Дежурна Ординација! #2

Член од
11 јули 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
1.997
Јас стегав шумечи таблети мултивитамин,у комбинација со imuno shark,тие се ко топчиња полнети со рибино масло(демек црн дроб од ајкула).
Мене за 2 дена ме пушти,ама тие денови главата неможев да си ја држам.


Немој само да се труеш со глупости ко парацетамоли,цефалексини,ибупрофени и сл....само несто на витаминска база да те одржава и толку,организмот е доволно јак сам да си ја реши работата,само му треба време а не додатни хемии,па и со нив да се мачи после.
Да,да. Баш вчера мајка ми ми викаше парацетамол да сум пиел не сакав. Тоа ептен во најлошо и кога мора. Баш сега е периодов погоден за лечење, јадам многу вишни, салати глупости, еве баш само што пиев чај па јадев диња и некако малце ми е подобро. Не дека се излечив ама каков бев пред тоа не можев очиве да ги отворам.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.507
Не зимај капки за нос....штетни се,а башка и нема да ти помогнат....земи си мало инхалаторче оние малите,ко лабело шо личат.
Голем број капки за нос може нема да помогнат, ама Оперилот сигурен сум дека ќе помогнат, ќе го одзатнат носот и ќе може слободно да дише, а со тоа се губи и главоболката :)
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Не е убаво цело време да се клукаш со аспирини (стомак), ниту повеќе од 7 дена да ставаш Оперил (ќе го навикнеш носот), али помага и тоа и тоа, посебно ако немаш време за домашни фори.
Кивањето освен од алергија, може да ви е и од климата (после сонцето), башка имате и главоболка.
Не се плашете толку од хемија, уште не сте пензионери (хронично болни и со ослабена функција на органи).
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
за алергија (од храна) подобро е да се пие Оспен или Лоратадин?
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
за алергија (од храна) подобро е да се пие Оспен или Лоратадин?
Оспен е антибиотик не помага при алергија, пробај со лоратадинот он е хистамински блокатор, т.е. се користи за алергиски реакции би требало да помогне за алергиска реакција од храна. Прочитај прво упатство за несакани ефекти.
 

LeoMessi10

Lionel Andress Messi
Член од
12 април 2008
Мислења
2.316
Поени од реакции
268
имав враснат нокт на ногата,напраив операција во вторникот бев во четвртокот на преврска и во петокот отидов на море и се избањав може да и штети на раната?а и си стаив нов завој а прво ја исчистив раната со хидроген и спреј бивацин
 
Член од
23 јуни 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Имам некакви црвени точкички (мали брунчиња) на главата од пенисот (најдоле од неа). Ме интересира што е тоа? (имам 16 години и не сум имал сексуални односи)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.507
Имам некакви црвени точкички (мали брунчиња) на главата од пенисот (најдоле од неа). Ме интересира што е тоа? (имам 16 години и не сум имал сексуални односи)
Право на уролог, попаметно нема :)
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Имам некакви црвени точкички (мали брунчиња) на главата од пенисот (најдоле од неа). Ме интересира што е тоа? (имам 16 години и не сум имал сексуални односи)
Дави го у појак чај од камилица неколку пати дневно, ќе ти поминат додека да кажеш кекс, не го миј со јак сапун, најдобро бекутан купка (пенливо). Со јак сапун се уништуваат добрите бактерии и лесно можеш да закачиш некоја габична инфекција.
Некогаш може да се јават такви точкици од иритација, не значи одма дека треба да се летне на уролог, ако не ти помине за 3-4 дена, иди на лекар.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.751
Поени од реакции
8.247
Имам некакви црвени точкички (мали брунчиња) на главата од пенисот (најдоле од неа). Ме интересира што е тоа? (имам 16 години и не сум имал сексуални односи)
Навероjатно се работи за габична инфекциjа, следи дали точките се зголемуваат на броj , дали има специфична миризба, сепак треба стручно лице да ги види точките, друга вариjанта е да се иритирала главата од детергентот за перење, убаво ти кажа грегор, доколку не поминат за неколку дена оди на лекар.
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Го свиткав зглбот при скок на кошарка, играв со ниски патики. Откако станав и видов дека можам да одам знаев дека не ми е нешто скршено, а еве веќе 3 саати не ми е ни потечено ни малку. За болење - ме боли кога газам, ама се издржува, само страв ми е да не треба да се мести зглобот на ортопед. Мислите дека може да има потреба од таква работа или ништо страшно не е?
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Го свиткав зглбот при скок на кошарка, играв со ниски патики. Откако станав и видов дека можам да одам знаев дека не ми е нешто скршено, а еве веќе 3 саати не ми е ни потечено ни малку. За болење - ме боли кога газам, ама се издржува, само страв ми е да не треба да се мести зглобот на ортопед. Мислите дека може да има потреба од таква работа или ништо страшно не е?
http://forum.kajgana.com/threads/Шинат-глужд.66308/
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Имам едни како црвени точки на дланките.Не се како топчиња,него како флекички црвени на кожата и ме боцкаат кога ќе ги допрам.
јас се мислам дали е можно да се од:
-Алергија на латексни медицински ракавици
-Или стрес?
И одприлика дали е опасно?

Ако најдиш одговор за ова пиши ми оти и мене ме интересираше, и дечкоми ги има на рацете.
 

SHANE

Др.Акула
Член од
30 април 2008
Мислења
1.453
Поени од реакции
853

Kajgana Shop

На врв Bottom