Дежурна Ординација! #2

StiflerAerodrom

Nepoznato Џубре
Член од
12 мај 2012
Мислења
30
Поени од реакции
1
Здраво е да пијам Витамин Ц и Б - Комплекс секој ден ?
 
Член од
3 ноември 2012
Мислења
5
Поени од реакции
0
Здраво е да пијам Витамин Ц и Б - Комплекс секој ден ?
Колку јас што знам, да. Доколку имаш вишок на овие витамни ќе ги исфрлиш преку урина, тешко да ти направат некоја штета, само не претерувај со пиење во некои екстремности.
 
F

FuckYouAll

Гостин
Пред месец дена имав херпес на долната усна, ми помина, ама на местото ми остана како флека, лузна, црвено, и кога го притискам со јазик ме болит многу малце.
Лек имат за ова ?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.407
Поени од реакции
7.629
Пред месец дена имав херпес на долната усна, ми помина, ама на местото ми остана како флека, лузна, црвено, и кога го притискам со јазик ме болит многу малце.
Лек имат за ова ?
Не
 

StiflerAerodrom

Nepoznato Џубре
Член од
12 мај 2012
Мислења
30
Поени од реакции
1
Колку јас што знам, да. Доколку имаш вишок на овие витамни ќе ги исфрлиш преку урина, тешко да ти направат некоја штета, само не претерувај со пиење во некои екстремности.
Пијам една недела б комплекс еднаш дневно па другата ц витамин и така..
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.758
Поени од реакции
7.582
Пијам една недела б комплекс еднаш дневно па другата ц витамин и така..
Не претерувај со витамините, особено со Б. Најарно ти е да ги примаш природно, преку исхраната. Есен сме, сѐ има.
 
М

Мартин`

Гостин
Луѓе дај кажувајте што да пијам да ставам на забов.. ме мава у глава од што ме боли а не работи ниеден заболекар викенд :cenzura:
 
Член од
7 февруари 2011
Мислења
211
Поени од реакции
105
Луѓе дај кажувајте што да пијам да ставам на забов.. ме мава у глава од што ме боли а не работи ниеден заболекар викенд :cenzura:
Zabolek - се става со вата на непцето на заболеното место и поминува.
Можеш Analgin ако не си алергичен или нешто појако. - ако не си алергичен секако.
--- надополнето: 10 ноември 2012 во 19:19 ---
Пред месец дена имав херпес на долната усна, ми помина, ама на местото ми остана како флека, лузна, црвено, и кога го притискам со јазик ме болит многу малце.
Лек имат за ова ?
Прво - ако е херпес- и ако си се мачкал со Aciklovir па поминало
- ако нема ефект може со Метиленско сино - пак ако збориме за херпес.
А може да е некој екцем - треба да те види матичниот или кожен специјалист.
Секогаш останува во случај на херпес мала резидуа ама со подигање на имунитетот ако е црвено може да се повлече а ако е флека веќе е дефинитивно формирана..
--- надополнето: 10 ноември 2012 во 19:30 ---
Ме наболува уво...ама не е болка него одвреме на време осеќам некоја тапа болка...ме тишти:(
Ако е насабајле само и не продолжува во текот на денот(престанува) - може да се работи само за церумен или често спиење на таа страна.
Ама дефинитивниот пристап би бил да те види лекар(Ушен-Оториноларинголог) со Отоскоп да не се работи за воспаление на уво.. Ништо страшно ако е само на едното.Ќе ти препише специјалистот капки за уво - Otol H или Dexamethason+Neomicin најверојатно + Еntan + некој послаб антибиотик..
 
М

Мартин`

Гостин
Zabolek - се става со вата на непцето на заболеното место и поминува.
Можеш Analgin ако не си алергичен или нешто појако. - ако не си алергичен секако.
Бев во аптека ми дадоа некој си Налгесин C ама 2-3 саати им трае дејството и после морам пак.. се отрув од апчињава викендов.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
249
Поени од реакции
148
Бев во аптека ми дадоа некој си Налгесин C ама 2-3 саати им трае дејството и после морам пак.. се отрув од апчињава викендов.
пробај со УПСАРИН шумливи таблети
--- надополнето: 11 ноември 2012 во 17:46 ---
Здраво е да пијам Витамин Ц и Б - Комплекс секој ден ?
не е штетно одредено време ама ке ти се зголеми апетит
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Здраво е да пијам Витамин Ц и Б - Комплекс секој ден ?
Не е здраво. Иако овие витамини се растворливи во вода, т.е. значи дека организмот нема начин како да ги складира, витамин C не може да се апсорбира преку клеточната мембрана т.е. се апсорбира некои 10-20 проценти, затоа најискористен внес на витамин C е преку овошјето и зеленчукот (портокали, кисела зелка, пиперка ... ) оти таму се наоѓа во форма на сол, која лесно дисоцира и транспортот преку мембраните е значително олеснет па искористувањето е скоро 100 %.
B - complex исто, ако немаш некои значително проблеми за недостаток на овие витамини, како: анемија, афти во остата, пукање на краевите од остата, пукање на устата значи дека немаш недостаток. Јади повеќе jajca, риба, џигер и така натаму.
 

prozac

кабадаја
Член од
11 ноември 2012
Мислења
18
Поени од реакции
16
за Б комплекс ако земаш од 1 до 2 таблети на ден нема никаква штета а доколку не му е потребен на организмот ќе го исфрли преку урината за ц витаминот и со внесување на овој витамин не е возможно да настане хипервитаминоза бидејќи организмот ќе го изнесе преку урината
 
Член од
22 април 2012
Мислења
74
Поени од реакции
54
Значи скоро секој ден почна да ми се случува..Ми доаѓа топлина во телото и почнува цела кожа да ми се вцрвенува и исфрла по лице и стомак и осеќам како ме пецка и чеша .. и после 2 3 минути ке стаам нешо ладно на мене и исчезнува и ништо не ми се познава..
Почнав од денеска да пијам Летизен таблети да видам дали е алергија па ке видам дали ке се појави пак..
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.422
Поени од реакции
2.203
Имам заприметено, едно година дена, па и можеби повеќе, кога излегувам, на сите им студи, мене па ич! Сите со бунди, а јас се осеќам како да можам комотно со куси ракави да шетам! Обично секаде одам со блузи, јакната во рака ја носам, да не е ептен чудно, ако облечам јакна, ќе се напрам жива вода!
На што се должи ова, ако некој знае да ми каже?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Имам заприметено, едно година дена, па и можеби повеќе, кога излегувам, на сите им студи, мене па ич! Сите со бунди, а јас се осеќам како да можам комотно со куси ракави да шетам! Обично секаде одам со блузи, јакната во рака ја носам, да не е ептен чудно, ако облечам јакна, ќе се напрам жива вода!
На што се должи ова, ако некој знае да ми каже?
Циркулацијата ти е 10 ка :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom