Дежурна Ординација! #2

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.637
Поени од реакции
34.831
Od toa ex-YU ,,odnesuvanje,, t.e. ,,se e vo red, nisto ne ti e, zdrav si, momentalno nesto ,,,ti se slucuva,,, ,, nedelno prosecno kaj eden mlad pacient otkrivame ,,interesna,, promena koja apsolutno bara ponatamosno lekuvanje. Rutinski, pri labaratorija i ostanato pred OP.
Zatoa PRAVILOTO NALAGA: Koga nastanala nevoobicaena promena vo organizmot koja trae, bez razlika na okolnostite i vozrasta, prvo SE ISPITUVA za da se dokaze deka ,,se e vo red,, , pa potoa ,,delime soveti,, za zdrav zivot i dobar son.
@bijons nisto licno, samo kazano ,,po kniga,,
...нема љутиш, дебатираме и тоа на форум не во здравствени простории, вие кажавте ваше мислење, јас мое, нели, комбинирано и со долгогодишно искуство, промени има во секој организам, таман работа сите тие да се насочат на сите тие лабораториски дијагностички испитување, треба да се селектира, еве како самиот напишал:
1. „ се посомневав на покачен притисок и кога измерив имав 130/80. Притисокот не ми спадна по неколку сати и бев кај матичниот “
2. „А сабајлето денес му помагав на комшијата нешто да крениме еден товар(не беше премногу тежок) и буквално после то ко дојдов дома ми се качи 145/75 “
самиот си одговори:
3. „доста стресен период со работа, во кој што сум легнувал да спијам доста касно понекогаш и во 3 сабајле и во просек спиев од прилика би рекол околку 5 сати дневно“

...неговото идење по болничките ходници, после ова изнесено ќе биде само негов иден хипоходричем проблем каде нема проблем, нели, според мое мислење(ако 130/80 е висок крвен притисок или после напор 145/75 за мене е нормален крвен притисок), а вие си напишавте ваше мислење, членот сам ќе си одреди и ќе се насочи по своја желба!
П.С
Ви одговорив за да не испадне дека ви го игнорирав коментарот! :smirce:
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.696
Поени од реакции
5.738
Tvojot talent vo slucajot ne ti e za falenje....ama ti si znaes. Ubavo ti pisav deka ne go biva aparatot, ama ti si zapnal po nego.:toe:..ako, neka ti sobira prasina.
Hey,
Samo shto go zedov chudovo. Ostanuva ushte da vidam kolku e efikasno. Ama ce potrae.

Sakav samo da ti kazham deka Talentov mi bil duri betar od Evrejski!! :pos: :pos: :pos: :pos:

Beshe preku Internet pazaren za 50€ a posle 5 min diskusija na lice mesto plativ SAMO 20€.
:facepalm:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.637
Поени од реакции
34.831
Hey,Samo shto go zedov chudovo. Ostanuva ushte da vidam kolku e efikasno. Ama ce potrae.Sakav samo da ti kazham deka Talentov mi bil duri betar od Evrejski!! :pos: :pos: :pos: :pos:Beshe preku Internet pazaren za 50€ a posle 5 min diskusija na lice mesto plativ SAMO 20€.:facepalm:
...да поседеше уште малку на муабет со госпоѓата, за да не се предомислиш, таа ќе ти дадеше пари само да го земеш! :ROFLMAO:
 
Член од
28 ноември 2022
Мислења
229
Поени од реакции
339
...нема љутиш, дебатираме и тоа на форум не во здравствени простории, вие кажавте ваше мислење, јас мое, нели, комбинирано и со долгогодишно искуство, промени има во секој организам, таман работа сите тие да се насочат на сите тие лабораториски дијагностички испитување, треба да се селектира, еве како самиот напишал:
1. „ се посомневав на покачен притисок и кога измерив имав 130/80. Притисокот не ми спадна по неколку сати и бев кај матичниот “
2. „А сабајлето денес му помагав на комшијата нешто да крениме еден товар(не беше премногу тежок) и буквално после то ко дојдов дома ми се качи 145/75 “
самиот си одговори:
3. „доста стресен период со работа, во кој што сум легнувал да спијам доста касно понекогаш и во 3 сабајле и во просек спиев од прилика би рекол околку 5 сати дневно“

...неговото идење по болничките ходници, после ова изнесено ќе биде само негов иден хипоходричем проблем каде нема проблем, нели, според мое мислење(ако 130/80 е висок крвен притисок или после напор 145/75 за мене е нормален крвен притисок), а вие си напишавте ваше мислење, членот сам ќе си одреди и ќе се насочи по своја желба!
П.С
Ви одговорив за да не испадне дека ви го игнорирав коментарот! :smirce:
Tuka lezi ,,selekcijata,, kaj mene:
,,Е сега проблемот од петокот сабајлето кога станав почнав да осеќам тежина и отсеченост во нозете, како пулсирања(штрекања) во предниот дел на вратот и зглобовите на дланката, болка во главата, како стегање кај граден кош кај левата страна. Поучен од претходни искуства се посомневав на покачен притисок и кога измерив имав 130/80. Притисокот не ми спадна по неколку сати и бев кај матичниот.,,

Dovolno soglasno moeto rabotno iskustvo da go upatam samo uste vo labaratorija, kako bi napravil ,,celosna eliminacija,, na moznite ,,problemi,,. Lice so normalen 100 koga ke ,,krene,, 130 istiot ne e poveke normalen za nego.
Ubavo popladne : )
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.696
Поени од реакции
5.738
...да поседеше уште малку на муабет со госпоѓата, за да не се предомислиш, таа ќе ти дадеше пари само да го земеш! :ROFLMAO:
Shto znam shto biduvashe mozhebi i neshto drugo ce dadeshe. :D :shook:.
Shteta se brzav .
 
Последно уредено:
Член од
22 октомври 2017
Мислења
47
Поени од реакции
10
...ете, редоследно си ја кажа состојбата!
- имаш чувство на вртоглавица, но не е класична вртоглавица, туку само чувство дека пропаѓаш или касниш со движењето со околината.
- неколку пати на денот кога најчесто си со свиткана глава надоле или позиција кога ти е оптоварен вратото во неправилна позиција.
-тахикардија, зависно од моментот што се случува со тебе и ако по извесен период прекинува самата од себе е нормална појава, но сигурно ти се појавува како лачење наеднаш на адреналинот кога го добиваш тоа незгодно чувство на вртоглавица,
- тоа што не те боли глава е доказ дека не е во врска со покачен крвниот притисок туку само незгодна болка на чело која може да биде појака ако вратот е под поголем притисок тој момент, значи предната челната болка е како последица од вратните пршлени позади.
-може немаш добра перница за спиење, може седиш на ПЦ, но главна причина е токму ова незгодно седење на столица на камионот, која не ти е соодветна или ти е превисока или возиш предолго без одмор и се оптоварува вратните пршлени.

...во право си за ова!
..земи си шансова кравата и носи ја кога почнува вртоглавица и челната болка (или дневно по 15 минути) и смени нешто во неправилното седење додека возиш камион или перницата на која спиеш.
Здраво Бијонс,
Ти пратив приватна порака пред некој ден и објаснив дека возам околу 4 часа дневно и на секој 1час возење имам физичка активност, а перницата мислам дека е во ред.
Имам спуштено за околу месец дена 10 кила минимум, немам ни апетит за јадење и кога сум во седечка положба имам мали вртоглавици, и штом земам да пешачам или нешто малку паника почне тахикардија и појак интезитет на вртоглавица, сега реално о не излегувам веке 4 5 дена да пешачам од страв да не ми се сврти и паднам.
Поздрав.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.696
Поени од реакции
5.738
Не држам диета од 84 сега сум 73-4 ама немам апетит за јадење многу малку јадам.
Ne sum lekar ama bi ti preparacal komplet Krvna slika, shejker, Shtitna zhlezda , minerali......
Pregolem Stress i grizhi mozhat da bidat isto taka pricinitel za slabeenje.
 
Член од
28 ноември 2022
Мислења
229
Поени од реакции
339
Znaci i za slabeenje vo ,,dezurna ordinacija,, se govorelo. Jas imam doneseno efikasna metoda za slabeenje so mala laparoskopska OP t.e. postavuvanje na silikonski prsten //gastric banding// na vlez vo zeludnik, NO sproveduvam samo za onie pacienti //bidejki i prekumernata telesna tezina e bolest// so BMI od 40kg/m2 i za nepoln saat sme gotovi. No vo slucajot ka pacientkata nisto od ovaa op, ne ,,ispolnuva kriteriumi,,.
Ednostavno ,,kako grav,, -Drzela losa dieta, anemija razvila i sega cvrc. ;)
Naglo za 1 mesec 10kg e ,,dobar stres,, za organizmot, no koj kako saka. Nekoj saka ,,shokovi,, da predizvikuva na teloto.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.679
Поени од реакции
38.867
Не држам диета од 84 сега сум 73-4 ама немам апетит за јадење многу малку јадам.
ти треба да јадеш, мозокот ти е неухранет и ти се дешаваат овие работи како вртоглавици.
 
Член од
22 октомври 2017
Мислења
47
Поени од реакции
10
Ne sum lekar ama bi ti preparacal komplet Krvna slika, shejker, Shtitna zhlezda , minerali......
Pregolem Stress i grizhi mozhat da bidat isto taka pricinitel za slabeenje.
Имам напишано погоре дека правев пред 3 4 дена крвна слика,екг и се е во ред штитна жлезда шеќер..
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.696
Поени од реакции
5.738
Имам напишано погоре дека правев пред 3 4 дена крвна слика,екг и се е во ред штитна жлезда шеќер..
Vejche pishav!
Pregolem Stress isto taka mozhi da bidi prichina.
Ako imash prilika pobaraj si upat da te isproverat se.
I zavisi shto ti proverile vo krvnata slika.
Za mene kompletna slika se 2 Strani rezultati .
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.703
Поени од реакции
19.754
Имам напишано погоре дека правев пред 3 4 дена крвна слика,екг и се е во ред штитна жлезда шеќер..
Магнетна резонанца ако е веќе крвна слика во ред.
Чим тироидна е ок, тогаш може да е депресија или канцер.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.696
Поени од реакции
5.738
Магнетна резонанца ако е веќе крвна слика во ред.
Чим тироидна е ок, тогаш може да е депресија или канцер.
Ne go shtrekaj detevo makar shto vo krvnata slika mozhi i markeri da si proveri
 

Kajgana Shop

На врв Bottom