Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 април 2009
Мислења
17
Поени од реакции
3
Забрзано чукање на срце, болка во гради, тешко дишење, брзо заморување,интензивно потење, висок притисок. Од што може да биди тоа? некоја болест или...?
 
Член од
3 август 2008
Мислења
51
Поени од реакции
2
Веќе 10ти ден како чуствувам вртоглавица,слабост и поспаност(ќе станам во 11, а во 8 веќе ми се спие).Исто така, имам слаба концентрација и никаква волја за ништо.Ко да се затупувам.А баш во последно време почнам порано да легнувам, здраво да се исхранувам и сл.Иако ми е мака, се терам да вежбам и не чуствувам некој замор,само како главата да ми лета во облаци. Хелп?
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
Сочувствувам со тебе

Веќе 10ти ден како чуствувам вртоглавица,слабост и поспаност(ќе станам во 11, а во 8 веќе ми се спие).Исто така, имам слаба концентрација и никаква волја за ништо.Ко да се затупувам.А баш во последно време почнам порано да легнувам, здраво да се исхранувам и сл.Иако ми е мака, се терам да вежбам и не чуствувам некој замор,само како главата да ми лета во облаци. Хелп?
И јас ги имам истите симптоми, тоа е од премногу седење пред компјутер. СО ГАРАНЦИЈА! ЛЕК: Почесто излегувај во природа, прошетка со другар-ка во природа. Јас денес (Сабота, 03,Април одам во природа малку да прошетам) Исклучи моб. или подобро оставиго дома. ПОЗДРАВ!:smir:
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
92
Поени од реакции
2
Забрзано чукање на срце, болка во гради, тешко дишење, брзо заморување,интензивно потење, висок притисок. Од што може да биди тоа? некоја болест или...?
Simtomite sto gi naveduvas mozat da ukazuvaat na problemi od strana na srce ama bez pregled nikad ne se lupa dijagnoza.Inaku informativno - Ako bolkata se pointenzivira so zgolemuvanje na fizickiot napor togas moze da e od srceva priroda.Bolkata vo gradi zavisno e kade e lokalizirana ili dali se siri.Bitno e ako e pozadi gradna koska moze da e suspektna za srceva bolka.Teskoto disenje moze i da e od belodrobna etiologija(poteklo) a beli drobovi i srce se povrzani i cesto odat vice versa ednoto ako zaboli se odrazuva na drugoto itn.
Od druga strana pak Visok pritisok,tesko disenje i zabrzano disenje se cesti reakci na stresni situacii..Mozebi imas stresen period ili nedovolno sportuvas.. Taka da ne mu ja mislis mnogu napravi edno Ekg,krvna slika i Ergo stress test pa ke imas sigurna dijagnoza.Maticniot obavezno neka ti go preslusa srceto i belite drobovi

Имам(в) една бемка на левата раката, пред неколку време почна да ме чеша. И ја чешав од страната ама толку почна да чеша што почнав и неа да ја чешам. После некое време се стврдна, па почна да се лупи, се излупи едно 5-6 пати, па се прошири, се разрани и сеа е како една тврда рана.
Не сум отишол на доктор, па сеа барам совет од некои што знаат за ова?
Bemka ne se cesa kolku i da te cesa :nenene:
Moj sovet: Pojdi si na kozno..
 
U

UniqueGirl

Гостин
Абе,
ова делов над коленово ептен ми е отечен. Ми ебаа мамата не можам да мрдам.
Шо да стаам нешо, црвено е цело и ептен ме боли. :nesum:
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
Абе,
ова делов над коленово ептен ми е отечен. Ми ебаа мамата не можам да мрдам.
Шо да стаам нешо, црвено е цело и ептен ме боли. :nesum:
стави мраз да ти спадне кај што ти отечено и после книшката и на болница :toe:
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
146
Абе,
ова делов над коленово ептен ми е отечен. Ми ебаа мамата не можам да мрдам.
Шо да стаам нешо, црвено е цело и ептен ме боли. :nesum:
Де, шо е деновиве .. сите имаат потечени колена. Епидемија ебате..
Од дедо ми, до баба ми, до мајка ми.. :/:
Знам дека има една грчка крема, лошо мириса.. но помагала, прво ја лади цела нога, а потоа загрева. Не го знам името, не ја ни најдов кремата низ дома.. кутичето е со портокалови букви. Не знам дали ќе биде во ред масажа..
Онака од ништо ти отече? Да не ти е шината или реакција на убод од инсект, можеби?
Треба да отидеш на лекар ипак.
 
U

UniqueGirl

Гостин
Де, шо е деновиве .. сите имаат потечени колена. Епидемија ебате..
Од дедо ми, до баба ми, до мајка ми.. :/:
Знам дека има една грчка крема, лошо мириса.. но помагала, прво ја лади цела нога, а потоа загрева. Не го знам името, не ја ни најдов кремата низ дома.. кутичето е со портокалови букви. Не знам дали ќе биде во ред масажа..
Онака од ништо ти отече? Да не ти е шината или реакција на убод од инсект, можеби?
Треба да отидеш на лекар ипак.
Ааа, од нишо.
Две дрољи ме начекаа, им ебем све.
Најверојатно со масажа ќе покушам.
Фала. :back:
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
Ааа, од нишо.
Две дрољи ме начекаа, им ебем све.
Најверојатно со масажа ќе покушам.
Фала. :back:
те истепаа бе? ако не да дојдам таму да видат со кого имаат работа :nesum:
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Абе,
ова делов над коленово ептен ми е отечен. Ми ебаа мамата не можам да мрдам.
Шо да стаам нешо, црвено е цело и ептен ме боли. :nesum:
Ставај мраз и облоги со бурова вода убавезно.
Ако само по себе си има отечено(да не ти кобам)ама нишо чудно и да имаш вода в колено. Ако продолжи денојве да ти потеквит уш толку,тогаш вода е.
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
Ми се дешава значи еднаш месечно негде. Имам болки од десната страна на градниот кош, негде во висина на дијафрагмата (не ми се смејте ако тропнам некоја глупост :)). Али имам такви болки шо не можам да издржам. Само се превртвам в кревет не можам ни да стојам, како некој со нож да ме сечи. Дури траат болките , а траат се дури не преспијам , не можам ни да јадам ништо ни да се напијам нешто. Ако каснам или ако се напијам само појќе ме боли. И како шо спомнав претходно ми поминва само ако преспијам, друг некој начин уште немам откриено.
Заприметив дека најчесто ова ми се јавува ако се хранам нередовно т.е. ако немам јадено подолго време и после ко ќе се најадам наеднаш.

Некој има идеја шо би можело да биди то шо ме боли ? И кој е предизвикувачот на болката ?
 
Е

експерт

Гостин
Ми се дешава значи еднаш месечно негде. Имам болки од десната страна на градниот кош, негде во висина на дијафрагмата (не ми се смејте ако тропнам некоја глупост :)). Али имам такви болки шо не можам да издржам. Само се превртвам в кревет не можам ни да стојам, како некој со нож да ме сечи. Дури траат болките , а траат се дури не преспијам , не можам ни да јадам ништо ни да се напијам нешто. Ако каснам или ако се напијам само појќе ме боли. И како шо спомнав претходно ми поминва само ако преспијам, друг некој начин уште немам откриено.
Заприметив дека најчесто ова ми се јавува ако се хранам нередовно т.е. ако немам јадено подолго време и после ко ќе се најадам наеднаш.

Некој има идеја шо би можело да биди то шо ме боли ? И кој е предизвикувачот на болката ?
можеби се киселини? дали можеш да ждригниш? и дали помага ако иждригаш?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Ми се дешава значи еднаш месечно негде. Имам болки од десната страна на градниот кош, негде во висина на дијафрагмата (не ми се смејте ако тропнам некоја глупост :)). Али имам такви болки шо не можам да издржам. Само се превртвам в кревет не можам ни да стојам, како некој со нож да ме сечи. Дури траат болките , а траат се дури не преспијам , не можам ни да јадам ништо ни да се напијам нешто. Ако каснам или ако се напијам само појќе ме боли. И како шо спомнав претходно ми поминва само ако преспијам, друг некој начин уште немам откриено.
Заприметив дека најчесто ова ми се јавува ако се хранам нередовно т.е. ако немам јадено подолго време и после ко ќе се најадам наеднаш.

Некој има идеја шо би можело да биди то шо ме боли ? И кој е предизвикувачот на болката ?
По ова што го опишуваш 90% сум сигурна дека ти е жолчката, особено заради тоа што велиш дека болката се јавува ако се храниш нередовно, па после наеднаш кога ќе се најадеш. Најдобро би било да се храниш редовно, за да не си испровоцираш болка, или да си предизвикаш некој посериозен проблем со жолчката.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom