Дежурна Ординација! #2

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.795
Поени од реакции
4.580
Здраво на сите,
Неколку години поткашлувам не е цело време ама по неколку пати во денот ке се налашлам.Дали му се случило на некој и дали е сериозно? Особено на сабајле кога ке излезам надвор
Ако пушиш цигари ќе биде сериозно.
 
Член од
6 септември 2018
Мислења
29
Поени од реакции
6
Здраво на сите, на последното одење на очна контрола докторот ми кажа дека имам блепаритис, но уште не целосно развиен. Ми препорача маст за очи и некои влажни марамици. 8 дена ги следев препораките (толку ми кажа), но не осетив некоја разлика, а и сеуште трепките ми се како претходно. Гледам на интернет дека постојат специјални шампони за очи што ги мијат трепките и некои маски за топлење на очите. Прашав во Зегин и не знаеа за што зборувам, дали некој има некој предлог за третман и каде би можеле да се најдат такви "лекови"?

Моментално пред легнување ги бришам/масирам очите со влажна марамица потопена во жешка вода.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
13.508
Поени од реакции
22.516
Здраво на сите, на последното одење на очна контрола докторот ми кажа дека имам блепаритис, но уште не целосно развиен. Ми препорача маст за очи и некои влажни марамици. 8 дена ги следев препораките (толку ми кажа), но не осетив некоја разлика, а и сеуште трепките ми се како претходно. Гледам на интернет дека постојат специјални шампони за очи што ги мијат трепките и некои маски за топлење на очите. Прашав во Зегин и не знаеа за што зборувам, дали некој има некој предлог за третман и каде би можеле да се најдат такви "лекови"?

Моментално пред легнување ги бришам/масирам очите со влажна марамица потопена во жешка вода.
... можно е причината (blephсаritis) да е бактериска инфекција (правилно ќе беше да ти земеа брис од око па да се види дали е присутна бактерија) во тој случај, сега под претпоставка, ако не аплицираш во око антибиотик и во форма на капки и намачкаш маст антибиотик тешко да помине, дури може да се влоши ситуацијата,
... по една капка во око на tobradex (комбинација на антибиотик и кортико) за 2,3 дена ќе имаш подобрување, ако утврдиле дека нема бактериска инфекција тогаш нема да ставиш антибиотик, логички,
 
Последно уредено:

Флеш

Шејтан на Махалата
Член од
23 март 2009
Мислења
7.295
Поени од реакции
6.532
На последни тестови .... Tпo ми беше пак преку +1300 ... Веќе 5 години никако не може да се среди и со ендокрилози,да биде испод 1000.Хашимото имам ... Искуство и совети да споделите.Фала. Заради ова како резултат почна доста сува кожата да ми е забележувам . Со црвенила, чешање и пукање на кожата на рацете. Третирам со невенова маст и помага ... Ми спомна еден,имало во аптеките и како змиска маст?! Ако знаете, Нешо инфо добродојдена. Фала дечки
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
582
Поени од реакции
895
1.jpg
2.jpg
Нема гној, само крв тече...што може да е?
Подолго време, месец дена негде.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.460
Поени од реакции
2.134
  • Ми се допаѓа
Reactions: TOT

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.795
Поени од реакции
4.580
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.460
Поени од реакции
2.134
Некој знае за некаков препарат за полесно дишење преку нос? Не се сеќавам последно кога сум се надишал воздух како човек. Зима, лето ми е затнат носот, додуша и ми е малце крив но не верувам да е тоа причинител.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
13.479
Поени од реакции
7.259
Некој знае за некаков препарат за полесно дишење преку нос? Не се сеќавам последно кога сум се надишал воздух како човек. Зима, лето ми е затнат носот, додуша и ми е малце крив но не верувам да е тоа причинител.
Спреј за нос:toe:друго нема.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
34.625
Поени од реакции
23.062
Некој знае за некаков препарат за полесно дишење преку нос? Не се сеќавам последно кога сум се надишал воздух како човек. Зима, лето ми е затнат носот, додуша и ми е малце крив но не верувам да е тоа причинител.
Спреј за нос:toe:друго нема.
,,,,ima,,, lesno za upotreba i nosenje,,,
IMG_20211212_134612290.jpg
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
13.508
Поени од реакции
22.516
Некој знае за некаков препарат за полесно дишење преку нос? Не се сеќавам последно кога сум се надишал воздух како човек. Зима, лето ми е затнат носот, додуша и ми е малце крив но не верувам да е тоа причинител.
...оперативно не се решава алергијата или хроничен ринитис, оперативно се врши корекција доколу се има искривени „носни канали“ или остранување на носни полипи или оперативна метода „мукотомија“со што се намалува задебелената и отечена носна лигавица и се ослободуваат дишните патишта кои дополнително пречат, но никако дека ќе го решат проблемот со алергијата, само ќе ги ублажат симптомите кои дополнително покрај алергијата го отежнуваат дишењето, а тоа е присуството на полипот и носните девијации или веќе задебелена носна лигавица!
Некој знае за некаков препарат за полесно дишење преку нос? Не се сеќавам последно кога сум се надишал воздух како човек. Зима, лето ми е затнат носот, додуша и ми е малце крив но не верувам да е тоа причинител
...оперативно не се решава алергијата или хроничен ринитис, оперативно се врши корекција доколу се има искривени „носни канали“ или остранување на носни полипи или оперативна метода „мукотомија“со што се намалува задебелената и отечена носна лигавица и се ослободуваат дишните патишта кои дополнително пречат, но никако дека ќе го решат проблемот со алергијата, само ќе ги ублажат симптомите кои дополнително покрај алергијата го отежнуваат дишењето, а тоа е присуството на полипот и носните девијации или веќе задебелена носна лигавица!
... и да веруваш, дека токму тој крив нос ти е пречка за потешко дишење!
Операција на девијација на носот - Септопластика !
која се лечи само по хирушки пат доколку имаме клиничка слика на пореметување на респирацијата (ја имаш како пречка), затнување на носот, главоболки, пореметување на сетилото за мирис, крварење, ослабен слух и шумолење (го имаш како пречка), па се до бронхитис поради дишење преку уста.


Самата оперативна интервенција се состои од остранување на девијацијата на септумот т.е. преградата која е најчесто e вид на буква S, или има задебелување.


Пред операција дента се јаде до 20 ч, а до 22 ч вода, потоа ништо не се зема, треба да си избричен и операцијата се одвива под тотална анестезија, ама има случаеви и под локална анестезија зависи од девијацијата, од 30-60 минути би требало да биде све завршено, еве како би било визуелно -Septoplasty-Deviated Nasal Septum Correction !
ВНИМАВАЈ АКО НЕ МОЖЕШ ДА ГЛЕДАШ ОПЕРАЦИЈА И КРВ НЕ ГО ГЛЕДАЈ ВИДЕОТО !!!!


се одвива оперативно само во едната носница, а резот внатре во носот надворешно не се гледа, туку се носат тампони во носот до 5 дена, многу е важно да е искусен операторот и да внимава да не остранува премногу предна рскавица тогаш ослабува статиката на носот, да не се оштети слузницата и што е најважно постоперативна хигиена на носниците често менување на тампоните итн...
еве еден пример на момче највероватно како тебе, со операција на носот поради девијација промени на носот има малку, ама немаш избор затоа што имаш здравствени последици поради таа девијација како укажа самиот со дишењето и со слухот и затоа мора да го решиш ова под хитно без одлагање!момчето со девијација на носот пред операција,момчето неколку часа после операцијата,после првиот ден,втор ден,трет ден,


четврти ден,внатрешноста на устата после неколку дена од операција на девијација на носот, исчистено веќе од крварењето.пети ден се отфрлува веќе делот кој се носи додека се дренира носот,еве веќе момчето со само внатрешни тампони после 5 ден од операцијатаслика на момчето во амбуланта кога му ги извадиле тампоните од носниците, вака изгледал оперираниот нос после остранување на девијацијата на носот на ова момче!
... па ти посакувам све најубаво и да помине како што треба !
... и да веруваш, дека токму тој крив нос ти е пречка и затоа потешко дишеш, пробај со прст да го дигнеш крајот на носот нагоре со што носите канали механички малку се шират и исправуваат кривините, па земи воздух преку нос ќе ја почувствуваш разликата!

17-rinoplastica-funzionale-frontale.jpg septoplastika.jpg

види што се случува на „искривен нос“ со вдишување треба да се совлада носната кривина па да го почувствуваш воздухот!

rino_3.JPG male2b.jpg

како да си помогнеш привремено да пробаш со носни клипови, кои се носат и се обратни од тие што се користат за пливање, само и само механички да се рашират ноздрвите колку толку да се дише подобро, а и ако навечер хрчиш и немаш доволен здив (апнеа) добро ќе ти дојдат!

mmm.jpg images.jpg 61BbW6RObbL._SY450_.jpg Anti-Snoring-Nose-Clip-3.jpg

ги има во форма на кошничка или силиконски прстен со магнет или без него, околу 1$ или малку поскапи кај нас, ама вреди да ги пробаш!
 
Последно уредено:
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.460
Поени од реакции
2.134
... и да веруваш, дека токму тој крив нос ти е пречка и затоа потешко дишеш, пробај со прст да го дигнеш крајот на носот нагоре со што носите канали механички малку се шират и исправуваат кривините, па земи воздух преку нос ќе ја почувствуваш разликата!

Прегледај го приврзокот 316328 Прегледај го приврзокот 316326

види што се случува на „искривен нос“ со вдишување треба да се совлада носната кривина па да го почувствуваш воздухот!

Прегледај го приврзокот 316327 Прегледај го приврзокот 316329

како да си помогнеш привремено да пробаш со носни клипови, кои се носат и се обратни од тие што се користат за пливање, само и само механички да се рашират ноздрвите колку толку да се дише подобро, а и ако навечер хрчиш и немаш доволен здив (апнеа) добро ќе ти дојдат!

Прегледај го приврзокот 316332 Прегледај го приврзокот 316333 Прегледај го приврзокот 316334 Прегледај го приврзокот 316335

ги има во форма на кошничка или силиконски прстен со магнет или без него, околу 1$ или малку поскапи кај нас, ама вреди да ги пробаш!
колку кошта кај нас зафатов. Од ова што го имаш напишано има можност и полош да испадни носот ако не е добар докторот што го изведува зафатот.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
13.508
Поени од реакции
22.516
колку кошта кај нас зафатов. Од ова што го имаш напишано има можност и полош да испадни носот ако не е добар докторот што го изведува зафатот.
... рековме „можеби причина“ затоа ќе си отидеш на контрола и консултации дали е приоритет оператива или е нешто друго, што ако имаш полип да речеме внатре во тој канал, па не можеш добро да земеш воздух, вака само предлог пишувам и ти давам идеја,

ice_screenshot_20211212-185515.jpeg ice_screenshot_20211212-185637.jpeg

...„денешен“ Мој термин во МКД и во Скопје!

УК за Пластична и реконструтивна хирургијаУл.Водњанска, бр.1732114273211427ukplasticnahirurgija@zdravstvo.gov.mk

УК за Уво, нос, и грлоУл.Водњанска, бр.1731634253163425ukuvonosigrlo@zdravstvo.gov.mk

(еве и нешто телефони ако воопшто некој се јави, ама зошто да не биди упорен!)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom