Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
Ме боли едното колено оти имам оток.. Отпрвин докторот викаше се работело за '' скокачко колено '', koe било типично за спортистите додека растат, сега вика имало некој проблем со поставеноста на лигаментите што стварало некој притисок па доаѓало до оток, треба да направам магнентна резонанца, но нема кога =)).. Може некој совет за ова, што може да биде..

Не, никогаш не се случило да ме боли скочен зглоб/колено/рамо онака без причина после малку/повеќе активност :)
а бе не да те боли:) него да осеќаш тежина, тоа е нормално кај сите само не се разбираме де (=
 

Potato

Cold hearted
Член од
18 мај 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
86
Ни тоа, никојпат :)

Гледам си учила биологија на времето, да не знаеш некој лек за мојот проблем, или да се консултирам со dr.house ? :D
Ме боли едното колено оти имам оток.. Отпрвин докторот викаше се работело за '' скокачко колено '', koe било типично за спортистите додека растат, сега вика имало некој проблем со поставеноста на лигаментите што стварало некој притисок па доаѓало до оток, треба да направам магнентна резонанца, но нема кога =)).. Може некој совет за ова, што може да биде..
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
Ни тоа, никојпат :)

Гледам си учила биологија на времето, да не знаеш некој лек за мојот проблем, или да се консултирам со dr.house ? :D
учев тогаш биологија а сега учам анатомија, а за тоа зависи од отокот, треба да се палпира па од конзистенција ќе се знај мање више за некоја дијагноза, ја немом да резонирам од тука поставеноста на лигаментите, башка ја неам претензии да станам доктор, ја сум фармацевт:costumed3 :) да не те интересира нешто хемија и механизам на лекови?
 

maca_

untouchable
Член од
23 октомври 2007
Мислења
54
Поени од реакции
0
од септември имам болки на цела десна страна.почна со здрвување,наеднаш од нигде.цела страна ми се здрви.од тогаш имам константни послаби болки,навечер посилни.најмногу кај карлицава,кај колков некаде.направив крвна слика,па ехо,па на хирургија бев(слепо црево дан е).ништо.докторкава викат прелада е. ама толку долго да ме држи и такви чудни болки ко приклештена да сум цела.сега послаби се болкиве ама уште се присутни.можи да е од прелада?или да барам упат за рендген или ..
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
од септември имам болки на цела десна страна.почна со здрвување,наеднаш од нигде.цела страна ми се здрви.од тогаш имам константни послаби болки,навечер посилни.најмногу кај карлицава,кај колков некаде.направив крвна слика,па ехо,па на хирургија бев(слепо црево дан е).ништо.докторкава викат прелада е. ама толку долго да ме држи и такви чудни болки ко приклештена да сум цела.сега послаби се болкиве ама уште се присутни.можи да е од прелада?или да барам упат за рендген или ..
Обавезно да одиш да си ги прегледаш бубрезите.
 

maca_

untouchable
Член од
23 октомври 2007
Мислења
54
Поени од реакции
0
па на ехо се гледале бубрезите,се беше во ред.сепак фала
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.729
Поени од реакции
9.712
Добив удар во задниот дел од главата (паралелно со челото) вчера вечер. Во моментот на ударот ми се сврте... потоа едно 20-ина минути ми беше малце матно. Целото време местото каде што ја удрив главата не ме болеше... Сега ме боли малце главава, не можам да проценам дали е џумката која настана при ударот, или главата... Што предлагате да напраам? Посета на доктор, некој лек..? :toe:
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Добив удар во задниот дел од главата (паралелно со челото) вчера вечер. Во моментот на ударот ми се сврте... потоа едно 20-ина минути ми беше малце матно. Целото време местото каде што ја удрив главата не ме болеше... Сега ме боли малце главава, не можам да проценам дали е џумката која настана при ударот, или главата... Што предлагате да напраам? Посета на доктор, некој лек..? :toe:
Ако си повраќал после ударот лошо е ако не, нема врска. Мене еднаш толку лошо ми отидоа клизач што се превртив и со цела тежина паднав на глава ама доктурот ми рече дека чим не сум повраќал, немам ништо. 3 дена ме болеше главата :)
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.018
Добив удар во задниот дел од главата (паралелно со челото) вчера вечер. Во моментот на ударот ми се сврте... потоа едно 20-ина минути ми беше малце матно. Целото време местото каде што ја удрив главата не ме болеше... Сега ме боли малце главава, не можам да проценам дали е џумката која настана при ударот, или главата... Што предлагате да напраам? Посета на доктор, некој лек..? :toe:
лелеее абе оди на лекар и тоа итно.може да е потрес на мозок,може на шорти нишо да не му било,ама никогаш не се знае.
шо е сигурно-сигурно е.
особено ако ептен ти се спие,ти е лошо и слично.
не мисли мн мн и оди,осигурај се ко не,дека си во ред.
 
Г

Гоццццце

Гостин
Абе ми се направи оточе на лицево од обично несозреано брунче. Како да го снема отокот во најбрзо време?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.325
Поени од реакции
7.321
Абе ми се направи оточе на лицево од обично несозреано брунче. Како да го снема отокот во најбрзо време?
Отокот и онака ќе помине, а ако ти се брза, пробај со да го протриеш со мокра таблека аспирин и нека постои малку така.:salut:

од септември имам болки на цела десна страна.почна со здрвување,наеднаш од нигде.цела страна ми се здрви.од тогаш имам константни послаби болки,навечер посилни.најмногу кај карлицава,кај колков некаде.направив крвна слика,па ехо,па на хирургија бев(слепо црево дан е).ништо.докторкава викат прелада е. ама толку долго да ме држи и такви чудни болки ко приклештена да сум цела.сега послаби се болкиве ама уште се присутни.можи да е од прелада?или да барам упат за рендген или ..
А да те прашам дали пред септември имаш нешто вежбано,дигано тешки предмети или напорен фитнес?
 
Член од
17 август 2006
Мислења
1.531
Поени од реакции
123
Preeska ova mi se desi prv put, imav kolokvium i odednas pocnaa bukvite da mi se gledaat dupli i glava pocna da me boli ama nemav jadeno cel den,sea mozno e da e od toa so nemav jadeno ili pa da idem na doktor da se pregledam?
 
Д

Демијан

Гостин
Preeska ova mi se desi prv put, imav kolokvium i odednas pocnaa bukvite da mi se gledaat dupli i glava pocna da me boli ama nemav jadeno cel den,sea mozno e da e od toa so nemav jadeno ili pa da idem na doktor da se pregledam?
Од голем стрес,возбуда пред колоквиум настанува ова.Башка и ако си немал ништо јадено најверојатно е тоа.И мене ми се има еднаш случено тоа ама не за на колоквиум.Ништо страшно.
 

Vodza

Ultras Crew
Член од
9 ноември 2008
Мислења
934
Поени од реакции
19
Kиселина ме изеди човеци кажујте некој лек :((
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.325
Поени од реакции
7.321
Kиселина ме изеди човеци кажујте некој лек :((
Намали кафе,цигари некое време. Пробај со сода бикарбона. А ако имаш некоја гоооолема мака со киселиниве оди на лекар да ти препише антиациди(знаат тие) поздрав
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom