паѓа во сенка.:smir:
 
Член од
19 јуни 2007
Мислења
3.422
Поени од реакции
116
Ново Лисиче ќе добие детска улица Тоше Проески

Детската улица Тоше Проески во Ново Лисиче ќе добие и спомен парк посветен на нашиот најпопуларен пејач. Општина Аеродром пред два дена објави конкурс за уредување на улицата. Тие велат дека сакаат просторот да се уреди со интересни културно-рекреативни содржини и пејзажна архитектура.

Идејата беше да овозможиме едно убаво катче за младите, а сепак тоа да биде соодветно и да симболизира една популарна личност, бидејќи Општината, особено тој дел од Ново Лисиче, е претежно населена со млади луѓе, изјави Маја Манчевска, односи со јавност.

Идејата беше Општината да овозможи едно убаво катче за младите, а да симболизира една популарна личност.

Предлозите треба да содржат идеи за урбана опрема, културни и спортско рекреативни пунктови, фонтана, соодветно осветлување и изложбен дел. Детската улица Тоше Проески во Ново Лисиче ќе добие и биста со ликот на трагично загинатиот пејач. Граѓаните на Ново Лисиче се сложуваат со проектот на општина Аеродром.

Ако, добро е тоа да остане во чест, младите да имаат каде да си играат. Супер идеја, прекрасна идеја за неговото дело. Тоа е одлично, посебно за Тоше и за нас и децата ќе имаат каде да си играат, рекоа граѓаните.

Сите идеи ќе треба да се предадат до 1. октомври оваа година до 11 часот. Првата награда за најдоброто решение изнесува 2.500 евра, вториот најдобар труд ќе добие 1.500 евра, додека пак третиот 1.000 евра.
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Мора Гвујо да даде предлог Македонија да се преименува во Тоше Проески зашто како што тргнале, секој објект, улица и установа ќе се вика Тоше.
 

Hellz Guardian

We do what we want
Член од
2 февруари 2008
Мислења
6.857
Поени од реакции
1.232
ееј ја прекрстиле епа топови ја иам у НЛ баба и дедо и секат идам накај детска...иначе убао убао и нез зашо на некој би му сметало ако се прексртуваат објекти,улици,установи во Тоше Проески
 

АуРоРа

Засекогаш
Член од
15 мај 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
15
Полека малку со расфрлањето лицемерие по страниците.Тоа што дечките го кажале, е далеку од лицемерно, не им смета, но едноставно не може да се очекува дека сите ние кога ќе се случи нешто такво ќе почнеме да се клањаме во негово име.

Ти се распознава љубовта која што си ја имала кон човекот и тоа е сосема океј, ама немој да напаѓаш таму каде што за тоа нема потреба или пред се затоа што некој не го сака Тоше толку силно колку што го сакаш ти.

Фала, пријатно.

Јас за темата мислам дека е убаво што децата ќе бидат горди на својата улица со новото име.Легендата помеѓу нив, најживо живее и пред се додека нив им е драго што улицата им ја преименувале во новиот херој, се друго паѓа во сенка.:smir:

Ваков пост ми е сосема океј. Ем искажан your opinion, ем нема сеир најбитно, ни глумење лудило. Jас го почитувам и твоето мислење, а и нивното, само НАЧИНОТ на кој ти го кажа тоа е мн. поразличен од нивниот. Ок:smir:
 

ФлоуБТ

Потпис: Clever Bastard
Член од
17 февруари 2008
Мислења
1.582
Поени од реакции
66
со секоја чест кон Тоше Проески, и именувањето на објекто по него, но сепак неможе цела македонија да ја крстат Тоше Проески...во Битола веќе именуваа неколку објекти, сали, училишта...се е тоа океј, не сум ништо против чоекот, али неможе се да се смени....
Колку за информација, во Битола само музичкото училиште, кај шо учеше Тоше е преименувано, друго нема
 

Kajgana Shop

На врв Bottom