Детска улица (Ново Лисиче) преименувана во Тоше Проески

H

HCL

Гостин
Па сеа за ова и не сум баш сигурен ама ајде.
И ова не ти држи многу ама ајде. Ако не приметуваш дека Скопје се шири тогаш не е мој проблем.

А тоа дека било комплицирано за преименување и слично исто така не држи многу вода.
Ај цитирај ме уште еднаш и болдирај ми ја реченицата во која сум напишал дека е многу комплицирано преименување на улица.

Мислењево стварно ти е БАШ ПАТЕТИЧНО,,и срамота е што се осмелуваш на таков начин да го споменуваш односно валкаш името на Тоше и тоа баш со нашата земја која тој најмногу ја сакаше
Научи да читаш. Твојот проблем во моментов е во тоа што живееме во период кога живеел овој херој (ако можам така да го наречам). Си го знаела како жив, си го видела, а можеби и си се запознала со него. Затоа толку ЕМО СРАЊА ми тупите и толку го двоите од останатите херои на оваа држава. Ај да ве видам волкав револт да кревате ако пример се примрчи нешто за Гоце Делчев. Глас нема да ви се чуе.

Не значи дека на тој начин ќе го вратат туку на тој начин ја искажуваме својата почит кон него...ДА,,точно е дека многумина дури откако го нема сфатија колку вредел,,но ајде нема полза со такви како тебе да коментирам за ова,,очигледно ти ни сега а ни предтоа не си го почитувал
Инаку што е тоа премногу што се направило за него?????
Како што ми изгледа ни ти пред тоа не си го почитувала. Гарант додека бил жив си имала неколку mp3-ки од него во PC. Треба да умре човек за вие да сватите колку вредел. Браво.
 

*princess*

..SiMpLy GorGeOuS..
Член од
17 февруари 2008
Мислења
747
Поени од реакции
21
Како што ми изгледа ни ти пред тоа не си го почитувала. Гарант додека бил жив си имала неколку mp3-ки од него во PC. Треба да умре човек за вие да сватите колку вредел. Браво.
е за ова не си во право..но барем си призна за тебе дека сум била во право,, така? Ова што го пишуваш наводно за другите,,најповеќе важи и за тебе зошто очигледно спаѓаш меѓу таквите...
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Би сакал улицата до нејзе да се вика Каролина Гочева. Ќе бидат на Т. Тоше врз Кара. закон. хахаха
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Би сакал улицата до нејзе да се вика Каролина Гочева. Ќе бидат на Т. Тоше врз Кара. закон. хахаха
Брат не знам ама мене воопшто не ми беше смешно ова :nenene:
 

iis

Mraf4i
Член од
12 септември 2007
Мислења
432
Поени од реакции
16
И јас од коа знам за себе се викала детска улица, али браво за оваа иницијатива зашто да не.
 
H

HCL

Гостин
е за ова не си во право..но барем си призна за тебе дека сум била во право,, така? Ова што го пишуваш наводно за другите,,најповеќе важи и за тебе зошто очигледно спаѓаш меѓу таквите...
Ај за милионити пат ќе кажам: каде имаш прочитано дека сум признал нешто такво? Имам употребено ВИЕ. ВИЕ = лична заменка за второ лице во множина. Значи кај не сум се обратил во еднина, па ни кон самиот себе.
 
Член од
6 мај 2008
Мислења
320
Поени од реакции
9
Pocnaa site stvari vo gradov da se vikaat Tose Proeski i Boris Trajkovski. Whatever.
 

АуРоРа

Засекогаш
Член од
15 мај 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
15
Мислењево стварно ти е БАШ ПАТЕТИЧНО,,и срамота е што се осмелуваш на таков начин да го споменуваш односно валкаш името на Тоше и тоа баш со нашата земја која тој најмногу ја сакаше

А за улицата само ќе кажам дека тоа е еден преубав гест,,и секако се согласувам дека такви работи треба да се прават почесто, зошто неговото дело е преголемо и го заслужува тоа...:smir:
БРАВО за вакви постови!

Не значи дека на тој начин ќе го вратат туку на тој начин ја искажуваме својата почит кон него...ДА,,точно е дека многумина дури откако го нема сфатија колку вредел,,но ајде нема полза со такви како тебе да коментирам за ова,,очигледно ти ни сега а ни предтоа не си го почитувал
Инаку што е тоа премногу што се направило за него?????
ДА и мене ова ме интересира што е тука ПРЕМНОГУ?
ЈАс не знам нешто да се направило, освен Музичкото УЧИЛИШТЕ во Битола. Друго и нема. И тоа е за вас премногу. Оф леле.



И ПОСЛЕ СЕ, еве да ви појаснам уште еднаш. За сите тие што се запрашуваа е зошто баш детска улица, а не некоја друга? Сето тоа си има симболика драги мои... ТОШЕ најмногу на свет ги сакаше ДЕЦАТА и ДЕЦАТА (ТОКМУ ТИЕ) најмногу го сакаа ТОШЕ! Знаете зошто?

Затоа што детската љубов е најчиста, најискрена и најнеизвештачена...
Додека се мали децата имаат чиста и искрена душичка. НЕзагадена сеуште. Се друго беше ФЕЈК. ГЛУМА. ЛАЖНО. ,,Љубов" ваква како вашата... Арно што не е тука Тоше да види како неговите Македонци тераат сеир на негова сметка...
ПОСЛЕ ОВА, мислам јасно е зошто БАШ ДЕТСКА УЛИЦА се преименува... А не некоја друга...

п.С. Се прашувам како воопшто се полемизира на оваа тема? МЕсто да се израдува секој кога ќе слушне, се прават вакви срања. А не ви смета што има Џорџ Буш или не знам ти шо,или туѓото секогаш го цениме, а нашето го плукаме?:nesum:
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.819
Поени од реакции
10.965
Dobro eve gledam ima mnogu privrzani fanovi na Tose i dzabe e sto i da im pishes.
Mnogu negativno ke zvucam za nekoj ali ova preimenuvanje na ulicava voopsto ne mi se svigja. Od Novo Lisice sum i da, vo pravo bea tie sto pishaa deka sekogas ke bide detska ulica za nas.
Vtora rabota vo pravo bea i tie sto kazaa deka uste malce site objekti vo Makedonija ke se vikaat Tose Proeski. Problemot e sto nashiot narod vo sve preteruva i vleguva vo ekstremnosti. A toa sto procitav deka ke imalo spomenici i takvi stvari, totalno ke go unisti segashniot duh na ulicata.
I daj bidete malce objektivni ne cini vo se da se preteruva.
 

candybabe

~ПЛАВУШКА~
Член од
16 јули 2008
Мислења
588
Поени од реакции
9
Dobro eve gledam ima mnogu privrzani fanovi na Tose i dzabe e sto i da im pishes.
Mnogu negativno ke zvucam za nekoj ali ova preimenuvanje na ulicava voopsto ne mi se svigja. Od Novo Lisice sum i da, vo pravo bea tie sto pishaa deka sekogas ke bide detska ulica za nas.
Vtora rabota vo pravo bea i tie sto kazaa deka uste malce site objekti vo Makedonija ke se vikaat Tose Proeski. Problemot e sto nashiot narod vo sve preteruva i vleguva vo ekstremnosti. A toa sto procitav deka ke imalo spomenici i takvi stvari, totalno ke go unisti segashniot duh na ulicata.
I daj bidete malce objektivni ne cini vo se da se preteruva.
тотално се сложувам ...па кај ќе отиде онаа смеа на децата кога ке се спомне ТОШЕ ипак има уште незараснати рани , и верувам дека никогаш нема ни да зараснат , знам дека ипак со добра намера сакаат да ја преименуваат улицата, бидејќи тој за децата,занивната радост и насмевка се жртвуваше, мислам дека сеуште е рано и тоа баш на таа детска улица...незнам за вас ..мое мислење беше ова:toe:
 

*MC*

Печурче
Член од
26 февруари 2008
Мислења
344
Поени од реакции
0
Супер што ја преименувале, што толку му смета на некој што ќе го преуределе паркот, ќе ставеле фонтана....па ќе ја разубават, нема ништо лошо во тоа, не прават згради па да рушат се наоколу.
 
Член од
22 септември 2008
Мислења
412
Поени од реакции
32
Imam 16 god.. Od koga sum roden ziveam u Novo Lisiche.. I zasekogash kje ja znam taa ulica kako DETSKA ULICA.. Ama voopshto ne mi smeta shto e prekrstena vo Toshe Proeski.. Naprotiv.. Milo mi e shto se vika taka.. Ma da spored mene kje bide mnogu teshko da se odvikneme od "Detska Ulica"
 
П

Паган-др

Гостин
Незнам. Сега почнаа се да преименуваат во Тоше Проески. Знам. Во негова чест. Ама не до толку. Нека направат некои обележја за него но да бидат уникатни во Македонија. Да бидат ретки. Вака за улици, установи не ми пали. Нека направат парк Тоше Проески во него нека има напишано стихови од него или нешто друго. Ама сепак го поддржувам ова.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Браво за потегов, но да не остане само ова што ќе се направи за Тоше... тој какви големи дела има направено, треба и ние на истиот начин да му се одолжиме
 

Kajgana Shop

На врв Bottom