Дежурна Ординација! #2

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.237
Поени од реакции
6.759
Мислав дека скинав бенка...Сеа штетни последици,слушнав некаде рак предизвикувало шознам..помош??
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.246
Поени од реакции
8.332
Ме има фатено некој вирус неможам да се оправам, денеска кулминира работава носов цел ден ми тече како вода. Очиве ми се како некоја алергија да имам закачено . Не кашлам само кивам чат пат. Од лекарства само парацетамол (далерон) пиев зошто ги имам препиено амоксиклав а и оспен како мал па избегнував лекарства. Сабајле планирам да идам на дежурен ама вечерва ми треба да се вратам во живот да го запрам течењево на носов и да се оправам колку толку спремам некој испит па у лошо време дојде се ова...
 
Член од
3 март 2010
Мислења
645
Поени од реакции
402
Што можи да предизвика мозолки на скалпот и како да се лекува, некаде прочитав. дека станува збор за фоликулитис и можи да е предизвикан од промени во хормоните, инфекција, проблеми со дигестијата, бактерии, проблеми со црниот дроб, стрес, од на фризер пренесено. Епа сега од овие се сомневам во повеќето пошто имам дигестивни проблеми, под стрес и напнатост бев многу мислам се замарам и мисли и филмој во умот идат нон стоп, се стегам некако во цело тело, а многу веројатно е дека од на фризер имам добиено или од еден шампон од америка шо го порачав
 
Член од
28 јануари 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Имам 16 години и тренирам фудбал скоро 8 години , пред некој ден ја зезнав работата , имавме тренинг и во тек на тренинг пиев многу вода едноставно неможев да се контролирам .. и сега тренирам веке втор ден од тогаш и при трчање ме стега дијафрагмата или срцето незнам што е мислам дека е дијафрагмата , па ве молам за помош. Благодарам однапред
:(
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
ne se plasi brat ne e srceto...zamoren voda ne se pie,ke ti pomine nekoe vreme ke imas bolki
 
A

AnFem

Гостин
Смее да се меша Фервекс и Ибупрофен(така ли се викаа?)?
Јас му ги дадов веќе на човеков, да не ќе го носам на душа? :icon_mrgr:
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.366
Поени од реакции
7.446
Смее да се меша Фервекс и Ибупрофен(така ли се викаа?)?
Јас му ги дадов веќе на човеков, да не ќе го носам на душа? :icon_mrgr:
Нема гајле
--- надополнето: 30 јануари 2014 во 19:34 ---
Мислав дека скинав бенка...Сеа штетни последици,слушнав некаде рак предизвикувало шознам..помош??
Мала е веројатноста да предизвика рак, набљудувај го местото и доколку бенката се зголемува, добива неправилна форма и не е обоена насекаде подеднакво, трк на дерматолог да ја види.
--- надополнето: 30 јануари 2014 во 19:37 ---
Имам 16 години и тренирам фудбал скоро 8 години , пред некој ден ја зезнав работата , имавме тренинг и во тек на тренинг пиев многу вода едноставно неможев да се контролирам .. и сега тренирам веке втор ден од тогаш и при трчање ме стега дијафрагмата или срцето незнам што е мислам дека е дијафрагмата , па ве молам за помош. Благодарам однапред
:(
Најверојатно станува збор за мускулна болка, но сепак ти препорачувам да тркниш и си направиш едно ЕКГ , да ти го преслуша некој срцето да се исклучи можноста дека станува збор за проблем со срцето.
--- надополнето: 30 јануари 2014 во 19:39 ---
Што можи да предизвика мозолки на скалпот и како да се лекува, некаде прочитав. дека станува збор за фоликулитис и можи да е предизвикан од промени во хормоните, инфекција, проблеми со дигестијата, бактерии, проблеми со црниот дроб, стрес, од на фризер пренесено. Епа сега од овие се сомневам во повеќето пошто имам дигестивни проблеми, под стрес и напнатост бев многу мислам се замарам и мисли и филмој во умот идат нон стоп, се стегам некако во цело тело, а многу веројатно е дека од на фризер имам добиено или од еден шампон од америка шо го порачав
Од "мозолки" до "мозолки" има голема разлика, треба некој да ги види и да ти каже што е.
 

Memento Mori

Yeah science, bitch!
Член од
24 август 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
1.562
Многу често имам главоболки, се дешава така 5-6 дена по ред во еден месец да ме боли главата. Аналгин уопште више не ми помага, некои други појаки апчиња? И не знам стварно што е финтата ама више 3-4 месеци ме фаќаат такви периоди кога ме боли главата неколку последователни дена..
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
имам проблем со десниот зглоб, закажав на ортопед арно ама дури на 28 ми е прегледот, никако неможи порано, а неможам дланкава да ја движам низ сите правци, а недај боже склек или една кеца да кренам
некое чаре колку да ублажам или да ставам некакви облоги ??
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
имам проблем со десниот зглоб, закажав на ортопед арно ама дури на 28 ми е прегледот, никако неможи порано, а неможам дланкава да ја движам низ сите правци, а недај боже склек или една кеца да кренам
некое чаре колку да ублажам или да ставам некакви облоги ??
Мирувај, не прави никакви активности неколку дена со таа рака :)
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.308
Поени од реакции
3.064
Многу често имам главоболки, се дешава така 5-6 дена по ред во еден месец да ме боли главата. Аналгин уопште више не ми помага, некои други појаки апчиња? И не знам стварно што е финтата ама више 3-4 месеци ме фаќаат такви периоди кога ме боли главата неколку последователни дена..
Пробај со Адвил мене од тие ми проаѓа.....али ова не е перманентно решение така да трк до доктор
 
Член од
16 јуни 2013
Мислења
42
Поени од реакции
10
Значи вака сакам некој поупатен да ми ги разјасни овие работи, ме интересира како антидепресивите и антипсихотиците влијаат на хормоните на човекот посебно на тестостеронот, дали тие содржат калории односно јагленихидрати (шеќери) и дали би правиле проблем при слабеење оти општо е познато дека дебелеат односно го покачуваат апетитот и како ја стимулираат гинекомастијата односно отекувањето на градите кај мажите значи ова ме интересира ако има некој запознаен со ова да студира медицина или нешто слично да ми поможи од голема важност ми е, чекам одговор ..??
 
P

Patrick

Гостин
Многу често имам главоболки, се дешава така 5-6 дена по ред во еден месец да ме боли главата. Аналгин уопште више не ми помага, некои други појаки апчиња? И не знам стварно што е финтата ама више 3-4 месеци ме фаќаат такви периоди кога ме боли главата неколку последователни дена..
Ne bi bilo na odmet da si napravis krvna slika, mozebi si slabokrven. Baraj ja pricinata, a ne samo privremeno resenie.
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Ај мала помош ќе Ве молам. Купив апарат за мерење притисок. Е сеа тој апарат во споредба со апаратот кај матичната на татко ми не е точен, а според апаратот кај мојата матична е точен. И сеа како да знам уствари кој е всушност точниот !?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom