Дежурна Ординација! #2

Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Ако најдиш одговор за ова пиши ми оти и мене ме интересираше, и дечкоми ги има на рацете.
Мене ми биле од алергија на латексни ракавици(поточно од пудрата),ама еве денес користев немам точки.може се губи тоа.
Он користи ли такви ракавици?
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Дали ова значи излегување од граници на бемка?
http://postimg.org/image/ol7yp1w75/full/


Земи си упат за кожен и нека ти ги провери сите бемки што те секираат, ќе ги погледне и со дерматоскоп ако процени дека има потреба. Не мисли и не се загледувај на секои 5 минути, еден преглед и све ќе ти е јасно, ако заклучи докторот дека е атипичен во зависност од степенот можеби ќе треба да се извади.

Тука дерматоскопијата е многу корисна, користи поларизирана светлина и леќи, така бемкава ќе се види зголемена и јасна и нема вака да се прелева како на сликата оти е сликана под обична светлина. Кога ќе ја види со дерматоскоп, во зависност дали има најразлични видови на структури, морфологии, бели и црни области, ќе ти каже што понатаму.
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Мене ми биле од алергија на латексни ракавици(поточно од пудрата),ама еве денес користев немам точки.може се губи тоа.
Он користи ли такви ракавици?

Не.
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
веројатно му е од стрес,ама нека си праша некој дерматолог.
кажи ми,дали можеш да ги напипаш точките,или баш како со маркер се само на кожата?

Црвени се, исто како акна да е само внатре место тоа белото, нема ништо и кога ќе го доприш како игличе да има внатре.
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Црвени се, исто како акна да е само внатре место тоа белото, нема ништо и кога ќе го доприш како игличе да има внатре.
Значи го немаме истото.нека си посети дерматолог најубаво,можно е почетна фаза на егзем.
 

StiflerAerodrom

Nepoznato Џубре
Член од
12 мај 2012
Мислења
30
Поени од реакции
1
Доколку до сега си немал проблеми со срцето, ниту пак некакви други заболувања, најверојатно не е проблем и се работи за палпитации кои е доста среќавана кај млади здрави индивидуи без некоја особена причина.

Сепак ќе треба да те прегледа матичниот за да се види да не има некој друг проблем.
bev na ekg i mi rekoa deka srceto mi cuka dobro i site tie raboti :D ova mi e vtor pat da mi se sluci i toa godinava ali gleam denovive se smiri malce :D
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Дали ова значи излегување од граници на бемка?
http://postimg.org/image/ol7yp1w75/full/
Еве еден корисен линк со слики на "како не треба да изгледа" бемката: http://www.euromelanoma.org/macedonia/campaign-2013/what-look .

Е сега, за ова дерматолозите користат лупа, што често не е доволно, па дерматологот треба да ти даде упат за дермоскопија во склоп на универзитетска клиника, се закажува.
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Имав рана над усната, коричката скоро и да е падната али како што паѓа се гледа црвенило и мислам дека ако не преземам нешто ќе ми остане флека :/ . Дали можам да го мачкам црвенилото со Контратубекс(ја користев за лузните после операција) или нешто друго ми препорачувате?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Имав рана над усната, коричката скоро и да е падната али како што паѓа се гледа црвенило и мислам дека ако не преземам нешто ќе ми остане флека :/ . Дали можам да го мачкам црвенилото со Контратубекс(ја користев за лузните после операција) или нешто друго ми препорачувате?
Јас не би сум ти препорачал Контратубекс, зошто тој дејствува врз лузните, а сега ти имаш раничка. Доколку ја намачкаш таа може да збувне, мачкај ја само со бебешка крема ;)
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Јас не би сум ти препорачал Контратубекс, зошто тој дејствува врз лузните, а сега ти имаш раничка. Доколку ја намачкаш таа може да збувне, мачкај ја само со бебешка крема ;)
Земено во предвид :). Други мислења?
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Земено во предвид :). Други мислења?
- Пантенол на база на Б витамин - http://www.galenika.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=915&Itemid=826&idpar=33

- Крема од невен, а имаш и други креми на странава: http://businesshouse.com.mk/doctorsproducts/index.php?option=com_content&task=view&id=57&Itemid=70.

- Јекодерм на база на рибино масло

Што и да зимаш, само осигурај се дека во упатството НЕ пишува "Да не доаѓа во допир со уста".
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Аман! Дајте некој спреј, лек за афти, недела под стресови сум и само ми излегуваат, посебно на јазикот и ме болат и стојат по 1 недела, некои и повеќе таман ќе заздраве, после то одма излегува друга до неа... Може да останат лузни така? :(

Испробано до сега: хексорал, прополис, лизобакт...
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Аман! Дајте некој спреј, лек за афти, недела под стресови сум и само ми излегуваат, посебно на јазикот и ме болат и стојат по 1 недела, некои и повеќе таман ќе заздраве, после то одма излегува друга до неа... Може да останат лузни така? :(

Испробано до сега: хексорал, прополис, лизобакт...
Сода бикарбона...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom