Дежурна Ординација! #2

Член од
22 октомври 2017
Мислења
47
Поени од реакции
10
@Stern Те молам ако имаш време да напишаш твое мислење, многу би ми помогнaло, па би те замолил да ја отвориш ЛП опцијата за да ти ја пратам снимката од магнетна.
„благодарам!“
 
Член од
2 јануари 2024
Мислења
27
Поени од реакции
9
Se trudam da Vi pomognam. Ne bi mozel da go storam istoto bez samiot da gi vidam tomografite kako pritoa bi donel sopstven naod i mislenje //tugjoto med. mislenje opravdano ne go prifakjam bez tomograf vo prilog//.
Dokolku ,,gi nemate,, na disk t.e. usb tomografite //pacienti od celiot svet gi dobivaat vo elektronska forma, isto sum cital tomografi i magneti na pacienti i od Germanija koi mi gi donele licno na cd vo klinika ili mi gi dostavile online na oblak//.
Dokolku ,,ne mozete,, da go storite istoto, avtomatski ne mi dozvoluvate da vi pomognam iako sakam. Sekoe dobro
Uspeav da dojdam konecno do cd od kompjuterskata tomografija. Proslata nedela koga bev ne mi go dadoa, vcera povtorno bev i rekov ke go baram doktorot sto me vodese vo bolnica,no za srekja drug bese vraboten vo kancelarijata i bez problem ,samo stom mu kazav deka sakam cd,mi prefrli snimkite i mi go dade. Ke odam ponedelnik da mi gi prefrlat na usb ,bidejki nemam na laptop za cd i ke vi ispratam .Blagodaram
 
Член од
22 октомври 2017
Мислења
47
Поени од реакции
10
@Kadaif
Здраво, сакам да те прашам во петокот бев овде во минхен на магнетна во 16 00 влегов траеше околу 25мин до 30 снимањето со контраст, завршивме се ги прашав за резултати ми рекоа ке ги прателе на мојот матичен а мојот матилен не р специјалист за да ги прочита....ајде да речеме ке испратат извештај ама како толку брзо бидејки одма затворија во петокот после моето снимање а сабота и недела не работат а ЦД го добив одма.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.309
Поени од реакции
7.299
@Kadaif
Здраво, сакам да те прашам во петокот бев овде во минхен на магнетна во 16 00 влегов траеше околу 25мин до 30 снимањето со контраст, завршивме се ги прашав за резултати ми рекоа ке ги прателе на мојот матичен а мојот матилен не р специјалист за да ги прочита....ајде да речеме ке испратат извештај ама како толку брзо бидејки одма затворија во петокот после моето снимање а сабота и недела не работат а ЦД го добив одма.
Твојот матичен ќе го добие извештајот од магнетната резонанца веќе "прочитан" од специјалист радиолог.

А CDто е само носител на сликите од магнетната за ако одеш некаде на контрола во друга болница или приватна ординација по радиологија за да можат да ги споредат сликите.

Многу застарени сте бе у Минхен. :icon_mrgr:

Моите пациенти добиваат пасворд или QR Code и на одреден веб сајт можат во секој момент да си ги гледаат сликите без да имаат соодветен софтвер да го чита CDто.
 
Член од
22 октомври 2017
Мислења
47
Поени од реакции
10
Твојот матичен ќе го добие извештајот од магнетната резонанца веќе "прочитан" од специјалист радиолог.

А CDто е само носител на сликите од магнетната за ако одеш некаде на контрола во друга болница или приватна ординација по радиологија за да можат да ги споредат сликите.

Многу застарени сте бе у Минхен. :icon_mrgr:

Моите пациенти добиваат пасворд или QR Code и на одреден веб сајт можат во секој момент да си ги гледаат сликите без да имаат соодветен софтвер да го чита CDто.
Поентата ми беше како го изготвија извештајот додека траеше снимањето од 25мин, пошто ми кажа во пон ги имаш рез кај матичниот, а заедно со докторот и асистентот ја затворивме вчера ординацијата.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.309
Поени од реакции
7.299
Поентата ми беше како го изготвија извештајот додека траеше снимањето од 25мин, пошто ми кажа во пон ги имаш рез кај матичниот, а заедно со докторот и асистентот ја затворивме вчера ординацијата.
Радиолозите работат и home office, плус праќаат наоди по факс. Не е тука ништо чудно.
 
Член од
22 октомври 2017
Мислења
47
Поени од реакции
10
Радиолозите работат и home office, плус праќаат наоди по факс. Не е тука ништо чудно.
Јасно, фала многу.
Автоматски споено мислење:

Радиолозите работат и home office, плус праќаат наоди по факс. Не е тука ништо чудно.
П.с би можел ли да го погледнеш видеото да ти го испратам во ЛП бидејќи погоре кажа "мои пациенти" секое мислење ми е од значење.
 
Последно уредено:
Член од
28 ноември 2022
Мислења
229
Поени од реакции
339
@Anci3539017 @Fleksi
Zalam sto povekje ne prifakam da Vi gi poglednam snimkite. Javno Vi se izvinuvam i na Vas, kako i na ostanatite clenovi na ovoj forum.
Pricinata poradi koja ,,trajno zaminuvam od ordinacija,, t.e. odgovori na bilo kakvi prasanja povrzani so medicinata e losoto administriranje na ova ,,katce,, koe bi mozelo da se pretvori vo nesto ,,mnogu polezno,,. No toa ne e vo ,,moj domen,,.

Imeno, tuka kako gledam odamna ,,ve vodi,, edno bezobrazno i drsko devojce, koe ,,uziva da se konfrotira,, so site //vo sto jas ne uzivam t.e. ,,ne sum praviot covek za nejzinite igri na zborovi,,//. Administracijata toa i go dopusta t.e. ne ja sprecuva vo istoto. Inaku na ovoj forum e prisuten i moj procuen kolega d-r spec. koj poradi istoto devojce ,,se ima otkazano,, od davanje na pomos prema ostanatite clenovi prilicno pred podolg vremenski period.

Devojce koe Vi ,,vadi,, google analizi i Vi preveduva clanaci od mediumi kade se govori za medicina.
Devojce za koe uste od sam pocetok na moeto clenstvo, garantiram deka ne e medicinsko lice //jas ili bilo koj drug lekar ,,cita za sekunda,, koj ima vistinsko steknato med. obrazovanie a koj ,,e sakam da bidam, no ne sum,,.//.
Sega vsusnost svakam zosto ostanatite moi ,,vistinski kolegi,, nema da gi imenuvam po clenskite iminja, ednostavno ne go posetuvaat ,,ova katce,, ili nekoi seuste ,,premnogu retko,, se izjasnuvaat so kratok i brz odgovor koj otkako ,,ke se javi devojceto,, napustaat idna t.e ponatamosna konverzacija.
Devojce koe saka da se ,,zakacka,, so site, mislejki deka e ,,expert za se,,.

Jas na soprugata koja e d-r spec. po pedijatrija ,,ne smeam,, nitu sakam da i se mesam vo nejziniot domen. Vzaemno ,,ne se zakacame,, t.e. ,,ne gi mesame,, nasite specijalizacii vo nitu eden kontext. Plasticno i ke objasnam ,,so nekolku zborovi,, zosto e toa taka, da bese medicinata edno za se i za site, nemase da postojat specijalizaciite kako i ponatamosnoto obrazovanie vo pogled na medicinata.

No Vie imate ,,seznalica,, koja ke Vi gi ,,izvadi,, site dg. citajki Vi horoskop ili gledajki Vi na kafe. Pritoa istoto kje go nadgradi so ,,google brza ,,,,specijalizacija,,,, na Vasata maka,,.
Pobarajte si ja @bijons neka Ve sovetuva, neka ,,cita naodi i mislenja,, kako i magneti tomografi rtg itd, neka ve ,,lekuva,,. Administracijata neka prodolzi ,,da ja neguva,, dodeka taa veruvam deka kje go ,,zbogati ovoj forum,,.

Ova e mojot posleden post vo katce medicina.

Vi posakuvam pred se dobro zdravje na site, kako i neminoven sovet do site clenovi da vnimavaat na ,,google analizite,, vo odnos na medicinata dadeni od toa lice.
Sekoe dobro.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
@Anci3539017 @Fleksi
Zalam sto povekje ne prifakam da Vi gi poglednam snimkite. Javno Vi se izvinuvam i na Vas, kako i na ostanatite clenovi na ovoj forum.
Pricinata poradi koja ,,trajno zaminuvam od ordinacija,, t.e. odgovori na bilo kakvi prasanja povrzani so medicinata e losoto administriranje na ova ,,katce,, koe bi mozelo da se pretvori vo nesto ,,mnogu polezno,,. No toa ne e vo ,,moj domen,,.

Imeno, tuka kako gledam odamna ,,ve vodi,, edno bezobrazno i drsko devojce, koe ,,uziva da se konfrotira,, so site //vo sto jas ne uzivam t.e. ,,ne sum praviot covek za nejzinite igri na zborovi,,//. Administracijata toa i go dopusta t.e. ne ja sprecuva vo istoto. Inaku na ovoj forum e prisuten i moj procuen kolega d-r spec. koj poradi istoto devojce ,,se ima otkazano,, od davanje na pomos prema ostanatite clenovi prilicno pred podolg vremenski period.

Devojce koe Vi ,,vadi,, google analizi i Vi preveduva clanaci od mediumi kade se govori za medicina.
Devojce za koe uste od sam pocetok na moeto clenstvo, garantiram deka ne e medicinsko lice //jas ili bilo koj drug lekar ,,cita za sekunda,, koj ima vistinsko steknato med. obrazovanie a koj ,,e sakam da bidam, no ne sum,,.//.
Sega vsusnost svakam zosto ostanatite moi ,,vistinski kolegi,, nema da gi imenuvam po clenskite iminja, ednostavno ne go posetuvaat ,,ova katce,, ili nekoi seuste ,,premnogu retko,, se izjasnuvaat so kratok i brz odgovor koj otkako ,,ke se javi devojceto,, napustaat idna t.e ponatamosna konverzacija.
Devojce koe saka da se ,,zakacka,, so site, mislejki deka e ,,expert za se,,.

Jas na soprugata koja e d-r spec. po pedijatrija ,,ne smeam,, nitu sakam da i se mesam vo nejziniot domen. Vzaemno ,,ne se zakacame,, t.e. ,,ne gi mesame,, nasite specijalizacii vo nitu eden kontext. Plasticno i ke objasnam ,,so nekolku zborovi,, zosto e toa taka, da bese medicinata edno za se i za site, nemase da postojat specijalizaciite kako i ponatamosnoto obrazovanie vo pogled na medicinata.

No Vie imate ,,seznalica,, koja ke Vi gi ,,izvadi,, site dg. citajki Vi horoskop ili gledajki Vi na kafe. Pritoa istoto kje go nadgradi so ,,google brza ,,,,specijalizacija,,,, na Vasata maka,,.
Pobarajte si ja @bijons neka Ve sovetuva, neka ,,cita naodi i mislenja,, kako i magneti tomografi rtg itd, neka ve ,,lekuva,,. Administracijata neka prodolzi ,,da ja neguva,, dodeka taa veruvam deka kje go ,,zbogati ovoj forum,,.

Ova e mojot posleden post vo katce medicina.

Vi posakuvam pred se dobro zdravje na site, kako i neminoven sovet do site clenovi da vnimavaat na ,,google analizite,, vo odnos na medicinata dadeni od toa lice.
Sekoe dobro.
Izvini doktore, no pricinata poradi koja navodno si zaminuvate e krajno glupava i nelogicna.
Krajno glupav poteg od vas.....
 
Член од
22 октомври 2017
Мислења
47
Поени од реакции
10
@Anci3539017 @Fleksi
Zalam sto povekje ne prifakam da Vi gi poglednam snimkite. Javno Vi se izvinuvam i na Vas, kako i na ostanatite clenovi na ovoj forum.
Pricinata poradi koja ,,trajno zaminuvam od ordinacija,, t.e. odgovori na bilo kakvi prasanja povrzani so medicinata e losoto administriranje na ova ,,katce,, koe bi mozelo da se pretvori vo nesto ,,mnogu polezno,,. No toa ne e vo ,,moj domen,,.

Imeno, tuka kako gledam odamna ,,ve vodi,, edno bezobrazno i drsko devojce, koe ,,uziva da se konfrotira,, so site //vo sto jas ne uzivam t.e. ,,ne sum praviot covek za nejzinite igri na zborovi,,//. Administracijata toa i go dopusta t.e. ne ja sprecuva vo istoto. Inaku na ovoj forum e prisuten i moj procuen kolega d-r spec. koj poradi istoto devojce ,,se ima otkazano,, od davanje na pomos prema ostanatite clenovi prilicno pred podolg vremenski period.

Devojce koe Vi ,,vadi,, google analizi i Vi preveduva clanaci od mediumi kade se govori za medicina.
Devojce za koe uste od sam pocetok na moeto clenstvo, garantiram deka ne e medicinsko lice //jas ili bilo koj drug lekar ,,cita za sekunda,, koj ima vistinsko steknato med. obrazovanie a koj ,,e sakam da bidam, no ne sum,,.//.
Sega vsusnost svakam zosto ostanatite moi ,,vistinski kolegi,, nema da gi imenuvam po clenskite iminja, ednostavno ne go posetuvaat ,,ova katce,, ili nekoi seuste ,,premnogu retko,, se izjasnuvaat so kratok i brz odgovor koj otkako ,,ke se javi devojceto,, napustaat idna t.e ponatamosna konverzacija.
Devojce koe saka da se ,,zakacka,, so site, mislejki deka e ,,expert za se,,.

Jas na soprugata koja e d-r spec. po pedijatrija ,,ne smeam,, nitu sakam da i se mesam vo nejziniot domen. Vzaemno ,,ne se zakacame,, t.e. ,,ne gi mesame,, nasite specijalizacii vo nitu eden kontext. Plasticno i ke objasnam ,,so nekolku zborovi,, zosto e toa taka, da bese medicinata edno za se i za site, nemase da postojat specijalizaciite kako i ponatamosnoto obrazovanie vo pogled na medicinata.

No Vie imate ,,seznalica,, koja ke Vi gi ,,izvadi,, site dg. citajki Vi horoskop ili gledajki Vi na kafe. Pritoa istoto kje go nadgradi so ,,google brza ,,,,specijalizacija,,,, na Vasata maka,,.
Pobarajte si ja @bijons neka Ve sovetuva, neka ,,cita naodi i mislenja,, kako i magneti tomografi rtg itd, neka ve ,,lekuva,,. Administracijata neka prodolzi ,,da ja neguva,, dodeka taa veruvam deka kje go ,,zbogati ovoj forum,,.

Ova e mojot posleden post vo katce medicina.

Vi posakuvam pred se dobro zdravje na site, kako i neminoven sovet do site clenovi da vnimavaat na ,,google analizite,, vo odnos na medicinata dadeni od toa lice.
Sekoe dobro.
Нема потреба од извинување, го почитувам твојо став. Но како што кажа членот погоре малку причината е глупава, може многу членови овде имаат потреба од вашата помош некој и од нејзината и од сосема трета страна, но вие си знаете.
 
Член од
2 јануари 2024
Мислења
27
Поени од реакции
9
@Anci3539017 @Fleksi
Zalam sto povekje ne prifakam da Vi gi poglednam snimkite. Javno Vi se izvinuvam i na Vas, kako i na ostanatite clenovi na ovoj forum.
Pricinata poradi koja ,,trajno zaminuvam od ordinacija,, t.e. odgovori na bilo kakvi prasanja povrzani so medicinata e losoto administriranje na ova ,,katce,, koe bi mozelo da se pretvori vo nesto ,,mnogu polezno,,. No toa ne e vo ,,moj domen,,.

Imeno, tuka kako gledam odamna ,,ve vodi,, edno bezobrazno i drsko devojce, koe ,,uziva da se konfrotira,, so site //vo sto jas ne uzivam t.e. ,,ne sum praviot covek za nejzinite igri na zborovi,,//. Administracijata toa i go dopusta t.e. ne ja sprecuva vo istoto. Inaku na ovoj forum e prisuten i moj procuen kolega d-r spec. koj poradi istoto devojce ,,se ima otkazano,, od davanje na pomos prema ostanatite clenovi prilicno pred podolg vremenski period.

Devojce koe Vi ,,vadi,, google analizi i Vi preveduva clanaci od mediumi kade se govori za medicina.
Devojce za koe uste od sam pocetok na moeto clenstvo, garantiram deka ne e medicinsko lice //jas ili bilo koj drug lekar ,,cita za sekunda,, koj ima vistinsko steknato med. obrazovanie a koj ,,e sakam da bidam, no ne sum,,.//.
Sega vsusnost svakam zosto ostanatite moi ,,vistinski kolegi,, nema da gi imenuvam po clenskite iminja, ednostavno ne go posetuvaat ,,ova katce,, ili nekoi seuste ,,premnogu retko,, se izjasnuvaat so kratok i brz odgovor koj otkako ,,ke se javi devojceto,, napustaat idna t.e ponatamosna konverzacija.
Devojce koe saka da se ,,zakacka,, so site, mislejki deka e ,,expert za se,,.

Jas na soprugata koja e d-r spec. po pedijatrija ,,ne smeam,, nitu sakam da i se mesam vo nejziniot domen. Vzaemno ,,ne se zakacame,, t.e. ,,ne gi mesame,, nasite specijalizacii vo nitu eden kontext. Plasticno i ke objasnam ,,so nekolku zborovi,, zosto e toa taka, da bese medicinata edno za se i za site, nemase da postojat specijalizaciite kako i ponatamosnoto obrazovanie vo pogled na medicinata.

No Vie imate ,,seznalica,, koja ke Vi gi ,,izvadi,, site dg. citajki Vi horoskop ili gledajki Vi na kafe. Pritoa istoto kje go nadgradi so ,,google brza ,,,,specijalizacija,,,, na Vasata maka,,.
Pobarajte si ja @bijons neka Ve sovetuva, neka ,,cita naodi i mislenja,, kako i magneti tomografi rtg itd, neka ve ,,lekuva,,. Administracijata neka prodolzi ,,da ja neguva,, dodeka taa veruvam deka kje go ,,zbogati ovoj forum,,.

Ova e mojot posleden post vo katce medicina.

Vi posakuvam pred se dobro zdravje na site, kako i neminoven sovet do site clenovi da vnimavaat na ,,google analizite,, vo odnos na medicinata dadeni od toa lice.
Sekoe dobro.
Jas ne gledam sto ima tuka loso i od tugjo mislenje. Ne deka nekoj vas ne vi veruva,ednostavno mozebi nekoj poubavo ke se custvuva ako slusne nesto i ke najde uteha barem psihicki vo nesto kazano od koj i da e(pa i baba mi od 90 godini,nepismena zena sto neznae ni da pisuva), dodeka ne dojde do odgovorot na doktorot, no sepak na kraj se pocituva mislenjeto od strucnjakot. Kako i da e,vasa odluka, sekako ja pocituvam, a vo odnos na mojot problem, mozevte uste pred nekoja nedela da kazete deka nema da gi poglednete, vaka nekako mu ide vi rekov ama cekaj pu pu ne vazi sega.
Ok, sepak ova e forum, ne e vasata ordinacija i normalno mozete sekako i na kakov i da e nacin da gi odbiete problemite i baranjata na drugite..... Sekoe dobro i bidete so dobro zdravje
 
Член од
22 октомври 2017
Мислења
47
Поени од реакции
10
Се е во ред, според извештајот.
Ми кажа покачени синуси само матичниот, и ми даде упут за кај ортопед.
Вика може имаш вратна спондилоза мора да се направе ренген на врат ама тоа со ортопед погледни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom