Дежурна Ординација! #2

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.480
Поени од реакции
20.379
...нема сладолед и ладни пијалоци и „тврдо јадење“, напротив топли облози и лижење сисање лимонови бомбони!
... блокирана плунковна жлезда, дава болка или оток околу плунковни канали за време на оброците, а овие симптоми траат околу еден до два часа, а потоа се намалуваат до следниот оброк.



Прегледај го приврзокот 384234 Прегледај го приврзокот 384235

(зависи од локација и големина) ако е нешто мало околу устата, може и да истисне ,ама поарно не чепкај да не ти протече крв па да се уплашиш барем додека си на одмор, може имаш и подлабоко во грло што ти прави проблем, чудно како не си приметил досега!
...штом ти дале антибиотик (присуство на оток и болки) веќе каменецот ти направил проблем (инфекција), па мора да го пиеш,

Прегледај го приврзокот 384236...
А уствари со лимонот што е работава, ги стимулира жлездите или?

Sent from my ELS-NX9 using Tapatalk
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
...најдобро ништо да не земеш првиот ден, ако потоа ќе почуствуваш дека имаш гастроинтестинален проблем или пролив ќе се земе пробиотик, зошто однапред се препоставува за нешто што може нема да биде, а ќе се внесе пробиотик без потреба кој може да предизвика гасови, тврда столица непотребна жедност!

...тие кои често пијат антибиотици поради слаб имунитет и честа инфекција или знаат дека се чуствителни на антибиотик да применат пре/пробиотик, инаку нема потреба!
Биџонс здраво, како си?
Кратко сумирање:
-На овс му/и даде совет да го пие антибиотикот ама да почека со пробиотикот т.е. да почне со пробиотикот откако ќе добие пролив.
- Ова е дежурна ординација не разбирам зашто се расфрлаш толку со артикли и долги одговори овдека се бара помош брза и конкретна.
- Артиклот од 2019 год го прочитав можеби е добар а можеби и не.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.793
Поени од реакции
35.157
Биџонс здраво, како си?
...здраво, секогаш може подобро!
-На овс му/и даде совет да го пие антибиотикот
...не е точно, јас не му дадов воопшто совет околу антибиотикот, туку околу пробиотикот, лично сум против така лесно препишување и пиење на антибиотици без антибиограм или ептен оправдани причини.
- Ова е дежурна ординација не разбирам зашто се расфрлаш толку со артикли и долги одговори овдека се бара помош брза и конкретна.
...пак си грешка, ова е форум претежно за мажи со име Кајгана, а ова е потфорум со теми поврзано со здравјето прашање и коментари, па и одговори и постови од рандом акаунти од непознато виртуелно потекло, кај ја гледаш ти ,,амбулантата,, па уште ,,дежурна,, како да е некој платен да дежура со име и презиме директно од некоја клиника онлајн совети, па бара ,,брза и конкретна" помош???
...во кој филм си бикул само ми е знати, ти пречи ли некој да и ти искоментираш и дадеш твое мислење било кратко или долго? :toe:
толку со артикли, артиклот од 2019 год го прочитав можеби е добар а можеби и не.
...никогаш во медицинска бранша немој да користиш термин ,,артикал,,, тоа се користи од продавачи во продавници и маркети, но не во медицински институции, ќе речеш ,,лек,, , ,,суплемент,, , ете мој совет.
 
Последно уредено:
Член од
28 ноември 2022
Мислења
235
Поени од реакции
375
Poradi shto ,,ucime,, dodeka sme zivi, so kolega se dogovorivme na kratko da go proverime ,,znaenjeto,, na devojceto koe ne pravi razlika izmegju amp od tbl terapija i primenata na probiotik kaj istite, dnoto e povekje od probieno. Ke bide zabavno se dodeka ne ni zdosadi, leto e nemame mnogu rabota. Na biro pre sebe imam dve snimki, da zapocneme.
Test 1 -Sto gledame, kade e ,,makata,, na pacientot?
20230714_115012.jpg

Test 2 - ------"-------
20230714_115100.jpg

Ova ne e Google, Youtube i slicni. Ova e realnost. Poradi pricina sto devojceto e ,,sonceto,, vo nasata galaksija, planetite se vrtat okolu nejze taka da ne se somnevam. Jas sum ,,siguren,, sega vo sala da ja viknam pacientot kje go ,,opravi,, kako nikoj drug. Od kaj mene so trcanje ke zamine vo sala na kardio i tamu kje opravi rabota. I taka niz cel kl. centar 24/7. Bez somez! Ajde ,,doktor za se,, da vidime kolku znae da cita najednostavno eho.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.183
Поени од реакции
10.621
Poradi shto ,,ucime,, dodeka sme zivi, so kolega se dogovorivme na kratko da go proverime ,,znaenjeto,, na devojceto koe ne pravi razlika izmegju amp od tbl terapija i primenata na probiotik kaj istite, dnoto e povekje od probieno. Ke bide zabavno se dodeka ne ni zdosadi, leto e nemame mnogu rabota. Na biro pre sebe imam dve snimki, da zapocneme.
Test 1 -Sto gledame, kade e ,,makata,, na pacientot?
Прегледај го приврзокот 384297

Test 2 - ------"-------
Прегледај го приврзокот 384298

Ova ne e Google, Youtube i slicni. Ova e realnost. Poradi pricina sto devojceto e ,,sonceto,, vo nasata galaksija, planetite se vrtat okolu nejze taka da ne se somnevam. Jas sum ,,siguren,, sega vo sala da ja viknam pacientot kje go ,,opravi,, kako nikoj drug. Od kaj mene so trcanje ke zamine vo sala na kardio i tamu kje opravi rabota. I taka niz cel kl. centar 24/7. Bez somez! Ajde ,,doktor za se,, da vidime kolku znae da cita najednostavno eho.
Не ви се добри снимките Др :D
 
Член од
28 ноември 2022
Мислења
235
Поени од реакции
375
Не ви се добри снимките Др :D
staklo se, dezuren sum do sabajle gi davam na uvid na lice mesto. sega prvo upotreba na joker povikaj prijatel //Google images//, da doznae za koj del od anatomijata stanuva zbor. Potoa ke i se javi ,,problem,, shto zoshto kako
Screenshot_20230714-174917_Chrome.jpg
Bez da go napise izvestajot ne se vazi!
20230714_191317.jpg
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.183
Поени од реакции
10.621
staklo se, dezuren sum do sabajle gi davam na uvid na lice mesto. sega prvo upotreba na joker povikaj prijatel //Google images//, da doznae za koj del od anatomijata stanuva zbor. Potoa ke i se javi ,,problem,, shto zoshto kako
Прегледај го приврзокот 384337
Bez da go napise izvestajot ne se vazi!
Прегледај го приврзокот 384338
Хм, дали пациентот е маж?
И дали третманот е ограничен со време? :)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.793
Поени од реакции
35.157
na devojceto koe ne pravi razlika izmegju amp od tbl terapija i primenata na probiotik kaj istite, dnoto e povekje od probieno.
...скроз ме разочара, мислев како член на кајгана онака со млад дух во себе, зошто тие во ваква возраст појма немаат од виртуелниот свет.

... прво напиша дека нема да коментираш и дебатираш со НЕмедицинско лице, па сега се дрзнавте на дежурство да приложите вистински снимки и да ме прашате да ја дијагностицирам состојбата само да ме омаловажите со која цел тоа само да ја покажете одликата на ароганција која ја краси најчесто такви самобендисани медицински лица, затоа здравството отиде јабана.

...многу сте силни само за ваша специјалност, ама во други области малу морген, не ми одговори стерн дали си антиковид вакциниран?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.818
Поени од реакции
39.114
...скроз ме разочара, мислев како член на кајгана онака со млад дух во себе, зошто тие во ваква возраст појма немаат од виртуелниот свет.

... прво напиша дека нема да коментираш и дебатираш со НЕмедицинско лице, па сега се дрзнавте на дежурство да приложите вистински снимки и да ме прашате да ја дијагностицирам состојбата само да ме омаловажите со која цел тоа само да ја покажете одликата на ароганција која ја краси најчесто такви самобендисани медицински лица, затоа здравството отиде јабана.

...многу сте силни само за ваша специјалност, ама во други области малу морген, не ми одговори стерн дали си антиковид вакциниран?
те уништија со аргументи, читај го ехото ако те бива.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.793
Поени од реакции
35.157
staklo se, dezuren sum do sabajle gi davam na uvid na lice mesto. sega prvo upotreba na joker povikaj prijatel //Google images//, da doznae za koj del od anatomijata stanuva zbor. Potoa ke i se javi ,,problem,, shto zoshto kako
Прегледај го приврзокот 384337
Bez da go napise izvestajot ne se vazi!
Прегледај го приврзокот 384338
... дали тоа значи дека вие дежурните на уролошка клиника ( може лесно да се провери и кои сте, па и министерот малку да ви го испратам за вашето однесување вака јавно ) си играте со пациент кој има можеби проблем со левиот бубрег со присуство на калкул, па барате преку НЕТ некој да ви го напише наодот онака преку ехо снимка преку мобилен па тука, а вие тоа директно го гледате на екран, па мора некој тука да дешифрира кој дел нели од анатомија, ќе погодуваме сега само ал има и цистични промени, како да е јас бев сигурна дека ти си дигестивен хирург па би било билијарен калкул, а ти си бил уролог, не познавам вака „диви“ уролози претежно тие се пријатни луѓе да помогнат, да поучат други, ама вака арогантни и да предизвикуваат вака на социјални мрежи „види јас колку знам“ за разлика од тебе, тури му пепел.
... пак ќе прашам, дали стерн си антиковид вакцинирани, онака ме интересира да видам колку се грижиш за твоето здравје со твоето знаење за друга област на вирусологија и имунологија!
те уништија со аргументи, читај го ехото ако те бива.
... ме уништија? напротив се избламира и си го храни егото, вака не е во ред да се однесува,макар и виртуелно, не е чудо да направи и тик ток снимка од пациентот па да ми го покаже, тука онака со гола предница, да докаже дека е најдобар уролог, затоа Ставридис им отидна во приватно, куј знае што прават таму...па одозгора ме предизвикува па па па, колку ниско падна значи, немам зборови, а пак ќе кажам све мислев дека е дигестивен хирург, а појма немам што ми се наврти да ме изеде! :toe:
 
Последно уредено:
Член од
28 ноември 2022
Мислења
235
Поени од реакции
375
си играте со пациент кој има можеби проблем со левиот бубрег со присуство на калкул, па барате преку НЕТ некој да ви го напише наодот онака преку ехо снимка преку мобилен па тука, а вие тоа директно го гледате на екран, па мора некој тука да дешифрира кој дел нели од анатомија, ќе погодуваме сега само ал има и цистични промени,
Grev! TESTIS gledas i toa celosno ZDRAV! Kakov bubreg kakvi kalkuli kakvi cuda.
Rekov ke te ,,provrtime,, so kolegive i niz digestivna i niz urologija i niz site granki nashiroko zosto glumis nesto sto ne si.
Znaes li kolku e ednostavno bilo koe med. lice da ,,prepoznae,, nemedicinsko lice. Igracka, so dve recenici te citam.
Sto vide na vtoroto eho? Ne kaza. Prodolzi da se rezilis vaka javno, ajde cekam da go ,,zirnes,, vtoroto eho
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.818
Поени од реакции
39.114
... дали тоа значи дека вие дежурните на уролошка клиника ( може лесно да се провери и кои сте, па и министерот малку да ви го испратам за вашето однесување вака јавно ) си играте со пациент кој има можеби проблем со левиот бубрег со присуство на калкул, па барате преку НЕТ некој да ви го напише наодот онака преку ехо снимка преку мобилен па тука, а вие тоа директно го гледате на екран, па мора некој тука да дешифрира кој дел нели од анатомија, ќе погодуваме сега само ал има и цистични промени, како да е јас бев сигурна дека ти си дигестивен хирург па би било билијарен калкул, а ти си бил уролог, не познавам вака „диви“ уролози претежно тие се пријатни луѓе да помогнат, да поучат други, ама вака арогантни и да предизвикуваат вака на социјални мрежи „види јас колку знам“ за разлика од тебе, тури му пепел.
... пак ќе прашам, дали стерн си антиковид вакцинирани, онака ме интересира да видам колку се грижиш за твоето здравје со твоето знаење за друга област на вирусологија и имунологија!

... ме уништија? напротив се избламира и си го храни егото, вака не е во ред да се однесува,макар и виртуелно, не е чудо да направи и тик ток снимка од пациентот па да ми го покаже, тука онака со гола предница, да докаже дека е најдобар уролог, затоа Ставридис им отидна во приватно, куј знае што прават таму...па одозгора ме предизвикува па па па, колку ниско падна значи, немам зборови, а пак ќе кажам све мислев дека е дигестивен хирург, а појма немам што ми се наврти да ме изеде! :toe:
па те уништија, он ти дава слика, и ти како доктор треба да кажеш што е пошто си медицинско лице кое се разбира од све. Ти го прашуваш дали е вакциниран. Нешто што нема врска со темата, пробуваш да спинуваш со ефтини фори. Иначе за хранење его кога сме, ти си прва на форумов да се докажуваш со сликовници и километарски постови кои никој не ги чита.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.793
Поени од реакции
35.157
Grev! TESTIS gledas i toa celosno ZDRAV! Kakov bubreg kakvi kalkuli kakvi cuda.
Rekov ke te ,,provrtime,, so kolegive i niz digestivna i niz urologija i niz site granki nashiroko zosto glumis nesto sto ne si.
Znaes li kolku e ednostavno bilo koe med. lice da ,,prepoznae,, nemedicinsko lice. Igracka, so dve recenici te citam.
Sto vide na vtoroto eho? Ne kaza. Prodolzi da se rezilis vaka javno, ajde cekam da go ,,zirnes,, vtoroto eho
...срамота вака да се однесувате и тоа за време на дежурство кога треба да се занимавате со ваши пациенти и да сте во приправност вие се заебавате на интернет виртуелно со рандом член од форум,
....колку што читав не кажав снимка од било која друга област туку точно од уролошка, а тоа што не сум видела ехо на тестис и баш снимка од твојот ехоапарат се двоумев, оти те мислев за дигестивен хирург не знам колку е грев баш за форумов, ако ти е ова врхунац пред пензионирање не знам што да кажам, но еве еден совет од мене провери си ги д-димерите да не се чудиш што те снашло, батали ти справување виртуелно со бијонс, мили ти стерн, неа не можеш да ја достигнеш.
п.с.
па те уништија, он ти дава слика, и ти како доктор треба да кажеш што е пошто си медицинско лице кое се разбира од све. Ти го прашуваш дали е вакциниран. Нешто што нема врска со темата, пробуваш да спинуваш со ефтини фори. Иначе за хранење его кога сме, ти си прва на форумов да се докажуваш со сликовници и километарски постови кои никој не ги чита.

Image_1689404972.jpg

...еве стерн кажи колку е хитна работава на ехо снимкава.
...толку те сечи и тебе, ти етикетиран си од твои другари тука не мора да ти возвратам, сто пати пишав во сите подтеми, па и тука во медицината подфорум, секој има право да си го каже мислењето никој не е со име и презиме како член, па ниту овој самобендисан Стерн кој како уролог да оди за време на дежурство да зема втората ехоснимка на абдомен од колеги од дигестивна да се докаже тука пред бијонс ал има абдоменост ,,течност,, или не, не знам и него колку го сече, но едно е сигурно андропауза опасна работа,
ти си прва на форумов да се докажуваш со сликовници и километарски постови кои никој не ги чита.
...пред кого да се докажам, бре, пред тебе, дел бој или партизанот бантитен и тажниот тирел :pos:
Ne i otkrivame tolku. Kjuti : )
Бог да чува и оваа наивнава наседна, како децата мали, ццц цц ц кои егземплари имаме во здравството! :facepalm:
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom