Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.
Г

Гоццццце

Гостин
Нешто не бев арен пред една недела многу кашлав, пиев 3-4 дена амоксиклави и шурупче и ми помина. Од сабајлево пак истата состојба. Што да правам?
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
Да си отидеш на лекар да види што ти е, дали воопшто ти е потребен антибиотик или се работи за вирален инфект.
Мала напомена антибиотици во случајов амоксиклав не се пијат само 3-4дена туку се тера целосна терапија од 7-10дена, бидејќи при такво кратко и често користење на антибиотици многу често се развива резистенција кон истиот.
 

covekot

Postbiheviarist
Член од
17 февруари 2009
Мислења
27
Поени од реакции
1
Aj ako znae nekoj da mi dade nekoj sovet za kocenje na nozete.Majkami ima problemi so nozete, najcesto navecer i se kocat nozete i ima mnogu bolki.Odi niz cela soba so nadez deka sto pobrzo ke i pomine ama seto toa znae da trae i so saati i e mnogu bolno. Molam za sovet ako nekoj znae! Blagodaram
Dokolku nema nekoja dijagnoza za na fizikalna terapija
najdobro e da pojde do neurologija neka ja bara Dr.Kiteva ke i napraat detalni testovi
,posto moze da ima problem kako so nervi taka i so cirkulacija
 

LovedGirl

M`agapas? S`agapw polu!
Член од
17 септември 2008
Мислења
127
Поени од реакции
11
Zdravo imam eden problem i do sega nikogas vaka ne mi bilo. Imam 19 godini , pusac sum (no ne pusam cesto) no od pred 2 nedeli pocnav pocesto da pusam (po 4 cigari dnevno). Na momenti imam oteznato disenje , slabo cukanje na srceto. Nemam nikakvi bolki Pocnav da pusam prv pat na 18 godini no ne cesto (se do pred 2 nedeli). Dali nekoj imal vakov problem, ne znam dali ova mi e od cigarite.
 
Член од
23 ноември 2008
Мислења
302
Поени од реакции
10
Zdravo imam eden problem i do sega nikogas vaka ne mi bilo. Imam 19 godini , pusac sum (no ne pusam cesto) no od pred 2 nedeli pocnav pocesto da pusam (po 4 cigari dnevno). Na momenti imam oteznato disenje , slabo cukanje na srceto. Nemam nikakvi bolki Pocnav da pusam prv pat na 18 godini no ne cesto (se do pred 2 nedeli). Dali nekoj imal vakov problem, ne znam dali ova mi e od cigarite.
Па како шо викаш ти 4 цигари дневно тоа нее ништо! ... Туку ти остави ги цигарите да не ти е од сугестија „леле почнав цигари да пушам и крај“ Отежнатото дишење можно е да е од цигарите ... А ова со срцето нее на арно, а и нее лошо да одеш на преглед ...
 

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
Имам проблем, често ми се потат рацете независно од годишното време.
Која би можела да биде причината? И некој совет за да се намали потењето на дланките.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Ке може некој совет , Ме боли главата енормно , поминав 1 месец мнооогу стресен период и напнување , и сега позади на вратот нервите кој водат до мозокот ме болат многу , си го осеќам пулсот на срцето во главата и кога ке легнам да спијам , некогаш и увото ми бучи , ме болат очите , но тоа е бидејќи више не ги носам ни наочарите .. некое чаре ? , можеби голем очен притисок ?
 
Член од
23 ноември 2008
Мислења
302
Поени од реакции
10
Имам проблем, често ми се потат рацете независно од годишното време.
Која би можела да биде причината? И некој совет за да се намали потењето на дланките.
Најмногу викаат дека ако ти се потаат рацете тоа е од нервоза ... Пробај да не се нервираш :toe:
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Онака ме интересира....Има ли лек за фригидност?
 
Член од
29 февруари 2008
Мислења
370
Поени од реакции
13
епа ај овде ке прашам. сестра ми веке не знам колку време (значи појке од месец) се жали на крварење на небцата кои и биле одвоени од забите. не осека болка но и при најмал стисок знаат да искрварат, а ако не искрвари денес тогас се собира крв и само после некое време почнува да тече :nesvest:
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Гингивитис.
Освен Ц витамин, нека не се плаши од крварењето, и нека со врвовите на прстите нежно ги масира непцата да протече крвта и да не и се собира.

Поминува.


Онака ме интересира....Има ли лек за фригидност?
Ниедна жена во суштина не е фригидна. Треба само да се пронајде причината, што е тоа што те/ја инхибира?
Траума од детство? немил настан? Немила видена случка? Лош партнер? Нема хемија со партнерот? Премногу очекување од себе па поради тоа не може да се опушти?
 
Член од
3 јули 2008
Мислења
245
Поени од реакции
9
Дај некој нека каже некој лек за синуси...
Ме пукна главава цела зима...
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Гингивитис.
Освен Ц витамин, нека не се плаши од крварењето, и нека со врвовите на прстите нежно ги масира непцата да протече крвта и да не и се собира.

Поминува.






Ниедна жена во суштина не е фригидна. Треба само да се пронајде причината, што е тоа што те/ја инхибира?
Траума од детство? немил настан? Немила видена случка? Лош партнер? Нема хемија со партнерот? Премногу очекување од себе па поради тоа не може да се опушти?
Не сум фригидна фала богу:pipi: Онака ме интересираше. Познавам жена што никогаш не доживеала оргазам, а има деца веќе.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Не сум фригидна фала богу:pipi: Онака ме интересираше. Познавам жена што никогаш не доживеала оргазам, а има деца веќе.
Па и јас одговорив општо и во одговорот стоеше ваква реченица “Треба само да се пронајде причината, што е тоа што те/ја инхибира?“
Значи, независно дали тоа се однесува за тебе, или некој кој ќе се пронајде тука.
А такви жени има полно, за жал. Очекувале пред се како ќе се покаѓат пред сопругот, не мислејќи на себе и НЕ ЗНАЕЈЌИ пред се дека во љубовта и сексот има давање и земање, а земањето е токму едно од нештата кое го прави партнерот среќен. За време на сексот мислат што ќе прават за вечера, дали им се гледа целулитот, што ќе мисли мажот за нив, инхибирани се, и тоа е тоа....:toe:
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Дај некој нека каже некој лек за синуси...
Ме пукна главава цела зима...
и јас имам ист проблем, мене преку зима ме боли глава и по 2 недели, иначе лек ти е ќе земеш аквамарис или ке свариш во вода морска сол и ќе ставаш капки, имаш и друго чаре ке си купиш голем шприц од аптека и ќе направиш исто раствор од вода и сол (1-2 лажички сол за да не те пече) и ќе застанеш над када и со шприцот ќе вбризгаш во едната ноздра (наведнат/а) а од другата ноздра ќе ти истече водата, помага многу испробана работа е, мислам најефикасно до сеа е а и филингот е ептен јак кога ти поминува водата низ нос хаха :) поздрав
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom