Дежурна Ординација! #2

D

Daedalus

Гостин
Ова ми се дешават од 9-10 години, а сега имам 22. Незнам дали е сериозна работава или не...
Врска нема ова со траума. Постојат неколку објаснувања.
Едно е дека имаш опсесивно компулсивно растројство што те тера да имаш екстремна свесност за твоите сензоримоторни функции. Тоа се одликува со страв дека ако не мислиш на дишењето во случајов (може да е голтање, чукање на срце итн), дека нешто страшно ќе се случи (ќе прекинеш да дишеш) или пак страв дека вечно ќе бидеш преокупиран со дишењето како процес. Нормално дека кога стануваш свесен за истото почнуваш да добиваш илузии дека нешто не е у ред иако дишењето е сосема нормално. Може и да немаш опсесивно растројство но сепак да се плашиш од некоја х причина.
Ако случајот е тоа, треба да направиш
exposure стратегија, односно намерно да мислиш на процесот на дишење без при тоа да се плашиш за тоа. Повеќе за ова сценарио со објаснувања и опис на симптомите и причините имаш тука.
http://beyondocd.org/expert-perspectives/articles/when-automatic-bodily-processes-become-conscious-how-to-disengage-from-sens

Второто сценарио е дека се работи за отежнато дишење поради стрес. Но сепак истото не станува отежнато само кога ќе помислиш, туку независно од тоа дали ќе мислиш на дишењето или не, дишењето може да ти стане отежнато ако си под стрес или пак возбуден.

Третото сценарио е од медицински карактер кадешто отежнатото дишење може да биде резултат на проблеми со белите дробови или/и срцето.

Ти знаеш самиот кој од овие три модели го опфаќа твојот проблем најдобро.
--- надополнето: 17 март 2013 во 13:38 ---
Луѓе аналгин после алхохол може да се пие ? Пошто цела вечер пиев а главава ме убива....ај ако некој знае побрзо да не се отрујам да не си ебам векот XD
Може. Со каснење:P
 

StiflerAerodrom

Nepoznato Џубре
Член од
12 мај 2012
Мислења
30
Поени од реакции
1
Според досегашните познавања на медицината, астмата не може да биде излечена.

http://www.theglobeandmail.com/life/health-and-fitness/study-says-theres-no-permanent-relief-from-asthma/article4092585/
Нешто чув дека ако подолго време не се појават напади може да се изгуби , и ако ја добијам пред или за време на пубертет може да се изгуби
 
D

Daedalus

Гостин
Нешто чув дека ако подолго време не се појават напади може да се изгуби , и ако ја добијам пред или за време на пубертет може да се изгуби
Moже, условно кажано да стагнира.
Не може да се изгуби или излечи. Барем, тоа е познато со досегашните медицински испитувања. За понатаму, ќе видиме:)
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
Но дали ја имам сега е прашањето :D дали уопште се губи таа болест
и јас како што сум слушал од доктори, астмата не може да се изгуби или излечи. со тебе е цел живот, затоа треба редовно на контроли, на прегледи да се оди, за да ја контролираш.
можеби сега се чувстуваш подобро ( дај боже подобро да ти биде) ама во иднина не знаеш што може да те снајде, на пр. при нервоза или поголем замор. штом ти откриле дека имаш мора да си подготвен во секој момент, да имаш крај себе спреј или нешто слично.
;)
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Нешто чув дека ако подолго време не се појават напади може да се изгуби , и ако ја добијам пред или за време на пубертет може да се изгуби
А зошто не одиш на пулмолог алерголог штом ти било кажано дека е алергиска?
Еве, Д-р Докиќ е одличен доктор, најдобар во Македонија за таа проблематика, сигурно ќе ти каже најпрецизно сѐ околу тоа и ќе направи испитувања со кои дефинитивно може да се види дали сѐ уште ја имаш болеста или се повлекла.
За алергиите кои не се поврзани со астма знам дека може да се појават во тек на детството или пубертетот и подоцна да се повлечат, но за астмата не сум сигурна.
 
Член од
13 август 2012
Мислења
21
Поени од реакции
0
Здраво!
Ми треба помошш! Пред 3 дена бев со дечко, но немав секс него само допирии и такви ствари...е сега ме интересира ако ми свршил на ѓаќи дал е можно преку нив да навлези течност во внатрешноста. бидејки кога се вратив дома имав кафеава течност др ден ми ја снема и денес повторно ми протече.Имам и привремени болки во стомаков....Има шанси за бременост?
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.580
Поени од реакции
34.987
Здраво!
Ми треба помошш! Пред 3 дена бев со дечко, но немав секс него само допирии и такви ствари...е сега ме интересира ако ми свршил на ѓаќи дал е можно преку нив да навлези течност во внатрешноста. бидејки кога се вратив дома имав кафеава течност др ден ми ја снема и денес повторно ми протече.Имам и привремени болки во стомаков....Има шанси за бременост?
Ах бе дете бееее
А бе како знаете за ‘‘допири, свршување на гаќи и такви ствари‘‘, а незнаете ништо за можностите кога и како настанува бременост, :facepalm:
Ете сега типот ти свршил на гаќи, па сигурно некој сперматозоид ќе полета и ќе те оплоди, имаш 9 месеци да размислиш како да му ја соопштиш среќната вест.

П.С. НЕ си бремена, спиј на раат
 
Член од
13 август 2012
Мислења
21
Поени од реакции
0
ххаха знам дека е смешно ама стварно имам некоја грижа на совест незам зошто.....;) фала ти :X3:
--- надополнето: 19 март 2013 во 01:00 ---
П.С а од каде кафеавата течност????? на што може да е резултат?
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
ххаха знам дека е смешно ама стварно имам некоја грижа на совест незам зошто.....;) фала ти :X3:
--- надополнето: 19 март 2013 во 01:00 ---
П.С а од каде кафеавата течност????? на што може да е резултат?
А кога треба да добиеш?
 
C

cige

Гостин
Препорачајте каде да направиме томографија на мозок.
 
Член од
13 август 2012
Мислења
21
Поени од реакции
0
Па овој месец немам сеуште добиено...последната ми беше од 8-12 февруари
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Па овој месец немам сеуште добиено...последната ми беше од 8-12 февруари
[/quote]
Па до сега си требала да добиеш....дали и другпат ти се случило да ти касни?
 
Член од
13 август 2012
Мислења
21
Поени од реакции
0
Па до сега си требала да добиеш....дали и другпат ти се случило да ти касни?[/quote]
Да ми се случувало еден месец воопшто да не добијам....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom