Дежурна Ординација! #2

Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.711
Понекогаш ми се јавува непријатна болка под мишките како некој да ме штипнува. :confused:
Најчесто ми се јавува на левата мишка, но денеска се јави на десната страна.
Погрешна музика слушаш :P
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
Ми рече можам да јадам одма, не треба ни 2 саата да се чека. Ама јас сепак чекав не јадев одма. А какви компликации настанаа?
знам дека не треба 2 саати да се чека, најсила по пол саат викаат да чекаш и после терај.
инаку на другар ми му загнои забот, па му потече цел страна и почна и крв да му излегува. кога појде пак кај стоматологот му го отвори и внатре памук му најде :facepalm:
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.310
Поени од реакции
15.544
Имам мал проблем со упатствата за Marisol.

На оргиналното упатство не пишува ништо за рок на користење по првичната употреба, додека на македонското пишува 1 месец. Дали знае некој кое е точно? Исто така, рок на траење 3 години, на македонското 2 години, ова второво не ми е проблем, туку само за да ви доловам дека има и вакви разлики.
 
Член од
31 јули 2012
Мислења
59
Поени од реакции
18
Значи вака: во петокот кренав температура 40 степени, саботата сабајлето се спушти на 39, но вечерта вчера ми се крена на 41. Си ставив инфузија, ми спадна, но денес сабајлето повторно почна да ми се крева температурата. Пијам парацетамол, некаков совет за намалување на температура?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Значи вака: во петокот кренав температура 40 степени, саботата сабајлето се спушти на 39, но вечерта вчера ми се крена на 41. Си ставив инфузија, ми спадна, но денес сабајлето повторно почна да ми се крева температурата. Пијам парацетамол, некаков совет за намалување на температура?
Влези во када со поладна вода. Ќе биде малце мила душа ризик јак ама ова е начинот со кој најбрзо ќе ја спуштиш. И во понеделник на лекар, да не има некој посебен причинител на температурата..

И јас се разболев со температура и влегов во када вчера 5 минути и еве денес ко поново родена сум.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Значи вака: во петокот кренав температура 40 степени, саботата сабајлето се спушти на 39, но вечерта вчера ми се крена на 41. Си ставив инфузија, ми спадна, но денес сабајлето повторно почна да ми се крева температурата. Пијам парацетамол, некаков совет за намалување на температура?
Земи киселина разблажи ја со вода, потоа некој легни и некој од домашните со крпи наводенети со (киселината и водата) нека ти стават на гради, челото, и нека ти ги натопат и чорапите. За саат два како нов ќе бидеш.
 
Член од
31 јули 2012
Мислења
59
Поени од реакции
18
А против кашлица некое решение? оти грлото не ме боли, ама сепак кашлам многу, по 10-15 секунди без престан..
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Не ми е испробано,но прочитав дека ловоров лист било добро за кашлица.Се вари како чај...
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
А против кашлица некое решение? оти грлото не ме боли, ама сепак кашлам многу, по 10-15 секунди без престан..
Чај од кантарион, чај од ѓумбир ти се ефективни против кашлица. Ние дома правиме и масло со кантарион тоа помага многу против кашлицата. Мислам дека треба да стои цвет од кантарион во масло 40 дена на сонце или на тивок оган 1 ден мислам дека беше.
Инаку може да си направиш и корен од ѓумбир во тегла мед (ѓумбирот се мели ситно) така да остои 24 часа и потоа може да се конзумира неколку пати на ден
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Кои проблеми може да настанат доколку се држи алкалноста на телото подолго време базна?
Се работи за татко ми и ме интересира ова бидејќи човекот е болен од рак на бели дробови. Откако му го открија дека е болен во јануари годинава досега успеваме да му ја одржуваме базна. Ја мериме алкалноста преку плунката дали е тоа исправно?
Инаку моментално лекот кој го зема DCA Дихлороацетат се зголеми базноста премногу.
Последните 2 и пол недели постојано блада, заборава и веќе не разликува сон од јаве. Дали е можно да има таков ефект поради алкалноста.
--- надополнето: 11 март 2013 во 09:14 ---
Rinostop sirup I herbion od tegavec

majmun

Tonalin sodrzi ALA.
Најдов АЛА, indole 3 carbinol mi treba uste
 
P

propoise

Гостин
Baznost na krv bi bilo podobro da meris a sekako dejstvoto e nagrizuvacko i stetno mislam deka treba nesto da mu dadete protiv bolki i O2 obavezno.

za vtoroto ili mnogu brokula ili ova rastenie Linum usitatissimum

 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Baznost na krv bi bilo podobro da meris a sekako dejstvoto e nagrizuvacko i stetno mislam deka treba nesto da mu dadete protiv bolki i O2 obavezno.

za vtoroto ili mnogu brokula ili ova rastenie Linum usitatissimum

Нема преголеми болки во последно време, но постојано спие и веќе не разликува сон од јаве. Инаку болките му се намалени, indole 3 carbinol знам дека го има многу во брокула исто и во зелката, но проблемот е што тој нема сила да јаде.
Каде да прашам за инфузии да му дадат, да се накрени малку?
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
За во Филип Втори за преглед треба упат да земам од матичниот лекар или може и така без упат ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom