Дежурна Ординација! #2

Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Попладнево ми излезе ечемичка (ечмичка) па да ве запрашам дали знае некој некаков домашен лек (маст или што и да е). Порано одев кај една жена што ми баеше и многу брзо поминува, но сега истата е почината па морам да барам алтернативни решенија.
Еднаш се лекував со медицинска терапија, масти капки и некои други лекарства но тоа траеше 4-5 дена.. а ова неможам да го поднесам (тие што имале ваков проблем знаат колку иритирачко знае да биде).
 
Член од
6 март 2009
Мислења
979
Поени од реакции
853
Ме интересира што може да е работата кога кашлам и плукам шлајм и крв заедно ?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Болка во вилицата,баш до увото.Од што може да биде?Да не се изместило нешто од растење на 8миците?
 
Член од
23 февруари 2010
Мислења
626
Поени од реакции
1.317
Попладнево ми излезе ечемичка (ечмичка) па да ве запрашам дали знае некој некаков домашен лек (маст или што и да е). Порано одев кај една жена што ми баеше и многу брзо поминува, но сега истата е почината па морам да барам алтернативни решенија.
Еднаш се лекував со медицинска терапија, масти капки и некои други лекарства но тоа траеше 4-5 дена.. а ова неможам да го поднесам (тие што имале ваков проблем знаат колку иритирачко знае да биде).
Ima antibioticki masti,ama tie obicno gi davaat ako cesto ti ispagaat.Ne go cepkaj,stavaj mu topli oblogi 4-5 pati dnevno po 10tina minuti samo bez pritisok i ke sozree ono za nekolku dena i samo ke prsne.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
23 февруари 2010
Мислења
626
Поени од реакции
1.317
Ме интересира што може да е работата кога кашлам и плукам шлајм и крв заедно ?
Od jak napor pri kaslanjeto se kine nekoe kapilarce,zemi si prospan sirup i odi i na lekar neka te slusne da ne spustis bronhitis.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
23 февруари 2010
Мислења
626
Поени од реакции
1.317
Болка во вилицата,баш до увото.Од што може да биде?Да не се изместило нешто од растење на 8миците?
Moze da bide od 8micite,moze ako pri jadenje ili prodzevanje da ja imas mnogu otvoreno ustata pa nekoe muskulce da problem,moze parotidnata zlezda da e.Vo sekoj slucaj odi na lekar.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Ima antibioticki masti,ama tie obicno gi davaat ako cesto ti ispagaat.Ne go cepkaj,stavaj mu topli oblogi 4-5 pati dnevno po 10tina minuti samo bez pritisok i ke sozree ono za nekolku dena i samo ke prsne.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Бев вчера во болница и после прегледот ми препишаа Патанол капки и Тобрадекс (капки и маст) така да сега е многу подобро. Обично за ден-два ми поминуваше и тоа без многу компликации но овојпат нешто се пореметило :D
Фала во секој случај.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.770
Поени од реакции
14.051
Во понеделникот некаде ми почна сува кашлица али апла без сопирање цел ден и така терав некој си два дена и во средата отидов на лекар. Ми даде обичен сируп за грло/кашлица, капки за нос и аугментин.
Сега еве веќе тред ден од терапијата ништо не е сменето јака сува кашлица без шлајмови, никако да ги исфрлам од мене. Плус еве вчера вечер и вечерва повраќам по некои си саат време од кога ќе го земам аугментинот. Побарав на нет и видов дека аугментинот предизвикувал такви реакции како диареа, повраќање итн...како што и се сомневав. Сега не знам дали да продолжам со оваа терапија уште да ја применувам или да ја прекинам ама како и да е во понеделник ако не ми е подобро ќе одам пак на лекар.

Единствена добра работа е што грлото осеќам дека ми е подобрено кое ми беше партали пред два дена. Температура и такви глупости немам.

Страв ми е само да не фатам некој бронхит зошто како мал доста фрки сум имал со такви глупости сум можел и астматичен да бидам. Затоа да не дојде до некоја ваква глупост дајте некој совет, искуство итн.. Фала :)
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.313
Поени од реакции
7.300
Во понеделникот некаде ми почна сува кашлица али апла без сопирање цел ден и така терав некој си два дена и во средата отидов на лекар. Ми даде обичен сируп за грло/кашлица, капки за нос и аугментин.
Сега еве веќе тред ден од терапијата ништо не е сменето јака сува кашлица без шлајмови, никако да ги исфрлам од мене. Плус еве вчера вечер и вечерва повраќам по некои си саат време од кога ќе го земам аугментинот. Побарав на нет и видов дека аугментинот предизвикувал такви реакции како диареа, повраќање итн...како што и се сомневав. Сега не знам дали да продолжам со оваа терапија уште да ја применувам или да ја прекинам ама како и да е во понеделник ако не ми е подобро ќе одам пак на лекар.

Единствена добра работа е што грлото осеќам дека ми е подобрено кое ми беше партали пред два дена. Температура и такви глупости немам.

Страв ми е само да не фатам некој бронхит зошто како мал доста фрки сум имал со такви глупости сум можел и астматичен да бидам. Затоа да не дојде до некоја ваква глупост дајте некој совет, искуство итн.. Фала :)
По муабетов што кажуваш ова повеќе личи на вирусен бронхитис, земај мед, чаеви, повеќе витамини и ќе се среди.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.770
Поени од реакции
14.051
По муабетов што кажуваш ова повеќе личи на вирусен бронхитис, земај мед, чаеви, повеќе витамини и ќе се среди.
Јадам овошје, мед постојано, а да не збориме за чаеви и супи по два котела на ден пијам :icon_mrgr:
Фала на одговорот :)
 

AnGeL.BoY

г-дин Дијамант Сваровски
Член од
7 септември 2010
Мислења
55
Поени од реакции
14
Ве молам помагајте!! Вчера и денес како да имам болки во препоните и околу пенисот. Исто така, како и да забележувам оток во левиот препон, а сеуште не сум отишол на доктор. Ве молам кажете ми, дали операцијата од кила е страшна? Како е, што е? Многу ми е страв.. верувајте ми многу се плашам! Споделете искуства со мене... :'(
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
1.281
Поени од реакции
273
На лицево почнува на одредени место да ми се лупи кожата:( Од што може да биде и лек некој?:unsure:
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Имам температура, кашлам ненормално.......... што да правам да прекинам да кашлам или да се намали кашлањето? :)
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Имам температура, кашлам ненормално.......... што да правам да прекинам да кашлам или да се намали кашлањето? :)
Ништо, Спонџи, те фатил грипот :(
Земи си Хербион, Проспан, корен од бел слез (за чај) и само многу чаеви, цедени сокови и да си помине време. Ако не ти помине температурата за 2 дена обавезно на доктор, можеби ќе треба Тамифлу или нешто плус.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom