Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.
K

Kicky

Гостин
ko ke disam dlaboko me boli grbo desno pod ramoto so mozi da e 2 nedeli me gnjavi taka :S :toe::toe:
И јас го имав истиов проблем како тебе. Не знам за тебе, ама јас плус имав и сува кашлица. Поради болката заминав на доктор и морав да направам рентген снимка. Испадна дека имам некој мал проблем со десното белодробно крило . Ама за среќа сега се` е во ред.
Совет: Оди на лекар што побрзо :smir:
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
84
Поени од реакции
0
И јас го имав истиов проблем како тебе. Не знам за тебе, ама јас плус имав и сува кашлица. Поради болката заминав на доктор и морав да направам рентген снимка. Испадна дека имам некој мал проблем со десното белодробно крило . Ама за среќа сега се` е во ред.
Совет: Оди на лекар што побрзо :smir:
немам ни кашлица ни ништо на сабајле ко ке станам од спиење гајле немам по некое време ке почни а убо ако се испрам и да дишам не ме боли можи од неубо шо седам е ??:toe::toe::toe:
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
84
Поени од реакции
0
несум многу мераклија за по доктори одење па сега плус со грипо хаос е ке си трпам кај да е ке помини нема кај да бега :D:D
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
12
Поени од реакции
0
може ли некој да ми помогне? имам хемороиди и овсен што имам ненормални болки имам и печење дали е тоа нормално за овој проблем?
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146

Madness

12.12.2009
Член од
6 септември 2008
Мислења
344
Поени од реакции
28
може ли некој да ми помогне? имам хемороиди и овсен што имам ненормални болки имам и печење дали е тоа нормално за овој проблем?

Да,имаш тема на форумов за хемороиди,побарај и види и кои други маки ќе ги имаш.:helou:
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
12
Поени од реакции
0
прочитав во темите ама нигде е видов печење па затоа прашувам доколку некој имал искуств да ми помогне?
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
436
Поени од реакции
273
немам ни кашлица ни ништо на сабајле ко ке станам од спиење гајле немам по некое време ке почни а убо ако се испрам и да дишам не ме боли можи од неубо шо седам е ??:toe::toe::toe:
Го имав тој проблем неодамна,воспален меѓуребрен мускул,терапијата беше 4 дена бруфен од 200 мг.и масажа со спортски гел.
Ми помина.
 
S

smart ass

Гостин
Колку се опасни streptococcus beta haemolyticus ?
Најчеста мета е гастроинтестиналниот тракт или пак утерусот а и ретко респираторниот систем конкретно за оваа е групата Б.
Имунопрофилакса и хемопрофилакса....се решение.

Инаку кај здрави индивидуи ретко се јавува,шеќер-ашите се таргет група,СИДА...итн.


Проблем е најчесто при породување оваа бактерија.

А ја поврзуваат и со менингитис и пневмонија,иако пневмонијата е почеста-тоа кај новороденчињата,а најчесто се јавува негде 5-7дена значи касната стаза.
 
S

smart ass

Гостин
А колку е опасна ?
Тешко прашање.

Мр во западните земји е 20%,значи умираат дваесет проценти од инфицираните но тоа случаите кои се во касна фаза регистрирани значи каде имаме пневмонија и менингитис најчесто(а и комбинирано0

додека

Кај возрасните рисикот е мал(освен над 65-70год) но кај новореденчињата кои немаат антитела конкретно за овој тип на бактерија има ризик.

Инаку специфично за конкретнава бактерија е што има обичај да се колонизира во утер-усот или пак гастроинтестиналниот тракт како и респираторниот систем-без притоа да има знаци на инфекција,Т.Е чиста колонизација,а од нејзините by-products покасно доаѓа до иритација.

лек има бактеријата реагира на Пеницилин,ампицилин,еритромицин...и низа антибиотици,но се смета дека пеницилинот е најуспешен засега.
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
по боледување вчера се вратив на тренинг ама паднав многу лошо.. паднав странично на кукот и сеа имам оток.. можам да одам све ми е ок ама отокот боли и местото.. мислам дека не е сериозна повреда ама да ми каже некој со што да мачкам? поздрав
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Сакав да прашам, дали е проблем човек подолго време (значи година и повеќе) да има температура од 35 до 35,5?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom