Операција за алериски ринитис (Мукотомија)

Член од
21 септември 2017
Мислења
17
Поени од реакции
13
Здраво кајганџии, алергичен сум на куќна прашина и со години го решавам но никако да го решам проблемот со дишењето. Имам алергиски ринитис и сите доктори ми го даваат истиот треман со антихистамини и кортикостероиди но тоа не ми помага воопшто. Ринитисот ми е влошен најчесто не можам воопшто да дишам без да капки за нос (Оперил, Септаназал итн). Пред некој месец бев кај доктор Николица Цекиќ и човекот стварно ме воодушеви со решителноста и знаењето. Веднаш ми ја предложи операцијава, но ми рече да одам кај доктор Раде Филиповски ( исто одличен) во државна болница. Е сега бидејќи не сакам повеќе ни ден да чекам а во државно треба 5 месеци да чекам, ако знаете некој добар доктор кој ги прави операцииве за нос, предложете ми го. Знам за Оровчанец во Ремедика, но 44 000 денари за 15 минутен зафат некако ми се многу.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.713
за што се работи, операција на полипи или ?? колега од работа уште пред 20 години земаше некоја Вакцина против алергија, од представништво на Винча во Мавровка се навогаше, мислам дека не беше скапа, околу 2000мкд
 
Член од
1 јули 2007
Мислења
29
Поени од реакции
16
Здраво @Razor!@# . го имам истиот проблем како тебе. Алегичен сум на куќна прашина. Долго време пробував да го решам проблемот со различни спрејови како што се риноко, септаназал, оперил, флексоназе и други разни препарати и апчиња но проблемот не се реши. Следниот чекор беше операција. Бев испратен кај др.Никица Атанасова во воена болница. Таа ми препорача мукотомија и бев ставен на листа за чекање. Не чекав многу долго, мислам дека ме повика за 3 недели. После операцијата која трае 10 мин. имав период на закрепнување од 1 недела каде што имав некакви облоги внатре во носот. Откога ми ги извадија тие облоги имав големо подобрување во дишењето, но сето тоа не траеше долго. После неколку месеци од операцијата стариот проблем се врати, пак неможам да дишам на нос. Пак спрејови, антихистамини и што уште не знам и никакво подобрување. Сега една година после операција се откажав од се, веќе не користам никакви лекови и дишењето 90% ми е на уста.
Се надевам дека ќе имаш повеќе среќа од мене и ќе си го решиш проблемот.
 
Член од
21 септември 2017
Мислења
17
Поени од реакции
13
Здраво @Razor!@# . го имам истиот проблем како тебе. Алегичен сум на куќна прашина. Долго време пробував да го решам проблемот со различни спрејови како што се риноко, септаназал, оперил, флексоназе и други разни препарати и апчиња но проблемот не се реши. Следниот чекор беше операција. Бев испратен кај др.Никица Атанасова во воена болница. Таа ми препорача мукотомија и бев ставен на листа за чекање. Не чекав многу долго, мислам дека ме повика за 3 недели. После операцијата која трае 10 мин. имав период на закрепнување од 1 недела каде што имав некакви облоги внатре во носот. Откога ми ги извадија тие облоги имав големо подобрување во дишењето, но сето тоа не траеше долго. После неколку месеци од операцијата стариот проблем се врати, пак неможам да дишам на нос. Пак спрејови, антихистамини и што уште не знам и никакво подобрување. Сега една година после операција се откажав од се, веќе не користам никакви лекови и дишењето 90% ми е на уста.
Се надевам дека ќе имаш повеќе среќа од мене и ќе си го решиш проблемот.
Сепак се одлучив на операција ама поради искуства како твоево не се оперирав во воена болница. Многу чекање беше, а не сакав кај друг да одам освен кај др Раде Филиповски. Др Цекиќ ми го предложи, а морам да му верувам на тоа бидејќи и тој самиот е правен мукотомија кај Раде. Размислував и за да појдам во Солун и за 100 евра да завршам работа со тн сryosurgery ама имало само околу 40% успешност а и незнам што доктор има таму. И на крај заминав кај Сузана Цветановска со РФ редукција на ткиво. Ме оперираше Маја Кирјас од клинички кај Сузана во ординација, и еве сега 7-8 дена после операција цел нос ми е уште красти и "цуфки". Имаше и полипи и се и сешто. Дај кажи колку време се опоравуваше од ова оти се избудалив вака.
 
Член од
21 септември 2017
Мислења
17
Поени од реакции
13
за што се работи, операција на полипи или ?? колега од работа уште пред 20 години земаше некоја Вакцина против алергија, од представништво на Винча во Мавровка се навогаше, мислам дека не беше скапа, околу 2000мкд
Испадна дека има и полипи.... А оваа вакцина(имунотерапија) не сум знаел дека е толку ефтина, ама нема да ми помогне бидејќи е прераснато во хроничен ринитис. Ама може и тоа да го пробам ако пак сум затнат после зафатов..
 
Последно уредено од модератор:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.713
Испадна дека има и полипи.... А оваа вакцина(имунотерапија) не сум знаел дека е толку ефтина, ама нема да ми помогне бидејќи е прераснато во хроничен ринитис. Ама може и тоа да го пробам ако пак сум затнат после зафатов..
јас пред 20 години 2х купив и примав вакцина против алергија на трева, инекции од Германија, една сезонска доза чинеше 1000 ДМ...
А полипи мислам дека не е сложен зафат, другарот што имаше алергија на домашна прашина и земаше вакцини од Винча, кажуваше дека на неговата сопруга амбулантно и одстранувале полипи од носот...
А хроничен ринит и синусит имам 50 години, на времето 60-тите имаше за хроничен ринитис дражеи едни жолти, Арбид, сега никој за тоа не знае дури брендот е заборавен, сега со тоа име има индиски антибиотик, сосем друго нешто..( еве сега случајно ги открив на нет што било , ARBID KRKA bufenin; difenilpiramin, salicilamid draž. 20 )
Имаше и капки за нос ИРС 19 со 19 врсти бактерии, ама сега потешко, многу се скапи оти од Русија се ама преку Германија се нарачува... во комшии аптеката имаше порано и капсули Геомиртал, на база билки, ама и тоа сега нема
 
Член од
21 септември 2017
Мислења
17
Поени од реакции
13
јас пред 20 години 2х купив и примав вакцина против алергија на трева, инекции од Германија, една сезонска доза чинеше 1000 ДМ...
А полипи мислам дека не е сложен зафат, другарот што имаше алергија на домашна прашина и земаше вакцини од Винча, кажуваше дека на неговата сопруга амбулантно и одстранувале полипи од носот...
А хроничен ринит и синусит имам 50 години, на времето 60-тите имаше за хроничен ринитис дражеи едни жолти, Арбид, сега никој за тоа не знае дури брендот е заборавен, сега со тоа име има индиски антибиотик, сосем друго нешто..( еве сега случајно ги открив на нет што било , ARBID KRKA bufenin; difenilpiramin, salicilamid draž. 20 )
Имаше и капки за нос ИРС 19 со 19 врсти бактерии, ама сега потешко, многу се скапи оти од Русија се ама преку Германија се нарачува... во комшии аптеката имаше порано и капсули Геомиртал, на база билки, ама и тоа сега нема
Немам гајле јас од синуси, максимум 3-4 пати годишно ме заболуваат.
Се направив операција јас, ми ги отстранија и полипите и ми ги смалија носните школки (внатрешните што се воспалуваат) , па се надевам дека ќе дишам конечно.
Ако имаш мака види си со оториноларингологот твој, па ако има потреба појди кај Маја Кирјас во амбулантата на Др Сузана Цветановска, стварно многу добро работи. Не ми наплати плус пари за тоа што ми ги отстрани полипите, а не беа вклучени во операцијата бидејќи од толкава потеченост на долните школки не можеа да видат каква е ситуацијата нагоре.
Туку ај кажи ми со ова вакцинава, ти делуваше??
Размислував јас за до кај Докиќ да појдам за да видам за таквата вакцина што си ја викаме народски, ама на крај сепак решив вака.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.713
Немам гајле јас од синуси, максимум 3-4 пати годишно ме заболуваат.
Се направив операција јас, ми ги отстранија и полипите и ми ги смалија носните школки (внатрешните што се воспалуваат) , па се надевам дека ќе дишам конечно.
Ако имаш мака види си со оториноларингологот твој, па ако има потреба појди кај Маја Кирјас во амбулантата на Др Сузана Цветановска, стварно многу добро работи. Не ми наплати плус пари за тоа што ми ги отстрани полипите, а не беа вклучени во операцијата бидејќи од толкава потеченост на долните школки не можеа да видат каква е ситуацијата нагоре.
Туку ај кажи ми со ова вакцинава, ти делуваше??
Размислував јас за до кај Докиќ да појдам за да видам за таквата вакцина што си ја викаме народски, ама на крај сепак решив вака.
вакцината за алергија на трева ја препорачуваше тогаш пред 20години имунологот од Воена болница, 2х примав, крена имунитет но сепак алергијата на трева остана, но во помал обем.. ама подоцна па ми се појави алергија на дрва, пред 7-8 години мислам беше, се тестирав во медицина на трудот имав +10 на бреза.. сега не се тестирам, користам летно време капки за очи Патанол ( без кортико се) ги ставам во очи а по месец дена ако остане и во нос, а во пролет и есен Риноко... има во Грција и спрејови за нос кортико фрее ама треба да начекаш, многу се трошат; инаку на времето во Грција користеа дексарина спреј со многу кортико, а сега свртеа....
 
Член од
21 септември 2017
Мислења
17
Поени од реакции
13
вакцината за алергија на трева ја препорачуваше тогаш пред 20години имунологот од Воена болница, 2х примав, крена имунитет но сепак алергијата на трева остана, но во помал обем.. ама подоцна па ми се појави алергија на дрва, пред 7-8 години мислам беше, се тестирав во медицина на трудот имав +10 на бреза.. сега не се тестирам, користам летно време капки за очи Патанол ( без кортико се) ги ставам во очи а по месец дена ако остане и во нос, а во пролет и есен Риноко... има во Грција и спрејови за нос кортико фрее ама треба да начекаш, многу се трошат; инаку на времето во Грција користеа дексарина спреј со многу кортико, а сега свртеа....
Дексарина е добар спреј ама мислам не се произведува сега. Тоа ти е уствари мешавина на дексаметазон со трамазолин, така да можеш во аптека ако ти треба такво нешто да им речеш да направат еден оперил+дексаметазон 1 ампула и го добиваш истото дејство, само наместо трамазолин имаш оксиметазолин како вазоконстриктор во носот.
Ај барем јас немам мака со очи и синуси, само носот е моментално, после пубертет кај мене исчезнаа повеќето симптоми.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.713
Дексарина е добар спреј ама мислам не се произведува сега. Тоа ти е уствари мешавина на дексаметазон со трамазолин, така да можеш во аптека ако ти треба такво нешто да им речеш да направат еден оперил+дексаметазон 1 ампула и го добиваш истото дејство, само наместо трамазолин имаш оксиметазолин како вазоконстриктор во носот.
Ај барем јас немам мака со очи и синуси, само носот е моментално, после пубертет кај мене исчезнаа повеќето симптоми.
има... летоска имав проблем со вирозата што хараше и удираше на нос синуси и кашлање, во Охрид имаше Дексарина спреј, беше околу 700мкд. Јас заедно со антибиотик земав еден друг кортико спреј од 350мкд некое време, но ништо од сето тоа, па во септември порано си го почнав Респиваксот
( што го земам секоја есен) и бргу се оправив....
 
Член од
1 февруари 2016
Мислења
238
Поени од реакции
189
Немам гајле јас од синуси, максимум 3-4 пати годишно ме заболуваат.
Се направив операција јас, ми ги отстранија и полипите и ми ги смалија носните школки (внатрешните што се воспалуваат) , па се надевам дека ќе дишам конечно.
Ако имаш мака види си со оториноларингологот твој, па ако има потреба појди кај Маја Кирјас во амбулантата на Др Сузана Цветановска, стварно многу добро работи. Не ми наплати плус пари за тоа што ми ги отстрани полипите, а не беа вклучени во операцијата бидејќи од толкава потеченост на долните школки не можеа да видат каква е ситуацијата нагоре.
Туку ај кажи ми со ова вакцинава, ти делуваше??
Размислував јас за до кај Докиќ да појдам за да видам за таквата вакцина што си ја викаме народски, ама на крај сепак решив вака.

Разор здраво, имам ист проблем, па да те прашам како си сега и од оваа дистанца од две години од операција какви се искуствата и дали ти помогна? Поздрав
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.524
Поени од реакции
34.672
Разор здраво, имам ист проблем, па да те прашам како си сега и од оваа дистанца од две години од операција какви се искуствата и дали ти помогна? Поздрав
...оперативно не се решава алергијата или хроничен ринитис, оперативно се врши корекција доколу се има искривени „носни канали“ или остранување на носни полипи или оперативна метода „мукотомија“со што се намалува задебелената и отечена носна лигавица и се ослободуваат дишните патишта кои дополнително пречат, но никако дека ќе го решат проблемот со алергијата, само ќе ги ублажат симптомите кои дополнително покрај алергијата го отежнуваат дишењето, а тоа е присуството на полипот и носните девијации или веќе задебелена носна лигавица!
Луѓе, има некој искуство со вакцинава од Докиќ за домашна прашина? Колку трае и дали сте задоволни???Ме изнамачи алергијава на куќна прашина дури и после интервенцијата на носот, иако сепак е многу подобро откако сум без полипи. Дилемава е дали да примам ФЛОСТЕРОН или имунотерапија @Psyside Еве да ти кажам, сепак се решив да те послушам тебе и големиот број на твои истомисленици околу диетата. Бев на целосно веган + риба диета еден и пол месец. Подобрувања во мојата алергија нема АПСОЛУТНО НИКАКВИ. Исто така примам 30мг цинк, 2000мг Ц витамин, Неуробион, пробиотик ПРОБАЛАНС, калциум, рибино масло за витамин Д и омега 3, а јадам и 20-30 семки од тиква и 15--20 зрна аронија и кило и пол алкална вода. Глутенот исто така ми беше целосно исклучен од диетата. Од сето ова можам само да се пофалам дека намалив на телесна тежина, и дека алергијата е иста.Сега се враќам на исхрана која е балансирана, има 2 пати месо , 2 пати риба, 2 пати вариво, 1 паста.Сепак секој нека проба, ама за мене ова е глупост доколку немаш алергии на на храна, да се мачиш со веган исхрана.
... еве еден пост од членот што го повикуваш после една година од првичниот пост за што прашуваш за подобрување или не на неговата состојба! и според тоа како пишува „Подобрувања во мојата алергија нема АПСОЛУТНО НИКАКВИ.“ џабе пари што дал, очигледно повеќе комерцијален ефект од тие спомнати „силни имиња“ отколку негов бенефит во алергијата!
...инаку му ги разгледав постовите и приметив дека членот укажува информации околу кучиња, па и желба за сопствено милениче куче, доколку го стори тоа можеби тоа е причината за неговата потенцирана алергична реакција!
 
Последно уредено:
Член од
1 февруари 2016
Мислења
238
Поени од реакции
189
...оперативно не се решава алергијата или хроничен ринитис, оперативно се врши корекција доколу се има искривени „носни канали“ или остранување на носни полипи или оперативна метода „мукотомија“со што се намалува задебелената и отечена носна лигавица и се ослободуваат дишните патишта кои дополнително пречат, но никако дека ќе го решат проблемот со алергијата, само ќе ги ублажат симптомите кои дополнително покрај алергијата го отежнуваат дишењето, а тоа е присуството на полипот и носните девијации или веќе задебелена носна лигавица!

... еве еден пост од членот што го повикуваш после една година од првичниот пост за што прашуваш за подобрување или не на неговата состојба! и според тоа како пишува „Подобрувања во мојата алергија нема АПСОЛУТНО НИКАКВИ.“ џабе пари што дал, очигледно повеќе комерцијален ефект од тие спомнати „силни имиња“ отколку негов бенефит во алергијата!
...инаку му ги разгледав постовите и приметив дека членот укажува информации околу кучиња, па и желба за сопствено милениче куче, доколку го стори тоа можеби тоа е причината за неговата потенцирана алергична реакција!

Фала Бијонс за информацијата. Јас имам задебелена носна лигавица, бев на еден преглед кај Кирјас во државна и ми рече веднаш операција, затоа барам искуства кој како поминал и има ли навраќање на ситуација, пошто читав дека после година дена се враќаат проблемите, дали е кај сите тоа не знам. Од ноември до фев имав проблем, сега годинава ме фати од Јули...Септаназал, со него се одржувам и само тој ми помага, дејството му трае 4,5 часа кај мене.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.524
Поени од реакции
34.672
...Септаназал, со него се одржувам и само тој ми помага, дејството му трае 4,5 часа кај мене.
...што значи „ се одржуваш“ ? примената е максимално само една недела, после следи пауза? за кое одржување зборуваш месец? два ? го применуваш цело време? сакаш да имаш проблем со покачен крвен притисок и атрофија на носната слузница ?
...што мислиш зашто никаде не се спомнува целосно составот на СептаНазал спреј за нос? што е првата најважна компонента Xylometazoline, а се потенцира и убаво се објаснува втората компонета по важност - Dexpanthenol дека е дериват на пантотенска киселина т.е. Витамин Б5? ама фактот дека САМО 7 ДЕНА СЕ ПРИМЕНУВА значи таа прва компонента е „опасна“, така!? инаку што би била опасна втората компонента што е дериват на некој си витамин ?!

1569272321341.png 1569272344498.png

...така да со спрејот спречуваш моментално носниот оток, а расипуваш десет други работи (постепено, но сигурно), а главниот проблем на алергијата ниту го знаеш ниту пак некој се труди да ти го пронајде ако сам не се потрудиш?
си направил ли нешто лабораториски тестирања конкретно алерго тестови??
...за да немаш алергија мора да го најдеш причинителот што ја прави таа алергиска реакција кај тебе, кои се тие надворешни агенси, алергени што телото доаѓа во допир и реагира така- со алергиска рекација, дали знаеш?
...еве накратко, алергенот претставува супстанца која е препознаена од твојот имунолошкиот систем, кој продуцира IgE антитела против него, кога алергенот ќе навлезе во твоето тело ( а ти се уште не знаеш што е тоа), тој е препознаен од IgE антителата, со што се ослободува внатрешни медијатори што резултира со појава на симптоми на алергија, конкретно кај тебе САМО алергиски ринитис, ама може да биде и комбинирна реакција на зголемена температура, астма, алергиски конјуктивис, егзема, уртикарија...па до алергиски шок!

1569269642086.png

...може да е една причина, две ...повеќе...пронајди ги, избегнувај ги и нема да имаш такви проблеми или пак ќе бидат минимални, решение не е со лекови ако не знаеш што е причинителот, така не се лечи!
...постојат кожни алерготестови, се внесува на твојата кожа ( подлактица) со боцкање повеќе причинители и се следи реакцијата дали на некое боцкање се појавува оток, чешање, црвенило... и тоа е тоа, причинителот!
... е сега доколку твоето тело не дава реакција на ниедно боцкање, тоа не значи со сигурност дека не си алергичен, се прави потоа тестови со еднократно земање крв од вена, т.н. Рида тестови !
...постојат повеќе Рида Панели ( 1, 2, 3, 4 ...по 20 алергени на секој панел)

1569272814485.png

зависно на што се сомневаме го одбираме соодветниот Панел или пак сите ќе ги поминеме, нели зашто алергијата во текот на живот се појавува и се губи, па пак се појавува... зависи од многу фактори посебно од нашиот имунолошки систем!

1569270110446.png

...сите анализи (цените на горенаведените панели се за приватно испитување) алерго тестови подлегнуваат на плаќање само на одредна партиципација доколку испитувањата ги направиш со упат од матичен лекар!

1569270344143.png

за деца, посебно педијатриски панел !

1569270909391.png

постојат дури и панели со триесет контроли на алергени зависно соодветно од лабораторијата што применува!
... така да правило е да нема правило, ако имаш алергија не значи дека мораш да ја имаш цел живот, односно тој што никогаш немал алергија не значи дека нема да ја има никогаш во животот и сето тоа зависи од многу фактори посебно од нашиот имунолошки систем, ако знаеме да ја пронајдеме причината (алергенот), лесно ќе се справиме со тоа (дополнително ќе делуваме на подигање на нашиот имунитет), ако напамет само делуваме со лекови на последицата од таа алергија, ништо не правиме, само прашање на ден кога ќе имаме дополнителни несакани ефекти од тие лекови на другите органи!
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom