Дежурна Ординација! #2

Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Па до сега си требала да добиеш....дали и другпат ти се случило да ти касни?
Да ми се случувало еден месец воопшто да не добијам....[/quote]
епа тогаш не се секирај...;)
 
Член од
21 март 2009
Мислења
166
Поени од реакции
2
Здраво дечки ..очано ми треба одговор.
Мајками правеше операција пред 2 месеци , ја вадеше матката и јајниците . После втората недела од операцијата мајками има секојдневни главоболки ..секој ден ја боли глава .
Какво чаре за тоа ? Можно ли е да е од операцијата бидејки повеке нема менструација ?

ке ви бидам благодарна многу ако некој ми помогне .
Поздрав
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Здраво дечки ..очано ми треба одговор.
Мајками правеше операција пред 2 месеци , ја вадеше матката и јајниците . После втората недела од операцијата мајками има секојдневни главоболки ..секој ден ја боли глава .
Какво чаре за тоа ? Можно ли е да е од операцијата бидејки повеке нема менструација ?

ке ви бидам благодарна многу ако некој ми помогне .
Поздрав
Можно е да и се појавила мигрена заради анестезијата што ја примила за операцијата. Нека разговара со матичниот доктор за ова. Во меѓувреме може да земе ампула аналгин, таблетка кетонал, налгесин форте или било кој посилен лек против главоболка, под услов да го има земано порано и да не е алергична. Дали прима сега и некоја друга терапија?
 
Член од
21 март 2009
Мислења
166
Поени од реакции
2
Можно е да и се појавила мигрена заради анестезијата што ја примила за операцијата. Нека разговара со матичниот доктор за ова. Во меѓувреме може да земе ампула аналгин, таблетка кетонал, налгесин форте или било кој посилен лек против главоболка, под услов да го има земано порано и да не е алергична. Дали прима сега и некоја друга терапија?
ne prima nisto drugo , nonstop e na analgin posto ima glavobolka sekoj den :(
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
ne prima nisto drugo , nonstop e na analgin posto ima glavobolka sekoj den :(
Нека проба со налгесин форте или кетонал форте и нека види, а најдобро да зборува со матичниот да проверат и притисок.
 
Член од
21 март 2009
Мислења
166
Поени од реакции
2
Нека проба со налгесин форте или кетонал форте и нека види, а најдобро да зборува со матичниот да проверат и притисок.
Pie sekoj den apcinja za visok pritisok skopril , gi pie veke 4 godini .No ovaa dosega i se nemase sluceno.
Kako ida e mora da se odi na lekar. Ti blagodaram za odgovorite .pozzz
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Кој чај се пиеше за запирање кашлица? Бев болна пред недела дена уште апчињата ми останаа да ги допијам ама ме нервира кашлањето, непријатно ми е. Или па и некој друг лек слободно кажете.
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Кој чај се пиеше за запирање кашлица? Бев болна пред недела дена уште апчињата ми останаа да ги допијам ама ме нервира кашлањето, непријатно ми е. Или па и некој друг лек слободно кажете.
Ехинацеа, мајчина душичка, ѓумбир :)

Друг лек, таан и мед, во однос 1:1.
 
Член од
16 септември 2012
Мислења
19
Поени од реакции
5
вака, два дена имам блага температура у рандом време 37.7 пијам доксициклин витамин ц али не поминуе али мислам дека е од крајнициве оти ме повторуваат еве два месеца таман ке се средам пак ке ме фатат инаку сум хроника со нив....некој совет освен да се вадат :tapp:
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
вака, два дена имам блага температура у рандом време 37.7 пијам доксициклин витамин ц али не поминуе али мислам дека е од крајнициве оти ме повторуваат еве два месеца таман ке се средам пак ке ме фатат инаку сум хроника со нив....некој совет освен да се вадат :tapp:
Брис ти земаа? Зошто не сакаш да ги вадиш? Па од толку инфекции ќе ти се направат решето и такви уште повеќе се подложни на инфекција.
 
Член од
16 септември 2012
Мислења
19
Поени од реакции
5
Брис ти земаа? Зошто не сакаш да ги вадиш? Па од толку инфекции ќе ти се направат решето и такви уште повеќе се подложни на инфекција.
неможам да си дозволам да бидам надвор од употреба 2 недели :facepalm: како што бара после операција инаку да иам време би исекол цела глава не само крајнициве :tapp: тоа е ако знае некој нешто нека даде совет....
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
неможам да си дозволам да бидам надвор од употреба 2 недели :facepalm: како што бара после операција инаку да иам време би исекол цела глава не само крајнициве :tapp: тоа е ако знае некој нешто нека даде совет....
Како што ти кажаа, оди да ти земат брис, потребен е друг антибиотик за бактеријата што ја имаш.
Во меѓувреме можеш или да земеш лажица сода бикарбона, да ја ставиш на јазик и да пуштиш да ти се стопи (што е прилично одвратно) или да купиш раствор за плакнење на уста Хексорал и во него да раствориш пола кесичка сода бикарбона и да правиш гаргара на секој саат до саат и пол.
Не би ти го препорачала спрејот со анестетик од септолете затоа што има многу лоши несакани ефекти. Најбитно од сѐ е да направиш брис бидејќи така ќе се види кој антибиотик треба да го користиш, а со точниот антибиотик за неколку дена ќе се среди. Ако не можеш отсабајле Адриалаб (веројатно и други приватни лаборатории, јас за овие знам бидејќи кај нив одам) работат и попладне.
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
неможам да си дозволам да бидам надвор од употреба 2 недели :facepalm: како што бара после операција инаку да иам време би исекол цела глава не само крајнициве :tapp: тоа е ако знае некој нешто нека даде совет....
Ондак мора да ги излечиш, а не да ги залечуваш од време на време и да голташ секакви антибиотици, туку со резултатот од брисот ќе ти дадат и листа на антибиотици кои ја убиваат бактеријата.

Не би ти го препорачала спрејот со анестетик од септолете затоа што има многу лоши несакани ефекти.
Какви несакани ефекти? Јас само тоа користев...
 
Член од
11 јуни 2011
Мислења
249
Поени од реакции
166
здраво дечки да прашам колку е озбилно да имаш циста на бубрезите? фала однапред
 

Kajgana Shop

На врв Bottom