Ден на слободен софтвер, 2007, 15 Септември (Сабота)

Член од
28 јули 2007
Мислења
89
Поени од реакции
0
Денот на слободен софтвер оваа година е на 15 септември (сабота) и ќе биде одбележан на повеќе места во Скопје.


Дискови со слободен софтвер ќе се делат од 11 до 18 часот во кафе книжарницата Магор и културниот центар Точка. На овие места ќе има и презентации во живо на оперативниот систем GNU/Linux. Се што треба да направите е да дојдете и да си земете CD. Во Точка и Магор ќе има и искусни корисници на GNU/Linux од кои ќе можете да добиете совети за тоа како да го инсталирате софтверот или одговори на други прашања кои можеби сте ги имале за слободниот софтвер.

Вечерта со почеток во 20 часот во Мала станица (Медиум) ќе има проекција на филмот „Good Copy, Bad Copy“, и ако останат, ќе има уште дискови за делење.


пс. не сум мн навлезена во случувањата, ама еве мислев да направам една кратка промоција, а кој од форумот знае повеќе, нека повели нека ме надополни :helou:
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.451
Поени од реакции
7.866
Ех да знаеф немаше да арчам 700 МБ трансфер за Ubuntu.iso...
Ај ќе се потрудам да поминам после работа ако не заборавам или ако не ми излезат некои обврски попат.
 
Член од
4 септември 2007
Мислења
12
Поени од реакции
0
Nарачав 2 копии Ubuntu и ми стигнаа али никако да стигнам да ги инсталирам сепак ке тркнам до точка да испитам ситуација.
 
Член од
21 август 2007
Мислења
295
Поени од реакции
8
Ден на слободниот софтвер во Прилеп

На 15 Септември (сабота) е светскиот Ден на слободен софтвер што ќе биде прославен и во Прилеп. Организаторот - ЛугоП најави дека на плоштадот „Александрија“ ќе биде изградена т.н. „слободна соба“ каде што сите заинтересирани ќе можат да пробаат слободен софтвер и оперативни системи, а доколку го донесат и својот компјутер ќе може да им биде инсталирана некоја дистрибуција на Linux. Исто така ќе се одржи и работилница за програмирање каде во фокусот ќе бидат Python, PHP и HTML,а ќе бидат прикажувани и филмови кои што се однесуваат на слободниот софтвер како што е „Revolution OS“. Еден дел од одбележувањето ќе се одржи и во Фондацијата за информатичка технологија каде што ќе се направат презентации за слободен софтвер, лиценцирање на слободен софтвер, GNU/Linux и сл
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
само што се вратив од Мала Станица, кај шо беше проекцијата на документарецот. ФЕДОРА FTW! :music3:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom