Дежурна Ординација! #2

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.312
Поени од реакции
7.299
...токму тоа ти го доловив со д-димери, се зема во предвид сите клинички податоци, а не само CRP, ти кога имаш вирусна инфекција пулсот ти е 160 и се тресеш нон стоп не знам колку време пишала на постот?
...ете, подобро и било спаднала температурата на 38,5 само да не биде rebound effekt по два дена.
П.С.
...според мое искуство, амоксиклавот ќе го земе, еве два дена нека бидат.
Кај поизразен ковид-19, нормално дека ќе има позитивни д-димери поради поради присуството на цитокини и туморнекротизирачки фактор алфа, кој е тромбоген. Истото е и да земаш д-димер кај онкоболен и да чекаш да нема покачени д-димери. Но тоа не оправдува превентивно да шприцаш клексан кај секој онкоболен ниту пак кај секој ковид пациент без да имаш дијагноза длабока венска тромбоза или белодробна емболија.

Клиничката слика е вод8ечкиот фактор за пуштање Д-димер со цел ако е негативен да можеш со голема веројатност да исклучиш тромбоза, ама да не правиш понатамошна дијагностика после позитивни д-димер како што беше случај во вукојебинава наша ми е ноу сенс.

40 температура, 4 дена и CRP 30ми е без логика.
Тоа е како да кажеш колата ми е бензинец и оди супер на црвена нафта.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Како да се тестирам за стафилокока?
 
Член од
24 јули 2022
Мислења
8
Поени од реакции
3
Би сакала да прашам како се зголемува бројот на белите крвни зрнца.
Без разлика дали преку природен или преку вештачки начин.
Ево веќе 3 година по ред ми се малце под границата.
Исто што би значело високо MCHC.

Ви благодарам
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.696
Поени од реакции
5.739
Да, викаат дека биле корисни за синуси. Но онлајн не може да се најде. Па реков да прашам.
Abe imam ovde 3 Parcina.Edna na slikava podolu.
Se neverojatno dobri za mnogu raboti, za sinusi i glavobolka od promaja, istegnati muskuli, reuma i slicno.
Ja koristam cesto i sum presrejcen. Ama sega mi treba da mu kupam na nekogo vo Prilep i da mu ja ispratat po Poshta .

IMG-20240225-WA0002.jpg
 
Последно уредено:

Schmetterling ʚїɞ

Ein Leben ohne dich ist wie eine Reise ohne Ziel.
Член од
14 февруари 2024
Мислења
61
Поени од реакции
129
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.696
Поени од реакции
5.739
Би требало да има во секоја поголема аптека, Зегин, Виола...
Цената пред повеќе од 6-7 години беше околу 2500 денари, сега не би знаела да кажам.
Abe kakvi 2500 denari be!
Ovde koshtala do skoro samo sijalicata 890 denari. Nazhalost razzemena. Fasonka ili postojle mozhi od nekoja stolna lamba ili slicno da se zemi.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.312
Поени од реакции
7.299
Последно уредено од модератор:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.642
Поени од реакции
34.850
Abe kakvi 2500 denari be!
Ovde koshtala do skoro samo sijalicata 890 denari. Nazhalost razzemena. Fasonka ili postojle mozhi od nekoja stolna lamba ili slicno da se zemi.
Исто што би значело високо MCHC.
...Mean corpuscular hemoglobin concentration (MCHC), една од причините за висок MCHC, доколку нели како ти напиша (кадаиф) дали апаратите ги калибрираат по протокол (зошто калибраторите и реагенсите за лабораториската апаратура се скапи, па знаат да прескочат да заштедат, а со тоа и погрешни резултати), вклучуваат некои видови на анемија, хиперактивна тироидна жлезда дали си ја испитала штитната жлезда.
Ево веќе 3 година по ред ми се малце под границата.
... „малце“?, смени лабораторија со друг резултат, или едноставно поработи на твојот имунитет!
 
Последно уредено:
Член од
28 ноември 2022
Мислења
229
Поени од реакции
339
Како да се тестирам за стафилокока?
Bris
Abe imam ovde 3 Parcina.Edna na slikava podolu.
Se neverojatno dobri za mnogu raboti, za sinusi i glavobolka od promaja, istegnati muskuli, reuma i slicno.
Ja koristam cesto i sum presrejcen. Ama sega mi treba da mu kupam na nekogo vo Prilep i da mu ja ispratat po Poshta .

Прегледај го приврзокот 407708
Za kaj nas kade se prodava @bijons odgovorila, infra lampa e pouzdana za mnogu maki. Mnogu popouzdana lampa e bioptron koja raboti so polarizirana svetlina //procitaj na internet povekje za nea//.
Kolku sto mozev da razberam zivees vo stranstvo, kade se nadevam ,,e poevtina,,.
Автоматски споено мислење:

Би сакала да прашам како се зголемува бројот на белите крвни зрнца.
Без разлика дали преку природен или преку вештачки начин.
Ево веќе 3 година по ред ми се малце под границата.
Исто што би значело високо MCHC.

Ви благодарам
Od nadvoresni privatni labaratorii priznavam rezultati isklucivo od Avicena i Biotek, se ostanato ,,e maka,, so nekalibrirani masini t.e. ,,problem,, so reagensi vklucitelno i los raboten kadar. Vo odnos znacenje na visoko mhcp objasneto pogore.
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.696
Поени од реакции
5.739
Bris

Za kaj nas kade se prodava @bijons odgovorila, infra lampa e pouzdana za mnogu maki. Mnogu popouzdana lampa e bioptron koja raboti so polarizirana svetlina //procitaj na internet povekje za nea//.
Kolku sto mozev da razberam zivees vo stranstvo, kade se nadevam ,,e poevtina,,.
Da Stern,
Jas je koristam so godini, stvarno vredi. Taa biopton ne mi e po imeto poznata ana ce se informiram.
Ovde vo Deutschland ima vakvi lambi na Buvljak za 5€ vo prodavnica od 25€ nagore.
Za mene najdov reshenie so Euro Turs avtobus da im odnesat do Prilep.

Sepak fala na @bijons za direktniot link.

Screenshot_2024-02-26-11-21-54-954_com.ebay.kleinanzeigen.jpg
 
Член од
28 ноември 2022
Мислења
229
Поени од реакции
339
Da Stern,
Jas je koristam so godini, stvarno vredi. Taa biopton ne mi e po imeto poznata ana ce se informiram.
Ovde vo Deutschland ima vakvi lambi na Buvljak za 5€ vo prodavnica od 25€ nagore.
Za mene najdov reshenie so Euro Turs avtobus da im odnesat do Prilep.

Sepak fala na @bijons za direktniot link.

Прегледај го приврзокот 407739
Evtino.
Dokazano odlicna e infra lampata no uste podobra e Bioptron, pobaraj ja pod proizvoditel Zepter. Medicinski priznata i sertificirana, kje ti bide od polza //procitaj poveke na internet//. Ne se odnesuva na reklama na proizvodot, isklucivo med. dokazano.
Kaj nas se okolu 150eur polovni no dobri za maliot ,,domasen model,, dodeka klinickiot model za koj nemas potreba e poskap.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom