Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.
M

**MEMORY**

Гостин
Некој лек за афти, знаете за оние ранички во устата? Пред некој ден имав температура и тогаш ми се појавија како рани на непцата. Ги мачкав со една маст ама тоа имаше контра ефект. Некое ваше искуство?
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Некој лек за афти, знаете за оние ранички во устата? Пред некој ден имав температура и тогаш ми се појавија како рани на непцата. Ги мачкав со една маст ама тоа имаше контра ефект. Некое ваше искуство?
Оди во дежурна аптека и купи си прополис.Верувај помага.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Ми треба малку подетално објаснување за тоа што е всушност хипергликемија,причини за појаувување и начини на лекување.
Се надевам на соодветно место го поставив прашањето:pipi:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Ми треба малку подетално објаснување за тоа што е всушност хипергликемија,причини за појаувување и начини на лекување.
Се надевам на соодветно место го поставив прашањето:pipi:
Мислиш на Дијабетис 2 мало инфо Тука
екстра инфо Тука

и нешто од мене, колку што видов се појавуваат кетонски тела при заболувањето, кетонските тела се формираат поради нарушен промет на јаглените хидрати, главен симптом е сува уста, мирисот на здивок кој е налик на мирис на крушка. Се надевам од помош бев:) :smir:
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
45
Epa vaka Hiperglikemija e previsok sheker, odnosno poveke od 110mg/dl na gladno odnosno, ako vrednosta 2h posle jadenje e pogolema od 140mg/dl.
Ima poveke pricini za hiperglikemija megu koi najbitni se:
-fizioloska hiperglikemija, posle jadenje na hrana bogata so jaglehidrati
-Diabetis mellitus, relativen ili absoluten nedostatok na Insulin
-posle operacija, infekcija ili nesreka
-psihicki problemi
-nedostatok na dvizenje
-nedostatok na Hrom
-steroid diabetis, Morbus Gushing, odnosno zgolemena biosinteza na Glukokortikoidi


Simptomi se zgolemena zed, igzikoza, suva koza i crveno lice, loshenje i povrakanje,abdominalni bolki, zgolemeno urinaranje, gubenje na tezina, itn int.

E sea vaka, za terapija, hm zavisi od pricinata, ako pocnam za sekoja pricina odelno da pisuvam terapija ke zajdam.Zatoa kazi mi konkretno za sto te interesira pa ke ti pisham, iako skoro sekogash terapija e insulin e sea zavisi na koj nacin ke se aplicira itn itn.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Epa vaka Hiperglikemija e previsok sheker, odnosno poveke od 110mg/dl na gladno odnosno, ako vrednosta 2h posle jadenje e pogolema od 140mg/dl.
Ima poveke pricini za hiperglikemija megu koi najbitni se:
-fizioloska hiperglikemija, posle jadenje na hrana bogata so jaglehidrati
-Diabetis mellitus, relativen ili absoluten nedostatok na Insulin
-posle operacija, infekcija ili nesreka
-psihicki problemi
-nedostatok na dvizenje
-nedostatok na Hrom
-steroid diabetis, Morbus Gushing, odnosno zgolemena biosinteza na Glukokortikoidi


Simptomi se zgolemena zed, igzikoza, suva koza i crveno lice, loshenje i povrakanje,abdominalni bolki, zgolemeno urinaranje, gubenje na tezina, itn int.

E sea vaka, za terapija, hm zavisi od pricinata, ako pocnam za sekoja pricina odelno da pisuvam terapija ke zajdam.Zatoa kazi mi konkretno za sto te interesira pa ke ti pisham, iako skoro sekogash terapija e insulin e sea zavisi na koj nacin ke se aplicira itn itn.

Сигурно сум утнала јас,зошто сега читам и се мислам дали на дотичната особа и е кажано хипер или хипо гликемија,зошто никаде во терапијата не е споменато инсулин.
Значи симптомите се често присуство на глад,вртоглавица,потење,слаба физичка кондиција...А направено е испутување *колку јас успеав да сватам*4 пати на секој саат е земано крв(со пиење на шеќер и вода плус) ,за да се гледаат промените и колку успеав да запаметам резултатите се овие:
6.4
11.2
7.3
3.2
Е за терапијата не запаметив ама знам дека е кажано да се пијат некакви апчиња и пак за некое време на контрола и плус диета.Е последново ме збуни,значи ако станува збор за нормална килажа ,а особата има зголем апетит како ке издржи и со таа препишана диета?


Еве го подетално проблемот,колку успеав да ти доловам се.
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
45
Uste edno prasanje dali e doticnata osoba trudna,zosto site znaci mi ukuazuvaat na trudnicki diabetis.
Inaku testot sto i go pravele e Glukosatoleranztest,so koj ovoj test se gleda kako teloto reagira na odredena kolicina na seker i spored rezultatite i ponatamosni analizi moze da se utvrdi za koja bolest se raboti.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Uste edno prasanje dali e doticnata osoba trudna,zosto site znaci mi ukuazuvaat na trudnicki diabetis.
Inaku testot sto i go pravele e Glukosatoleranztest,so koj ovoj test se gleda kako teloto reagira na odredena kolicina na seker i spored rezultatite i ponatamosni analizi moze da se utvrdi za koja bolest se raboti.
Не е трудна.
Станува збор за хипо или хипер гликемија?
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
45
Spored rezultatite prviot 6 e pred da se zeme testot e normalen, vtoriot 11 e odma po zemanje na seker e isto normalno, tretiot rezultat 7 e posle 120min i e malce povisok od normalno ama sepak vo red, i posledniot rezultat e malce nizok, prema tome moe mislenje e deka ne e niedno ni drugo tuku se raboti za malo poremetuvanje vo glikozatolerancijata,znaci posle zemanje na jaglehidrati brzo i se kreva sekerot,na pocetok sporo se spusta a posle toa naglo i doaga do hipoglikemija.Se nadevam deka ti pomognav ama mi trebaat malce poveke informacii,kako vozrast,mala anamneza i tocnite rezulatati od site ispituvanja za da mozam so sigurnost da kazam za sto se raboti.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Spored rezultatite prviot 6 e pred da se zeme testot e normalen, vtoriot 11 e odma po zemanje na seker e isto normalno, tretiot rezultat 7 e posle 120min i e malce povisok od normalno ama sepak vo red, i posledniot rezultat e malce nizok, prema tome moe mislenje e deka ne e niedno ni drugo tuku se raboti za malo poremetuvanje vo glikozatolerancijata,znaci posle zemanje na jaglehidrati brzo i se kreva sekerot,na pocetok sporo se spusta a posle toa naglo i doaga do hipoglikemija.Se nadevam deka ti pomognav ama mi trebaat malce poveke informacii,kako vozrast,mala anamneza i tocnite rezulatati od site ispituvanja za da mozam so sigurnost da kazam za sto se raboti.

Се надевам и јас дека станува збор за нешто моментално,значи дека не е никаква болест,а и со тие лекарства сигурно ќе се среди.
Сепак фала многу за одвоеното време.:smir:




п.с за сите резултати и испитувања ќе ми треба повеќе време а и тебе треба да ти одземам многу време.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
имам не многу јаки болки во двете слабини, имено некогаш во едната и некогаш во другата , дали се работи за настинка или е нешто посериозно , бев да ми прегледаат крв и ми рекоа се е во ред , но ипак ме засека зашто болките продолжуваат не толку често и јако но сепак не престануваат , бтв да напоменам дека секојдневно одам во теретана .... ? однапред благодарам :smir:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
имам не многу јаки болки во двете слабини, имено некогаш во едната и некогаш во другата , дали се работи за настинка или е нешто посериозно , бев да ми прегледаат крв и ми рекоа се е во ред , но ипак ме засека зашто болките продолжуваат не толку често и јако но сепак не престануваат , бтв да напоменам дека секојдневно одам во теретана .... ? однапред благодарам :smir:
Каква е болката, те боли кога се допираш таму или кога ќе стиснеш посилно или при физички напор...... да не имаш претерано со стомачните :)
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
хмм не ме боли при притисок ... не сум вежбал стомачни скоро 1 месец и осеќам болка од време на време .. некогаш во едниот дел некогаш во другиот дел , некогаш болка имам и во областа на желудникот ... стварно незнам што може да биде .. имено првиот пат таму мислев дека е црниот дроб и бев на лекар и ми рекоа се е у реду .. стварно не ми се јасни овие работи .. може ли истата болка да произлегува од нередовна столица ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom